Eerste Blad. No. 74. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. EAARL1MSCH van ZATERDAG 15 September'1894. Nerf. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? ri;i;niki;i;iT,ii:\ op Zondag 16 Sept. 1894. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. TBLEPHOONNUMMEK TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTEEDAM. ABONNEMENTSPRIJS r Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels I 0.25, eikeregel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrij'dagavond. Advertentim worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Veert: Nam. 2 ure, Ds. van Lennep. Doopsbediening. 'a Avonds 6 ure, Ds. Hoog. Nieuwe Kerk. •Voorm. 10 ure, Ds. Knottenbelt. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Barbas. Woensdag 'a av. 7 ure, Ds. Moeton. Bakenesser Kerk. (Voor dé Kinderen). Voorm. 10 ure, Ds. van Lennep. Eglise Wallonne. Pil heures, M. Pouget, pasteur a Amsterdam. Gereformeerde Kerken. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 uré, 'sav. 5 ure, Ds. Mulder. Woensdag 's av. 8 nre, Ds. Langhout. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 'a av. 5Vj ure, Ds. Hoorde- mier, van Ridderstraat Voorm. 10 ure, Lezing eener leerrede, 's Avonds 6 ure, Ds. Langhout Christelijk Geref. Gemeente. - Ridderstraat 24. Voorm. 10 ure, Godsdienstoefening. Gebouw Weten en Werken". 's AvoDde 5V2 nre, Godsdienstoefening. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, ï)s. Helper Sesbrugger. Kerk derV ereenigdeüoopsge/.inden Voorm. 10 ure, Ds. de Pries. Remonstrantsclie Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. lideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Weiss. Ds. Moeton kan aanstaanden Woensdag avond zijne leerlingen niet afwachten. Barbas bericht met dankzegging, dat de Unie-collecte heeft opgebracht f 795.47Va, hierbij een paar oorbellen, welke bg verloting opgebracht hebben f 15.25zg zgn gevallen op No 81. De prgswinner gaf uit dankbaarheid f 0.50. Ontvangen voor de school, van de kin deren M., T. en H. K. f 3.55, en ge- oolleoteerd op 9 dezer in de Bakenesser- kerk f 0.50. De verloting (tombola) Woensdag ge- honden, bracht f 300.op. De lappen deken, te Zeist verloot, f 50.Nu zgn er nog een duizend of zes gulden noodig. Wie helpt daaraan? Ds. Barbas is verhinderd Dinsdag a.s. zgne leerlingen te ontvangen. Ds. van Lennep bericht met dankzegging als nagekomen gift voor de collecte voor het godsdienstonderwijs, gehouden 12 Aug. 1.1., van C. N. f 2.50. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 1 ure, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal Voorm. 10 ure, Ds. Hogerzeil, Pred. te Amsterdam. Nam. 2i/s ure, Ds. Barger. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Hillogom. Voorm. 10 nre, Ds. Van den Broek Pred. te Noordwgkerhout. Houtrijk en Polanen Voorm. 91/2 ure, Ds. Reede, Pred. te Caetricum. Sandpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman, Pred. te Haarlem. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. Loggers, 'savond 7 uur in 't lokaal voor Chr. belang, Ds. Loggers. Zandvoort. Vooru). 10 ure, Ds. Hoog, Pred. te Haarlem. Nam. 2Vs ure geen Oud-Antwerpen, het groote aan- trekkingspunt van de tegenwoordige tentoonstelling te Antwerpen, vindt navolging; ter Berlijnsche tentoonstel ling, te houden in 1896zal men een Oud-Berlijn fabriceeren en ook te Am sterdam zit zoo iets in de lucht. Als nu maar niet het publiek te spoedig genoeg krijgt van het reproduceeren en daardoor naar iets nieuws verlangt, zooals het gewoonlijk gaat met de tel kens wedérkeerende nieuwigheden uit den ouden tijd. De Parijsche attractie,, de Eifeltoren kon in den laatsten tijd zijne kosten niet meer goedmaken. Het gevaarte verhuist nu naar Baltimore om de tentoonstel ling aldaar op te luisteren. Het spooorwegongelijk teAppilly had tot oorzaak een onbegrijpelijken misslag van den stationschef, die niet tegenstaande de seinen voor den naderen den trein gegeven waren, toch bleef rangeeren. Op het allerlaatste oogenblik gaf hij nog een sein, doch het was te laat, de man werd door den trein ge grepen en schoot er het leven bij in. Zoowel de houding van China en Japan als die van den koning-keizer van Korea is onbegrijpelijk raadselach tig. Japan meent, dat de Koning zich geheel onafhankelijk van China wil verklaren, terwijl men nu verneemt, dat Zijne Majesteit aan zijn eigelijken baas, den keizer van China, geschenken zond voor de keizerin-weduwe, en dit terwijl in Augustus dezes jaars een verbond tot stand kwam tusschen Korea en Japan waarbij het eerste zich verbond om althans niet China in de hand te werken. Het heet thans, dat het Chineesche leger door den vijand omsingeld is. Morgen vernemen we misschien weer juist het tegenovergestelde. In den bestaanden geldnood voorziet China op de eenvoudigste wijze. De geld bezitters worden aangeschreven te zor gen, dat een bepaalde som op een aan gegeven tijd ingezonden is. Is hieraan niet voldaan, dan wordt al wat hij bezit in beslag genomen. De vrees be staat, dat