OÜIDA - GUILDEROY, Eerste Blad. BERICHT. No. 77. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang.' 144. ■Afc O W Jtt met AMSTERDAM. abonnementsprijs: yan W0ENSDAG 26 September 1894. WRqrmTNT Prijs één Gulden. DE ERVEN LOOSJES. N ieu wsberichten. TE LEPHOON NUMMER "EJê fafa W* I jÖ Sfèftë Ntek V TELEPHONISCHE VERBINDING ADVERTENTIEBLAD Per drie maandenf—,25. VERSCHIJNT: franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, cjroote letters naar plaatsrnimte. Advertentiën worden aangenomen tot dinsdag en vrijdag des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De ondergeteekenden berich ten, dat voor de abonné's op Haarlemsch Advertentieblad, exemplaren te verkrijgen zijn, zoolang de voorraad strekt, van het laatste Feuilleton: 2 deelen. HaarlemSept. '94. „ONZE LEESTAFEL". Onlang9 verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij Db erven Loosjes, te Haarlem. Van Hollandachen bodem. Platen van Jo- han Braakensiek. Novellistiscbe bijdra gen van Jo. van Sloten, Johan Gram, Justus van Maarik Jr. Willem Otto en Emile Seipgens. Aflevering 1/2. Com pleet in 20 afleveringen a f.50. BibliothecaBelgica.»VlaemscheDruckers," Git het tweede en derde tijdvak der Renaissance. (1526 tot 1599). Hunne werken en merlen, beschreven door G, D. Bom HGzn GRAM (JOHAN). Een hoorn van over vloed. Verhalen voor onze jongens en meisjes. Met vier platengeb. 1.90. ROP. (Ant. L. DE). Twee vrienden. Een verhaal voor jongelieden. Tweede druk. Met vier platengeb. 1.90. WALDR1CHEM (MINA VAN). Kuni- gonde van Wallensteijn. Een verhaal voor meisjes. Met vier platengeb. 1.50. KAMP (H. v. d.) Beknopt leerboek der planimetrie .75. BONESCHANSCHER (E J 50 Deent jes en liedjes ten dienste van de be waarscholen en de laagste klassen der volksschoolf.30. Buitenlandsche nieuw verschenen werken. MOLESCHOTT (Jac.) Für meineFreun- de. Lebens-Erinneringen4.25. FICK (Dr. A. EUGEN). Lehrbuch der Augenheilkunde. (Ein schlie<slich der Lehre vom Augenspiegel) für Studie- rende und Aerzte. Mit 15 zum Teil in Buntdruck ausgefiihrteu Figuren.. - 6.50. DORNBLüTH (Dr, med. O) Kompen- dium der psychiatrie für Studierende und Aerzte. Mit Abbildungen im Text nnd zwei Tafeln3.90. MERIAM (HANS). Die Varnsschlacbt. Ein Fastnachtspiel in drei Anfzügen.. 1.95. MO LINIER (EMILE). Benvenuts cellini. - 1.90. Bovenstaande werken zyn voorhanden bij de boekhandelaars de erven Loosjes Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft gekozen tot Voorzitters der afdeelingen de heeren: Geertsema, Coenen, Fransen v. d. Putte, Viruly en van Nispen tot Pannerden. Tot leden van de Kommissie voor het adres van antwoord de heeren Alberda van Ekenstein, van Alphen, Nebbens Sterling, Pijnacker Hordijk en Fokker. In de middagvergadering kon het adres reeds behandeld worden. 'iWas zeer kort, een weèrklank op de Troon rede, en 't gaf op eene kleine uitzon dering na, geen aanleiding tot debat. Bij de zinsnede betreffende Lombok uitte de heer Fransen van de Putte zijn diep leedwezen over het gepleegde verraad; hij sprak zijn vertrouwen uit in de Begeering, maar vroeg, of de West moesson geen bezwaar oplevert voor het debarkeeren der troepen, en of het Korps mariniers niet uitgezonden zou m'oeten worden. De Min. van Kol. sloot zich aan bij de uiting van leedwezen over het gepleegde verraad, daar de vorsten van Lombok in den brief van 10 Juli volkomen bereid bleken zich te onderwerpen. Men kan ecliter alle ver trouwen stellen in de maatregelen der Regeering. Behalve Ampenan zijn er nog vele plaatsen om te debarkeeren. Uitzending van mariniers ware eene miskenning van het beleid der Indische Reg. Het Koncept-kontract aan den vorst van Lombok overgelegd heeft de lagere hoofden aanleiding gegeven tot verraad op te stoken. De Heer Pijnacker Hor dijk sloot zich geheel aan bij den wensch van den Heer Fransen van de Putte, liet het verleden en de toekomst daar, maar was volkomen bereid de Reg. te steunen. Het adres werd aangenomen en zal der Regentes worden aangeboden door de Komm. van Red. en den Voor zitter. De Kamer is op reces uiteenge