millioen francs zal noodig zijn, dat is ongeveer de helft van eene vroegere raming. Een nader bericht van Lombok deelde mede, dat kapitein Lindgreen met de zijnen, hoeveel werd niet ge meld, was ingesloten in een Hindoesch bedehuis en deze mannen zich dus in 's vijands handen bevonden. Het was niet te denken, dat men zou overgaan tot het ontruimen van Lombok na hetgeen had plaats gehad, teneinde deze ge vangenen vrij te koopen, wel dat men alle krachten zou inspannen oln de ge vangenen te bevrijden, doch het gevoe len bestond, dat de vorst van Lombok den gevangenen geene slechte behan deling zou doen ondergaan, wat zeker zijne positie tegenover de Nederlandsche regeering nog ongunstiger zou doen worden. In Nederland beginnen reeds stemmen i op te gaan voor het stichten van fond sen voor de nagelaten betrekkingen, of liever ter aanvulling van de bij over- lijden toegestane Rijkspensioenen en van het oprichten van een monument voor de gevallenen. Mataram, de hoofdplaats van het ver zet op Lombok, werd door de marine gebombardeerd en is plat geschoten; de bevolking is gevlucht. Schepen wer den aangevraagd om het eiland te blok- keeren en er is dus een begin gemaakt met het uitwisschen van den geleden nederlaag. Een telegram deelde nog mede, dat Donderdag te Ampenan onder vrijgelei de van den Radja zijn aangekomen ka pitein Lindgreen en nog twee officieren met zestig soldaten, dat de behandeling goed geweest was en de lijken ongeschon den ter aarde waren besteld. Nader wordt in zake Lombok mede gedeeld, dat kapitein Lindgreen kapi- tuleerde wegens gebrek aan vivres en wegens de gewonden, en zulks tegen overgave van de wapens. Van Lom- boksche zijde scheen men de vrijlating als een bewijs van vriendschap aange merkt te zien. Inmiddels is door eenige officieren geantwoord aan den oproep van het Departement van Koloniën om voor vijf jaar bij het Indische leger gedetacheerd te worden en een aanzienlijk getal jonge mannen heeft reeds dienst genomen naar Indië. Onder hen zijn vele manschappen van het regement grenadiers en jagers. Verschillende gepensioneerde officie ren van het Indische leger hebben zich opnieuw ter beschikking gesteld. Bij het beschieten van Mataram werd de kroonprins gewond. Hiermede wordt bedoeld de echte zoon van den Radja en waarschijnlijk heeft dit tot de terugzen ding aanleiding gegeven. Verder wordt medegedeeld, dat een verlaten stelling, 1 -100 meter van Ma taram weder door de onzen werd be zet en de Baliërs zich naar het gebergte terug trokken. Een en ander houdt men voor gunstige verschijnselen ten opzichte van den verderen loop der zaken. Niettegenstaande eene zeer sterke politiemacht schijnt in de hoofdstad het dievengilde nog niet geheel onderdrukt; men steelt er van alles wat te grijpen of te vangen is; alles kan gebruikt, worden, alles is geld waard. Zoo werd dezer dagen gestolen een stoompijp, een stalen bel, een kar met vijftien brooden, twee en veertig kistjes suikerwerk en eenige lappen zink. Menschen wier broodwinning diefstal is, houden in den regel niet van wer ken de gestolen zaken worden dus niet door hen verwerkt, doch worden omgezet in geldhet goed wordt verkocht. Ie mand koopt het. Wie het koopt geeft er niet véél voor. In den regel weet hij, dat het van diefstal afkomstig is, maar hij koopt, en profiteert dus van den diefstal in hooger mate, dan de dief. Bestonden zulke helers niet, dan zou de diefstal al heel weinig profijtelijk zqn en 't misdrijf in zekeren zin onmoge lijk gemaakt zijn. Daarom moet er, meènt men, aan de dieven heel weinig, aan de helers in 't geheel geen pardon verleend worden. Maar, vindt ze maar De mazen van het net waarin ze té vangen zijn, lijken sommigen wat te wijd. Er wordt, werpt men tegen, in onzen tijd niet méér gestolen dan vroeger, maar