bij den langzamen voortgang van den oorlog het land op deze wijze geheel zal uitgemergeld worden. Deze week gingen er geruchten als zou Abdoel Hamid, de sultan van Turkije, ernstig ongesteld ja zelfs reeds overleden zijn. Waarschijnlijk is noch hel een, noch het andere waar, en ver wart men deze berichten met de ziekte van den sultan van Marokko. De Egyptische khedive zal weer naar Kairo terugkeeren, doch zonder Kon- stantinopel op nieuw aan te doen, zooals eerst het plan was, aangezien de sultan geen nieuwe uitnoodiging had gezonden. Hieruit zou men moeten besluiten tot eene minder vriendschappelijke verhou ding tusschen den sultan en zijn vazal. De rijkste Engelsche dame is overleden. Het is mevrouw Lyne Ste phens, eertijds de beroemdste danseres, onder den naam van Mejuffrouw Duver nac. Zij is gestorven op een harer bui tens in het graafschap Norfolk. Zij bezat een prachtige verzameling historische tapijten, oud Chineesch por- celein en bovenal oud en nieuw Sèvres- porcelein. Een vurig katholiek zijnde, was zij het, die aan de stad Cambridge een kathedraal schonk, welke haar on geveer twee millioen gulden kostte. Men schat de jaarlijksche inkomsten, welke zij alleen van haar landerijen te Rochampton genoot, op een kwart mil lioen. De productie en consumptie van tabak over de geheele aaide zijn als volgt, volgens het Duitsche blad Die Natur. De productie is niet beneden 985,000,000 Kg. waarvan 435,000,000 Kg. uil Azië, 300,000,000 Kg. uit Amerika (het oorspronkelijke land van de plant) 198,000,000 Kg. uit Europa, 50,000,000 Kg. uit Afrika en 2,000,000 Kg. uit Anstralië De consumptie ver schilt van 300 gram per jaar en per hoofd in Finland tot 3 Kg. in de Ver. Staten. De landen, minder dan 1 Kg. per hoofd verbruikende zijn Finland, Ru- menië, Spanje, Engeland, Frankrijk en Rusland. De landen waar elke inwoner ongeveer van 1 tot 11/2 Kg- rookt, zijn Noorwegen, Japan, Zweden en Dene marken. In Griekenland, Turkije, Duitschland, Oostenrijk-Hongarije be reikt het gemiddelde 2 Kg. en in de Ver. Staten, België, Nederland en Zwit serland gebruikt men van 21/2 tot 3 Kg. De reizigers, van de jaarmarkt van Nishni Novogorod te St. Petersburg aangekomen, deelen mede, dat in deze stad de cholera nog in vrij hevige mate blijft heerschen. Ook blijft de toe stand in Polen zeer ongunstig. Volgens de Peterburgsche bladen bedraagt het aantal der ziektegevallen, welke per week voorkomen, in Polen ongeveer 5000, van welke de helft met doodelijken afloop. Met het uitzicht op fraai weer was men te den Helder al eenige dagen doende geweest om de stad feestelgk te versieren met het oog op het bezoek der Koninginnen op Woensdag 12 September. De straatversieringen aan Kanaalweg en Spoorstraat waren schoon te noemen en ook elders. Waar eerepoorten waren opgeslagen, verdrong men zich om al les te bezien. Honderden en nog eens honderden waren van heinde en ver naar den Helder gereisd, om getuige te zijn van den intocht. Dertig groote en kleine oorlogsbodems waren ter reede, een feit, dat zelfs aan den Helder vreemd was. Zooals men weet, gold het bezoek in de eerste plaats de Marine en wat er mee in verband staat, daarna was de tijd aan de ge meente den Helder gewijd. Op het vastgestelde uur stoomde de extra-trein binnen. Na de gewone voor stelling begaven zich de Koninginnen onmiddellijk naar de Marinewerf. De eerewacht bestaande uit driehonderd man schutterij en van het garnizoen stond onder bevel van den kapitein Droogleever Fortuyn. Op de buitenhaven werd H. M. pant serschip Koningin Wilhelmina bezocht. Zoodra de Koninginnen dezen hadden betreden, werd daar de koninklijke standaard geheschen en onmiddellijk daarop donderden de kanonnen van alle op de reede en in de haven aanwëzige oorlogsbodems, een echt maritiem vertoon, waardoor het gejuich der me nigte aan den wal een oogenbtik ver stomde. Half twee vertrok de Valk met de Koninginnen en verdere gasten aan boord naar de reede, waar de oorlogs schepen en torpedoboten, welke deel uitmaken der revue, in twee liniën op gesteld lagen. Uit de haven komende, stoomde het koninklijke jacht oostelijk door de beide boeien heen en daarna buiten de noordelijke linie om. Bij de aankomst ter reede werd de Valk door alle oorlogschepen met saluut schoten begroet, terwijl de manschap pen in het want joelden en juichten. Na om de noordelijke linie te zijn gestoomd, maakte de Valk een tocht langs de kust tot Kijkduin, gevolgd door alle torpedobooten Te voet begaven zich vervolgens de hooge Bezoeksters naar het Koninklijk Instituut voor de Marine, voor welk ge bouw de daar opstelde adelborsten ge monsterd werden. Na bezichtiging van de Inrichting werden in de receptiezaal ververschingen aangeboden. Een bezoek aan het instructie-schip Urania duurde slechts kort. Vervolgens werd eene rij toer door de stad gemaakt, waar H. H. M. M. geestdriftvol werden toegejuicht. Met den trein van 6.20 nam. zijnde Koninginnen naar Soestdijk terug ge keerd.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1