gaan. Tweede Kamer. In de zitting van Donderdag droeg de tijdelijke Voorzitter, de heer v. d. Schrieck, het voorzitter schap over aan den voor de aangevangen zitting benoemden mr. J. G. Gleichman, met eene bij allen instemming vindende betuiging van hulde aan diens beleid en hooggeschatte leiding bij de vervulling zijner moeielijke betrekking. De heer Gleichman aanvaardde het voorzitters ambt met eene rede, waarin hij er op wees, dat de omstandigheid, dat de liefde voor het Vaderland en het Vorstenhuis ondanks uiteenloopende meeningen, al de leden der Kamer vereenigt, hem deed hopen, dat de Kamer aan het einde van het zittingjaar met voldoening zou terug zien op hare beraadslagingen en ver richtingen. De Kamer ging daarna in Afdeeling over tot onderzoek van het ontwerp-adres in antwoord op de Troon rede. De vergadering werd tot 3Vs uur geschorst. Bij de hervatting der zitting heelt de Min. van Fin. de Staatsbegroo- ting aangeboden. Daaruit blijkt, dat alle te korten tot 1891 zijn gedekt. Tekorten 1892 20 miljoen, '1893 6ys miljoen, 1894 5 miljoen, daar het vermoedelijk te kort op de bedrijfsbelasting ruim ge- kompenseerd zal worden door andere bronnen van inkomst. Nog 13 miljoen is beschikbaar op de leening 1892. De eindcijfers van den dienst 1894 zijn: middelen f 128,311,870; uitgaven f 136,393,618, zoodat er een geraamd tekort is van ruim 8 miljoen. De mid delen zijn li/s miljoen hooger dan in 1894, de uitgaven 1% ton hooger. Voor buitengewone werken (Spoorwegen, Rott. Waterweg, Maasmond) is uitge trokken 4 miljoen. Het te kort op de gewone begrooting vermindert dus tot 4 miljoen, en, rekenende de gewone be sparing van 3 miljoen, wordt het te kort ruim 1 miljoen. Er zijn ecliter belangijke uitgaven te verwachten voor betere bewapeningvan zee- en landmacht, wat 9Vs miljoen zal kosten, waarvan ƒ2.675,1100 voor 1895 vermoedelijk noo- dig zal zijn. Om die 9y2 miljoen niet te zwaar te doen drukken, wil de Mi nister ze, ofschoon over 4 jaar verwer kende, over 15 jaar verdeelen, en die inkomsten verhoogen met f 640,000 voor dit doel, zijnde de annuïteit a 3% bij aflossing in 20 jaar. Het wetsontwerp tot betere verzekering van betaling van het invoerrecht naar de waarde is bij den Raad van State, en daaruit kan die verhooging werden gevonden. Mocht de bedrijfsbelasting groote teleurstelling baren, dan zullen meer maatregelen op belastinggebied noodig zijn. Besloten is Dinsdag te 11 uur het het adres van antwoord te behandelen. Daarna zullen in de Afdeelingen een aantal ontwerpen worden onderzocht. Tot de ingediende ontwerpen behoort: de regeling van het bakenwezen op de openbare wateren, en: wijziging der tarieven opzichtens de in- en uitvoer rechten in Nederl. Indië. Eerste Kamer. Het antwoord der Koningin-Regentes op het adres van de Eerste Kamer, ter beantwoording van de Troonrede, luidt als volgt: Mijne Heeren! Met genoegen ontvang ik van de s Eerste Kamer der Staten Generaal de hernieuwde verzekering van hare toe wijding ter vervulling van hare ernstige en moeilijke taak. Ik hoop van harte, dat Gods zegen op haren arbeid moge rusten. Ik verzoek U, Mijne Heeren, aan de Eerste Kamer mijnen dank over te brengen voor haar Adres van Ant woord. Tweede Kamer. Het gewijzigd ontwerp-, adres van antwoord der Tweede Kamer op de Troonrede luidt aldus: Mevrouw Hoogelijk waardeerde de Tweede Ka mer het voorrecht Uwe Majesteit te midden van de vertegenwoordigers van het Nederl. volk te zien, tot opening van de gewone zitting der Staten Ge neraal in naam der Koningin. Voor de gedane mededeelingen om trent den toestand des Lands en der Overzeesche bezittingen betuigen wij Uwe Majesteit onzen eerbiedigen dank. Ook wij herdenken met diepen wee moed de zware offers, die opnieuw van de krijgsmacht in Nederl. Indie werden gevorderd. Terwijl wij deelen in den rouw over het verlies der dappere offi cieren en manschappen, die hun leven voor het vaderland hebben gelaten, vertrouwen wij met Uwe Majesteit, dat de eer der wapenen op Lombok, ook na den ondervonden tegenspoed, krach tig zal worden