Koningin, hierin bijgestaan door twee admiralen een reusachtigen krans op het voetstuk nederlegde. Zelf hielp zij den krans dragen en zij betoonde zich hierbij zoo echt kinderlijk verlegen, dat het publiek in een spontaan gejuich losbarstte. Aangeboden door de ingeze tenen van Vlissingen werd eene afbeel ding in zilver van het standbeeld, dat de Koningin «heel mooi" vond. Door den aanhoudenden regen viel een deel van het programma in duigen 't was recht jammer! De illuminatie mislukte niet geheel; de regen had opgehouden. Een eigenaardig gevolg van den dubbelen moord te Schagen is wel de moeite waard vermeld te worden. Zooals wordt gemeld had de weduwe Bute veer tien dagen voor haar dood een testament gemaakt, waarbij zij haar nichtje Anna Beiers tot eenige erfgenaam benoemde. Daar het nu niet uitgemaakt is en misschien zelfs hoogstwaarschijnlijk ook nooit uitgemaakt zal worden, tenzij de daders dit zelf aan 't licht mochten brengen, wie van beiden het eerst dood was, zou de vraag rijzen, wie komt nu het geld toe, de erfgenamen van de we duwe of die van het meisje. Dat dit tot eigenaardige verwikkelingen kon aanlei ding geven, spreekt wel vanzelf, indien niet art. 878 van het Burgerlijk wet boek het volgende bepaalde: Indien verscheiden personen, van welke de een tot des anderen erfe nis geroepen is, door een en hetzelfde ongeval, of op denzelfden dag, omkomen, zonder dat men weten kunne wie het eerst overleden zij, worden zij vermoed op hetzelfde oogenblik gestorven te zijn, en er heeft geen overgang van erfenis van den eenen ten behoeve van den anderen plaats. Over de nalatenschap van mej. Bute en hare vermoedelijke erfgenamen doen verschillende verhalen in de bladen de ronde. Er is een onderzoek naar een en ander ingesteld en van welingelichte zijde verneemt men, dat de geheele na latenschap, met inbegrip van het win kelhuis op 7 a 8000 gulden wordt ge schat. Aan A. Beijers was door tusschen- komst van een notaris te Nieuwer-Am- stel f 3000 vermaakt. Daar mej. Bute zoowel als A. Beijers geen wettige erfgenamen bezitten, vervalt de nalaten schap van beiden aan den Staat. Omtrent den bedrijver van de moor den verneemt men nog nietswel heb ben een paar aanhoudingen plaats ge had. Zware verdenking zijn echter ge rezen ten opzichte van een man, die te Alkmaar is binnengebracht en die veel gelijkenis heeft met een vroegeren knecht van de verslagene. Hij moet voor eenigen tijd ontslagen zijn uit gevangenisstraf, waartoe hij wegens diefstal was ver oordeeld. Het onderzoek in de zaak wordt steeds voortgezet. Ook te Haarlem werden toen door de Schager politie nasporingen gedaan. Tevens zijn te Schagen geruchten in omloop, dat zware vermoedens betref fende de moorden zijn gerezen ten op zichte van eene ingezetene te Schagen. Nog wordt vermeld, dat na een, be zoek van twee Amsterdamsche recher cheurs aan de gemeente, aanhoudingen hebben plaats gehad van personen, die reeds vroeger in verhoor zijn geweest. De beide schuldigen aan de moord te Schagen zijn ontdekt. Het is de 29 jarige timmermansknecht Simon Alot en de 17 jarige meubelmaker Nicolaas Boes. De laatste had gepoogd zich on gezien van een der gestolen voorwerpen te ontdoen, maar hij was hierbij be spied en dit gaf aanleiding tot zijne arrestatie. Bij ondervraging door den rechter van instructie in 't nauw ge bracht, erkende hij schuldig te zijn, doch beweerde dat hij medeplichtig, doch Alot de moordenaar was, wat deze ontkende. Op aanwijzing van Boes zqn verschil lende gouden en zilveren voorwerpen en een beursje met gouden tientjes in den tuin zijns vaders opgegraven, zoodat aan de schuld van het tweetal niet te twijfelen valt. Zwaar geboeid zijn beiden naar Alk maar gebracht. Van daar wordt nog gemeld, dat Alot, den jeugdigen Boes tot de misdaad overhalende, zou gezegd hebben »Ik heb dien te Haarlem ook gepleegd, als wij maar wat overleg gebruiken, dan komt het niet uit." Voor