^£S^h°™^dS de Parijsche rechter van instructie Lascoux. Deze berichtte aan de justitie te Antwerpen, dat een gewezen prin cipaal van Alfred Ablay hem verklaard heeft, dat Ablay morphine innam als geneesmiddel. Te Londen zijn berichten ontvan gen uit Catania, waarin weer melding word gemaakt van aardschokken, welke zich in de omgeving van de Etna deden gevoelen. De bewoners der dorpen in de buurt wagen het nog niet weer intrek te nemen in hun woningen, maar geven er de voorkeur aan in tenten op het veld te blijven kampeeren. De schade, welke door deze aardbeving aan woningen en den oogst is veroorzaakt, schijnt zeer groot te zijn. Tenminste volgens een te Londen ontvangen tele gram schat men de schade, door deze aardbeving te weeggebracht, op drie millioen lire. Een twee en zeventig jarig Ame rikaan, zekere heer Irving was ernstig ziek. Op een gegeven oogenblik con stateerde de geneesheer den dood, en vervolgens werd hij op de gewone wijze gekist en maakte men aanstalten tot de begrafenis, waartoe reeds belang hebbenden waren bijeengekomen, toen men eenig geluid in de kist vernam. Behalve een paar der tegenwoordigen die kalm bleven, vluchtten allen. Men opende de kist en vond den heer Irving levende. Hij werd te bed gebracht en na een rustigen slaap van twee uren ontwaakte de patient en vroeg om eenig voedsel. Men denkt, dat de man herstel len zal. Er is uitgerekend, dat keizer Wilhelm van 15 Augustus 1893 tot 15 Augustus 1894 slechts honderd zes en zestig dagen te Berlijn heeft doorgebracht en de overigè dagen op reis of op de jacht was. In dien reistijd heeft hij afgelegd dertig duizend kilometer en als men hierbij voegt zijne uitstapjes gedurende zijn verblijf te Berlijn, dan kan men ge rust aannemen, dat de keizer in dat afge- loopen jaar een afstand als drievierden van den omtrek der aarde heeft afgelegd. Een en ander te samen genomen, kan men zeer zeker den Duitschen keizer niet van gebrek aan voortvarendheid be schuldigen. De Duitsche Vrouwenvereenigingen hadden den wensch te kennen gegeven om door eene deputatie uit haar midden den keizer hare wenschen openbaar te maken omtrent de regeling der open bare zedelijkheid. Wel verre, dat er van eene officieele ontvangst sprake kon zijn, heeft de keizer de dames ten antwoord gegeven iets van „Schoen maker, blijf bij uw leest. De keizer heeft laten zeggen, „Wanneer de vrouwenvereenigingen zich bezig houden met de verheffing der zedelijkheid en de redding van gevallen meisjes kan kan men zich slechts verheugen en zal het door ieder met dank worden aan genomen. Wij zijn evenwel van meening dat er hier zekere perken zijn, welke niet overschreden mogen worden door de vrouwenvereenigingen, en de behande ling der vraag, hoe de wetgeving en de overheid zich te gedragen hebben tegenover de openbare zedelijkheid, schijnt ons niet voor vrouwenhanden geschikt." Het Soer. Hbl. meldt, dat onze troe pen, die te Ampenan bivakkeerden in een aantal woningen van den radja, bij dezen hebben aangetroffen een gewezen artil lerie-kapitein van het Oostenrijksche leger, die het debarkement der troepen macht te Ampenan opnam. Hij werd verhinderd naar Mataram terug te kee- ren. Een Singapoorsche boot met 175 achterlaadgeweren en ammunitie, is op Ampenan aangehouden. Zekere Mitchell, zich uitgevende voor oorlogscorrespon dent, doch in de werkelijkheid geweer maker, is daar per OpMr gedebarkeerd, doch door den opperbevelhebber on middellijk naar boord teruggezonden. Betreffende den brand, die in de haven van Fiume, Oostenrijk, woedde, worden nog eenige bijzonderheden ge meld. De geheele schade wordt nu be groot op 4.000.000 fl. Tot de verbrande waren behoorden o. a. 400 vaten wijn. Daarentegen gelukte het nog 80 wag gons, met petroleum en graan beladen, welke ernstig gevaar liepen, te verwij