die op nieuws azende kranten, zij zor gen, dat het publiek de dingen onmid dellijk verneemt en elke diefstal wordt publiek gemaakt, wat vroeger niet het geval was. Nu moge daar wat van aan zijn, maar er is toch een groote schare, die meent, dat de wereld er, trots verbeterd onder wijs, trots wetten op kinderarbeid, trots kindervoeding en kinderkleeding, niet op vooruitgaat. Wie zich echter aan de wetten der samenleving het meest vergrjjpen, met oordeel des onderscheids vergrijpen, zijn niet in de eerste plaats de kinderen; het zijn zij, die niet zijn opgevoed onder de pas genoemde zege ningen van onzen tijd. Om met reden te kunnen klagen over achteruitgang, zon men dus behooren at te wachten, hoe de tegenwoordige jeugd zich zal gedragen in den volwassen leeftijd. Laat ons inmiddels voortgaan, te doen wat goed is, gedachtig aan de spreukWerp Uw brood op het water en het vischje dankt er U voor! Onze jeugd, roept men, is ook zoo diep verdorvenNiet waar. Een jongen wil b.v.b. gooien, dat zit hem in 't bloed. Een jongen wil soms schreeuwen, hij kan niet anders. Ge neemt het hem kwalijk, als bij ongeluk Uw hoofd zich bevindt tusschen zijn doel en de hand,die zijn projectiel drijft. Ja, pleizierig is het niet, maar zijt ge zelf een jongen geweest en kwam er dan ook soms niet bij on geluk een ongeluk? En als ge dan een echte jongen waart, hebt ge U ooit in Uw hart verheugd, als een streek, die werkelijk zoo kwaad niet gemeend was; verkeerd afliep, en hebt ge U dan niet diep gegriefd gevoeld als de ouderen aan Uwe slechtheid toeschreven, wat zóó erg niet bedoeld was. Maar dat zijt ge waarschijnlijk al jaren vergeten, en dan is 't niet kwaad, dat het in herinnering gebracht wordt. Nu is de ondervinding van menschen, die een paar geslachten hebben helpen opvoeden en daarbij hun ne frischheid van geest behouden heb ben, dat de jongens en de meisjes van dezen tijd nog net precies dezelfde goede, zoowel als minder goede eigen schappen vertoonen als vroeger, alleen zijn ze wat vrijpostiger, doch weten meer en zijn minder gemakkelijk onder tucht te houden, omdat dit weten nog niet door een passende bescheiden heid veredeld is. Een en ander is waar schijnlijk ook wel oorzaak dat de jongens-straffen, waar de jongens van eene vroegere generatie voor sidderden, thans te minder doel treffen, naarmate zij met de levensopvattingen van de tegenwoordige jongenswereld, gegrond vest op gezond verstand en humaniteit, verschillen. II Wie een lans breekt voor den jongen I behoort tot zijn tijd: met een beetje goeden wil en takt om het jongensge moed te begrijpen, zal men ondervinden, dat de jeugd nog zoo slecht niet is als men zegt en mocht de klacht omtrent ontaarding werkelijk gegrond zijn, dan .ja, dan moeten wij toch bekennen dat we geen goede opvoeders zijn, en zelfs al gelooft men aan erfelijk kwaad reikt men zich dan een brevet van onbe kwaamheid uit. Den vorigen Zondag is te Murnau, in Beieren, een borstbeeld onthuld voor wijlen Koning Ludwig II, die op zoo tragische wijze den dood vond in het Sternberger meer. Deze gelegenheid hebben sentimen- teele personen, maar vooral Beiersche particularisten te baat genomen tot anti-Pruisische een soortgelijke mani festation niet alleen, maar ook tot be treurenswaardige ongeregeldheden. Te Garmisch b. v. heeft de fanatieke be volking (die veel aan Z. M's kostbare gril len verdiende, en zich niet uit het hoofd laat praten, dat Koning Ludwig altijd goed bjj zijn verstand is geweest en op schandelijke wijze uit den weg ge ruimd) het standbeeld van den Prins- Regent omvergeworpen en er het hoofd af geslagen. Te Partenkirchen heeft men het borstbeeld van den Prins-Re gent in de rivier geworpen. De Oranjebond van orde ontving op den 30sten Augustus voor zijne stichting van bescheiden