de waarheid van dit bericht kan echter niet ingestaan worden. Wel is het waar dat Alot eenigen tjjd te Haarlem heeft gewoond Tijdens de Haarlemsche moorden werkte Alot te Hillegom, doch hij kwam toen wel te Haarlem. Hij was gehuwd, doch leefde van zijne vrouw gescheiden. De vermoedelijke moordenaar is ge- heeten Simon Alot, geb. te Zijpe 27 Juli 1865, kwam te Haarlem uit Be verwijk in Juni 1892. Zijne vrouw is pas 22 jaar oud. Hier ter stede verblijf gehouden hebbende tot in Mei dezes jaars, heeft hij hier in een aantal on derscheidene huizen gewoond. In verband met het bovenstaande wordt nog bericht, dat de moeder van Boes zich in een koffiehuis van het leven heeft beroofd, door zich in het bijzijn van vele personen met een scheer mes twee sneden in den hals toe te brengen. In het oostelijk gedeelte van Haarlemmermeer, heerscht ten gevolge der vele werkzaamheden groote bedrijvig heid. Ondanks den regen, die soms met stroomen neervalt, zijn tal van rappe handen bezig om den grond, dien de machine uit de Hoofdvaart schept, met bakken naar de geniegronden te Hoofd dorp te brengen, waaraan een flink dag geld verdiend. Door het sluiten der sluizen, een zegen voor Haarlemmermeer, nu het omrin gende water is besmet verklaard, on dervinden de Rijkswerken vertraging. Nog 2500 kub. M. puin en grint moet worden aangevoerd voor het maken van jaagpaden en nog 5000 kub. M. grond ter ophooging van de verzakte veld borstwering te Hoofddorp, Een en ander geeft, buiten de veld- werkzaamheden, weder eene bedrijvig heid, waarmede het jaar wel zal ten einde spoeden. HAARLEM, 24 Augustus 1894. De Haarlemsche Harddraverij-ver- eeniging hield Woensdag aan den Dreef alhier eene harddraverij. De driehonderd en vijftig meter lange baan was keu rig orde; aan beide zijden met palen i en planken afgezet tot wering van het publiek, de groote tribune op het midden der baan en daarnaast nog een tame- II lijk uitgestrekt gereserveerd terrein. Het publiek vóór de afschuttingen bestond voor het grootste gedeelte uit kinderen, het gereserveerd terrein was tamelijk bezet, de tribune zeer matig. Slechts twaalf paarden waren inge schreven. Men schreef dit toe aan de Harddraverij te Woerden. Toch waren goed bekende harddravers opgekomen, hoewel de echte liefhebbers al heel spoedig eenige goede bekenden misten. Even na den bestemden tijd namen de wedloopen een aanvang en de laatste ritten waren niet de minst spannende, vooral die tusschen No. 2 en No. 5 van het programma zijnde de schimmel- hengst Krylaty van den heer J. de Mol den Haag, bereden door den pi keur A. v. d. Akker en de schimmel ruin Rejected van de heeren Dop en Vermaat te Hilversum, bereden door den pikeur B. Schippers. Beurtelings waren deze paarden aan de winnende hand, elke rit afge broken door ontelbare overritten. Ten slotte behaalde Plawney de overwinning en behaalde den prijs, ƒ250, en Rejec ted de premie, f 100. Door kenners werden deze ritten hoogst interessant genoemd. De Schimmelruin Krylaty van den Heer J. de Mol behaalde de tweede premie 50.Naarmate de beslissings wedstrijd naderde, nam de belangstel ling van het publiek toe en werden tribune en gereserveerd terrein voller. De prijzen werden uitbetaald in gou den tiengulden stukken in zwart lede ren portemonaies waarop de woorden Haarlemsche Harddraverij vereeniging waren aangebracht. Het wêer hield zich gedurende den wedstrijd uitstekend; een zonnetje en een weinig wind. Ter eere van den verjaardag van H. M. onze Koningin Wilhelmina zal op Vrijdag a. s. hier ter stede op het terrein voor de cavaleriekazerne eene groote parade worden gehouden. De inspectie, beginnende om 12 uur, zal gehouden worden door Luitenant Kolo nel Hofstede. De parade zal onder com mando staan van Majoor van Raden. De verzameling lava's, tuffen en andere vulkanische gesteenten uit den bo dem van Rome en de omstreken dier stad, die gedurende eenige maanden in