deren. Nu doen ook de Berlijnsche anar chisten van zich spreken. Er is aan 't licht gekomen, dat door hen aldaar eene samenspanning was op 't getouw gezet en ontdekt. Veertig personen die hier mee in betrekking staan zijn gevangen genomen, maar het rechte ervan schijnt men nog met te weten, doch zij hielden connecties aan met het buitenland. Er wordt beweerd, dat bij een der samen zweerders twee bommen zijn gevonden, welke bestemd waren, om de reis naar Oostenrijk mede te maken. Te Ly°n tracht men een stand beeld te doen verreizen ter nagedachte nis van den koelbloedig vermoorden president Sadi Carnot. Het kaffer-stamhoofd Malaboch, in zekeren zin gedurende langen tijd de schrik der Zuid Afrikanen, is over wonnen en met ruim tweehonderd zijner volgelingen te Pretoria binnen gebracht, zoodat de krijg ongeveer als geëindigd kan beschouwd worden. Als de finan- C'1 j J1-,' toelaten zullen de troepen eene geldelijke belooning ontvangen, dit is de belofte van presiient Kruger. Als er 9ee" ge!d is, krijgen de manschappen natuurlijk niets; misschien verstrekt Kruger voor dit geval wel eene herin- nenngs-medaille. Uit Frankrijk bericht men ont dekte anarchistische aanslagen op mi nister Dupuy en den nieuwen president der republiek, Casimir Perier. Zondagavond heeft te Bussum een moord plaats gehad onder de vol gende omstandigheden. In de Nassau- n aldaar staat een blok van drie woningen, het middelste bewoont de Heer Meinders stoffeerder en handelaar in tapijten. Sedert vier weken weduw naar, logeeren twee der kinderen buiten v-iTï"1' ,,e twee andere> ee" meisje van twaalf en een knaapje van drie jaar waren te huis onder de hoede van de dienstbode. Zondag was de vader uit de stad. In den vooravond was de dienst bode met het jongste kind naar het station gegaan, het meisje thuis latende. Over hetgeen verder plaats had, la" een sluier en liepen de lezingen uiteen" maar de feiten wezen op het volgende: Het meisje werd vermoord gevonden. Te ongeveer half tien werd' plotseling gegil uit het huis gehoord. De buur man Van der scheer begaf zich naar de woning van Meinders en vond de nn,t Ja*'ge JansJe hangende aan den m m6' d'enstmeisje werd eenige oogen- blikken daarna gearresteerd; Maandag morgen ln de vroegte werd' ook haar rijer, een artillerist van het garnizoen nomen voorlooPi« a"'est ge- Aan eene kast in de muur in de kamer waar de vermoorde werd gevon den, werden sporen van braak ontdekt. Nog wordt medegedeeld, dat de dienstmeid erge krabben in het aange bracht "0g maar Pas ^ge bracht waren en tevens dat het ver- gesmoord °f7gehange"' maal' eerst gesmoord was. Na verschillende verhoo- le rón me'd bekend' dat n'et zij 1 de moordenares is, maar dat haar vrijer, en 'r,St> het kind had vermoord dezen> na den moord, in den ten l ontmoet. De beide verdach- chill S Verd6l' de grootste onver- Arnlt 9 aan den daK en zijn naar Amsterdam vervoerd. Inmiddels wordt kend ifkk dat beide heklsmgden be- kend hebben schuldig te zijn. ?6t b' u'tstek gunstige vruchten jaar brengt het Westland niet veel vooideel aan, aangezien de vruchten onverkoopbaar of zeer laag in prijs zijn Aalbessen, anders druk gevraagd vo"; n"et Ón de Fere? ,bijna het Pakloon voorzien' Pr ?n8eIscl*e™rkt is te ruim voorzien. Pruimen worden verkocht voor f 1 9n u het kil°- Peren brengen slS™ De druiyen zijn slechts ƒ0,80 het kilo waard. Uienko- weTnigehandVT- d(> Producten dlT waarde hebben, blijven „T J" het Waaigat, te Scheveningen ontdekten eemge werklieden de vorige week, bij het afbreken van een oude kalkloods, onder den grond een hard voorwerp 't welk een kist bleek te zijn inhoudende p.m. 1700 stuks oude z.l'1 eren munten, als Spaansche matten kronen, Zeeuwsche daalders, schellingen enz., vermoedelijk ter waarde van om streekts 1200. De gelukkige eigenaar is een