Heidegeluk van eene familie, bestaande uit vader, moe der en zoon van ieder f 1000. Door deze bijdragen is de bouw van het vijf en twintigste huis verzekerd. Het hoofdbestuur roept in „Sta Pal 1" mannen op, die bereid zijn ook elders in ons land, naar Apeldoornschen trant de heide aan bescheiden heidegeluk dienstbaar te maken. Men kan zich daartoe wenden tot de Heeren Jac. Joh Deetman en J. D. C. van Dokkutn, bei den te Utrecht." Als medewerkster tot ïSta Pal!", weekblad gewijd aan de toepassing van de beginselen van den Oranjebond van Orde, is toegetredenMevr. V. D. Isaack- sen-Dudok van Heel. Zaterdag 8 September des mor gens te tien ure zou per stoomschip Piinses If ilkelmina een compagnie van de koloniale reserve van Amsterdam naar Batavia vertrekken, onder bevel van den kapitein van het O.-I. leger Dryber. Dit vertrek ging met eenige plechtig heid gepaard. Tegenwoordig waren de officieren van de Amsterdamsche dienstd. schutterij, de muziek der schut terij; de generaal-majoor in de derde militaire afdeeling, de officieren van het Indische leger met verlof uit Amsterdam en andere plaatsen van ons land, en de officieren van het leger, voor zooverre zij niet in het kamp zijn. De troep kwam te Amsterdam aan uit Nijmegen met een extra-trein, die tot de Handelskade doorreed. Aan boord werden de soldaten toegesproken door den Luit. kolonel van de koloniale re serve, den Heer Bruinsma welke rede door den vertrekkenden kapitein Drijber werd beantwoord. Al de officieren van de koloniale reserve kwamen mede om de vertrekkende krijsmakkers uitgeleide te doen naar IJmuiden. Verwachtte inen, dat een talrijk pu bliek zou tegenwoordig zijn, om den sol dalen, die in het verre Indië voor de eer onzer vlag zullen strijden, een af scheidsgroet te brengen, bij het uiteen gaan bleek, dat duizenden van de ge legenheid hadden gebruik gemaakt om van de plechtigheid getuige te zijn. Even voor het vertrek ontving kapi tein Drijber een zeer belangstellend telegram van H. M. de Koningin Re gentes. Te Nijmegen was de belangstelling van het publiek ten opzichte van den vertrekkenden groot. Ook daar werden zij door verschillende autoriteiten en officieren der schutterij uitgeleid, en on der luid gejuich der aanwezigen zette de trein zich in beweging. Aan het Scheveningsche strand voorbij het Waterververscliings kanaal is Zondag-ochtend weer een ongeluk voorgevallen, dat aan twee personen het leven heeft gekost. Drie Hagenaars gingen in den vroegen ochtend vissehen aan zee, door een net een eind in zee voort te trekken. Waarschijnlijk zijn zij te ver gegaan. Twee hunner ver dronken, de derde wist zich te redden. Bij het nader onderzoek in zake de beleende valsche obligatiën door den secretaris en den gemeente ontvanger van de Bilt, is tot op heden gebleken, dat ruim 30 valsche effecten zijn opge spoord, vertegenwoordigende eene waar de van 14800. Tevens is geconstateerd dat ook eenige obligatiën der voorlaatste 4 pCt. leening zijn vervalscht. In de jongste raadsvergadering te Hillegom, herdacht de Voorzitter het feit, dat de heer Hk. van Waveren, die wegens aangevraagd ontslag thans de laatste zitting bijwoonde, 40 jaar de functie van raadslid en 25 jaar die van wethouder had bekleed. Met waardee- rende woorden sprak hij den jubilaris toe. die met genoegen kon terugzien op hetgeen in die jaren was tot stand ge komen. De Voorzitter en alle leden van den raad drukten hierop den eerbiedwaar- digen grijsaard de hand, die diep ge troffen en overstelpt van aandoening bedankte voor zooveel belangstelling. De gemeente was op den gedenkdag in feestdos; van alle openbare en het meerendeel der particuliere woningen wapperde de driekleur. HAARLEM 11 September 1891. Heden heeft te Bolsward de groote kolfwedstrijd plaats van den Ned. Kolf- bond. De Haarlemsche kolvers schijnen zich daar bijzonder goed te houden; gisteren sloegen zjj in de 1ste afdeeling in den korpswedstrijd het hoogste aan tal punten nl. 121. (Bolsward 99 Schiedam 102). Daarenboven staan drie leden van de club Keer nietde heeren Bronkhorst, Smit en Houbolt, resp. met 49. 