V Blijkens nadere berichten, nu nit St. Petersburg ontvangen, wordt de ziekte, waaraan czaar Alexander lijdt als chronisch beschouwd. De czaar zal derhalve zich nog geruimen tijd zorg vuldig in acht moeten nemen. Vermoe delijk zal het hof den geheelen winter te Livadia (in de Krim) doorbrengen, niet alleen wegens de ziekte van den czaar, maar ook wegens de longaandoe ning, waaraan zijn zoon, grootvorst George, reeds sedert langen tijd lijdt. Een officier, werkzaam bij het marine-instituut te Annapolis in N. Amerika heeft de daar aanwezige ca detten door middel van de photografie afgeleerd te schrikken bij het afschie ten der groote kanonnen. De officier heeft op zulk een oogenblik de jongelie den ongezien laten photografeeren. Toen hun vervolgens werd aangetoond, welk onwaardige houdingen zij aannamen, hebben zij zich geschaamd en verbeterd. Een te Kopenhagen wonend schrij ver heeft dezer dagen een som van 100,000 kronen geërfd van eene vreemde oude dame. Hij had medegewerkt aan een gods dienstig weekblad, en zijne artikelen hadden zoo grooten indruk gemaakt op de oude dame, dat zij hem bij haar sterfbed liet roepen, om hem mee te deelen, dat zij hem bovengenoemd ka pitaal vermaakte. Te Schönberg is eene jonge dame gestorven door het dragen van te nau- wen laarsjes. Aan beide voeten kreeg zij ontsteking, waardoor tot amputatie moest overgaan worden. Tengevolge van wondkoortsen is zij eenige dagen gele den overleden. Niet aangeteekende brieven, welke geldswaarden schijnen te bevatten, wor den in Rusland op de volgende wijze behandeld. De geadresseerde wordt aan het postbureau ontboden, waar in zijn bijzijn de brief wordt geopend. De geldswaarden worden dan verbeurd verklaard voor een vierde komt de buit ten voordeele van het kantoor waar de aanhouding plaats vond en de rest aan de schatkist. Koning Humbert van Italië heeft kwijtschelding verleend van straf aan allen, die wegens de jongste onlusten op Sicilië en te Carrara veroordeeld zijn tot straffen, niet hooger dan één jaar gevangenisstraf, overeenkomstig de von nissen, die zijn geveld door de krijgs raden. Tevens verminderde de koning alle vonnissen van één jaar tot drie ja ren gevangenisstraf, met een jaar, ter wijl hij tevens kwijtschelding verleende van alle boeten, waartoe de krijgsraden hen hadden veroordeeld, die zich aan ongeregeldheden hadden schuldig ge maakt. Heden Dinsdag brachten de Ko ninginnen een bezoek aan Breda, meer bepaald aan de Koninklijke Militaire Academie aldaar. Na een bezoek aan nog enkele merk waardige instellingen aldaar namen H. H. M. M. den terugtocht over Gin- neken en Prinsenhage en van daar naar de residentie. Een te Breda plaats gehad hebbend de jeuner ging uit van de Koningin Re gentes zelve. Te Ginneken werd een bezoek ge bracht aan het monument, opgericht ter nagedachtenis van de op het Cita del te Antwerpen gesneuvelden. Donderdag bezoeken de Koninginnen Alkmaar, alwaar evenals te Breda, toe bereidselen worden gemaakt om de ontvangst luisterrijk te doen zijn. Berichten uit Lombok luiden bij voort during gunstig. Door een goed gerichte granaat is een kruitmagazijn van den vijand te Tjaka Negara ontploft en heeft men eene geheime bergplaats ontdekt van kruit en slaghoedjes in de woning van een Chinees. Inmiddels nadert men meer en meer de hoofdversterking des vjjands en eenmaal daar gekomen, zal een beslissend treffen dienen plaats te hebben. Als een zelden voorkomend geval meldt men, dat een schutter van wel gestelde ouders te Venlo weigeren bleef zich een uniform aan te schaffen en 1 deswege tot het maximum der boete, f'.15, is veroordeeld. De raad der ge meente beoordeelt wie der schutterplich- ugen zich eigen uniform moeten aan schaffen. HAARLEM 25 September 