groenten- en brandstoffenkoop- man en slechts een goed jaar kooper van dit perceel gronds. Waarschijnlijk zijn deze munten in den Fransehen tijd daar begraven. Men is voornemens den verjaardag van Koningin Wilhelmina ook te Ant werpen te vieren in de Nederlandsche kolonie aldaar. Aan de Nederlandsche afdeeling der tentoonstelling zal een bezoek gebracht worden en aan een feest maaltijd zal men trachten alle alsdan te Antwerpen vertoevende Nederlanders te vereenigen. De behoeftige Nederlanders te Antwerpen wil men op dien dag rijkelijk gedenken. Een feest comité heeft zich reeds gevormd. In verband met de opheffing der patentbelasting zullen met 1 November a.s. de bestaande kiezerslijsten komen te vervallen en nieuwe lijsten zijn nog niet gereed. Men verwacht nu, dat bij Kon. besluit de laatste kohieren der patentbelasting alsnog in deze van kracht zullen verklaard worden. In de volgende maand wacht men te Batavia de Nederlandsche troepen macht terug, die heeft uitgemaakt de Lombok-expeditie. Yoorloopig zal men zich bepalen tot topographische opne mingen aldaar. Dat Lombok onder Ne- derlandsch bestuur zal gebracht worden, wordt in twijfel getrokken, maar de verwachting is, dat de regeeringszaken er zoo zullen geregeld worden,dat van onderdrukking der bevolking geen spra ke meer kan zijn. De vermaarde kermis Zaterdag, al dus schrijft men uit Rotterdam, is weder achter den rug, en we voegen er dadelijk bij, dat hij in de beste orde ten einde liep. Of het regenachtige we der er voor een deel de schuld van was zullen we daarlaten, maar een feit is het, dat de brooddronkenheid niet het toppunt bereikte, dat vroeger wel eens het geval was Er waren wel velen die aan het „hos" deelnamen, doch het gedrang was op het kermis terrein niet overmatig, terwijl het in andere gedeelten der stad zelfs stil was. Ongeregeldheden enkele kleine con flicten van geen beteekenis uitgezonderd hadden er niet plaats en ook de uitvoering der bepaling dat de herber gen een half uur vroeger dan voorheen, nl. half vier, gesloten moesten worden, had zonder eenige stoornis plaats. Tusschen één en twee uur joeg een stevige regenbui velen in alle haast naar huis. Het is dus te Rotterdam gegaan als te Haarlemweinig opgewektheid tot uitzinnige vroolijkheid en de regen deed het overige. Ook te Amersfoort is een belasting naar het inkomen in wording, althans het ontwerp der verordening is in druk verschenen. Het bevat zes en dertig klassen, de eerste bedoelt inkomens van 500 tot f 600 de zes en dertigste, die van f 95000 tot 100000. In de vijf eerste klassen wordt f 400 in mindering ge bracht, voor de vier volgende f 300, voor de drie volgende 200, voor de twee volgende 100. Van den aanslag aldus berekend, wordt drie pCt geheven, ter wijl voor ieder eigen of aangetrouwd kind of kleinkind 2 pCt. korting wordt toegestaan. Bij het bezoek der Koninginnen aan Walcheren verwacht men veel Belgen en men spreekt zelfs van eene demon stratie ter eere der Hooge Bezoeksters te Middelburg. Vooral uit Gent en Brugge verwacht men veel bezoek. Naar men weet zal ook de gouverneur van Oost-Vlaanderen de Koninginnen namens Koning Leopold komen begroeten. Ook wordt gesproken van drie alsdan door de Belgen te zingen feestliederen. In 't laatst van Juli is vlak ach-1 ter de gemeenteschool te Drachten de bliksem ingeslagen. Hierdoor onderricht van het gevaar, heeft de Raad van Smallingerland besloten, al de openbare scholen binnen die gemeente van blik semafleiders te voorzien. Ofschoon het water reeds eenige dagen vallende is, blijft de toestand in het zuiden van Drente toch nog aller treurigst. Vooral de landerijen langs de Hoogeveensche vaart lijden geducht1 van het water. De oogst daarvan kan als geheel verloren worden beschouwd, terwijl ook de weide voor het vee be dorven