kennende de wenschelijkheid van één gebouw, het Wilsonsplein daarvoor uiet gewenscht vond. Een plein te bebouwen betreurt hij. Volgens B. en W. levert het terrein aan de Leidsche vaart bij school C onoverkomelijke bezwaren. Welke zijn die bezwaren? De heer Wal ler wijst op 't hygiënisch bezwaar. Sticht men de school daar, dan blijven slechts straten over van 10 Mr. breed en dan hebben de omliggende perceelen geen licht en lucht. Als finantieel bezwaar wordt aangevoerd, dat het gebouw daar der gemeente ƒ10000 méér zal kosten. Maar wij hebben vroeger, voert de heer Macaré aan, met 26 tegen 3 stem men besloten de School niet te bouwen op 't Wilsonsplein; is vóór een goed gebouw, maar kan men zich niet nog een jaar of acht behelpen, dan komt het Gasfabriekterrein beschikbaar. Het is niet billijk op het Wilsonsplein te bouwen, want den ingezetenen is inder tijd een plan tot bebouwing aan dit plein voorgelegd en wie daarop zijn in gegaan zullen zich nu verongelijkt ge voelen. De voorzitter zegt, dat het be sluit van den Raad is geëerbiedigd, maar de toestanden zijn veranderd. B. en W. konden niet langer wachten met indiening van een voorstel en zijne per soonlijke opinie is, dat bij aanvraag naar schadevergoeding, die ernstig zou behooren overwogen te worden. De Heer Klein is met deskundigen op 't Leidsche plein aan 't passen en meten geweesthet is uitstekendwij kunnen nog een straat van £5 M. een pleintje behouden. De 10000 van den Heer Waller zou op den bouw wel uit te winnen zijn. De afstand grooter? Heel goed voor de jongens wat verder te loopen! Als men niet wil uitstellen, wenscht ook de heer Stolp te bouwen op het Leidsche plein. Als 'tgeld mag kosten geeft de Heer Waller nog de voorkeur aan 't Proveniershuis. Het voorstel was geheel in 't finantieel belang der ge meente, doch acht jaar, zelfs geen twee kunnen wij ons behelpen. Maar men zou op de Nassaulaan een groote loods kunnen bouwen, en daar het overkom pleet van drie- en vijfjarigen cursus ber gen. Het Proveniershuis heeft nog na bebouwing 1200 M- grond aan de Groote Houtstraat over, dat is dertig a veertig duizend gulden waard. Nooit het Pro veniershuis, zegt de Heer Stolp en nooit het Wilsonsplein, maar wij hebben thans nog het oude postkantoor. Na nog eenige discussies vraagt de Heer Beijnes of wij wel moreel recht hebben tot bebouwing van het Wilsonsplein. Op Leidsche plein doen wij niemand onrechtdus Leidsche plein, maar de heer Krol wil Wilsons plein. De heer Waller wijst met zijne gewone scherpzinnigheid nog op de tegen spraak in de argumenten der verschil lende sprekers en nu komt het voorstel in stemming. Vier stemmen verklaarden zich slechts voor Wilsonsplein; het viel dus evenals het voorstel om dan het Pro veniershuis er voor te bestemmen, dat slechts drie voorstemmers telde. Zeer stellig kunnen Haarlems ingezetenen niet beweren, dat hunne vertegenwoor digers over ijs van één nacht zich wagen. De overige 13 punten gingen vlugger van stapel. De Heer J. G. van der Schaalf alhier verzoekt het ijzeren hek van den tuin zijner woning, te mogen vervan- door ijzeren hekken tussclien steenen pilasters. Den Raad moest hiertoe toe stemming gevraagd worden, omdat de bestaande afscheiding ingericht was vol gens bepaalde voorschriften. Het ver zoek werd toegestaan. Door den Heer H. de Clercq, Gz. was aan de gemeente aangeboden een stuk grond gelegen in 't verlengde van de Linschoterstraat. B. en "W. stellen voor dien grond op de gewone voorwaarden te aanvaarden. De kosten voor bestra ting en rioleering zijn geraamd op ƒ170 waarvan door den Heer de Clercq, 75 pet. of 127,50 moet worden voldaan. In dien zin werd besloten. De Raad besloot aan H. Baruch te verkoopen een stukje gemeentegrond, ge legen vóór het perceel No. 9 aan de Raam gracht en wel tegen ƒ5.per M2 Door het overlijden van den stads-om- roeper was die betrekking vacant. In diens plaats is door B. en W. benoemd A. Russ, stads aanplakker, doch zij wen- schen aan