ken moet het de geldmannen stemmen, te weten, dat hunne kapitalen zullen omgezet worden in kruit en lood, te meer daar men dien oorlog door niets gemotiveerd acht. Zaterdag ochtend zijn tegen tien uur de Koninginnen uit Middelburg vertrokken, na aan verschillende stich tingen vorstelijke giften geschonken te hebben. In Middelburg was niemand thuis gebleven, het afscheid was recht hartelijk. De thans afgeloopen kermis te Rot terdam moet volgens de pretmakers, en die waren er vroeger met die kermis veel, heel stilletjes geweest zijn, zoo stilletjes als bij menschenheugenis te Rotterdam geen kermis geweest is. Men verwacht, dat na één jaar er de kermis dood zal zijn. Misschien zullen nog eens pogingen gedaan worden om haar kunst matig op te wekken, maar het zal niet baten, omdat de volksgeest niet meê- werkt. Hoe de Rotterdamsehe zóó diep gezonken -is verklaart men verschillend. Zoo vertelt men, dat het getal te plaat sen kramen, draaimolens enz. bepaald was, ieder aanvrager voor de plaatsing het staangeld moest betaald hebben en omdat dit door velen, als buiten den gewonen regel, was nagelaten, sommige aanvragers geen plaats konden beko men. In deze bewering.is wel wat raad selachtigs; men zal waarschijnlijk de oorzaak dieper moeten zoeken en zullen zij misschien het bij 't rechte eind hebben, die zeggen, dat het publiek van onzen tijd oververzadigd is van al wat mooi en leeljjk is en het pas dan belangstelling toont, als er iets wordt aangeboden dat zeer extra buitenge woon is. Voor den gewonen straatkunstenaar heeft men geen oog meer, zelfs de hard- loopers, die bij tientallen onze steden bezoeken, zijn niet meer in tel, tenzij men hen soms bewondert in de behen digheid waarmede zij de politie ver schalken, aangezien hunne broodwinning verboden waar is. Wat het pretmaken ter kermis aan gaat, ook hier geldt hetAndere tijden andere zeden, hoewel moet opgemerkt worden, dat toch nog velen op dit punt zeer conservatief zijn. In zake de Schagensche moorden is alweer eene wending gekomen, eene gelukkige voor den verdachten Alot. Uit de volledige bekentenis van Klaas Boes is thans gebleken, dat hij in ver- eeniging met zijne moeder de moorden heeft gepleegd. Hoe hij er toe gekomen was om Alot te beschuldigen verklaart zich door de omstandigheid, dat Alot meer geld scheen te bezitten, dan hij, in aanmerking genomen, dat zijne moe der hem geld moest leenen, hebben kon. Alot, die geen melding wilde maken van het feit, dat hij een gedeelte zijner kleederen en gereedschap had verkocht, noemde een anderen oorsprong ervan op, welke der Justitie onaannemelijk bleek. Toen had Klaas Boes om de meening tegen Alot te versterken, eene ketting van de vermoorde op zijn erf gelegd en dit een en ander bracht de gevangen neming van Alot te weeg. Nu echter de feiten genoegzaam zijn toegelicht is Alot onmiddellijk ontslagen. Te Amsterdam klaagt men gedu rig over het gebruik maken van gracht water voor wagens en karren, onder anderen dienende voor het vervoeren van brood en terecht vraagt men, waarom het gebruik van grachtwater, voor welk doel dan ook, niet geheel wordt verboden. Thans weten we althans de oorzaak van den ongewoon natten zomer. De Fransche natuurkundige Flarmmarion heeft een bijzonder groote zonnevlek op de zon natuurlijk waargeno men en hij heeft tevens gemeten, dat die vlek twaalf maal zoo groot is als de middellijn der aarde. Het is heel aardig van den professor, maar nog aardiger zou het zijn, als hij eens aanwees hoe die vlek door de aardbewoners kon weggemaakt of tot hun voordeel kon aangewend worden, terwijl wij er thans alleen de onaangenaamheden en de bad plaatsen de schade van hebben. Men deelt uit Scheveningen mede. dat daar reeds vele