44 en 44 punten het hoogst voor den personeelen prijs. Wanneer in de 2de afdeeling even mooi geslagen wordt, behalen onze kolvers in het noorden een prachtig succès. De voordracht van de betrekking van Secretaris van den Haarlemmermeer polder bestaat uit de Heeren: P. van Ouwerkerk, te Ouder Amstel, Mr. A. J. Heshuysen, te Haarlem, en M. P. Dozy, Burgemeester van Stad Delden. Door den aanhoudenden regen kon de Cricket wedstrijd te Heemstede, tus schen de Plaistowe C. C. en AU-Hol land Vrijdag bijna niet gespeeld worden. Zaterdag was de uitslag dat de Engelschen 185 runs maakten voor vijf wickets. De Hollanders behaalden toen slechts 44. De loting over de, voor 1 Septem ber 1894 ingeschrevenen voor de lichting der nationale militie van 1895, zal in deze gemeente plaats hebben in den Stadsdoelen op Woensdag 10 October en Donderdag 11 October telkens des voormiddags te 9Vz ure. Voor de heden gehouden verkie zing van een lid van den gemeenteraad ter vervanging van wijlen Jhr. J. W. M. van de Poll, zijn opgekomen 1235 kiezers. Het getal stemgerechtigden be draagt 2776. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da- «elijks f uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot 1 ure voor ae eigenaars terug te bekomen zijn. Eene parasol. Een pet. Een gouden ring. Een vingerhoed. Een heerenboord. Een strooien hoed. Een handwagen. Eene tabaksdoos. Een zakdoek. Een zakdoek waarin verschillende artikelen. Een elastie kenbal. Een wandelstok. Eene kin derzak met zakdoek en handschoenen. Een mesje. Eene portemonnaie met eenig geld. Een dames ceintuur. Eene jas. Eene zweep. - Een kinder laarsje. Een paar handschoenen. Een halsband. Een duimstok. Een armband. Een heerenboord. Eene broche. Een damesceintuur. Een kinderschoentje. Eene jas, broek, vest en hoed. Een hond. Eene pet. Een oorbel. Eene sigarenkoker. Eene rijtuigkruk. Eene rozenkrans. Een horloge met ketting. Een kip. Eene gouden broche. Een touwtje met eenige sleutels. Eenige sleutels. Markt van 10 Sept. 1804. Boter. Aangev. 196, verk. 152 KG. L. pr. 1.00, H. pr. 1.10, p. Kj Biggen. Aangev. 47, verk. 47 st. L. pr. 7.H. pr. 13. p st. Schrammen. Aangev. 94 verk. 94 st. L. pr. ƒ13.H. pr. ƒ18.p. st. Aardappelen. Aangev. 335 verk. 335 HL L. pr. 1.50, H. pr. f 3.50, p. HL. Appelen. Aangev. 98 verk. 78 HL. L. pr. ƒ2.H. pr. f 4.00, p. HL. Peren. Aangev. 311 HL. verk. 284 HL. L. pr./ 2.—, p. HL. 3.00. p. HL. GRAAN- ENZAADMARKT. Marktbericht van 10 Sep. 1894. Witte tarwe f 4.75. f 5.65. Rogge 3.85. 4.05 Haver 2.75. 3. Capucijners 9.50. „16. Koolzaad 5.60. Karweizaad 13.30. Per 50 kilogram. LAATSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag 12 Sept.'s avonds van 8 tot 10 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. W. P. KRIENS 1. Priester marsch aus Athaiia... Mendelssohn. 2Fest-ouvertureLeutner. 8Cavatina ,geiustrumenteerd door Dunckler)Raff. 4. Einleitung und Brautchor a.d. Oper LohengrinWagner. 5. Ouverture Hans HeiinngMarschner. 6. Wiener Bon Bons, Walser...Strauss. 7. a. Oude WilhelmusAldegonde. b. Ungarische TanzeBrahms. (Geïnstrumenteerd door Kriens.) 8. Grande Fantasie sur desTMotifs de l'opera l'AfricaineMeyerbeer. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 13 September 1894,desnamiddag» van 23 uur door den Heer W. EZERMAN» PROGRAMMA. 1. SonateA. G. Ritter. 2. Andante uit de 6e Symphonie. Beethoven. 3. Inleiding en VariationA. Hesse. 4. CavatineA- Raff. 6. MondnachtR- Schumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2