HAABLEMSCH Eerste Blad. No. 73 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 12 September 1£94. N ieu wsberichten TELEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters npar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 13 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrygen bij De erven Loosjes, te Haarlem. GOLENBRANDER (B. W.) Beknopte geschiedenis van het Christendom. 2 dln3 80. STRETTON (HESBA.) Door het oog eener naald. Een verhaal. Uit het Eugelsch door Ella. Goedkoope uitgave. Afleve ring I. Compleet in 10 afleveringen, k .15. GUNNING Wz. (Dr. J. H) Gaat de we reld vooruit of achteruit? Met het oog op de drankkwestie beantwoord. Eene lezing.20. LICHTEN BELT (A. D F. W.) Het scheepsstooiDwerktuig. Een handboek hoofdzakelijk ten dienste van hen, die zich voorbereiden tot het Staats-Exa- men voor machinist ter koopvaardij, diploma A. en B. Eerste deel. Stoom ketels en toebehooren2.20. WESTERLING (H. J Eenige aardrijks kundige aanteekeuingen bij Nederland om de Zuiderzee1 20. LEEUWEN (J. H. VAN) Berekeningen met onnauwkeurige getallen ten dienste van candidaat-hoofdonderwijzers, leer lingen van Hoogere Burgerscholen, als ook van hen die berekeningen hebben te maken voor verzekeringinstellingen, 1.— BAERVELDT (P. C.j De afdeeling der ZiiidsA&ikaanache Republiek (Transvaal) Wereldtentoonstelling te Autwerpeu 1894.50. Buitenlandeche nieuw verschenen werken. Vom Fels zum Meer. 14 Jahrgang 1 Heft. Alle zwei Wochen erscheint ein Heft zum Preise von.50. "WREDE (FCRST FRIED RICH) (Frie- drich vom Stein). Das Laster. Zweite Auf'age3.25. PANIZZA (OSKAR). Der teutsche Mich el nnd der Römiscbe Papst. Altes und Nenes aus dem Kampfe des Leutsch- tums gegen römisch-walsche Ueberlist- ung und Bevormaudung in 666 Lesen und Zitaten. Mit ein Begleitwort von Michael Ge'»rg Conrad3.90. MAIR (Dr. 1GNAR). Gewichtlich-medi- cinisclje Casuistik der Kunstfehler. Ei- ne Sammlring der in der deutscheu Lit terator veiöffeotlichten Falie arztlicher Unglüoke and von Aertzen mir, Ueber- tretnng ihrer Berufspflichten began- gener fahilassigen Tötungen nnd hör- perverletzuogeu. Für Aeizte Staatsan- walte, Richter und Rechti-anwalte epi- kritisch bearbeitet in einzelnen Abtei- luDgen. I Abteilung: ('birtirgie. II Abtei!ung: Antiseptik, Narkose. III Abteilang: GebnruhTfe4.55. MONASTERIOS (J. DJ. I.ÓPER I.APUYA, Epistollario espanol Tratado de liieratura epistolar y colección (le mo- •delos de toda clase de cartas y docn- mentos usuales en la vida de relación social3.90. Nieuwe Muziek. CINNA (OSCAR DE LA) Dans les mon- tagnes d' Espagne. Gavotte-marsch pour piano.90. Au piintetnp.3- Scherzo andalon. .90. Estudiautina sevillana. Morceau caractéfi-tique.90. CRAMER (H Hiinsel nnd Gretel Pot pourri .90. LEBIERRE (OLIVIER). Première vio lette Valse frtC'le et brillante pour piano .75. - Les feux folljjs V alse facile et brillante pour piano. .90 STREABBO t (L.) Le petit touriste. 6 morceaux. Très-faciles et briljantes. 1 Le depart (Pas-redoublé). 2 A P étjiise (Choral). 3. Fête populaire (Rondino), 4 sur le lac (Barcarolle). 5 Sur la montagne (Tyrolienne). 6 Le retour (Marche-chanson). Prijs cumpleet in één bundel1.50 Iéder nummer afzonderlijk.30. Bovenstaande werken zijn voorhanden by de boekhandelaars de erven Loosjes. Geestelijk Concert. De heer W. Robert mocht zich Zater dag middag bij zijn Concert in de Groote Kerk verheugen in de bijzondere belangstelling van ons kunstminnend publiek. Voor het meerendeel waren alle beschikbare plaatsen in het ruime schip van de St. Bavo-kerk bezet eene omstandigheid, welke den Concert gever moge doen besluiten, een volgen den zomer opnieuw eene uitvoering in dezen geest te organiseeren. In de zo mermaanden is de gelegenheid om goede muziek te hooren schaarsch, daardoor heeft eene extra uitvoering van goede executanten dan wel kans voor slagen, vooral wanneer het weder een fac tor waarmede men thans 's winters en 's zomers rekening dient te houden het uitgaan niet te zeer bemoeielijkt. Medewerkende krachten bij het Con cert waren de h.h. J. J. Rogmans (Te