HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. IN o. 72 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 8 September 1894. Ned. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust op Zondag 9 Sept. 1894. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTEEDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. v franco p. post ,40. Afzonderlijke nominees 3 centen per stuk, Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Adverlentiën wordtn aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet ap Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Da. van Lennep. 's Avonds G nre, Ds. Veen. Catechismus Zondag 1. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Moetan. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Knottenbelt. Woensdag 's av. 7 nre, Ds. Hoog. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Ds. Barbas. Eglise Walloude. Pas de culte. Gereformeerde Kerken. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 'sav. 5 nre, Ds. Mulder Woensdag 's av. 8 ure, Ds. Langhout. Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's av. 5Vs nre, Ds. Oudkerk pred. te Zalk. {Ridderstraat). Voorm. 10 nre, 's av. 6 nre, Ds. Langhout. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 nre, 'e av. 5Vs nre, Godsdienst oefening. Lnthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. KerkderVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, Ds. Hesta. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. W. II. Stenfert Kroese, pred. te Enschede. Vrijdag voorm. 12y2 nre, Ds. Tideman Hnwelijkswijding. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Ds. Weiss. Ds. Tideman zal Vrijdag te 1 nre geen les geven. Ds. Knottenbelt verwacht deze week weder al zijne catechisanten. De colleote voor noodlijdende kerken en personen op Zondag 2 September, heeft opgebracht 132.06. Bovendien voor de pastorie te Houtrijk en Polanen 5. en voor de kerk aldaar 1. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal Voorm. 10 nre, Ds. Barger. Nam. 2Vs ore, Ds. Barger. Heemstede. Voorm. 10 nre, Ds. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 nre, Ds. Koops, Predikant te Valkenburg. Houtrijk en Polanen Voerm. 9 Va nre, Ds. Bax, Predikant te Hoofddorp. Sandpoort. Voorm. 10 nre, Dr. Tideman Pred. te Haarlem. Spaarndam. Voorm. 10 nre, Ds. Hoog. Velsen. Voorm. 10 nre, de Heer W. Kieviet, van Edam, 'savond 7 nnr in 't lokaal voor Chr. belang, Verschillende Sprekers. Zandvoort. Voorm. 10 nre, Ds. Loggers, Pred. te Velsen. Doopsbediening. Nam. 2Va nre geen dienst. KRONIEK Eene der hoognoodige, doch ee- nigszins saaie Raadsvergaderingen was die van Woensdag 5 September. In de eerste plaats leverde de agenda slechts eenige punten van ondergeschikt belang waarover niet veel te discussi eeren viel en verder waren aan de orde de benoeming der Vaste Commissiën in den Raad. Bovendien was een groot deel der leden afwezig, niet minder dan ne gen, waardoor het er in de zaal niet heel gezellig uitzag. Ongeveer half twee werd de vergade ring door den Wethouder de Kanter geopend, wegens afwezigheid van den Burgemeester, de notulen werden gelezen en goedgekeurd en o a. medegedeeld, dat de ontwerp-begrooting ter perse is en eerstdaags zal worden rondgezonden, waarna de Raad overging tot de behan deling der agenda-punten. Mejuffrouw IJpey, leerares in de gymnastiek aan de H. B. S. voor meis jes en aan de Opleidingsschool voor meisjes, vraagt ontslag uit eerstgenoem de betrekking en zulks wegens gezond heidsredenen. Het ontslag wordt eervol verleend. Mejuffrouw A. W. A. Deenik, leerares in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool voor meis jes, wendde zich tot den Raad met het verzoek haar eene maand verlof toe te staan tot herstel harer geschokte ge zondheid. De Heer Prins wenscht het gevraagde verlof te verleenen tot 5 October. De Voorzitter wijst er op, dat de aanvraag gedateerd is van 29 Augustus en dus tot 5 October niet bedoeld was. Hoewel nu de Heer Prins bij zijne meening bleef, dat de Raad dan toch maar vijf en twintig dagen zou verleenen en de Heer de Kanter toelichtte, dat de Voor zitter der Commissie reeds verlof had gegeven tot den dag waarop de Raad zou beslissen, volgde tusschen genoem- Heeren nog eenige bespreking en het slot was, dat de Raad het verlof ver leende tot 1 October. De Heeren P, Goedkoop Dz. en P. Lan- geveld Pz. zijn voornemens op het ter rein waardoor de toegansweg tot de Haarlemsche Ijzergieterij loopt, woon huizen te stichten en de projectstraat, alsmede een strook grond van drie Me ter breed kosteloos aan de gemeente over te dragen. Eene scheidingssloot zal door genoem de Heeren gedempt worden. De kosten voor rioleering en bestra ting, welke door de gemeente geschiedt, worden geraamd op ƒ2596,10, doch belanghebbenden hebben aangeboden eene bijdrage van ƒ1250. B. en W. achten de verbetering door dit plan te weeg gebracht