144 XX XX lu XLé JJXÖ \J Jut met AMSTERDAM. Eerste Blad. No. 69 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. abonnementsprijs: yan WOENSDAG 29 Augustus 1894. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER LJ A A 8^' 1 M StUT l-S TELEPHON1SCHE VERBINDING ADVERTENTIEBLAD Per drie maandenf— ,25.VERSCHIJN J. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers 8 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot dinsdag en vrijdag des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. 3b REESTAFEL". Onlangs verschertén werken op aan- trage ter bezichtiging te verkrijgen by De erven Loosjes, te Haarlem. 'WILDE (LADY.) Sociale Studiën. Uit het Engelsch vertaald door C. van der Zeydegeb. f 2. De Huisvriend. Geïllustreerd Maandblad. 1894. Aflevering 16 in één deel... 1.50. HENTY (G. AMet Hannibal over de Alpen. Uit het Engelsch door Titia van der Tuuk. Met 6 pl. Ing. f 1 50. geb. 1.90. HöCKER (PAUL OSKAR.) Assur, de prins der woestijn. Geschiedkundig ver haal uit het bloeitijdperk van het Oude Egypte. In het Nederiand9ch bewerkt door Elisabeth M. Rogge. Met 3 licht drukplaten en 9 vignetten. Ing. 1.50. geb. 1.90 Wereldtentoonstelling der schoone Kuns ten 1894. Algeraeene geïllustreerde ca talogus1.50. Bijdragen tot de statistiek van Nederland. CJitgegeveu door de centrale commissie voor de Statistiek. I. Statistiek der ar beid er svereenigin gen f.90. MELSEN (J. B.) Cours secondaire de lan- gue trau9aise a l'usage des écoles moyennes et des gymnases. Première année. Seconde partie.95. HOFMAN (C. A.) Handleiding voor de beoefening der Fransche taal ten dienste van eerstbeginnenden bewerkt volgens de leerwijze van Gouin. I- 1.25. FRANTZEN (Dr. J. .1 A. A.) Hand leiding voor de beoefening der Hoog- duitsche taal ten dienste van eerstbe ginnenden bewerkt volgens de leerwijze van Gouin. I. 1.25. EIJKMAN (L. P. H Handleiding voor de beoefening der Engelsche taal ten dienste van eerstbeginnenden bewerkt volgens de leerwijze van Gouin. I... 1.25. Schrijfboek ten gebruike bij het od der wijs in de vreemde talen volgens de leer wijze van Gouin. .15. VEEN Jr. (J. VAN) en W. BROUWER. Rekenen en meten. Serie rekenboeken voor de lagere school. IV, V, VII k.-.25. idem idem VI.20 BEAUFORT (Mr. W. H. I)E). De ont binding der Tweede Kamer van Maart 1894. Staatsrechtelijke beschouwing .50. KEIZER (FERDINAND.) Ons Hollandsch. Een woord van protest aan de Heeren Van den Bosch, Prof. Logeman, Prof. Symons en Dr. Kollewijn.50, Buitenlandsche nieuw verschenen werken. ECKERTH (W Auf der Fahrt zum Nord- kap. Reisebilder ans Norwegen. Mit 15 Illustration en und 8 Karten5.20. Bibliothek der Unterhaltung und des Wig- sens. Mit Original-Beitragen der her- voraagendsten Schriftsteller und Gelehr- ten, sowie zahlreichen Illnstrationen. Jahrgang 1895. Erster Bandgeb. .50. Die Fortpflanzungs-Geschwindigkeit des Schalies in einem theoretischen Gase. Beirbeitet auf Grnnd der dyuamischen Gastheorie vom k. u. k. Oberstlieute- nant Wilhelm' Schlemüller.35. FRICK (JOSEPH). Dreihimdert Riitsel samt 100 Scherzfragen.45. BOURGARD (GUSTAVE) Dessins, gou aches e9tampes et tableaux du dix-hui- tième siècle.Guide de l'aroatenr"19.25. BOURDEAU (LOUIS). Histoire de 1' alimentation2.75. POIRÈE (CHARLES) Le sens commnn. Etudes de philosophie religieuse. Avec une préface de M. A. Réville1.90. LYALL (EDNA). Doreencloth 3.90. Nieuwe Muziek. Neerland'g Wieier Lied. Met pianobege leiding doorben sportbroeder.40. HEER (Joh. de). De harmoniumvriend. Verzameling van de meest bekende lie deren, gedeelten uit Opera's enz. enz. Band I. Opera Album.60. Band II. Vaderlandsche liederen«•-—.60. Band III. Schoolliederen.60 BORCHARD (Ph.) Zwei Lieder für Mez- zosopran oder Bariton mit Klavierbe- gleitung.90. j Bovenstaande werken zijn voorhanden by de boekhandelaars de erven Loosjes. De Sedans-dag, sedert twee en twintig jaren in Duitschland met geest drift gevierd, zal, naar Fransche bladen zich voorstellen, dit jaar voor het laatst voor de Duitschers een feestdag zijn, omdat men, ook al weer volgens Fran sche bladen, dien dag wil afschaffen en het zou er dan mee gaan als ons met den Waterloo dag, die echter