is. Om van het overtollige water verlost te worden, wenden eenige land eigenaren pogingen aan om door middel van de stoom-machine van den Heer Lakke te Meppel, het water te verwijderen. Wanneer zij daarin slagen, kan een groot aantal H A. ten zuiden van de Hoogeveensche vaart droog gelegd wor den. In de N. Rott. Courant leest men het volgende: De examens voor de hoofdonderwijzersakte worden thans tegelijkertijd afgenomen op zes plaatsen te Leeuwarden, Zwolle, Amsterdam, 's Gravenhage, Arnhem en Breda. Meer en meer verspreidt zich in de onderwijs wereld het gerucht, dat deze examens in de laatstgenoemde plaats gemakke lijker zijn, dat de commissie daar toe gevender is dan die in de vijf andere steden. Het is wensehelijk, dat hieromtrent spoedig door bevoegden een degelijk en nauwgezet onderzoek ingesteld worde. In ieder geval behoort voorkomen te worden, dat men spreke over eene „Bredasche," acte als van eene van gerin ger waarde, van minder gehalte, dan eene, op eene andere plaats uitgereikt. On derscheidene belangen van het onderwijs en de onderwijzers zijn daarbij betrok ken. Het is daarentegen bekend, dat de examens volgens de Onderwijswet van '57, zooals die in Zuidholland wer den afgenomen, bij het onderwijs in slechten reuk stonden maar juist in tegengestelden zin. Het bezoek der Koninginnen aan den Helder is vastgesteld op 12 Sep tember. Men is in die gemeente druk in de weer H.H. M.M. eene waardige ontvangst te bereiden. De gemeente Aalsmeer heeft erg geleden door hagelslag en nu circuleert ter onderteekening een adres aan den Raad om de kermis niet te doen hou den. Als gewoonlijk zijn er in deze twee partijen en gingen er geruchten, dat de kermis voortgang zou hebben. Het plaatselijk blad de Meerbode is niet voor kermis. In verband hiermede zegt de Standaard„Wanneer men dus binnenkort in de bladen treffende mededeelingen vindt aangaande den financieelen nood van Aalsmeer en hart roerende smeekbeden leest om hulp en steun, dan wete een ieder, dat omstreeks denzelfden tijd de tenten en kramen in deze noodlijdende gemeente worden opgericht, opdat men toch het kermis- genot niet ontbere! Dat de rijksdaal ders en guldens terzelfder tijd uit de beurs gehaald worden, om te verdwijnen in de zakken der kermisreizigers. Is dat nu het rechte ijveren van het gemeentebestuur van Aalsmeer, voor de belangen der ingezetenen?" De vermiste kinderen uit Hilver sum zijn teruggevonden. Zij hadden een wandeling naar Amsterdam gemaakt, en zij daar opgenomen door een schipper, die ze vervolgens aan de ouders terug gat. HAARLEM, 21 Augustus 1894. Naar men ons mededeelt, zal ter gelegenheid van den verjaardag onzer Koningin Wilhelmina op 31 Augustus, door de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" alhier onder directie van den heer W. Robert een Volks concert worden gegeven in den Haar lemmerhout. De volgende nummers zullen ten ge- hoore worden gebracht: 1. Volksliede ren: Wilhelmus en Volkslied. 2. Sta pal, Broekhuyse. 3. In't Bosch, Verhuist. 4. Lentelied, Verhuist. 5. Ons Vaderland, Robert. 6. Omhoog, Heinze. In den nacht Van vrijdag op Za terdag ontlastte zich te ongeveer kwart voor eenen boven Haarlem een kort maar hevig onweder. Een der donderslagen, volgende op een felle bliksenstraal, was zoo sterk, dat in de meeste woningen de deuren en vensters dreunden en de bewoners uit den slaap werden opge schrikt. Wie den noordelijken hemel kon aanschouwen bemerkte, dat daar de lucht hoog rood was gekleurd, ter wijl een vonkenregen het ergste deed vermoeden. Het bleek dat de houtzaag molen het Hert, van den Heer H. Kors, aan het Noorderspaarne tegenover de werf Conrad door den bliksem was ge troffen en daarbij tevens eene groote party toebehoorende aan de firma Beij-

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2