nor) W. Robert Jr. (Viool), G. Ph. Zals- man (Bariton) en W. Ezerman (orgel), benevens een klein koor van dilettant zangers. Het aandeel van den heer Robert bepaalde zich tot de leiding van eenige ensemble nommers, door het Koor ten uitvoer gebracht. Beide eerstgenoemde heeren hadden in de artistieke resultaten het grootste aandeel. Rogmans vooral wist het publiek opnieuw voor zich in te nemen door zijn welluidend, schoon gezang. Zijne heldere, krachtige stem schijnt van slijtage nog maar heelemaal geen hinder te hebben. Alles blijft bij dezen, zoo te recht gevierden, zanger steeds duidelijk en klaar. De kracht van zijn orgaan is uitnemend geschikt voor eene groote ruimte; blijkbaar zon der veel inspanning laat hij de hoogste tonen door de gewelven schallen. Elk woord van den tekst bereikt volmaakt duidelijk het oor. Bij dit alles, en hierin zit de medesleepende kracht, ligt er in Rogman's zang ziel en warm, tintelend leven. Daardoor wordt zijn gezang een kunstuiting, die niet alleen het oor aangenaam treft, doch ook het gemoed van den hoorder beweegt. De beide nommers door Rogmans op het pro gramma gebracht, het Ree. en Aria uit Handels grootsche Messias en het frag ment van Verdi's beroemd geworden Requiem, misten in dat opzicht hunne werking niet. De wijze van uitvoering mocht de toehoorders vervullen met groote waardeering voor het talent van dezen vaderlandschen zanger. De Heer Robert Junior trad naast Rogmans zeer waardig op. Hoewel nog in het volle van zijne studie, valt er in de voordracht reeds veel zelfstandigheid op te merken. Met de vereischte zeker heid en een mooien toon die echter in de hoogte nog aan volheid zal moeten winnen speelde de jonge Robert het Adagio uit het G mol Concert van Bruch, het Avondlied van Schumann en het Largo van Handel, een keuze van nom mers, die den smaak van den jongen kunstenaar eer aandoet en tevens van bescheidenheid getuigt. Heel veel jonge menschen overschatten dikwijls hunne krachten en staan bij eene uitvoering in het publiek door te zware stukken hun succès in den weg. Met groot genoegen hebben wij het spel van den heer Robert, waarin de invloed van degelijke studie meer en meer merkbaar wordt, gevolgd. De a Capella koren door de h.h. dilettant-zangers uitgevoerd, gaven in menig onderdeel veel te genieten en wezen terug op eene voorbereiding, die in ruime mate aanspraak heeft op waardeering. Toch was de uitvoering ervan niet in staat blijvende indruk ken achter te laten. In de forto's was meer ruwheid dan deze gewijde mu ziek waarvan naar onze meening de beteekenis slechts bij eene ideale ver tolking in het licht kan treden kan lijden. Bepaald storend was nu en dan het ongelijke inzetten. Eene grootere soberheid in de nuanceering zou een matter licht hebben aangebracht en ongetwijfeld meer eene stemming van innige devotie hebben doen ontstaan. Het meest sprak die stemming uit No 3 Tenebrae Faclae sunt, dat in zijn geheel het best in de gewenschte kleur werd gehouden. Het slotnummer van het program ma was de bekende lofzang van Joh. Verhulst Te Deum Laudamus voor Tenor en Baritonsolo, Koor en Orgel. Dit werk werd door het Koor bijzonder mooi gezongen en zou ongetwijfeld de kroon gezet hebben op de uitvoering indien niet, door de omstandigheid dat het Koor en de Solisten van elkaar ge scheiden stonden, een gevolg van de weinige .ruinte op het orgel, eene ver warring was ontstaan, waardoor een deel van het werk verloren ging. De heer Zalsman bewees in zijne solo dat zijne stem reeds belangrijk aan kracht begint te winnen en de gehei men van eene schoone voordracht zijn eigendom beginnen te worden. Het overslaan van zijne stem bij den inzet Pleni sunt coeli ontging ons oor niet. Hij wake daarvoor door niet te geagi teerd in te zetten. De heer Ezerman, die zich met de begeleiding had heiast, komt een woord van lof toe voor de nauwkeurigheid en de getrouwheid waar mede hij deze niet gemakkelijke taak vervulde. B. Het nieuwste nieuws uit Korea is te San Francisco aangebracht per stoomboot uit Yokohama en deelt mede, dat der Chineezen dapperheid niet