de eerste betrekking thans te verbinden eene belooning van 50. ,s jaars voor het omroepen vnn alle be kendmakingen welke hem door of van wege het Dagelijksch Bestuur worden opgedragen. Hiertoe besluit de Raad. Tot makelaar in mobilaire goederen en assurantiën werd benoemd de Heer F. C. Piet. In verband met de tijdelijke regeling van het drie- en vijfjarig middelbaar onderwijs voor jongens besluit de Raad den Heer R. M. Zuidema tijdelijk te belasten met en gedeelte van het onder wijs in de aardrijkskunde en hem daar voor te verleenen eene toelage van 200.'s jaars, en te benoemen tot onder-directeur, belast met het dage lijksch toezicht in het gebouw der Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus, gedurende den tijd der tijdelijke regeling den Heer W. H. L. Janssen van Raay, leeraar in de wiskunde aan de H. B.School met vijfjarigen cursus tegen eene vergoeding van/300's jaars. De Raad besloot op voorstel van den Heer van Styrum deze zaak en voortaan alle dergelijke, waarbij slechts een per soon genoemd is bij stemming met ge sloten briefjes uit te maken. Aan de Burger-avondschool werden voor den cursus 18941895, dus mede met geheime stemming, benoemd tot as sistenten bij het bouwkundig teekenen de Heer A. van der Spek, het machine- teekenen de Heer A. Jacobs, het teeken onderwijs de Heer J. A. Traanberg en zulks tegen eene bezoldiging resp. van 750.— 400.en 300.'s jaars. t Mocht het noodig zijn, dan zijn B. en W. gemachtigd tegen 4.50 per week nog een assistent aan te stellen. Tot onderwijzer 3e klasse aan de 2e Opleidingsschool benoemde de Raad den Heer J. H. G. Nachtweh en zulks met het oog op de uitbreiding van het getal klassen aan die inrichting. Tot onderwijzer 3e klasse aan School Lr. B. den Heer J. C. van Gils, te Wij- chen, en tot onderwijzeres aan School C Mejuffrouw A. Reijers te Heemstede. Tot zetters der Rijks directe belastin gen benoemde de Raad de Heeren H. C. Tombergh, A. F. Kremer, J. C. Cra mer, W. Stolp, Jan Smits Cz. en J. W. A. Beijnes en ten laatste de leden der stembureaux voor de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad. Het Verslag van den opzichter over de gasverlichting over de maand Juni werd aangenomen voor kennisgeving. Te vijf uur ging de vergadering uit een. N ieu wsber ichten Uit Athene wordt een afschuwe lijke misdaad gemeld, gepleegd door een knaap van dertien jaar. Dit kereltje was verliefd, en nog wel op een meisje van vijf-en-twintig jaar, Magdalena Cup poriani. Herhaaldelijk viel de jongen het meisje lastig met zijn liefdesbetuigingen, tot eindelijk de broeder der schoone zich de zaak aantrok en het verliefde ventje een pak slaag toediende. Deze behan deling deed bij den knaap het voornemen ontstaan zich te wreken, en spoedig voerde hij zijn plan uit. Hij sloop de woning zijner uitverkorene binnen en doodde den broeder met messteken. Daarna begaf hij zich naar het vertrek van het meisje en kloofde haar het hoofd met een bijl. De knaap is gevlucht. De Londensche Graafschapsraad heeft met groote meerderheid besloten te onderzoeken in hoever het mogelijk is in Londen Stads banken van leening op te richten. De tegenwoordige ban ken worden alle gehouden door par ticulieren en geven dus zeker nogal eens aanleiding tot klachten. De eerste is 400 jaar geleden opgericht door den toenmaligen bisschop. Te Bredevoord en omstreken is het water door de regens van de vorige week weer buitengewoon hoog en de schade aan veldvruchten enhooigras aanzienlijk. Ofschoon men daar sedert verscheidene jaren tot de lasten van het waterschap van Ouden IJsel betaalt, wordt er niets aan de verbetering der wa terleidingen gedaan, en is, sedert het gemeentebestuur het toezicht daarop niet meer uitoefent en dit bij genoemd waterschapsbestuur is overgegaan, de toestand veel slechter geworden. Nu hebben de inwoners van Bredevoord, waar de slingerbeek tegen het kasteel Wal fort zoo geweldig slingert en daar door den afvoer van het water sterk