LES REVEMTS Schouwburg - Haarlem- Kunstnijverheid Danscursus ADVERTENTIEN. Maandag 1 en Dinsdag 2 October 1894. Specialiteiten Voorstelling» Samedi 6 Octobre 1894, du Theatre Libre de Paris* Blancfaette. SCHOOL VOOR AANVANG CURSUS Hout en* marmerschilderen* Kosteloos voortgezet zangonderwijs voor Meisjes die de verschillende scho len verlaten hebben en vroeger de Volkszangsehool bezochten. Aangifte liefst Zondag a.s. tusschen 2 en 4 uur, Keizerstraat 2. J. B. BONGERS, ten zijn gewond, een van hen zelfs doodelijk. In 'l geheel hebben 25 personen ern- tsige kneuzingen bekomen. De kapitale boerenwoning „Jaco- bi's hoeve" aan den Alsmeerderweg te Haarlemmermeer, groot 40 H. A., is in publieke veiling door den heer Veen te Haarlem gekocht voor 47000. Een treurig ongeval heeft plaats gehad te Haarlemmermeer. C. Julfermans knecht bij den landbouwer K. J. Visser, met de paarden van 'tland huiswaarts keerende, geraakte door 't hollen dier paarden zoodanig gekwetst dat hij dood van den weg werd opgenomen. HAARLEM 28 September 1894 De Koninklijke Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel gaf als hare eerste voorstelling in dit seizoen het Tooneel- spel in drie bedrijven en een Voorspel van Sardou en Moreau Madame Sans- Gène. Het deed het talrijk opgekomen pu bliek blijkbaar goed dit gezelschap, dat voor ons nog altijd het gezelschap bij uitnemendheid blijft, na een betrekkelijk lange scheiding een half jaar op nieuw alhier te zien optreden met al zijne, voor het meerendeel uitstekende krachten. Het stuk verplaatst den toeschouwer in Fransche toestanden van voor ééne eeuw; het voorspel in den treurig- rumoerigen tijd van koningsmoord, inneming van bastilje, volks-souvereini- teit; den tijd toen de grootste Fransche geesten één lijn spanden met de be rucht geworden tricotières, den tijd, die de guillotine oppermacht onmiddellijk voorafging. Den toeschouwer wordt een levendig tafereel voorgetooverd in de werkplaats van de waschvrouw Catherine, waar het luchtige Fransche karakter in verband met de omstandigheden zoo recht gepast in het licht treedt. Vrouwen, opgewon den door het voorloopig succes van het volk tegenover de monarchie, en die toch op een gegeven oogenblik het echt vrouwelijke te voorschijn doen treden; echte gevoelsmenschen,naast de soldaten, die gemeene zaak met het volk gemaakt hadden en te midden van krijgsbedrijven, en niettegenstaande die, zich bukten voor de groote, veel te veel miskende, geestelijke overmacht van de vrouw. Het tijdperk van het schrikbewind springt het stuk over. De geschiedenis leert hoe uit den chaos der omwenteling weer langzamerhand meer vastheid van toestanden zich ontwikkelde. Hoe de aan zienlijkste Fransche geslachten öfuiige- moord waren, öf als ballingen buiten het vaderland woonden óf als geheel vergeten een armelijk bestaan voort sleepten en hoe ten laatste Napoleon Buonaparte zich van de toestanden meester maakte en zich tot keizer ver klaarde van den thans militairen staat Frankrijk. Maar Napoleon had zich een nieuwen adel geschapen; verschillende bruikbare mannen, bij voorkeur uit den kleinen middenstand waren in het leger van rang tot rang opgeklommen. „Elk soldaat droeg den maarschalks staf in de patroontasch" en deze mannen vorm den den staf des keizers, een korps van verknochte mannen, die hunne hooge positie aan hun meester dankten. Voor het meerendeel waren zij uitgehuwe lijkt aan aanzienlijke vrouwen; rang aan fortuin. Doch de