zóó overwegend, dat zij het voorstel doen, in deze van de bepaling, dat 75 pCt. moet worden bijge dragen, af te wijken, om het voorge stelde bouwplan goed te keuren en ƒ2600 beschikbaar te stellen voor het bovenstaande werk met de bepaling, dat de post betaalbaar zal zijn uit |-Buitehgewone uitgaven dienst 1894. Niemand discussie verlangende of hoofdelijke stemming werd het voorstel in zijn geheel aangenomen. Mede om betaalbaar te stellen op den post Buitengewone uitgaven, dienst 1894, vragen B. en W. een crediet groot f 2360 ten einde te kunnen over gaan tot voortztting der bestratings- werken in Kamperstraat, Schotersingel hoek Jan Steenstraat, Zijlweg ten westen van Spoorweg, Van Gaal- en Duven- voordestraat en ƒ667 tot het aanbrengen van een riool in den Zijlweg in aanslui ting met de bestaande rioleering in Spoorweg- en Delftstraat. Met algemeene stemmen wordt het voor stel aangenomen, waarna de Voorzitter voorstelt om punt 9 der agenda, thans te behandelen zooals dan ook geschiedde, waardoor het verslag van den opzichter van de gasverlichting als gewoonlijk voor kennisgeving werd aangenomen. Wij stippen er uit aan, dat op 31 Juli het aantal lantaarns in dienst der publieke verlichting 1118 bedroeg. Het gascontract eischt een lichtsterkte van 15 a 16 kaarsen; steeds varieerde de sterkte tusschen 15.2 en 17.32 kaarsen. Vervolgens kwam het groote, maar vervelende werk van den dag, de benoe ming van de Vaste Commissiën. Tot leden der Commissie van Finan ciën werden benoemd de Heeren M. O. de Kanter, Voorzitter; J, Krol Kz. E. de Lanoy, Dr. H. D. Kruseman en J. J. Sneltjes. De Heeren Mr. C. Enschedé en O. Prins Sz. verzochten niet weer in aan merking te komen in de Commissie van Financiën, toen werden achtereenvolgens gekozen de Heeren Rethaan Macaré en de Clercq van Weel, die verklaarden, de benoeming niet te kunnen aannemen Tot leden der- Commissie tot het ont werpen der Strafverordeningen, waarvan de Burgemeester de Voorzitter is, de Heeren Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré Mr. W. A. 't Hooft, Mr. N. G. Cnoop Koopmans, Jhr. Mr. F. W. van StyrumJ; Tot leden der commissie wegens de ontwerpen en Voorwaarden van aanbeste ding de Heeren Jhr. J. de Clercq van Weel, VoorzitterA. van der Steur, en S. Roog, en zulks nadat eene herstem ming had plaats gehad tusschen de Heeren de Clercq van Weel en J. de Breuk; Tot leden der Commissie voor de Verzoekschriften de Heeren M. O. de Kanter, Voorzitter; Mr. N. G. Cnoop Koopmans en J. J. Sneltjes; Tot leden der commissie van Fabricage waarvan de Heer J. de Breuk Voorzit ter is, de Heeren W. Stolp, G. J. van Dieren Bijvoet, A. van der Steur Jr. en S. Roog; Tot leden der Commissie voor den Hout en de Plantsoenen, waarvan de Burgemeester Voorzitter is, de Heeren Mr. H. Enschedé en Mr. W. A. 't Hooft Tot leden der Commissie voor de Pensioenen de Heeren Mr. N. G. Cnoop Koopmans, J. Krol Kz. en J. Sabelis. Nog benoemde de Raad tot Commis saris der bank van Leening den Heer J. Klein, en zulks ter vervanging van den Heer De Haan Hugenholtz, aftre dend, doch niet herkiesbaar Commissaris en tot Commissarissen der Stads-Apo- theek de Heeren Dr. D. de Haan en J. A. Lodewijks. Na behandeling van deze tijdroovende zaken ging de Raad te half vier uiteen. China, het uitgebreide China, zit verlegen om geldhet eischt van zijne onderdanen eene oorlogschatting van vijf en twintig millioen gulden. De ambtenaren moeten ten spoedigste zor gen, dat het geld er is. Beide oorlogvoerende partijen maken zich schuldig aan overdrijving. Een zeer klein voordeel der Chineezen werd opge vijzeld tot eene groote overwinning en van Japansche zijde wordt beweerd, dat op Korea zeventigduizend Japansche sol daten zijn, terwijl de sterkte van het leger daar niet meer dan twintigduizend bedraagt. In Amerika gaat alles grootscheeps tot de branden toe. Bij den grooten boschbrand, voor eenige dagen aan gevangen,kwamen vijfhonderd menschen om en verbrandden elf steden. Inmid dels duurde de brand voort tot de regens er een einde aan maakten. Men schat het aantal verbrande pijn- boomen op honderdvijftigmillioen, voor een groot deel eigendom van Ameri- kaansche lucifers-fabrieken. Bij den aanleg van spoorwegen in de verwoeste streken is niet altijd ge zorgd voor opruiming van afval, waar door over groote uitgestrektheden hout spaanders bleven liggenwaarschijnlijk gaf een en ander voedsel aan de vlam men en was dit reden, waarom de brand zoo snel om zich heen greep. Een trein moest door de vlammen heen gebracht worden naar Hinckley. Dit ging bepaald met levensgevaar ge paard, maar de stoker had zijne orders om de driehonderd passagiers te vervoe ren en hij volgde die op. Overdekt met ernstige brandwonden kwam hij ter plaatse van bestemming. Te Brookdale, een dorpje ten zuiden van Hinckley, zochten 97 personen, die

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1