HAARLEISCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 68. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 25 Augustus 1894. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op Zondag 26 Aug. 1894. Nederd. Herv. Kerk. N ieuwsberictiten. TELE PH OONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf—,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Vroegpr. 7 nre, Ds. van Lennep. Voorm. 10 nre, Ds. Barbas. 's Avonds 6 ure, Ds. K. Loggers pred. te Velsen. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Schroder, pred. te Nieuw-Vennep. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Iloog. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Ds. Knottenbelt. Eglise Wallonne. Pas de culte. Gereformeerde Kerken. GedOudegracht). Voorm. 10 nre, 'sav. 5 nre, Ds. Mulder (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 5Vs nre, de heer Dekker, theol. stud. Ridderstraat Voorm. 10 nre, 's av. 6 ure, Ds. Langhout. Woensdag 'sav. 8 nre, Ds. Mulder. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 ure, 's av. 5Vs nre, Godsdienst oefening. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Kerk derV ereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Dr. H. L. Oort, pred. te Utrecht. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Ds. Weiss. Ds. Moeton verwacht deze week weder al zijne leerlingen. Ds. van Lennep hoopt deze week zijne catechisatiën weder te beginnen. Ds. Veen hoopt deze week al zijne catechisatiën te hervatten, behalve die van Maandag. Ds. Barbas ontving met dankzegging voor de Chr. school voor on- en minver mogenden, 500 binnenlandsohe- en 100 bnitenlandsohe postzegels, en ƒ0.20, zijnde het bedrag van verkochte capsules. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Beverwijk. Voorm. 10 are, Ds. Boon. Nam. 1 nre, geen Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Sepp. Bloemenda al. Voorm. 10 nre, Ds. Barger. Collecte voor de Cr. School. Nam. 2Vs nre, Ds. Barger. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Moeton Theol. kandidaat. Hillegom. Voorm. 10 nre, Ds. Van Baerle. Pred. te Warmond. Houtrijk en Polanen Voorm. 10 nre, Ds. Peaux. Pred. te Wijk aan Zee. Sandpoort. Voorm. 10 nre, Ds. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, Ds. Hoog. Velsen. Voorm. 10 nre, Ds. Loggers, Collecte voor de Kerk. 's Avonds 7 uur, Bijbellezing in 't lo kaal vcor Cbr. belang, de Heer van Zweden. Zand voort. Voorm. 10 ure, Ds. Van der Dassen, Pred. te Amsterdam. Nam. 21/2 nre geen die'. De nieuwe successie-rechten in Engeland zijn aangenomen, ondanks het verzet der lords in het Hoogerhuis. De heeren trachten zich nu schadeloos te stellen, door hunne bijdragen aan wel dadigheids-inrichtingen te onthouden en er gaat bijna geen dag voorbij of in de couranten komt een bericht voor, hierop betrekking hebbende en wel in dezen zin, dat deze of gene lord in den toe stand verkeert, dat hij geld moet opsparen tot het in de gelegenheid stellen de sucsessie-rechten te kunnen doen beta len door zijn opvolger en hij dus op houdt zijn bijdragen te verleenen. Een en ander zou wel niet pleiten voorden rijkdom der lords, doch men make zich hierover niet bezorgd; de lords zijn rjjk genoeg, maar betalen liever niet de sucsessie-rechten en het niet meer ondersteunen mag dan ook eene zeer armhartige wraak genoemd worden. Waarschijnlijk zullen de lords hierdoor slechts bewerken, dat het Hoogerhuis, toch al niet zeer populair in Engeland, niet in de achting rijzen zal, vooral als in aanmerking genomen wordt, dat toen gedurende het afgeloopen jaar de Britsche marine in het Huis ter sprake kwam, juist de lords het sterkst op vermeerdering der strijdkrachten ter zee hebben aangedrongen, 't Spreekt van zelf, dat dit geld moet kosten, maar het blijkt nu, dat de lords wel ver grooting der zeemacht willen, maar weigerachtig zijn hun aandeel in de kosten te betalen. In de stad der bierdrinkers bij uit nemendheid, Munchen, bestaat een storm tegen de houders der bierhuizen. De bezoekers hadden al geruimen tijd ge klaagd, dat hun hier hun slecht werd toegemeten, op één liter een tiende te kort. De bierhuizen werden nu onder scheiden in die met goede en die met slechte maat. In verband hiermede wer den nu, om de klanten te behouden wegens slecht meten drie bedienden ontslagen. De bierhuishouders klagen er echter over, dat zij nu wel drie mark minder per vat ontvangen, wat vroeger alles feitelijk van het publiek gestolen werd. Het geheele bedrag der voordeelen die de bierhandelaars door het slechte tappen genoten, beloopt naar schatting 7 tot 800.000 Mark. Verscheidene tap pers bevelen zelfs hunne bedienden om ve'el schuim op te laten loopen, zoodat de potten vol schijnen. Bij de drukte die in de bierhnizen heerscht, zal toch niemand de moeite nemen om te laten bijvullen. Men wil nu het slechte tappen als bedrog aanmerken en gerechtelijk strafbaar