vreemdelingen zijn vertrokken; het ongestadige weèr lokt dan ook niet tot baden of tot strandwandelingen. Men houde hierbij echter in 't oog, dat de vacanties haar einde naderen en dus menigeen, ook om die reden, zijne huis goden moet opzoeken. Gelukkig is het, dat niet alléén Ne derland in deze de lijdende partij is. Ook Zwitserland, 't Zuiden van Frank rijk en zelfs de Rijn trekken dit seizoen niet zooveel bezoekers als anders. Terwijl de een dit aan 't weer wijt, zijn er die meenen, dat de oorzaak dieper ligt, namelijk aan gebrek aan contanten waarvan de oorzaak te zoeken is in den algemeen gedrukten toestand van handel en nijverheid. Ook zijn er, die de meening zijn toegedaan, dat de Ant- werpsche tentoonstelling oorzaak is, dat de zomeruitstapjes naar dat punt zich richten en als dit zoo is, dan han delt men daaraan zoo dom niet. Als een opmerkenswaardig feit wordt vermeld, dat de boorden van den Rijn door meer Franschen bezocht zijn ge durende dezen zomer, dan sedert 1870 heeft plaats gehad. Men ziet hierin eene meerdering van toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland, maar beide volkeren, voornamelijk het eerste, zullen nog heel wat te vergeven en te vergeten hebben, eer de toestand is als vroeger en zij van erfvijanden zijn veranderd in erfvrienden. In verband met de Lomboksche expeditie vermeldt een telegram uit Ba tavia aan het Nieuws van den Dag het volgende: Resident in veiligheid; veer tien officieren, generaal Ham en hon derd vijftig soldaten gedood. Het drie en veertigste Jaarverslag van de Landbouw-kolonie Nederlandsch Mettray te Rijsselt bij Zuphen vermeldt het volgende: Met dankbaarheid wordt bericht dat i 1893 voor Mettray een goed jaar is ge weest, doch ook dat alle krachten moeten worden ingespannen om dien toestand duurzaam te doen zijn. Drie legaten vielen de Stichting ten deel tot een gezamelijk gedrag van ƒ.3500. De achteruitgang van de Afdeelingen schijnt tot staan gekomeneenige voor uitgang zou zelfs kunnen geconstateerd worden. Achteruit gingen 22 Afdeelin gen zes, waaronder ook Haarlem, gingen vooruit. Het gebouw onderging groote ver betering. De bezittingen werden ver meerderd door den aankoop van de arbeidswoning genaamd de Waterdijk met 20 centaren aan de kolonie gelegen bouwgrond. Gedurende 1893 waren er vele be zoekers; zonder uitzondering brachten die bezoeken een aangenamen indruk teweeg. Over het algemeen was de gezond heidstoestand der kweekelingen zeer gunstig. Het getal der knapen bedroeg 154, 37 verlieten de stichting na volbrachten leertijd en werden allen geplaatst. Het vak van kleermaker en het boerenbedrijf trekt weinig kweekelingen. De ontvangsten bedroegen ƒ36271,01', het voordeelig saldo beliep f 257,41'. Na het optreden der Amsterdam- sche timmerlieden te Amsterdam in zake de loonregeling komen ook de metselaars aan het woord met dezelfde kwestie. De wegwedstrijd van Beverwijk naar Alkmaar, ter yiering van het vijf jarig bestaan der Wielrijdersvereeniging „Mercurius," te Zaandam, Zondag 26 Augustus gehouden, had den volgenden uitslag; le prijs G. van Appel, van Utrecht, gouden medaille, in 47 m. 184/5 sec. 2e pr. H. v. d. Griendt, van Haarlem, zilv. med. in 47 m. 19 sec. 3e pr. D. Th. Cremer, van Haarlem bronz. med., in 47 m. 20 sec. Te Hillegom had een betreurens waardig voorval plaats, dat zich naar men ons mededeelt, toegedragen heeft als volgt. De mestschipper Van den Akker leefde sinds eenigen tijd met zijne ouders op gespannen voet, waarvan oorzaak was, het huwelijk van den zoon, aangegaan zonder toestemming der ouders. Bij eene ontmoeting tusschen de jonge vrouw en de moeder, welke Zaterdag plaats had, moet eene woordenwisseling hebben plaats gehad, waarbij de laatste ernstig