tegenhoudt, zichzelven recht verschaft en daar ter plaatse een kanaal gegraven, il dat recht is en den afvoer veel bevordert. Door het ongunstige weder, dat den lateren hooibouw feitelijk onmoge lijk maakt, wordt in de omstreken van Haarlem en onder Sloten veel gras in gekuild. Ook met de landbouwproducten ziet het in IJ- en Haarlemmermeerpolder treurig uit. HAARLEM, 10 Augustus 1894. De Haarlemsche kermis gaat haar gewonen gang. Zeer zelden verneemt men luidruchtig gezang of is de tusschen- kemst der politie noodig. Het ongunstige weer van Maandag en Woensdag avond animeerde dan ook niet bijzonder tot uitgang. De verschillende kramers waren dan ook niet zeer tevreden over het bezoek en dus ook niet over de ontvangsten. Het wandelend publiek was ook des namiddags niet zoo sterk opgekomen, als anders. De vertooningen schenen niet te klagen te hebben; de hevige regenbuien van Woensdag noodzaakten velen daar een goed heenkomen te zoeken. Het orgelconcert van Donderdag mid dag was, als naar gewoonte in deker- misweek, druk bezocht. Van muziek te hooren was natuurlijk geen sprakemen gaat er heen om te zien en gezien te worden. Slechts enkele malen maakte het St. Bavo-orgel werkelijk indruk, d. w. z. luisterde men een oogenblik. De muziekliefhebbers zijn natuurlijk bij het kermis Donderdag concert ver te zoeken. Op de Oude gracht zag men Donder dag morgen reeds een kermistent op breken. Het zou volstrekt niet te ver wonderen zijn, als dit voorbeeld nog vóór het eindigen der kermis door velen werd gevolgd. Men staat verbaasd over het groote getal kinderen tusschen 12 en 16 jaar, dat onbeheerd langs de kermis zwerft op tijden die men anders bestemt tot slapen. Maar, de wereld gaat vooruit, anders zou men zoo meenen, dat kin deren van genoemden leeftijd nog niet rijp zijn voor de meest mogelijke vrij heid van handelen, welke allicht tot bandeloosheid overslaat, doch stellig waar is het dat het jonge Haarlem beneden 16 Jaar het meeste lawaai maakt. In den namiddag was het zeer druk langs de sraten en hoewel Donderdag de dienstbodendag is, zag men ook de hoogere standen, vooral de jonge dames in hunne lieve toiletjes druk profitee- ren van het buitengewoon goede weer een bedekte lucht met nu en dan een zonnetje. Van de hevige Woensdag-buien geen spoor meer, men vraagt waar de massa hemelwater zoo gauw blijfteen bewijs dat de afwatering binnen Haarlem in goeden staat is. Ook het theater Basch, Groote Markt, heeft Donderdagavond zijne laatste voor stelling gegeven. Bij van Lier ging ook nog Vrijdag De kleine Taikoen, welk stuk, eigen lijk gedragen door Mevr. AlbregtEn gelman en den Heer Frits Bouwmeester, zijne verdienste in hoofdzaak vindt in het kleurige derde bedrijf. In Felix Favore had een worstel wed strijd plaats, eigenlijk een uitdagings wedstrijd. Wij hebben ons aan een bezoek aan deze voorstellingen, die zeker in hooge mate de aandacht verdienen, maar niet gewaagd. Men deelt mede, dat de Heer Kuiper, de kampioen voor Ne derland, zich met den uitdager, den beroeps worstelaar Remus heeft gemeten, dat de strijd prachtig was, doch Vrijdag zal voortgezet worden. Nog vestigen wij de aandacht op de voorstellingen met gedresseerde vogels in een keurig net ingericht tentje aan de Turfmarkt; wat daar te zien is ver dient werkelijk gezien te worden. Het publiek maakte gisteren ruim schoots gebruik van de gelegenheid, de voorstelling in de Sociëteit Vereeniging te kunnen bijwonen. Niet minder dan 1750 bewijzen van toegang werden in den loop van den dag afgehaald. Dank zij de aanmerkelijke vergrooting van de gaanderij, vonden alle bezoekers een goede zitplaats. Dat nog eenige honder den moesten worden teleurgesteld, is eene omstandigheid, die zich elke ker-1 mis voordoetgelukkig kunnen zij heden avond of Maandag avond gebruik ma ken van de voorstellingen, die alsdan nogmaals voor het publiek worden ge geven. Een bezoek aan de Vereeniging kan worden aanbevolen; het programma biedt eene gewenschte