nooitoffi- cieel was vastgesteld. Een Duitsch blad van beteekenis, de Kölnische Zeitung, wil hiervan niets hooren. Eene reeks van redeneeringen besluit het met: Den Sedans-dag willen wij niet missen. Als wij klagen, dat soms gepleegde moorden niet uitkomen, in Amerika is 't nog erger. Daar werden in vier jaar twintig duizend moorden gepleegdvan de daders werden 331 volgens de wet en 538 volgens de lynchwet gestraft dat is van de twintig duizend 869 of van de twintig nog niet één. Omtrent den Chineesch-Japanschen oorlog nog steeds onzekerheid, maar de nederlaag der Japanners op Zaterdag 18 Augustus wordt toch bevestigd. Toen kwamen 19 Japansche oorlogs schepen en 13 transportschepen op de rivier de Tatung aan en zetten 6000 man aan land. Zij werden door de Chineezen, wier artillerie den vijand aan- zienlijk verlies toebracht, aangevallen en op de vlucht gedreven. De Japanners trokken zich daarna terug terwijl het geschut der Japansche vloot den Chineezen een verdere ver volging onmogelijk maakte. Op sommige plantages van het eiland Hawai voeren de Chineesche en Japan sche werklieden thans den oorlog in 't klein. Tal van vechtpartijen hadden plaats en niet zonder bloedverlies. Inmiddels is China nog niet gereed gekomen met „de ziel van den oorlog." De bankiers weigerden eene leening tot een bedrag van twee en een half mil- lioen gulden, waarbij nog wel de geheele handelsvloot als onderpand was aange boden. Omtrent de offervaardigheid der Chineezen krijgt men zeer zeker geen hoog denkbeeld, vooral als men weet, dat een bijna dertigmaal zoo hoog be drag door Japansche gegoeden als ren teloos voorschot was verstrekt. Het is nu te voorzien dat China zich tot de Europeesche geldmarkt zal moeten wen- den. Met de kogelvrije pantser is het nog niet uit, in Engeland is men nog verder gegaan en nu is daar, behalve een pant ser, ook nog een schild uitgevonden, waarop alle degenstooten, degensteken en degenslagen afstuiten. Als nu de Engelsche minister van oorlog van het eerstgenoemde nog niet alle Engel sche soldaten voorziet van een pantser dat kogels afweert, welke door hout van twee voet dik heengaan, dan begrijpt de uitvinder er niets meer van en ver krijgt hij bepaald den indruk, dat de minister niet veel geeft voor het leven van de Engelsche soldaten. Het moet anders een handig ding zijnhet heeft den vorm van een kussen, het weegt tien Engelsche ponden en wordt om den hals gedragen, hoewel uit de gegevens niet kan opgemaakt worden of het misschien ook dienst kan doen als bouffante. Dat schutters gezonde magen hebben, mag blijken uit de opgave van hetgeen gedronken is op het elfde schut tersfeest te Mainz: 19.563 llesch eere wij n,- 21.393 flesch „schutterswijn", 2475 heele en 1061 halve flesschen Er- bacher, 3380 Niersteiner, 1443 flesch Hochheimer. In het geheel zijn er 33.359 heele en 1736 halve flesschen wijn gedronken. Het bovenstaande kan natuurlijk niet als maatstaf voor der schutteren dorst worden aangenomen, aangezien men hun aantal niet kent, maar de getallen zijn ontegenzeggelijk nag al kras. Het nieuwste product der papier industrie wordt gevormd door telegraaf palen. Om aan die palen de noodige hardheid te geven, wordt de papierpap vermengd met borax, zout en andere substantiën en dan geperst tot holle cylinders. De nieuwe palen moeten me nige voordeelen aanbieden. Niet alleen alleen dat zij veel lichter zijn dan houten palen, moeten zij een grooter weerstands vermogen hebben tegen de invloeden van de buitenlucht. In November 893 werd ten huize yan een hoogbejaard, rijk inwoner van St. Ouen bij Parijs eene groote hoe veelheid kostbaarheden gestolen en toen het later bleek, dat een bundel effecten door hen onopgemerkt was achtergelaten kwamen de dieven, drie in getal, terug om ook deze te halen. Dezer dagen is de kleine bende ge pakt en is hun proces te Parijs in be handeling gekomen. Voor het hof be kenden zij schuldig te zijn, maar tracht ten, elk voor zich, de schuld op anderen te werpen. Zij werden veroordeeld tot levenslange dwangarbeid. In beginsel is door den Zwitser- schen bondsraad besloten een spoor wegtunnel te bouwen door den Simplon. De kosten zijn