OUIDA - GUILDEROY, Wereldkroniek, Eerste Blad. PREDIKBEURTEN AT». 36 No. 78. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. BERICHT. Prijs één Gulden. DE ERVEN LOOSJES. Nerf. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. op Zondag 50 Sept. 1894. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER LJ jfk ijk t"8r I Nr f** Ttjjf TELEPHONISCHE VERBINDING 144. V Jd met AMSTERDAM. ADVERTENTIEBLAD abonnlmlntsi rijs van ZATÊRDAG 29 September 1894. v Per drie maandenf—,25. iVERSCHIJNT: b franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertenliijn worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De ondergeteekenden berich ten, dat voor de abonné's op Haarlemsch Advertentieblad, exemplaren te verkrijgen zijn, zoolang de voorraad strekt, van het laatste Feuilleton: 2 deelen. Haarlem, Sept. '94. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeiing. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Moeton. Nam. 2 nre, Ds. Veen. Ooopsbediening. 'g Avonds 6 nre, Ds. Knottenbelt. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Bs. Barbas. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Bs. van Lennep. Woensdag 's av. 7 nre, Ds. Swaan. Donderdag 's av. 8 ure, Bidstond met de onders van de kinderen, die de Zondags school bezoeken. Voorgangers: Ds. Barbas en Ds. Veen. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Ds. Veen. Eglise Wallonne. Dix henres, M. Pijnacker Hordijk, pasteur a Nimègue. Gereformeerde Kerken. GedOudegracht). Voorm. 10 nre, 'sav. 5 ure, Bs. Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's av. 51/2 nre, de heer Vrolikvan Seheveningen. Ridderstraat Voorm. 10 nre, 's av. 6 nre, Bs. Langhout. Woensdag 's av. 8 nre, Bs. Langhout. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 nre, 's av. 5Vs nre, Godsdienst oefening. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Helper Sesbrugger. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 nre, Bs. Hesta. onvoldoende. De Reg. gaat nauwkeurig den loop der ziekte na en zai in tijd van veeverkoop nagaan, of de kringen kunnen worden beperkt. Afmaking kan alleen in enkele gevallen geschieden. De Reg. overweegt het geven van schadeloosstelling voor kosten van op- stalling. Bij de laatste paragraaf kon- stateerde de heer v. Karnebeek, dat alleen binnen de grenzen der Grondwet en van het staatsbelang kiesrechtrege ling is te verkrijgen, en hij waarschuwde tegen overdrijving op sociaal wetgevend gebied. De Min. van Buitenl. Zaken verzekerde, dat die waarschuwing over bodig was, en dat kiesrechtherziening wel de voorname, maar niet de eenige taak der Regeering is. Het adres werd onveranderd goedgekeurd, en daarna werd de zitting gesloten. Terwijl men van de Russische regeering verneemt dat de gezondneids toestand van den czaar gunstig is, be houdens den staat van overspanning, waarvoor rust als geneesmiddel is voorgeschreven, bestaat een andere meening, dat de czaar aan nierziekte lijdende is en deze meening vindt ingang. Bovendien wordt hem nog suikerziekte en kanker toegeschreven. De stad Toulouse heeft voor het oogenblik geen gemeentebestuur; het is ontbonden omdat het niet "richtig administreerde en nu staat de inboedel beredderd te worden door eene admi nistratieve commissie, die zich ook zal hebben bezig te houden met het maken van nieuwe kiezerslijsten de oor spronkelijke zijn vervalscht als wan neer een nieuw gemeentebestuur kan gekozen worden. De socialistische meer derheid in den Raad schijnt al wat niet haar kleur bekende zoo langzamerhand uitgedreven te hebben en eene geduchte verwarring in de gemeentelijke geld middelen hebben veroorzaakt. Wat hiervan waar is, zal door de commissie van administratie uitgemaakt worden. De prefect, de aangewezen persoon om over den gang der zaken een oogje te houden, heeft den Raad maar laten be gaan; hij is overgeplaatst. Het vermogen van den overleden graaf van Parijs wordt op vijf en veertig miljoen francs geschat. Zijne bezittingen aan vaste goederen liggen voor een groot deel in het buitenland. Uit Konstantinopel deelt men mede, dat te Tokat weer eens moorden plaats hadden in de wijk der Christenen, men spreekt van vijf en twintig dooden. Als oorzaak wordt gemeld de moord van een politie-beambte door een Armeniër. Drie muziekvereenigingen te Me- chelen hadden zich Zondag tegen elf uur in de zaal op de eerste étage van het „Institut" verzameld om de prijs- uitdeeling bij te wonen van een onlangs gehouden festival. De zaal licht boven de werkplaats van een stoelenfabrikant, welke een gedeelte beslaat van de rez- de- chausée van het vroegere museum van schoone kunsten. Onder het uit reiken der prijzen is de zoldering be zweken onder het gewicht der menschen, die in de zaal opgepropt stonden, en alle muziekanten zijn in de werkplaats terechtgekomen, tusschen planken, lat ten, gereedschappen en gebroken balken. Onmiddellijk is men ter hulp toege schoten, om de slachtoffers uit hun be nauwde positie te verlossen. De mees- Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Bs. Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Bs. Weiss. 's Avonds 6V2 ure, Ds. Duivendak, Luth. pred. te Weesp. Bs. Knottenbelt bericht dat de samen- kometen op Zaterdagavond weder zullen aanvangen, op 6 Octobernn in het nieuwe Wijklokaal, Groot Heiligland 26. Bs. Barbas kan Dinsdagavond en Woens dagnamiddag a.s. geen catechisatie honden Ds. Barbas ontving met dankzegging voor de Christelijke school, van Mej. v. G. f 2.50. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, Bs. Gerth van Wijk. Beverwijk. Voorm. 10 nre H. Bakels. Theol. kandidaat. Nam. 1 nre, geen Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Bs. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Bs. Sepp. Bloemendaal Voorm. 10 nre, Bs Barger. Bevestiging van Lidmaten. Voorbereiding. Nam. 2V2 nre, Ds. Barger. Heemstede. Voorm. 10 nre, Bs. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. Oorthuis. Pred. te Wijk aan Zee. Houtrijk en Folanen. Voorm. 91/2 nre Ds. Knottenbelt. Pred. te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 nre, Bs. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Bs. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, de Heer B. van Zweden. Collecte voor de Zending, 'savond 7 nnr, Samenkomst in 't lokaal voor Chr. belang. Zandvoort. Voorm. 10 nre, Ds. Boon. Pred. te Beverwijk. Nam. 21/2 ure geen dienst. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Tweede Kamer. Dinsdag, nadat het ingekomen voorstel van den heer Pijnap pel tot wijziging der faillissement-wet (art. 1) naar eene kommissie was verzon den, werd het adres van antwoord op de Troonrede in behandeling genomen. De algemeene strekking werd zonder debat of stemming goedgekeurd. Bij de para graaf betreffende Lombok drukte de heer Cremer het vertrouwen ook van deze Kamer uit, dat onze eer zou wor den gehandhaafdook hij wenschte zich te onthouden van kritiek over het voor gevallene; alleen wilde hij nu reeds waarschuwen om niet te besluiten tot invoering van een direkt bestuur op Lombok, maar te streven naar het be houd der vorstenhuizen als bestuurders, behoudens een meer krachtige kontróle onzerzijds. Spreker schetste de nadeelen van een direkt bestuur voor onze finan ciën en voor ons prestige elders. Antwoord verlangde hij niet. De heer Pijnacker Hordijk, ofscïioon geen voorstander van uitbreiding van rechtstreeksch bestuur, meende, dat voor Lombok een uitzonde ring moest worden gemaakt. De Min. van Kol. betuigde zijn dank en verzekerde, dat er aanvankelijk geen kwestie was van annexatie; alleen bestond het ver langen om de bevolking tegen mishan deling te waarborgen. Het koncept- kontract was gereed, maar de Sassaks verzetten zich, omdat zij niet onder Baliesche hoofden willen komen. Ten slotte werd eene wijziging aangebracht, waardoor zij onder eigen hoofden be stuurd zouden worden. Vooralsnog kon de Min. zich nog niet uitlaten over zijne voornemens. Hij heeft nog geen opinie, moet voorstellen uit Indië afwachten en belooft, niet dan na ernstig beraad te zullen beslissen. Een feit is het echter, dat vaak een rechtstreeksch bestuur gun stig werkt. Eindelijk verzekerde de Min., dat de West-moesson niet zoo schadelijke gevolgen kan hebben op Lombok. Daarna werd de paragraaf goedgekeurd. Bij 4 (Oogst) vroeg de heer van Kerkwijk, wat de Reg. denkt te doen om den landbouw te helpenof zij grondbelasting zou afschaffen of ver minderen, stoomtrammen aanleggen, of wat anders? De Min. Roêll verklaarde, gaarne den landbouw te willen bevor deren, maar zonder verandering te bren gen in het belastingstelsel. Bij ver schillende wetten zal op het belang van den landbouw worden gelet. De heeren Bahlmann en Heemskerk betoogden, dat alleen door invoering van graanrech ten afdoende verbetering te wachten ware, en de heer Bahlman wenschte, dat de Reg. bij slechten oogst remissie van grondbelasting kon geven. De Min. bleef protectie ten krachtigste bestrijden. Bij de paragraaf betreffende de veeziekte werd door den heer Pyttersen aangedron gen op betere toepassing van bestaande, of andere maatregelen om besmettelijke veeziekte tegen te gaan, b.v. door het afmaken der eerste gevallen in het voorjaar en beperking der besmette kringen. De heer Ferf verdedigde de bestaande maatregelen. De Min. van Binnenl. Zaken verzekerde slechts toe te passen de maatregelen, die de wet hem toeliet, en die tot het vorig jaar doeltreffend bleken te zijn. In Augustus bleken de maatregelen in Zuid Holland

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1