1894. Hier ter stede heeft zich eene Lombok-commissie gevormd, welke Don derdagavond hare eerste vergadering hield, bestaande uit de navolgende Heeren. Eere Voorzitter, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van HogelandenA. Resink, In genieur, Voorzitter; D. Matak Fontein, Gep.Off. van Gez.,Secretaris-Thesaurier; LedenJ. J. F. Beijnes, Industrieel, F. J. Boom, Gep. Luit. Kolonel O. I. Leger, B. Dankelman, Deken van Haarlem, F. H. H. Doffegnies, Directeur o/h Post kantoor, Mr. Ch. Enschedé, Redacteur Haarl. Courant, A. H. Gijsberts, Gep. Resident, Dr. G. A, Haremaker, Ge neesheer, N. W. Hofstede, Luit. Kol. PI. Mil. Kommandant, G. E. L. Hijmans, Koopman, P. Huet, Commissionair in Effecten, Mr. W. Jager Gerlings, Ma joor Kommandant der Schutterij, A. J. Kluppel, Notaris, P. C. Kool, Majoor der Genie, J. Leupen, Koopman, F. Lieftinck, Lid der 2e Kamer Staten Gen., J. H. Men- ten,Gep. Hoofdingenieur Mijnwezen, N. I. Jhr. C. F. van de Poll, C. Prins, Koopman, Jhr. J.' J. Sandberg, Gep. Majoor O. I. Leger, J. Scholtens, Prov. Hoofd.- Ingenieur, Mr. A. "W. Thöne, Auditeur Militair, Dr. E. van derVen, Arrondissements Schoolopziener, Ds. J. de Vries, Predikant, Mr. A. C. Waller, Redacteur Haarl. Courant, C. J. M. de Wilde, Gep. Luit Kol. O. I. Leger, Jhr. J. B. van Merlen Heemstede. De commissie zal zich in verbinding stellen met de centrale Commissie in den Haag. In afwachting van de difïni- tieve bestemming, welke aan het bij een te brengen fonds zal worden gege ven, zal zij zich voorloopig nog ont houden van een beroep op den steun der ingezetenen. Het Hoofdbestuur van den Oran- jebond van Orde isvoornemens zijn derde stichting van Bescheiden Heide geluk in de omstreken van Doetinchem te vestigen. De Heer S. H. A. Bege- man, vroeger predikant in Ned. Indië, heeft zich welwillend bereid verklaard als beheerder dezer stichting op te tre den. De weleerw. pater J. J. M. Lips, kapelaan, sinds 1888 in de parochiekerk op den Nieuwe Groen mark, herdenkt heden den dag waarop hij voor 12% jaar tot priester werd gewijd en mocht bij deze gelegenheid vele, ook stoffelijke, blijken van belangstelling ontvangen. Nu de werkzaamheden aan de innundatie werken te Haarlemmermeer zoo goed als geëindigd zijn, heeft men thans een overzicht, wat in die 4 jaren is geschied. Een dijk ligt over de groot ste breedte dwars door de Haarlemmer meer, begrensd door bevaarbare kanalen, welke uitwateren in de Ringvaart van Haarlemmermeer, 13 bruggen, door- laatsluizen, schutsluizen, welke laatste tegen betaling van eene zekere som het eigendom worden van den Haarlemmer meerpolder, aardenforten aan de N. en Z. zijde, benevens de bouw van hui zen voor fortwachters en andere werk zaamheden. Al deze werkzaamheden, die ongeveer li/s milioen gulden gekost hebben, verschaften in dat tijdsverloop aan honderden werklieden een flink stuk brood. In 't belang voor den werk man wenscht men algemeen, dat tot voltooing dier innundatie spoedig tot den verderen bouw van forten zal worden overgegaan. De werkzaamheden aan 't verdie pen van het Hoofdkanaal, Oostzijde te Haarlemmermeer, zullen weldra tot het a.s. voorjaar geëindigd worden. Zeer te bejammeren is het, dat die staking zoo vroegtijdig plaats heeft, voor al wegens 't groot aantal werklieden, die thans rijkelijk hun brood verdienen. Het flinke loon dat uitbetaald wordt, tegenover het korten der dagen, zal hier voor den aannemer wel van everwegen den invloed zijn. Nog altijd blijven de sluizen te Haarlemmermeer ofschoon reeds langen tijd voltooid, voor het publiek gesloten. Algemeen hoopt men, in 't belang der lang gewachte communicatie, dat het bestuur van den Haarlemmermeer- polder, spoedig moge besluiten, de ope ning voor 't algemeen verkeer