stellen. De Torpedoboot Alexander, liggen- in de Romeensche haven Oltenitza, had nat dynamiet en nat schietkatoen aan boord, dat ter droging op de brug van het schip werd neergelegd. Door de hitte der zon geraakte het schietkatoen in brand en het dynamiet ontplofte, waar bij de kapitein, de officieren en vier matrozen werden gedood. Als bewijs van den hoogen ouderdom, dien sommige Boschjesmannen bereiken, vinden wij het volgende vermeld in het te Pretoria verschijnende blad De Pers. Op Doornkloof, de plaats van Jan Tros- kei in het district Colesberg, woont een Boschjesman, die ruim 124 jaar oud moet zijn. Ruiter, zoo heet hij, werd in 1819 in een gevecht tusschen Boeren en Bosch jesmannen gevangengenomen op de plaats, waar thans het dorpje Phillip- stowne ligt; hij was toen volgens schat ting 60 jaar oud zijn geweest. Sedert is hij bij de Boeren gebleven als tuinier, welk beroep hij drie jaar geleden heeft moeten laten varen wegens zwakte. In hetzelfde district woont ook nog een Boschjesman, die den leeftijd van 106 jaar reeds voorbij moet zijntwee andere Boschjesmannen, ook in het dis trict Phillipstown, zijn respectievelijk 109 en 111 jaren oud. In het feestelijk gestemde, fraai versierde Middelburg was Dinsdag och tend reeds vroeg alles in beweging, om getuige te zijn van de inkomst der Koninginnen. In de eerste plaats waren er de zoo zeer uiteenloopende Zeeuw- sche kleederdrachten goed vertegenwoor digd, terwijl bovendien nog zooveel vreemden waren aangekomen, dat het bezwaar zou inhebben hun aantal ee- nigszins bij benadering te schatten. De aangebrachte versiering was schoon. Bijzonder schoone eerepoorten met gasilluminatie trokken de aandacht, evenals het van gemeentewege versier de Molenwater. Op den bepaalden tijd, half één reed de trein binnen. H. H. M. M. werden daar opgewacht door de autoriteiten, waarna de stoet zich in beweging stel de. Het rijtuig der Koniginnen was be spannen met vier paarden. Luide vreug dekreten, door duizenden aangeheven, klonken door de lucht, door H. M. op de meest lieftallige wijze beantwoord. Tegen één uur werd een dejeuner aangeboden in het Gouvernementshotel en wat later had de uitvoering plaats van de kindercantate M. Adr. de Ruyter, waarna de voorstelling der Zeeuwsche kleederdrachten, waarvan er dertig ver tegenwoordigd en zeer de aandacht trok ken der hooge Bezoeksters. Van de audiëntie werd druk gebruik gemaakt. Bij de rijtoer door de stad, waren de straten meer dan overvol. Bijzonder schoon was des avonds de illuminatie; de stad baadde in een zee van licht en vroolijkheid. Van de verlichtingen waren die van het Raadhuis en de abdij het fraaist. De lijnen der gebouwen waren aange geven, zonder meer, maar juist die eenvoud, die soberheid, maakte het ef fect voortreffelijk. Uit België zijn veel bezoekers te Middelburg, doch den grooten toevloed verwacht men Donderdag te Vlissin- gen. Het aantal vreemdelingen schatte men Woensdag op veertig duizend. Woendag was bestemd voor een be zoek aan verschillende kleine plaatsen op Walcheren. De gemeenten St. Lau rens, Serooskerke, Veere, in welke laat ste plaats het oude arsenaal en de Wil- lebrordspuit is bezocht. Verder ging het over Gapinge, Vrouwepolder, Oostkapel- le, Domburg, waar de straten fraai versierd waren. Over Westkapelle en Zoutelande was de stoet tegen vijf uur te Middelburg en te negen uur had ten Gouvernementshnize eene raout plaats. In de verschillende plaatsen en langs de wegen heerschte de grootste geestdrift. Donderdag ochtend te half elf arri veerden de Koninginnen te Vlissingen, en onmiddellijk begaven HH. MM. zich na de plechtige ontvangst aan boord van het stoomschip Nederland waar de ontvangst plaats had door de directie der Maatschappij Zeeland. Bij de afvaart zong het publiek aan den wal het Wlen Neerlands Bloed, wat een overwelde- genden indruk teweeg bracht en salu eerde de bemanning van de daar aan wezige oorlogschepen de Koninginnen. Jammer, ook voor de booten en bootjes, die den tocht medemaakten, dat regen bui op regenbui veel genots bedierf. Te twaalf uur was de tocht afge loopen en gebruikten HH. MM. het dejeuner en bracht de burgemeester een toost uit, gloeiende van vaderlandsliefde, welke toost door de Koningin-Regentes werd beantwoord. De raadhuiszaal, waarheen de Ko ninginnen zich per boot begaven, was eenvoudig versierd. Hier werd bezich tigd de tentoonstelling van voorwerpen betrekking hebbende op De Ruijter. Het groote werk van den dag was de heronthuldiging van De Ruyter's standbeeld. Op eene tribune hadden plaats gevonden vele deputaties, alsmede achthonderd kinderen, die eene kinder cantate zeer verdienstelijk zongen, waar na de Koningin gevolg gaf aan het ver zoek van den burgemeester om het beeld te onthuldigen. Bij de onthuldiging was er een al lerliefst oogenblik. Het was toen de

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1