waschvrouw uit het voorspel was met haren toenmaligen minnaar gehuwd en, bij diens verhef fing tot Maarschalk, zelfs hertogin ge worden. Bij deze verheffing had zij hare burgerlijke gewoonten en wijze van gedachtenwisseling niet kunnen afleggen, wat natuurlijk tot de grootste zonden tegen de etiquette aanleiding gaf en de hooggeplaatste vrouwen zich, bij veel aanstoot, dikwijls ten haren koste deed vermaken. Maar dan kwamen er oogen- blikken, dat die hooggeplaatste vrouwen uit den burgerlijken mond waarheden vernamen, die zich zoo maar niet laten oververtellen, maar doel troffen. En die Madame Sans-Gêne werd voorgesteld door Mevrouw Brondgeest- Bouwmeester op eene wijze, die verre boven onzen lof is. Het bespreken der verschillende rollen laten wij rusten. Genoeg, dat elk dei- partijen zoowel wat uitdrukking als spel betreft, voortreffelijk was. Bij eene tweede voorstelling van het stuk, zoo die mogelijk is, zullen we ons hieraanj wagenbij eene zóó groote belangstelling als het publiek heden be toonde, is eene reprise alleszins gemo tiveerd. Het keizerrijk had óók zijne zwakke j zijden; de vrouwelijke ijdelheid en de mannelijke praalzucht, werden door den keizer niet onderdrukt. In verband hiermede blinkt het eerste bedrijf van de schoonste damescostumes, meestal in goeden stijl en schitteren de fraaie uniformen der grootwaardigheids-be- kleeders van goud en diamanten. Slechts de Napoleon-figuur bezondigt zich in deze niet. Zij wordt voorgesteld door den Heer Louis Bouwmeester. De meubelen zijn met de kostbare toi letten in overeenstemming; zij herinne ren aan het vele schoone dat ons nog uit dien tijd is overgebleven. Het publiek betoonde zich uiterst welwillend en dat was verdiend. Doch de gedachte aan eene tweede opvoering willen wij niet opgeven! Naar wij vernemen zullen de dames Jeanette de Jong, Anna Corver en Marie Snijders, die het vorige jaar reeds in verscheidene plaatsen in ons land zooveel succes verwierven, in de maand October een concert tournée maken door tusschenkomst van den Heer H. v. Belkum Kz. te Leeuwarden. De volgende plaatsen zijn in de tournée opgenomenLeeuwarden, Groningen, Arnhem, Nijmegen, 's-Hertogenbosch, Middelburg, Amsterdam, Leiden, Haar lem (26 October) en Utrecht. Op het oogenblik vertoeven de dames nog in het buitenland en traden zij onlangs met groot succes op voor de ex-koningin van Hannover in haar paleis te Gemün- den in Oostenrijk. Na afloop van de tournée in Holland zullen de dames Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland bezoeken, om daar even eens een reeks concerten te geven. In ons land zullen zeker velen met inge nomenheid het bezoek dezer kunstena ressen tegemoet zien en ongetwijfeld vau de gelegenheid profiteeren, hen voor het eerst of bij vernieuwing te hooren. Bij de opening der stembriefjes, Dinsdag ingeleverd ter verkiezing van een gemeenteraadslid, bleek dat van de 1454 biljetten 13 van onwaarde waren, aantal geldige stemmen 1441, volstrekte meerderheid 721. Uitgebracht waren op den Heer G. L. van Lennep 835, op den Heer W. A. J. van de Kamp 606 stemmen, zoodat tot lid van den gemeenteraad is verkozen de Heer G. L. van Lennep. Zaterdag heeft de opening plaats van den nieuw verbouwden winkel van de Wed. Veel en Zoon in de Gierstraat. "Wij brengen in herinnering, dat deze zaak in 1828 werd opgericht en sedert steeds in belangrijkheid is toegenomen. De fraaie voorpui, de betimmering in teakhout, doet met de kolossale spiegel