afwisseling, ter wijl de verrichtingen van de artisten aan hen die op dit punt niet te zeer verwend zijn, hoogst aangename oogen- blikken verschaffen. In het bijzonder mogen ook nu weder geroemd worden de aard en het gehalte van de voor drachten en vertooningen, die in geen enkel opzicht aanstoot geven of kwet send zijn. Het Bestuur der Sociëteit heeft Woens dagavond de werklieden, die aan het nu voltooide gedeelte der gebouwen hebben gewerkt, de voorstelling met hunne vrouwelijke huisgenooten laten bijwonen. Dat de invitatie daartoe gre tig werd aangenomen en het bezoek aanleiding gaf tot gulle, hartelijke pret behoeft niet te worden verzekerd. In een der lokalen van het Ko loniaal Museum is gedurende deze maand een zeer belangrijke verzameling van voortbrengselen van Australië ter bezichtiging gesteld, welke verzameling ten geschenke is ontvangen van den Heer J. H. Maiden, Conservator van het Technologisch Museum te Sydney, (N. Z. Wales.) Deze collectie bestaat uit Houtsoorten, Looibasten en andere Looistoffen, verf stoffen, eetbare en andere vruchten, zaden en plantendeelen, ruim 100 soor ten wol en 27 monsters ertsen. De geheele verzameling bestaat uit 222 nummers. Onder de looistoffen is hoogst belangrijk de Wattle, meer be kend als Mimosa-bast, die in den laatsten tijd meer en meer in gebruik komt en en op de Engelsche markt 6—14 per ton waard is. Volgens den heer Mueller, directeur van den Botanischen tuin te Melbourne, levert 1| ffi Mimosa- bast 1 8 pond leder, terwijl daarvoor 5 8 eikenschors noodig is en wordt berekend dat één ton van dezen bast voldoende is om 2030 huiden te looien. Onder de gom- en harssoorten munten uit de Acacia-gommen die eene mindere soort dan Arabische gom leveren, de hars der zoo merkwaardige Grasboomen, die tof het kleuren van vernissen wordt gebruikt en van verschillende Eucalyptus soorten die het voornaamste kenmerk vormen van de Australische boomflora. De Eucalyptus corymbosa levert een donkerroode gom, de in den handel bekende Botany Bay Kinowaaraan de boom zijn naam van bloedhout te danken heeft. Onder de vruchten en zaden mer ken we op die van Fusanus acumenatus, welke eene voortreffelijke gelei levert en de zaden van Macadamia tenuifolia die zeer voedzaam zijnonder de ge droogde plantendeelen, de vergiftige en bedwelmende Duboisia myoporoid en Piper methysticum. Van de 25 houtsoorten munten uit het roode Cederhout, het Blackwood van Acacia Melanosylon, het kostbaarste van alle Australische houtsoorten, zeer gezocht voor openbare werken en meu belen, het fraai geteekende en tevens geurige hout van den Murray Pine (Callitris robusta), het Sassafras hout, bestand tegen ongedierte en paalworm en vele soorten van den algemeen be kenden Eucalyptus. Zeer belangrijk zijn ook de wolsoor ten, een der voornaamste handelspro ducten van Australië, en de ertsen, waaronder goud- en zilverertsen. Voorzeker is deze voorstelling van de producten der zoo bloeiende en voort- strevende Australische koloniën de aan dacht der bezoekers overwaard. Aan het eindexamen der H. B. Scholen met 5 j. cursus in Noord Hol land hebbeno.a. deelgenomen 41 leerlin gen van de H. B. School te Haarlem. Het diploma is aan de volgende Haar lemsche kandidaten uitgereikt A. J. C. J. P. Bakker, G. E. Bierens de Haan, D. H. Brauns, E. A. du Croo, H. G. Duyns, E. Th. Geesink, G. Gerlagh, W. C. L. G. Halverhoul, J. A. Hoeffel- man, J. van der Hoeve, C. Kerbert, J. M. Klinkhamer, G. Klinkhamer, J. H. Kremer, H. P. Kuiper, J. Ph. Levert, F. Ph. G. van Loenen Martinet, C. E. van Manen, W. H. R. van Manen, Me juffrouw M. C. Metman, M. E. A. W. Mohr., C. H. Ooster, J. Ooster, F- L. Pannekoek, L. A. J. Rijk, Mejuffrouw J. W. F. Scheffer, Th. A. A. Schöner- marek, Mejuff. A. C. A. Sepp, H. J J. van Sluijs, J. M. Sneltjes, J. G. F. van Son, R. E. Vonk. A. G. W. van Wa- veren, D. J. A. Westerveld, L. A. M. Willemse en C. M. van der Willigen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2