gehandhaafd. Dat de gunstige verwachtingen, die de te velde staande oogst aanvankelijk opwekte, in onderscheiden deelen des Lands niet verwezenlijkt zijn, wordt ook door ons betreurd. Wij hopen, dat intrekking van de verbodsbepalingen, welke den uitvoer van vee naar aangrenzende Rijken be letten, spoedig zal volgen. Met levendige belangstelling vernamen wij de aankondiging der gewichtige werkzaamheden,, waartoe wij zullen worden geroepen. Aan de vervulling dezer ernstige en moeilijke taak wen- schen wij onze beste krachten te wijden, terwijl wij het vertrouwen, waarmede Uwe Majesteit op onze toewijding een beroep doet, op hoogen prijs stellen. Moge de arbeid van Uwe Majesteit en van de Voksvertegenwoordiging onder Gods zegen strekken tot het welzijn van ons dierbaar Vaderland Om nu eens goed te weten hoe het eigenlijk in Korea staat, moest er een goed gediciplineerd Europeesch oor- logs-berichtgever heen, een dien men liet begaan en de zaken mededeelde zooals zij staan. Wat moet men b.v.b. denken van een bericht waarin verhaald wordt, dat de Chineezen en de Japanners beiden gewonnen hebben in eenen veld slag waarbij van de twintigduizend Chineezen slechts vierduizend ontkwa men en bovendien de Japanners geslagen werden. Het best zijn nog te vertrouwen de Japansche berichten en dit aannemen de, zou men mogen gelooven dat een veldslag is geleverd bij Ping-Yang en dat daar na een vreeselijk bloedbad door Japan voordeelen werden behaald van dien aard, dat zij thans meester zijn van Korea, tot de Chineezen er hen weer uitjagen. Ten aanzien van de Chi- neesche berichten neme men in aan merking, dat er alles op aangelegd is om den mooisten kant van den oorlog aan den keizer te laten zien en dat verschillende toestanden, zooals in de eerste plaats de ongenaakbaarheid des keizers aanleiding geven hem niet naar waarheid in te lichten. De reeks overwinningen, den keizer voorgespiegeld, moesten in de eerste plaats dienen, om den oppersten krijgs- gebieder op het kussen te doen blijven, maar als dat alles maar zoo gemakkelijk kan geschieden, moet die militaire autoriteit over een massa volgzame vrienden en handlangers beschikken en dus eene partij uitmaken welke zelts voor den keizer geducht kan worden. Werkelijk, het blijkt thans, hebben de Chineezen den 15 September een niet te ontkennen nederlaag geleden bij Ping-Yang, hoewel de Japanners toegeven, dat hun aanval plaats had met een driemaal sterker macht. Het gerucht loopt, dat de on'derkoning Li- Hun Chang zich van het leven beroofd heeft Men verlangt te weten onder welken vorm deze nederlaag nu den keizer zal medegedeeld worden. Een aantal voorname Japansche dames hebben zich aangeboden om als zieken verpleegsters dienst te doen, waarvan waarschijnlijk gebruik zal gemaakt worden, doch niet van een aanbod van verschillende vrouwen om als soldaten in het leger dienst te doen. Een scheepsgevecht in de baai van Korea is geëindigd met het terugtrek ken der Japansche vloot. Omtrent dit zeegevecht wordt nader medegedeeld, dat twaalf Chineesche sche pen zoo gehavend zijn, dat zij te Port- Arthur moesten binnenvallen tot het ondergaan van herstellingen, zoodat waarschijnlijk een zeer groot deel der vloot gedurende de eerste maanden wer keloos zal moeten blijven, doch het doel, aan wal zetting van landingstroepen moet bereikt zijn. In hoofdzaak moet de oorzaak van de nederlaag liggen in het feit, dat de buitengewoon zware Chineesche schepen niet bestand waren tegen de veel sneller bewegingen der Japansche vloot. Inmid dels schijnt het vrij zeker, dat ook Japan vier schepen heeft verloren. Van de Chineesche zeeofficieren zijn er zeventien gesneuveld, de Japanners hadden hon derdtachtig dooden en gekwetsten. De Japansche regeering heeft beslo ten, van de voordeelen partij te trekken en al dadelijk tachtig duizend man naar het front doen trekken. De geestdrift voor de nationale zaak in Japan is buitengewoon groot. De natie is onder deze omstandigheden tot de grootste opofferingen bereid.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1