ruiten het oog aangenaam aan en ook de nieuw gerestaureerde lokalen, mede in teakhout uitgevoerd, dragen den stempel der Firma; degelijkheid en eenvoud. De aannemer van het werk, de Heer H. van Ek heeft het plan van den ar chitect S. J. W. Mons naar wensch uit gevoerd beiden hebben eer van hun werk. De verlichting zal plaats hebben door gasgloeilicht, geleverd door den Heer M. Feikema. Het goed afgewerkte ijzer werk is uit de werkplaats van den Heer C. van der Stad. Het was Donderdagochtend bij het doorrijden van den Koninklijken trein aan het station alhier bijzonder druk. De trein moest eenige minuten stil blij ven staan om van locomotief te ver wisselen. De koninginnen werden har telijk toegejuicht, even als toen in den vooravond de trein opnieuw om dezelfde reden hier vijf minuten moest vertoeven. Niet alleen het perron was dicht bezet, maar ook aan de overwegen verdrong zich eene dichte menigte om de Koning innen te begroeten. De aandacht wordt gevestigd op de heropening van den winkel van den Heer K. van Eden, Damstraat 10, welke wegens den plaats gehad hebbenden brand gedurende eenige weken gesloten is geweest. Bij de Donderdag gehouden aanbeste ding van de levering van fourages voor de paarden der gemeentereiniging al hier zijn 6 inschrijvingen ingekomen met name van J. Vermeulen Zoon, te Waspik, f 5.95 per 100 K. G. Ha ver, f 5.90 per 80 K.G. Paardenboonen, f 20. per 1000 K.G. HaverstrooT. Kol- dewe alhier, f 5.71» per 100 K.G. Ha ver, 6.51 per 80 K.G. Paardeboonen, 20.75 per 1000 K.G. Haverstroo; Corn. Dyserinck en Zoon alhier, 6 35 per 100 K.G. Haver; Grippeling en Ver- kley alhier, f 6.'20 binnenl. en f 6.05 buitenl. per 100 K.G. Haver, f 5.65 per 80 K.G. PaardeboonenE. J. Conijn alhier, f 6.30 per 100 K.G. Haver, f 6.13 per 80 K G. Paardenboonen Veldman en van Dongen te Amsterdam, f 6.20 binnenl. en f 6.05 buitenl. per 100 K.G. Haver, f 7.10 per 100 K.G. Paardenboonen. Op 4 October e.k. zal uitspraak wor den gedaan. Op het museum van Kunstnijver heid zijn tentoongesteld eenige mooie typen Russisch en Hongaarsch aarde werk, afkomstig van de tentoonstelling te Antwerpen. Des Zondags is de toegang vrij. De bibliotheek van genoemd Museum is geopend tot het raadplegen van boek en plaatwerken op het gebied der kunst ambachten, kunstgeschiedenis, bouw kunde en aanverwante vakken op eiken werkdag van 9 12 uur. Boek en plaatwerken worden op aan vrage kosteloos door het geheele land in bruikleen afgestaan; Catalogus is a 10 ets in het museum verkrijgbaar of wordt op aanvrage door den conservator toegezonden. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUW IV 22 Sept. 0. L. M. de Groot ea M. E.Verbeek. 25 Sept. G. Kruijff ea H. C. Vorstius. 26 Sept. J. Hees ea J. P. Jordaaa. J.van Vliet ea H. Kuiper. T. Kroon ea N. Haa- mans J. de Boer en G. Tromp. J.van der Wal en G. H. Kollerie. W. J. Kruijeren E. A. E. Rikkers. P. Groes en C. Peper. W. F. Martens en B. Koeijers. A. van Beau- mond en G. M. Seherpenbuizen. D.Philippo en C. W. Delckambre. 27 Sept. W. Leising en W. H. Koster. L. J. Crooij en E. Teup- ken. J hr. W. H. J .van de Poll en J vr. A. A. G. Gevaerts. GETROUWD. 26 Sept. W. M.Verzijlbergben M. A. J. Moo- lenaar. W. Inpijn en T. Kalksma. B. N. Bos en G. Tijdgaat. P. JBolmers en MH. J Heere. 27 Sept. D. Breemer en W. E. Burggraaf. GEBOORTEN. 