Tey- lers museum is tentoongesteld gewor den, is thans vervangen door een zeer fraaie collectie kwarts of criital de ro- c/ie, in zeer verschillende toestanden, vormen en kleuren. Ook deze verzame ling zal gedurende eenigen tijd ter be zichtiging blijven tentoongesteld. Aanstaanden Maandag 27 Augus tus worden de zalen van Teylers Kunst verzameling weer voor het publiek geopend, na sedert April gesloten ge weest te zijn. Inmiddels heeft de bekende oude schilderij zaal een merkwaardige ver andering ondergaan, zijnde het zijlicht, dat zeer zeker niet medewerkte om de schilderijen op hun voordeeligst te zien, thans vervangen door hoog licht. Tevens vindt men in die zaal nu meer uitslui tend de schilderijen van vóór 1850, waardoor de verschillende kunstwerken meer doelmatig gehangen konden wor den, komende ook hierdoor menig stuk thans beter tot zijn recht. De kolossale verandering betreft den aanbouw van eene nieuwe schilderijzaal, waartoe men in de oude zaal dooreen fraai verlicht portaal van 8 bij 3 M. toegang verkrijgt. In dit portaal zijn eenige mooie etsen Ier bezichtiging ge steld. Door eene goed aangebrachte portière bereikt mfen de nieuwe zaal. Hier, waar men geen rekening te houden had met bestaande toestanden is aan het eerste vereischte van een goede schilderij zaal, goed licht, geheel voldaan. Zij heeft eene breedte van 17.50 bij 9 M. en is geschilderd en behangen in den stem- migen toon, die aan de zaal iets voor naams geeft en tevens niet storend werkt op het effect der kunstwerken. In het midden der zaal is een nette divan aangebracht ten dienste van hen, die in rustige rust willen genieten. In deze zaal zijn tentoongesteld in hoofdzaak de kunstwerken vertegenwoordigd uit den lateren tijd, Israëls, Mauve, Stor tenbeker, Apol, Mesdag, de Haas, Sprin ger, de mooie Bosboom en van Borse len, om van de overige nieuwere mees ters, die met dezen niet in eenen adem te noemen zijn, niet te gewagen, en dan zóó geplaatst, dat zij gemakkelijk te bezichtigen zijn, zonder den indruk van elk stuk afzonderlijk te benadeelen. De zalen worden verwarmd met stoom van lage drukking volgens het systeem Bechem en Post te Hagen. In de zaal voor tentoonstelling van papieren kunst zijn de teekeningen van Rembrandt thans vervangen door tee keningen van oude meesters, terwijl de nieuwe teekeningen meerendeels ver wisseld zijn. Op het Museum van Kunstnijver- zullen aanstaanden Zondag de merk waardige Printbladen, voorstellende De verschillende tafereelen uit het Boek Genesis tentoongesteld zijn. De figuur en landschapvoorstellingen alsook de ornementale omlijstingen die alle verschillend zijn, getuigen van de groote artistieke bekwaamheid van den keizerlijken Hofplaatsnijder I. Ana Pfef- I fel, die deze tafereelen vervaardigd heeft. Des Zondags is de toegang vrij. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 22 Aug. J. B. Huijsmans en G. C.Wijkhuijzen. J. van Schil en M. Heemskerk. P. Snieder en D. de Vries. L. P. Slebos en M. C. C. ter Horst. W. J. Kales en E. A. M. Vroom. C. Houthuizen en M. A. f, mans. GETROUWD. 22 Aug. J. Veen en A. M. Huntink. C. Clous en E. Niemöller. D. E. van Damme en J.| A. Klooster. G. Hekkelman en M. T. Scherpenhuizen. J. Beekelaar en H. G. Beren- dregt. C. van der Veldt en A. P. van der Putten.— J. Steman en J. Glas.JH. de Boer en W. Hovenier. H.W. Sonnemans en A. W. Hamers. 