mishandeld is. Zondagmiddag had er tusschen den zoon en den vader een woordenstrijd plaats, waarbij de vader zich zoo moet opgewonden heb ben, dat hij plotseling dood bleef. HAARLEM, 28 Augustus 1894 De uitslag van den plaatselijken Schiedwedstrijd, Zondag 26 Augustus dezer gehouden in de duinen te Over- veen is als volgt: Eerste prijs, Verguld Zilveren Korps medaille, Vaderland en Koning met 229 punten, Tweede prijs, Schietvereeniging Willem III, met 222 punten. Derde prijs, Schietvereeniging Generaal van Merlen, met 216 punten. Vierde prijs, het detachement Onder officieren van het 4e Reg. Infanterie met 206 punten. Deze wedstrijden zullen voortaan elk jaar gehouden worden. In den personeelen wedstrijd was het maximum te behalen punten 60. De heer F. Grippeling behaalde den eersten prijs met 54 punten, terwijl nog een aanmoedigingsprijs behaald werd werd door den Heer Hollander, en de Heer F. Grippeling eene verguld zilve ren draagmedaille ontving voor het grootste getal witte roozen. Op de vrije baan geweer, maximum 60 punten, was het boogste getal pun ten 54, geschoten'door den Heer Fruy- tier. Op de vrije baan, buks of flobert, maxi mum 30 punten, behaalde de Heer Van Rhijn 28"punten. Van 27 Augustus tot 8 September hebben op het Cricket-terrein onder Heemstede Cricket-wedstrijden plaats tusschen Engelschen en Nederlanders n.l. van 27 Augustus tot 4 September van de Cheshire Mystics tegen Zuidhol land, Amstels Cricketclub, de Haarlem sche C. C. Rood en Wit en Nederland van 5 tot 8 September van Plaistow Cricketclub tegen de HaarlemscheC C. Rood en Wit, Noordholland en Neder land. Zuidholland verschijnt 27 en 28 Au gustus in het veld; 29 Augustus Haarl. C. C. Rood en Wit30 en 31 Augustus Noordholland1 September Amstels Cric ket club; 3 en 4 September Nederland, al len tegen de Cheshire Mystics. 5 Sep tember Rood en Wit6 September Noordholland; 7 en 8 September Ne derland, tegen de Plaistow Cricketclub. De uitslag van den wedstrijd gisteren begonnen en heden voortgezet was, dat de Zuid-Hollanders, in de le innings 81 punten behaalden tegen de Engel schen 426 punten. De Hollanders gingen weder aan het bat en hadden te half vier voor 2 uit ongeveer 60 punten, waarvan de heer Bourlier reeds ruim 40. Van de Engelschen maakten de hoogste scores de heeren J. H. F. Grayson 109, en Ravenscroft 102. De wedstrijd duurt voort. De inzending van de Haarlemsche Teekenschool voor Kunstnijverheid op de tentoonstelling te Antwerpen is met goud bekroond. Naar wij vernemen heeft het Be stuur der sociëteit Pereenigingdoor gebrek aan beschikbare lokalen moeten afzien van het plan, om den verjaardag van Koningin Wilhelmina op de ge bruikelijke wijze te vieren. Daarvoor zal echter in de plaats treden eene feest viering bij gelegenheid van de opening der nieuwe sociëteit in het begin van November a. s. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 29 Aug. 1894, des namiddags te 1 ure, op het Raadhuis. De volgende stukken en -punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Goedgekeurde besluiten. Adres maatschappij tot exploita tie van staalwaterbronnen bouw „Kurhaus" in het Frederikspark. Id. Jb. van den Ban Pz. e. a. betreffende minimum loon en maximum arbeidsuur. 2. Schrijven B. en W. W. met rap port commissie van financiën gemeente-rekening 1893. 3. Voorstel B. en W. W. met rap port commissie van financiën le suppletoire begrooting, dienst 1894. 4. Id. id. adres S. J. H. Terstraaten e. a. gebruik Doelenterrein. 5Id. id. adres E. van Beusekom ver huring boerderij »het Torentje." 6. Id, id. plan bebouwing grond Brou wersvaart. 7. Id. id. adressen H. van Breemen Hz., afkoop erfpacht terrein »de Phoenix." 