20 Sept. H. van der Kaa geb. van der Rest z. F. L. van Viersen geb. Weeber d. M. E. Krom geb Bouwman z. 21 Sept. G. Meen- horst geb. Pieper z. J. SclioLs geb. Pijn&ken z. E. M. Antonisse geb. Antonisse z. H. Luijten geb. Nieuwenhuysen z. P. R. ter Horst geb. van Beek d. H. J. Snoeks geb. Wempe d. J. Zonneveld geb. Hagendorn z. C. HTierie geb. van der Horst z.E. F.W. Wijers geb. van Zijl z. J. M. F. Knop geb. van der Touw z. 22 Sept.. M. Durge geb. van Zon d. -- J. H. Mulder geb. van Est z. M.A. Mulder geb.Tweehuijzenz.— A. C. Bakker geb. Jurgens d. M. van der Kroft geb. Flaman z. 23 Sept. A. J. Wit geb. Moen z. A. Ger- behij geb. Maat d. A. Keijsper geb. Constant d. L. W. Wildschut geb. Kir-eb z. G. M. Warren geb. Jukes z. C. A M. Ketelaargeb. Scberpenhuijzen d. E. Veldhuizen geb. de Vos z. N. A. van Waard geb. van Bruchem z. 24 Sept. H. J de Vries geb. Barkelauz. M. van Roon geb. Heerens d. 25 Sept. A. E. M. van de Pol geb. Raadtchelders d. M. van der Manakker geb Uitendaal z. A. C. Roeland geb. Fabel z. W. C Sonne- mans geb van den Berg z. M.vanWorcum geb. Loos d. J. G. D. van Veen geb. Slot d. (levenl.) 2C. Sept. C. van Eijk geb. de Vries d. W. J. Booltink geb.Veldkampd.(levenl.) 27 Sept. C. Nieuwenbuizen geb. Kooien d. OVERLEDEN. 20 Sept. C Zut 36 j. Tulpenstraat.J.C. Anthonisse 7d. z. Oranjeboomslaan. J. O. F. Weide 89 j. Z. Buitenspaarne. 21 Sept. S. G. van Delden 4 j. d. Brouwerstraat. L. A. Pelser 9 m. z. Gortesteeg. A. F. vanSteen 2 m. z. Bolwerkslaan. 22 Sept. M. van der Putten 3 m. z Camp huisstraat. W.C. Jore 2 m. z. L. Poellaan. 24 Sept. A. L. Swart 13 d. z. Houtvaart. P. Daudeij 71 j. Antbo- niestraat. J.W. Smits 2m.d.KI Houtstraat. E Hessels 6 m. z. Rozenpriëelstraat. 25 Sept. P Jvan Zaanen 3 m z. L. Heerenvest. A. M. F. van Nunen 13 m. d. L Annastraat. —26 Sept. J. L Stam 11 j. z. O. Raamstraat. J. F. van den Voet 43 j. Zijlweg. KAASMARKT van 26 Sept. 1894. Verkocht 46 stapels, uitmakende 6113 kazen, wegende 11720 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. f 24. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 2 Oct. 1894, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Marche pontificaleLemmens. 2. Adagio'.Schumann. 3. Koor uit 't Oratorium Paulns.Mendelssohn. 4. Rhapsodie No. 2Saint-SaÖLS. 5Arialïheinberger. GROOTE Dir. J. VAN BIENE, Rotterdam, o. Ouverture. b. Miss Sherewood, Engelsche chanteuse. c. Pantomime Comiquethe Mill iter the Chimney Sweep and the police-man. d. Madelle Charlotte Martens, chanteuse internationale. e. Brothers Clewer, de kampion schutters der wereld, schie ten op eene roos, die op hurme borst geplaatst is. f. Miss Bertie Francis, Engelsche chanteuse en danseuse. g. Groote Bokswedstrijd tusschen Jack Dunn en Tom Barton- TOT SLOT: Optreden van den Zoeloetroep onder hun hoofd Matchaan, welke eene groote Pantomime in vier afdeelingen spelen. Zie voor bijzonderheden, platen en groote biljetten. Aanvang 8 uur. Balcon ƒ1.25, Stalles en le Loge f 1.Parterre f 0 75, 2e Loge f 0.50, Gaanderij f 0 25. Une seule représentation Dir. ANTOINE. suivi de Begin van den avondcursus, Ornament- en Vakteekenen, Pleister- teekenenBoetseeren, op Maandag I October, des avonds zeven uur. De Directeur, E. VON SA HER- Dinsdag 16 Oct. a.s. van 79 uur. Aanmelding s.v p. bij P. VAN L00Y, Zijlvest 39. van Aanvang der lessen 2 October a. S. Spreekuren van 12 —1 v.m. en van 89 uurn.mSmedestraal No. 15rood hoek Wijngaardstraat. N.B. Zondag 30 dezer zullen de Zondagslessen reeds aanvangen van 7—10 uur in „Felix Favore," ingang Smedestraat.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2