HAARL SCH OÜÏDA - OÜILDEROY, PREDIKBEURTEN BERICHT. ISo. 76 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 22 September 1894. Prijs één Gulden. DE ERVEN LOOSJES. Med. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. op Zondag 23 Sept. 1894. TELEPHOONNTJMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. it franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De ondergeteekenden berich ten, dat voor de abonné's op Haarlemsch Advertentieblad, exemplaren te verkrijgen zijn, zoolang de voorraad strekt, van het laatste Feuilleton: 2 deelen. Haarlem, Sept. '94. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Hoog. 's Avonds 6 ure, Ds. Moeton. Catechismus, 2e Zondag. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sioaan. •Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Barbas. Woensdag 's av. 7 ure, Ds. Knottenbelt Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, de Heer Hilbrander. Eglise Wallonne. Dix heures, M. Bresson, pasteur a Rotterdam. Gereformeerde Kerken. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 'sav. 5 ure, Ds. Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 5Vs ore, Ds. A. Brou wer. van Amsterdam. Ridderstraat Voorm. 10 ure, 's av. 6 ure, Ds. Langliout. Woensdag 's av. 8 ure, Ds. Mulder. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 ure, 's av. 5 Vs ure, Ds. de Bruin pred. te Voorschoten. Luthersche Kerk, Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. KerkderVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Craandijk. ftemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. P. Heering, pred. te 's Gravenhage. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Weiss. Ds. Barbas bericht met dankzegging de ontvangst van f 25. voor de Chr. school voor on- en minvermogenden, van N. N. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Beverwijk. Voorm. 10 ure Ds. Stuyvenberg, Theol. kandidaat. Nam. 1 ure, geen Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal Voorm. 10 ure, Ds Bouvin, Pred. te Alkmaar. Nam. 2 ure, geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. Verhoef, Pred. te Noordwijk binnen Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/2 ure Ds. van Bennep, Pred. te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 ure, Ds. van Boenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Hoog. Velsen. Voorm. 9V2 ure, Ds. Moeton Pred. te Haarlem, 'savond 7 uur Samenkomst in 't lokaal voor Chr. belang. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Peaux, Pred. te Wijk aan Zee. Nam. 21/a ure geen dienst. E E O NI E E. Onder voorzitting van den Heer de Kanter had Woensdag weer eene Raads zitting plaats. Tegenwoordig waren drie en twintig leden, terwijl de Heer Hugenholtz als buitengewoon Wethouder aan de tafel van het Dagelijksch Bestuur had plaats genomen. Na lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering kwam de mededeeling van ingekomen stukken, waarbij ook een verzoekschrift van den gewezen stalknecht der gemeentereini ging Raaphorst om verlenging van de hem toegelegde gratificatie van fit. 's weeks. Het stuk, buiten agenda, werd dadelijk in behandeling genomen en besloten hem de twee gulden toe te staan tot wederopzeggens, wat naar wij wenschen, den ouden Raaphorst nog menig zegeltje van twee-en twintig en een halve cent zal uitsparen. Ook bui ten agenda besloot de Raad een crediet van driehonderd gulden toe te staan voor het maken van een legger der wegen, noodig geworden tengevolge van een besluit van de Staten dezer provincie. De verschillende Heeren, die in de vorige vergadering zich niet hadden kunnen uitspreken omtrent hunne benoeming in de vaste commissiën had den kennis gegeven, de op hen geval len keus aan te nemen. De Heer Snel- tjes had bericht de benoeming als lid van Financien niet te kunnen aanne men wegens gezondheidsredenen, en dan vroeg Mejuffrouw Ypy, thans nog on derwijzeres aan de Opleidingsschool voor meisjes, ook nog als zoodanig ontslag, nadat in de vorige vergadering haar eervol ontslag was verleend uit gelijke betrekking aan de Meisjes-Hoogere bur gerschool. Het primitief cohier der plaatselijke directe belastingen, den Raad ter vaststel ling aangeboden, wijst aan een gezamen lijk bedrag der aanslagen f 323.728.785. In het loopende jaar wordt van het belastbaar inkomen 3.7 pet. geheven. Het getal aanslagen beloopt 7739 bij eene bevolking van 57461 zielen tegen 7105 aanslagen op 55967 zielen in 1893. Het beschreven inkomen bedraagt voor 1894 /13.188.600, waarop eene vermindering voor de negentien iaagste klassen plaats vond ten bedrage van ƒ4.439.177, zoodat het belastbaar inko men beloopt ƒ8.709.423. Merkwaardig is dat het