geraamd op vijf en vijftig millioen francs en voor het werk zou zes jaar vereischt worden, terwijl mocht het blijken, dat de tunnel niet breed genoeg is, tot het verbreeden dan nog vijftien millioen francs zou noodig zijn. Daar het hier in niet geringe mate Italiaansche belangen betreft, zal het ontwerp aan de goedkeuring der Italiaansche regeering onderworpen. Men gelooft, dat Italië, toch al zoo financieel gedrukt, niet bereid zal gevonden worden om de zaak anders dan moreel te steunen. In het krankzinnigen-gesticht te Lancaster, aldus wordt uit Londen ge meld, klaagde een der verpleegden onophoudelijk over hevige maagpijnen. De geneesheeren besloten, toen alle andere middelen vruchteloos bleven, over te gaan tot eene operatie. De maag werd geopend en toen vond men daarin meer dan 100 verroeste draadnagels, benevens een stuk van een tapijt, een knoop en een eind ijzerdraad. Alles wat uit de maag van den patient te voor schijn werp gebracht, woog 11 pond. De operatie was zeer moeilijk, daar elk dezer voorwerpen, stuk voor stuk, moest worden verwijderd. Naar omstandighe den bevindt de lijder zich vrij wel, maar toch is het nog onzeker, of hij nog zal genezen. Czaar Alexander is ongesteld in die mate, dat de geneeskundigen ernstig den Czaar alle onthouding van vermoei ende staatszorgen ontraden. Men dacht aan longontsteking, maar het blijkt, dat de ware oorzaak te zoeken is in de gevolgen van influenza, waaraan de Czaar het vorige jaar lijdende was. In een plaatsje in den Amerikaan- schen Staat Ohio, hebben de dorschers in tarweschoven een dynamietpatroon gevonden. Dat die er niet bij ongeluk was ingeraakt, bleek, toen in eene an dere partij terzelfder plaatse zoo'n pa troon eene ontploffing veroorzaakte, waarbij een der werklieden gedood en vier gekwetst zijn, terwijl bovendien vier paarden, een muildier en vijf koeien werden vermorseld. De Amerikaansche president Cle veland is met de nieuwe tariefwet zoo weinig ingenomen, dat hij de wet niet wil teekenen, doch er ook niet zijn veto aan wil verleenen. Om deze reden zou men meenen, dat de president den tijd voor zijn veto zou laten verloopen. Maandag 27 Augustus was die tijd om. Op de vergadering van de Duitsche Post-unie zal, naar men mededeelt, een voorstel gedaan worden tot invoering van internationale postzegels van twaalf en een halve cent. Het nut ervan kan ieder beseffen, die soms kleine bedragen met het buitenland heeft te verrekenen. In Juli werd van een Brusselsche familie de moeder naar haar laatste rustplaats gebracht, den vader achter latende met twee jeugdige meisjes en een jongen, werkzaam bij de telegrafie. De vader was zoo door den slag ge troffen, dat hij in een oogenblik van wanhoop zich ophing aan het kruis, dat op het graf zijner vrouw was ge plaatst. De jonge telegrafist werd ge roepen om de identiteit van zijn vader te constateeren en daarna keerde hij terug naar de ouderlooze woning, waar hij nu de eenige steun was voor zijn beide kleine zusjes, voor wie hij be loofde met al zijn kracht te zullen werken. Hij hield woord, doch de slagen, welke het huisgezin hadden getroffen, hadden ook hem zoo aangegrepen, dat de arme jongen ziek werd en korten tijd daarna stierf. Een paar dagen geleden hebben de ambtenaren en de bestellers hem naar het kerkhof gebracht. De beide meisjes staan nu alleen op de wereld, doch een van haar is thans ook ziek geworden en men twijfelt aan naar behoud. Terwijl de oorlog tusschen China en Japan zij n gan g gaat, zonder dat wij i n Europa eigenlijk goed weten hoe het ermee staat, heeft Japan, teneinde ge brek aan ammunitie te voorkomen, in Amerika een groot millioen patronen besteld, terwijl uit Oostenrijk naar China zijn gezonden twintigduizend ge weren en naar het allen schijn heeft, zal België ook het noodige oorlogs matri- aal leveren, aan welke der partijen weet men nog niet goed, daarom kan het wel bezijden de waarheid zijn. Zooals men weet, wilde Japan zestig millioen dollars leenen; die leening is gelukt, tweemaal is zij volteekend. Dit pleit nu wel voor het vertrouwen, dat Europa in Japan stelt, maar tot naden-

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1