8. Id. id. wijziging overeenkomst be treffende verruiming Groote Sluis te Spaarndam. 9. Id. id. met rapport commissie van financiën adres C. Jansen Hen driks tot aankoop grond. 10. Id. id. id. id. adres H. Scholten tot wederinhuring van grond in den Hout. 11Rapport commissie van financiën rekening schutterij over 1893. 12. Id. id. id. begrooting Burgerlijk Armbestuur, dienst 1895. 13. Id. id. id. begrooting St Elisabeth's of Groote Gasthuis, dienst 1895. 14. Benoeming tijdelijken Wethouder. 15 ld. leeraar wis- en werktuigkunde Hoogere Burgerscholen voor jon gens. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 25 Aug. 1894 in de .Gouden Leeuw" te Haarlem. 1. Een WINKELHUIS met afzonderlijk op gaande Bovenwoning, ERVE en TUIN, aau de Schachelstraat. No. 38, 6700. J. de Jongh. 2. Een HEEUENHU1S met grooten TUIN en ERVE, aan den Schotersingel. No. 103. f 5050. E. Franken. 3. Een HUIS en ERVE met TUIN, aan de Hooimarkt. No. 12. f 3105. H. J. Bonfrère. 4. Een perceel BOUWTERREIN, aan de Kennemerstraat. f 625. Opgeh. 5 Een perceel ala voren, naast het voorgaande, 625. Opeeh. 6Een perceel als voren, naast het voorgaande, 625. Opgeh. 7. Een perceel als voren, naast het voorgaande, f 625. Opgeh 8. Een perceel als voren, naast het voorgaande, f 625. Opgeh. 9. Een perceel als voren, naast het voorgaande, 625. Opgeh. 10. Een perceel als vorea, naast het voorgaande, 625. Opgeh. 11. Een perceel als voren, naast het voorgaande, 625 Opgeh 12. Een perceel als voren, naast het voorgaande, 600. F. C. Piët qq 13. Een perceel als voren, naast het voorgaande, f 400 Opgth 14. Een perceel ala voren, naast het voorgaande, 400. Opgeh. 15. Een perceel ais voren, naast het voorgaande, 405. J. Zipp 16. Een perceel als voren, achter de perceelen No. 13, 14 en 15. f 400. Opgeh. 17. Een perceel als voren, naast het voorgaande, f 400. Opgeh. 18. Een perceel BOUWTERREIN, aan de Schou- tjeslaan. f 550. Opgeh. 19. Een perceel als voren. 20 Een perceel als voren. De perceelen No. 18, 19 en 20 gecombineerd' f 1095. M. II. Tijsae. 21. Een perceel ala voren, t 640. Opgeh. 22. Een HUIS en ERVE, aan de Kennemer- straat. No. 12. 885. S. J. Nelia. 2.3. Een in tweeën verdeeld PAKHUIS, waarho ven ZOLDERS, PLAATS en ERVE, aandeGed. Raamgracht, f 1850 Opgeh. 24. Een HUIS en ERVE, aan de Minnebroe- derssteeg No. 20 500. H van de Pol. 25. Een HEERENHUIS en ERVE met TUIN, aan de Wilhelminastraat, No. 63. 14800. Opgeh. 26. Een HUIS en ERVE met TUIN, aan den Onden Weg in den Veerpolder. No. 19, 21 en 23. 2160. F. Renea 27. TWEE PERCEELEN met TUIN, aan de Oude Raamstraat No 4. f 3300. H van de Pol, 28. Een HUIS en ERVE, aan de Palmstraat. No. 9d. f 980. W. F. Bonman. 29. Een HUIS en ERVE met TUIN, aan de Parklaan. No. 68. 4450. M. J. Waning qq. Markt van 27 Aug. 1894» Boter. Aangev. 227, verk. 197 KG. L. pr. f 1.20, H. pr. 1.30, p. KG Biggen. Aangev. 246, verk. 187 st. L. pr. 6.H. pr. 10.00, p. st. Schrammen. Aangev. 109 verk. 89 st. L. pr. ƒ12.H. pr. ƒ17.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 284 verk 284 HL. L. pr. ƒ2.—, H. pr. ƒ4.00, p. HL. Appelen. Aangev. 86 HL. verk. 86 HL» L. pr. 3.—, p. HL. 4.00. p. HL. Peren. Aangev. 212 HL. verk. 178 HL. L, pr. 2.00, p. HL. ƒ3.00, p. HL. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 27 Aug. 1894. Witte tarwe f 6.10. Rogge d 3.90. 4.50. Gerst 3.40. 4.25. Capucijners 8.50. „11.25. Karweizaad 13.25. „13.50. Per 50 kilogram» ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 30 Augustus 1894. des namiddag» van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fantasiea°?' 2. Choral Vorspiel und luge.Brahms. 3. Avo Maria (le Prilude)Bach-Goonod. 4 Grave nit de 6e SonateRheinberger. 5' Die Ehre GottesBeethoven.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2