erg hoog staateen als zeer knap generaal geroemd man zou volgens die mede- deeling de eerste geweest zijn om de gelederen te verlaten, nog voor er ge schoten was. Men verlieze hierbij n'et uit het oog, dat het bericht van Ja- pansche zijde komt en dus evenmin te vertrouwen is dan als 't van Chineezen afkomstig is. Omtrent het zeegevecht van 25 Juli tusschen een Chineesch en een Japansch oorlogsschip verkozen de matrozen eerst vuur te geven, toen de officieren er wat moed in gebracht hadden, door vijf der onwilligen neer te sabelen. Werke lijk zou het Japansche schip vermeesterd geworden zijn, als niet op 't kritieke oogenblik twee andere schepen het ont zet hadden.Weer waren het de Chi neezen, die dit verhaal aldus inkleedden om den nederlaag in een zegepraal te veranderen. Inmiddels heeft de Mikado den Koning van Korea den keizerlijken titel verleend, met welke onderscheiding de man min der in zijn schik zal zijn, dan als hij verneemt, dat Japanners en Chineezen met pak en zak Korea verlaten hebben, om den oorlog op terrein, gunstiger voor hem gelegen, voort te zetten, en dit te meer, daar het weinigje welvaart, dat er nog kan genoten worden na zijn herhaalde afpersingen, nu nog te loor gaat aan het onderhoud der legers, die als immer den regel toepassen: Waar gij werkt zult ge Uw onderhoud zoeken. Aan het Berner verdrag schijnt men zich op het schiereiland ook niet te storen; vijfhonderd van die vervloekte Japanners, bluffen de langstaarten, heb ben wij in een hinderlaag gelokt, waar dynamiet in verborgen was en wij heb ben ze toen in de lucht laten vliegen. Allemaal doodDat hébben ze misschien denken te doen, repliceeren de Japanners. Dat nu onbeschaafde, laat ons liever zeggen Oostersche, minder humaan den kende volken de verdragen der Europe anen niet nakomen is te begrijpen, maar dat in een strijd tusschen eene beschaafde en eene onbeschaafde natie bijv. als in onzen strijd op Lombok, de traktaten omtrent de wijze van oorlog voeren niet zouden behoeven opgevolgd te worden en men tegenover hen het slaat dood, verdelgt ze van den aardbo dem, zou mogen toegepast worden, als in de dagen van Jan Pieterszoon Koen, wil er bij velen nog niet zoo grif in. Niettegenstaande de snoeverijen der bewoners van het Hemelsche rijk gaat Japan kalm voort zich op Korea te versterken. Steeds worden nieuwe troe pen aangevoerd zoodat men reeds aan neemt, dat Japan een extra-stootje kan velen, zelfs voor 't geval, dat het Chi na mocht gelukken ook een sterk leger binnen te smokkelen. Zelfs wordt er reeds gesproken van een plan van aan- aanval op de Chineesche hoofdstad Peking. De beide legers staan thans tegen over elkander, maar een breede rivier, bovendien door den regen sterk gezwol len, ligt nog tusschen beiden. Men deelt mede, dat een deel van het Chineesche leger gebrek aan levensmiddelen heeft. Een Russische professor heeft eene lezing gehouden over de sterftecijfers vooral onder de zuigelingen, waarvan er in Frankrijk 200 in Rusland zelfs 270 per duizend sterven. Dit zeer hooge cijfer schrijft hij toe aan het meer en meer toenemend gebruik van de zuig- flesch. De sneltrein, van Parijs naar Keulen, die Zondag- middag te 12 40 uit Parijs is vertrokken, is bij het stati on Apilly ontspoord. Het aantal der dooden en gewonden bedraagt 37. De stationchef en verscheidene reizi gers verloren het leven. De stoker, de machinist, de remmer en eenige reizi gers werden gewond. De minister van openbare werken is terstond uit Parijs naar Apilly vertrokken, teneinde een onderzoek in te stellen. Drie wagons, voor Duitschland be stemd, waren geheel verbrijzeld. Het achterste gedeelte van den trein, voor Nederland, bleef behouden. De oorzaak van het ongeluk was eene botsing met een rangeerenden trein. Volgens het officieele rapport echter zijn vijf personen gedood, negen per sonen ernstig en tien licht gekwetst. Eene nieuw gevormde maatschap pij zal opgericht worden tot voortzetting van de werken aan het Panama-Kanaal. Er is becijferd, dat hiervoor vijfhonderd

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1