beschreven inkomen volgens de tegenwoordig van kracht zijnde verordening slechts vijf millioen hooger is dan de beschreven vertering volgens de verordening op de verteringsbelasting van vroeger, een resultaat, dat zeker niemand zal ver wacht hebben, evenmin als dat de ver mindering van de laagste klassen vol gens de inkomstenbelasting slechts twee millioen zou verschillen met die voor de verteringsbelasting en misschien een bewijs voor de meermalen geuite be wering, dat een overgroot aantal aan- geslagenen in de verteringsbelasting eigenlijk toen reeds belasting betaalden naar den maatstaf van het inkomen. In dien deze veronderstelling dus juist is, zou vermindering van den aanslag voor deze categorie van belastingplichtigen dan nu hieruit moeten blijken, wat niet te beoordeelen is, omdat het kohier ge heim is. Voor zooverre de vertering on geveer gelijkstaat met het inkomen zullen nu de lagere klassen minder te betalen hebben én door den ruimen aftrek én doordat de percentage thans 1.2 pet. lager is. Zonder discussies of hoofdelijke stem ming stelde de Raad het kohier vast ingevolge het voorstel. Toen moest de netelige vraag beant woord worden wie benoemd behoorden tot leden der reclame commissie, een haantje, dat zeer stellig weinig raads leden voor zich wenschten, te meer daar verondersteld wordt, dat er heel wat zal gereclameerd worden. Eigenlijk kan men zich niet begrijpen, hoe B. en W. het stellen der belastingplichtigen in eene bepaalde klasse hebben gereed gekregen uit de antwoorden op de vragen van het beschrijvingsbiljet met uitzondering van hen, die de zaak ver gemakkelijkten, door zelf de klasse op te geven, waarin zij meenen te behooren. En dan is het voor B. en W. toch maar gelukkig dat er nog kohieren bestaan van de afgeschafte verterings belasting. Niemand, misschien B. en W. zelf niet, zal zich behoeven te verwonderen als telkens en telkens in het nieuwe kohier de bal is misgesla gen, zoodat de reclame-commissie voor eerst nog niet zal gereedkomen. Als ooit de benoeming van eene Commissie met eenige spanning werd te gemoet gezien, dan was het zeker wel deze, te meer daar de Voorzitter de wen- schelijkheid betoogde de Commissie zoodanig samen te stellen, dat zij ge heel zelfstandig, dus buiten hef Dage lijksch Bestuur kon te werk gaan. De Raad benoemde de Heeren Tjeenk Willink, Leupen, Sneltjes, Sabelis en de Haan Hugenholtz. Tevens werd nog benoemd als onderwijzer aan School Lr. A. de Heer P. Tuyn te Helder. De Heer J. K. Tadema had zich tot den Raad gewend met het verzoek om evenals de vorige acht jaren, hem in staat te stellen het kohier der belas tingen te kunnen uitgeven. B. en W. stelden voor aan den adressant te berichten, dat aan het verzoek niet kan worden voldaan, en dit wel omdat in de desbetreffende verordening het denkbeeld van open haarheid is uitgesloten. De Heer Tjeenk Willink scheen echter een andere opvatting te huldigen. Uit eenige citaten trachtte de Heer Willink aan te toonen, dat de Wet openbaarheid der kohieren wenscht; dat de Verordening wel bepaalt toezen ding van het aanslagbiljet onder ge sloten couvert, maar het een merk waardig staaltje van uitlegkunde vindt, daaruit tot de algeheele geheimhouding te besluiten en vindt openbaarmaking wenschelijk om te voorkomen de ver denking als zouden B. en W. ten op zichte van den een of ander eenesoort van gemakkelijkheid betoond hebben en ook omdat openbaarheid de onder linge controle in de hand werkt, welke aanleiding kan geven tot meerdere juistheid van de aanslagende controle en openbaarheid is de wijste politiek. Hij doet dus het voorstel als vroeger het kohier te doen drukken, te meer, daar men anders te wachten heeft, evenals elders had plaats gehad, een kohier in druk te zien verschijnen, dat, uitgegeven buiten controle van B. en W. geen juiste opgaven mededeelt. Dat dit voorstel tegenkanting zou vinden was te verwachten. De Heer 't Hooft, wil omtrent de meerdere of mindere nuttigheid der openbaarheid niet in discussie treden, doch wenscht de kwestie alleen te bespreken met het oog op hetgeen behoort gedaan te wor den met het oog op de verordening en dan verklaart hij zich tegen het voor stel van den Heer Willink; »met het oog op onze verordening mogen wij niet anders." Verder beantwoordt de "Voorzitter nog de vraag van den Heer Leupen of het de bedoeling is, dat het kohier ter in zage van het publiek ligt. Ook de Heer Sneltjes zou het jammer vinden als de Raad nu begon van den geest en de letter van de verordening af te wijken. Mocht geheimhouding dit jaar niet worden bereikt, dan kan de verordening een volgend jaar gewijzigd worden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1