HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 66. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 18 Augustus 1894. Nerf. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. op Zondag 19 Aug. 4894. N ieu wsber ichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeiing. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Vs. van Vennep. Voorin. 10 nre, Ds. Knottenbelt. Nam. 2 ure, Vs. van Vennep. Doopsbediening. 's Av. 6 nre, Vs. J. A. Gerlh van Wijk Jr., pred. te Bennebroek. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Vs. Barbas. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Vs. A. E. van der Vussen, pred. te Amsterdam. Bakeuesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, de Heer Hilbrander. Eglise Wallonne. Dix henres, Mr. S. Debry, past. k Amsterdam. Gereformeerde Kerken. \Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 'e av. 5 nre, Vs. A. Mulder van Sehoonrewoerd. Woensdag 's av. 8 nre, Vs. Vanghout. Klein Heiligland). Yoorm. 10 nre, 's av. 5Va nre, Prof. H. Bavinck, van Kampen. Ridderstraat Voorm. 10 nre, 's av. 6 nre, Vs. Vanghout. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 nre, 's av. 5Vs nrs> Godsdienst oefening. Lnthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Vs. Helper Sesbrugger. KerkderVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, Ds. J. Kooiman, pred. te Barsingerhorn. Remonstrantsche Kerk. Geen dienst. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Ds. Weiss. De collecte voor het Godsdienstonderwijs op Zondag 12 Angnstns heeft opgebracht f 74.60. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, Ds. Gerth van Wijk. Jaarlijksch collecte voor Rehoboth. Beverwijk. Voorm. 10 are, Vs. Boon. Nam. 1 nre, geen Zondagschool. Evang. Lutherache Kerk. Voorm. 10 ure, Vs. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Yoorm. 10 ure, Vs. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, Vs. Barger. Nam. 2Vs nre, Ds. Barger. Heemstede. Voorm. 10 are, Ds. Pan Walsem, Pred. te Noord wijk aan Zee. Hillegom. Voorm. 10 nre, Vs Sluyterman, Pred. te Voorhout. Houtrijk en Folanen. Voorm. 9Vs ore, Ds. Petri, van Heemstede. Sandpoort. Voorm. 10 nre, Vs. van Voenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, Ds. Hoog. Velsen Voorm. 10 nre, Vs. Voggers, 's Avonds 7 nnr, Bijbellezing in 't lo kaal vcor Chr. belaig. Vs. Loggers. Zandvoort. Voorm. 10 nre, are, Ds. Peen, Pred. te Haarlem. Collecte voor het By belfonds. Nam. 2'/s ure, Vs. Peen. De reeds vermelde aanval der Japanners op de havenstad Wei-hong- wei der Chineezen heeft volgens de laatsten niet veel te beteekenen gehad, aangezien de stad in geduchten staat van tegenweer is. Men gelooft dan ook, dat het doel der aanvallers wel zal ge weest zijn te onderzoeken hoever de waakzaamheid der Chineezen ging. Naar men vermoedt, zal de vloot der laatsten zich onledig houden met het beletten van landing der Japansche soldaten, waarmee men eigenlijk had behooren te beginnen. Vreemd klinkt een gerucht uit St. Petersburg, volgens welke de partyen door internationale tusschenkomst tot ontruiming van Korea zouden gedwon gen worden, terwijl dan verder door eene conferentie over hetlot van 'tschier- eiland zou worden beslist. Onwillekeu rig denkt men hier aan het x>Twee honden vechten om dén been, enz.", hoewel Rusland moet verklaard hebben, dat het niets van Korea verlangt te be zitten, maar nooit zou dulden, dat eenige andere mogendheid er zich nestelt. De politie te Rome heeft ten huize van een couranten-verkooper een bom gevonden, geheel gereed en volkomen gelijkend op het voorwerp, waardoor voor eenigen tijd de ontploffing voor het Kamergebouw werd veroorzaakt. Volgens een der bladen was men voor nemens deze bom te plaatsen voor het huis van de heer Crispi, overeenkomstig een besluit, onlangs in eene anarchisten- 1 vergadering genomen. Het doel was wraak te nemen over de veroordeeling van Caserio en Lega, welke laatste den aanslag tegen Crispi pleegde. Een zekere Giganti, die den aanslag moest uitvoeren, is in hechtenis genomen. Het is de Brusselsche politie ge lukt de hand te leggen op eene dieven bende, die sedert geruimen tijd in verschillende Belgische provinciën, voor al in de nabijheid der Fransche en Nederlandsche grenzen, inbraken pleeg de in villa's ten plattelande, zonder dat men de dieven, die bij voorkeur des nachts werkten kon opsporen. Het bleek dat daders waren een georganiseerde bende, welke haar hoofd zetel had te Brussel. Nadat het spoor wgL8 gevonden, brachten een paar politie officieren, vergezeld door 50 agenten daar onverwacht een bezoek en namen 47 personen in hechtenis. Allen bevon den zich in een huis in de Rue de la Samaritaine, waar de leiders hunne bij eenkomsten hielden. Toen de agenten het huis binnen drongen, poogden de dieven zich te verzetten, maar de agenten wisten hen met revolvers in bedwang te houden. Eenigen legden