vast te stellen. Aan een nieuw adresboek, dat eenigszins volledigis, bestaat voor Haar lem sinds jaren behoefte; het jongste is van 1891. Om hierin te voorzien, is bij de Heer D. J. van der Wilk, Boekhandelaar al hier, een adresboek voor onzé gemeente in voorbereiding. De prijs zal zijn bij inteekening 1.50 ingenaaid, f 1.75 ge bonden. Zondagnacht is ingebroken ten hui ze van den heer P. van Garste, wo nende Molenpad No. 13. Door over- klimming van de schutting, uitkomende in het Tuinlaantje, heeft men zich toe gang tot den tuin en door het opschui ven van een raam tot de woning ver schaft en van de tafel in de zijkamer een gouden dames- en een heerenhorloge ontvreemd. Van Garste en zijne vrouw waren door het leven wakker geworden en terwijl eerstgenoemde uit liet raam was gesprongen om hulp te roepen, heeft de dief zich op de vrouw ge worpen, die nog te bed lag en haar mishandeld, waarna hij de vlucht heeft genomen met achterlating van een groot tafelmes. Van Garste is bij het springen uit het raam gevallen en heeft daarbij de pols gekneusd. In de maand Febru ari van 1892 is ook ten huize van Van Garste ingebroken, waarvan de dader of daders onbekend zijn gebleven. De heer Van Garste was niet tegen inbraak verzekerd. Bij onderzoek is reeds gebleken dat het mes toebehoort aan een tapper in de Hagestraat woonachtig, uit wiens woning het door een bezoeker moet zijn medegenomen. Ook zijn de hor loges reeds in beslag genomen te Leiden door de rechercheurs Verkerk en van Halst, alwaar ze verkocht waren. Men gelooft vrij zeker binnen enkele dagen te kunnen mededeelen wie deze brutale inbreker is, daar men hem op het spoor is. 1.1. Zondagavond is bij den win kelier Hofland aan de Spaarnwouder- straat een kistje met sigaren van de toonbank ontvreemd, vermoedelijk door drie jongens. Het ledige kistje is aan de Lange Heerenvest teruggevonden. Bij de heden gehouden herstem ming voor een lid van den Gemeenteraad tusschen de Heeren V. d. Kamp en Van Lennep, zijn ingeleverd 1454 bil jetten. Het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem is geopend "Woensdag en Zaterdag avond van 8^ tot 9Vs uur op den Doelen, waar ge legenheid is tot inschrijving van wer- keloozen, die minstens 12 maanden in Haarlem wonen. Heeren werkgevers worden verzocht zich te vervoegen bij een der commissieleden of op de zitting avonden. Als zonder werk hebben zich na de vorige maand aangemeld, wijnkoopers- knecht, lossewerklieden, loopknechts, winkelbedienden, timmerlieden, hout draaier, letterzetter, hovenier, schilders, steenhouwer, bakker en een voor kan toorwerk bekend met de moderne talen. H.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. Namens de Commissie J. HUIZING, waarn. Sec. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 19 Sept. J. G. Schornagel en C. P. Rog. C. L. Winkler en J. A. Klop. T. J. van den Hoogen en J. Roest. 20 Sept. A. W. H. Beekman en C. Oosten. GETROUWD. 14 Sept. Jhr. F. B. P. J. Gevers en C. M. Sobels 19 Sept. J.N.Bakker en J.W.Boere. C. Nouwland enE. van Duijn. J. Miere- met en E. M. U mans. P. J. van Baekel en J. B. van der Borst. J. J. Bijster en S. J. van Nimwegen. J. van Sehagen en W. J. Stap horst. A. de Maaker en E. van Es. 20 Sept. A. M. J. L. Kervel en L. F. T. Everard. H. P. Weller en A. C. J. Korthals. H. O. Bos en G. M. van Reet. P. C. van der Vliet en R. L. M. Nienhaus. GEBOORTEN. 12 Sept. W. van der Kamp geb. Kenselaard. A. E. Krol geb. Bennij d. P. Seubring geb. Michel z. G. van der Heijde geb. Nij- meijer z. (levenl.) 13 Sept. M. Spiering geo. van den Nieuwenhof z. A. van der Helm geb. Kieft. z. M. J. Anthonisse geb. Henneke z. J. M. M. de Jong geb. Stammeijerd. M.WKaasenbrood geb. Ruijsenaars z. (levenl.) 