23 Aug. W. N. Roozeboom en W. E. Boom. C. R. A. Hoeing en E. AMaks. GEBOORTEN. It Aug. W. J. Roosdorp geb. Schutte z. 15 Aug. E A. Zeewoldt geb. HuUejj d. 16 Aug. A. Verheijen geb. Westgeest d. W. Wesselinggeb. Kion d. E. J. H. Geerts geb. Huijsmans d. A. M. van der Weiden geb. Althoff z. A. van der Pol geb. Vonk z. 17 Aug. M. T. van Corstanje geb. Cruijce z. A. Wijdoogen geb. Duijff d. en z. 18 Aug. A. A. Kales geb. Heijtveldt d. M. Drenth geb. Verhagen d. R. van Nielgeb. van der Werff d. 19 Aug. J. C. Zonneveld geb. Luikel d. J. M. Takken geb.de Wildez. W. Liesveld geb. Bonsema d. J.Zant- voort geb. Poldervaart z. A. J. Vreugdenhil geb. Berghuijs z. 20 Aug. A. C. de Graaff geb. Nieuwenhuizen d. - M. Vrenegnor geb. Reedijk n- G. van Batenburg geb. Intveld d. M. de Lange geb. van Nimwegen z. M. J. Bert- holee geb. van Miegem d. 21 Aug. M. Bank geb. Diemei d. E. Eortgens geb Kaaijmolen 3. P. L. de Laat geb. Cornet d. G. Stoel man geb, Lem z. C. T. Nieuwenhoven geb. Piet d. 22 Aug. J. Smit geb. Lijnslager z. C. Slebe geb. Schrama d. 23 Aug. M. Hark- mans geb. van den Biggelaar d. OVERLEDEN. 16 Aug. K. Kuiper 63 j. M. van Heemskerk- straat. M. Tibboel 79 j. Zijlweg. 17 Aug. C. C. Handgraaf geb. Hagen 66 j. Spoorweg- straat. G. Leguijt 13 m. z. Drappenierstraat. G. P. van Oldenmark 7 d. z. Koolsteeg, W. E. Schuddeboom 73 j. Koksteeg.18Aug. A. W. Vige 8 m.z.Rozelaantje. M.deMeijer 51 j. Helmbrekersteeg. 19 Aug. A. van Op- zeeland 2 m. z. Kerkhofstraat.M. W.van Looij 16 m. z. K. Heerenstraat. G. Wisker 21 j. Kerkhofstraat. J. J. Smolders 6 m. z. Leidsche vaart. H. Smolders 6 m. z. Leid- sche vaart. J. C. Versteegh geb. van Acker 40 j. KI. Houtstraat. H.Jansen 1 m.d. K. Doelstraat. J. Jacobs 2 m. d. Hondesteeg. 21 Aug. W. C. van Meggelen 2 m. z. KI. Hout straat. P. Stokman 1 m z. Zomervaart. T. J. de Vries 21 d. z. Amsterdamstraat. 22 Aug. W. C. Cornet 18 m. z. Leidsche straat. J. Jansen 64j.Oranjestraat. I.I. Bult- mans 27 j. Kenaustraat. 23 Aug. C. J. Hart- man 9 m. z. de Witslraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commie«ar;aat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eene medaille. Eene lederen tasch. Een goudenmanchetknoop. Eene breikous met breinaalden. Een bril in een koker. Eene paternoster. Een zakmes. Een horlogeketting. Eene broche. Een vrouwenhand schoen. Etui met twee paternosters. Een beugeltaschje. Een pater noster. Een dasspeldje. Een kerk boek. Een kindermanteltje. Een horlogeketting en een broche. -Een paar zwarte handschoenen. Een paar glacé handschoenen. Een halsketting. Eene ladder. Een horloge met ketting. Eene parapluie. Twee mansboorden. Een paar handman chetten. Eene vrouwenzak met zak doeken. Een handwagen Een sportwagentje Eenige sleutels. VEEMARKT 15 Aug. 1894. AangevoerdPrijs 3 Koeien f 120.— f 175.— 11 N. Kalveren 9.t> 12. 44 Schapen 5> 16.25. 42 Lammeren 11.14. 3 Paarden t KAASMARKT van 15 Aug. 1894. Verkocht 100 stapels, uitmakende 14218 kazen, wegende 26408 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. 26.50. MUZIEKUITVOERING in den Hout op Zondag 26 Aug. des namid dags van 2 4 uur. door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. 1. Mit Sang nnl Klang. Marsch.Radlegger. 2. Ouverture La Part du Diable.Auber 3. Jionia PolkaWardroper. 4. La Benediction des Poiguards, Scène dramatiqne de l'opéra Les HnegenotsMeijerbeer. 5. Overture TitusMozart. 6. Juristen Bal Tanze. Walzer ..Sirauas. 7. Potpourri de l'opérette Madame An gotLecocq. Buiten-societeit „TR0U MOET BLYCKEN". MUZIEKUITVOERING op Zondag 26 Aug. a.s., des avonds ten 8 ure, door het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luitenant-Kapelm. C. W. P. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Die Garde der Mark Marsch. Kopey. 2. Concert OuvertureMeijerbeer. 3. Einleituog und Brautchor a.d.. Oper LohengrinWagner. 4Indigo Walzer a.d- Operette Tau- Bend und Einen NachtStrauss. 5. Grande B'antasie sur des motifs de Popéra HerodialeMassenet. 6. Ouverture GiraldaAdam. 7. B'antasie sur nne Thême de 1' opera MarthaFlotow. 8. Twee Spaanscbe Dansen.Moskowsky. 9. Fantasie du Ballet Exelsior..Marenco. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 28 Ang. 1894, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN PROGRAMMA. 1. Preludium eu B'ugaJ. S.^ Back. 2. Marche fuuèbreChopin. 3. Allegro maestosoNiels W. Gade. 4. AriaRheinberger. 5. AndanteM. H. v. 't Kruya.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2