terstond een volledige bekentenis af. Daaruit bleek, dat eene vriiüV;' de geheele dievenonderneming leidde. Zij was het, die de plannen ontwierp en aan elk der leden zijn rol aanwees. Deze vrouw behoort tot de gearres teerden. Omtrent den toestand der geld middelen van mevrouw Joniaux, die nog steeds te Antwerpen gevangen wordt gehonden, wegens beschuldiging van vergiftiging harer naaste familieleden, deelt men mede, dat deze vrouw bij het overlijden van haren eersten echtgenoot voor groote financieele moeielijkheden stond. Hoewel zij toen de erfenis had kunnen weigeren, deed zij dit niet, om dat de eer der familie er mede gemoeid was. Bij haar tweede huwelijk, met den heer Joniaux, offerde deze zijn eigen fortuin op om de schulden te betalen, doch hiermee waren dan ook in hoofd zaak de moeielykheden te boven geko men de ware oorzaak der zorgen moet liggen in de door mevrouw Joniaux persoonlijk aangegane leeningen. Het huwelijksleven van den Rus- sischen grootvorst Alexander en vorstin Xenia is niet onder gunstige voortee kenen begonnen. Des avonds de alge- meene verlichting willende beschouwen, moest het rijtuig een brug over eene sloot passeeren. Plotseling viel het rij tuig om en in de sloot, waarbij de koetsier verdronk en de vorstin een arm brak. Bij onderzoek bleek, dat de brug was doorgezaagd. Wegens verbod van de politie om bijzonderheden mede tedee- len zyn verdere omstandigheden onbe kend. Op eene vergadering van anar chisten te Berlijn gehouden en bijge woond door ongeveer vijfhonderd per sonen, verklaarde een der sprekers o a. dat de anarchisten hetzelfde doel be oogen als de sociaal-democraten en de anarchisten zich beschouwen als een zijtak der laatsten en dat hoewel zij in sommige opzichten eene afzonderlijke positie innemen, zij zijn voortgekomen uit de school der sociaal-democraten. Van deze verklaring zal het ligt in de reden en door 't publiek en door de sociaal-democraten nota genomen wor den en het is te verwachten, dat de laatsten zullen opkomen tegen het ver eenzelvigen van hunne partij met die der anarchisten. Tot dekking van het tekorten de hier door blijvende behoeften heeft Italië nog vijf en vijftig millioen noodig. De minister van financiën heeft verklaard, geen nieuwe belastingen noodig te hebben, maar wel verhooging van staats-mono poliën en wijziging der bestaande belas tingen; het komt anders vrywel op hetzelfde neer. Op een kruispunt dicht bij Brussel is Zaterdagmiddag een trein gederail leerd. Locomotief en tender werden om geworpen, maar de eerste wagon schoot door en kwam terecht tegen de steun punten van een fabrieksschoorsteen, welke ernstig beschadigd werd. Behalve de stoffelijke schade kwamen geen on gelukken voor. Men denkt aan kwaadwilligheid en doet onderzoek. Uit Rusland komen weder geruchten overwaaien omtrent nihilistische aansla gen op het leven van den Czaar. In verband met de tallooze geruchten van dien aard hecht men er echter niet veel waarde aan, hoewel het waar is, dat men den czaar by verschillende feeste lijkheden o. abij het huwelijk van zijne oudste dochter Xenia gemist heeft en zelfs bij de groote illuminatie. Of men nu misschien beide zaken met elkaar in verband brengt, is niet helder. Te Parijs heeft men zich vroolijk gemaakt over een voorvalletje aan een der kantongerechten. Eene juffrouw verscheen voor den rechter, maar vernam dat haar zaak van de rol was afgevoerd. Woedend, opende zij haar mandje en wierp iets naar den kantonrechter, waar bij men aan een bom dacht. Het bleek echter een minder frisch ei te zijn. In 1900 zal te Parijs eene tentoon stelling gehouden wordenalleen Fran- schen zullen er kunnen exposeeren. Er is eene jury benoemd tot het beoordeelen van jilannen, voor welke de regeering eene prijsvraag heeft uitgeschreven. Bucharest wordt bedreigd met eene werkstaking van bedelaars. De commis saris van Politie heeft namelijk dezer dagen een besluit uitgevaardigd, waarbij den bedelaars verboden werd hun beroep in zekere wijk der stad uit te oefenen. Dezen hielden daarop eene groote pro testvergadering en dreigden het werk te zullen staken, met dien verstande, dat zij verklaarden voortaan het brood te zullen stelen, dat zij nu niet meer door liefdadigheid konden krijgen. Daar de bedelaars verscheidene duizenden sterk zijn, heeft de commissaris zijn antwoord op hunne vertoogen voorbe houden. De verwoesting van den Grooten Bazaar door de aardbeving te Constan- tinopel is een zware ramp voor de hoofdstad van Turkije. Deze bazaar was de uitgestrektste en belangrijkste van het Oosten. Hij bevatte 7,056 winkels en magazijnen; 32000 personen ver dienden er hun brood en 250,000 anderen (handelaars, bankiers, commis sionairs, enz.) bestonden door middel van deze inrichting. Het bedrag der handelszaken, die er jaarlijks omgingen kan op meer dan 200,000,000 piaster

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1