14 Sept. M. Breems geb. Philippo z. E. M. A. van Lennep geb. van Eeghend. L. van Breemen eeb. Klok: d. E. Meijer geb. de Mon z15 Sept. JMLingg geb. Trautig z. H. M. Zuurendonk geb. Boeree z. J. M. Meijer geb Hagen z. H. C. Sierveld geb! Zegwaart d. 16 Sept. P. B. Komen geb. Schipper z. A. Italië geb. Hart, z. 17 Sept. E. Koster geb. van der Bijl d. E. E. van Spra- kelaar geb van Nes z. J. Meijer geb. Martin d. J. P. Smits geb. Mallon d. G. Fabels geb. Smit z. A. Kuiper geb. Riijling z. (levenl.) 18 Sept. C. Terhorst geb. Rubl z. C. M. Toebes geb. Akkerman d. W. de Leeuw geb. Fortgens d. A. J. Broesterhuizen geb. de Graaff d. F. Pelser geb. Klaassen d. G. W. Felix geb. van Amerougen z. W. M. Bos geb. Krujjd z. 19 Sept. G. A. Jochemsz geb. Lamme z. D. de Vries geb. validen Hout d. 20 Sept. M. C. Glas geb. van Roon z. J. Rozenhart geb. Veldhuis z. J.M. Peters geb. Kuipers d. OVERLEDEN. 13 Sept. D. C. van Dijk 66 j. Gr. Houtstraat. W. Verhagen 15 m. z Tuinstraat. W. F. van Leeuwen 2 m. z. Gasthuisstraat. 14 Sept. J. H. Kuper 2 j. d. Klerksteeg. F. J. Schee- lings 28 j. Tulpenstraat. J. L. Kara 1 d. z. Lombardsteeg. -- D. Westendorp7lj. Jans straat. 15 Sept. J Jasper 15 dg d. Tulpen straat. H. P. van Sehagen 18 j. Teijlerstraat. A. J. van den Boom 7 m. d. Alexanderstraat. J. Bonger 2 m. d. Burgwal. 16 Sept. W. Ratsma 19 j. Heerensingel. 17 Sept. E. van der Grift 37 j Raaks. A. M.Travaglino geb. Moonen 85 j. Gr. Houtstraat. H. A. Bolken- stein 9 dg. d. Kennemerplein. J. M. Kok 10 m. d. Oranjestraat. 18 Sept. M. G. Hal- dermans 24 j. Hagestraat. 19 Sept. J. Koster 3 j. z. Burgwal. W. J. Lelieveld 3 j. d. L. Heerenvest. J. J. J. ter Wal 34 j. Z. Polder straat. J. Verkes 17 j. z. Rozenpriëelstraat. J. Schuurman 15 j. z Gastbuislaan. Voorwerpen, gedeponeerd aanhet Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot lure voor d® eigenaars terug te bekomen zijn. Een pak fleschsluitingen. Een mes in eene schede. Een armband met gouden sluiting. Eene zweep. Eene geborduurde lap. Eene zak met meel. Een dessertvork. Eene spon- zendoos. Een zilveren insigne. Een kindervork en theelepel. Een dameshandwerk in een stuk satinet Eene jas. Een kerkboek. Eene zweep. Een muntbiljet van /10. Eene breikoker. Een duimstok. Een meisjesriem. Twee papapluies. Een kinderboezelaar en een bal. Een boekje. Een bril in étui. Een ge wicht. Eene en-tous-cas. Een handwagen. Een geboortebriefje. Eene ring met sleutels. Eenige losse sluitels. VEEMARKT 19 Sept. 1894. AangevoerdPrijs 6 Koeien f 170.f 190. 25 N. Kalveren 7.— 15.— 7 Schapen s> 21.— 16 Lammeren 13.15. 4 Paarden KAASMARKT van 19 Sept. 1894. Verkocht 62 stapels, uitmakende kazen, wegende 16205 KG. Hoogste prijs peröOkilogr. /25. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 24 Sep. 1894. Witte tarwe f 4.—. f 5. Rogge 3.50. v 4. Haver 2.50. 3. Gerst 3.25. 4.50. Duivenboonen 6.10. Groene erwten 7. Markt van 24 Sept. 1894. Boter. Aangev. 192, verk. 192 KG. L. pr. f 1.25, H. pr. 1.35, p. KG Biggen. Aangev. 132, verk. 125 st. L. pr. f 5.H. pr. f 8.00, p. st. Schrammen. Aangev. 79 verk. 79 st. L. pr. 12.H. pr. f 16.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 360 verk. 292 HL L. pr. f 1.60, H. pr. f 4.00, p. HL. Appelen. Aangev. 97 verk. 78 HL. L. pr. f 3—, H. pr. f 5.00, p. HL. Peren. Aangev. 363 HL. verk. 273 HL. L. pr .f 2.p. HL. f 6.00. p. HL. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 27 Septemoer 1894,deanamiddaga van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. PreludioJ. Rbeinberger. 2. Elsa's Brautzug zum Miinsler.lt. Wagner. 3Allegro maestoso uit de aonate O. llicnel. 4. Marche fanèbre et Chant aéra- phique..Guilmant. 5. Variatien op 'tEngelsche Volks liedR'nck-

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2