H A ARL Eerste Blad. PREDIKBEURTEN Wereldkroniek, No. No. 80. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 6 October 1894. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet 9p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op Zondag 7 Oct. 1894. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten^ TELEPHOONNUMMER TELEPHONiSCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf— ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DIESDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Collecte voor het Godsdienstonderwiji in alle benrten, behalve de Kinderkerk. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Barger, pred. te Amsterdam, 's Avonds 6 nre, Ds. Moeton. Bevestiging van nieuwe leden en voorbereiding.. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Swaan. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Hoog. Woensdag 's av. 7 ure, Ds. Barbas. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Ds. van Dennep. Egli8e Wallonne. Dix henreB, Al. Sugier, past. Rotterdam. Collecte ponr la Société Centrale. Gereformeerde Kerken. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 'sav. 5 nre, Ds. Mulder. Woensdag 'sav. 8 nre, Ds. Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 'sav. 51/2 nre, Ds Breu- keiaar, van Halfweg. {Ridderstraat). Voorm. 10 nre, 's av. 6 ure, Ds. Langhout. Voorbereiding. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 21. Voorm. 10 nre, 'e av. 51/2 nre, de heer van Pingen, docent te 's Gravenhage. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Poolman. Kerk derV ereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, Ds. de Vries. Bemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Tideman. Donderdag voorm. 12 ure, Ds. Tideman. Hnwelijkswijding. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Weiss. Maandag 's av. 8 ure, 2de Openbare Vergadering van de Centsvereeniging Ezeoh. 34: 16a. Spreker: Ds. H. Pier- son, van Zetten. Donderdag 's av. 8 nre, Ds. Weiss. De Openbaring van Johannes. Chr. Bewaarschool, Burgwal. Maandag 's av. 8 ure, Ds. Moeton. Bijbellezing Handel. 8 26 v.v. Ds. Tideman ban Donderdag 1 ure geen les geven. Ds. Barbas kan Dinsdagavond zijne catechisanten niet ontvangen. Gekollekteerd in de Janskerk op Zondag 30 September voor de Chr. inhool voor on- en minvermogenden f 5. Bennebroek. Voorm. 9V2 nrB Ds. Knottenbelt. Pred. te Haarlem. Collecte voor de berk. Beverwijk. Voorm. 10 nre, Ds. Boon. Nam. 2 ure, Doopsbediening. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds Barger. Avondmaal. Nam. 2 ure, geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kuylman. Voorbereiding Hillegom. Voorm. 10 nre, Ds. Wustenhof. van Sassenbeim. Avondmaalbediening. Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/2 ure, Ds. Veen, Pred. te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 ure Ds. Helper Sesbrugger, Pred. te Haarlem. Spaar ndam. Voorm. 10 ure, Ds. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, de Heer van Paddenburg, van Beverwijk, ia avond 7 uur, Samenkomst in 't lokaal voor Chr. belang. Zandvoort. Voorm. 10 nre, Ds. Pierson, Pred. te Zetten. Bevestiging van Ds. Hulsman. Nam. 2i/s nre, Ds Hulsman. Intrede. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. De Japanners schenen een aanval op Peking op 't oog te hebben en de Chineezen schijnen dit te begrijpen, al thans denkt de Chineesche regeering in de eerste plaats aan de verdediging der hoofdstad. In aller ijl worden troepen gezonden naar de havens, welke men bedreigd acht, maar het vertrouwen op de soldaten, die Peking moeten verde digen, schijnt ernstig geschokt. Een Amerikaansch blad acht de ont troning van den keizer van China zoo goed als zeker, alsmede dat de tegen woordige keizer afstand zal doen van den troon, ten gunste van den zoon van zijn oom, Prins Kung, die dan onmid dellijk onderhandelingen met de Japan sche regeering tot het sluiten van den vrede zal aanknoopen. Verder zijn in China afzettingen van hooggeplaatsten aan de orde en wordt de vijandelijke stemming der bevolking te Peking jegens de vreemdelingen steeds erger. De autoriteiten hebben reeds moeite om geweldadigheden te verhin deren. Op het alleronverwachts is de Engelsche ministerraad bijeengeroepen. Twee ministers moesten er voor uit Parijs komen en een uit Schotlandwat de reden der bijeenroeping is, is niet bekend. Er werd gesproken van verschil len met Frankrijk. De president der „vereeniging van assuradeuren" te Chicago heeft een mededeeling gedaan die, wanneer zij waarheid bevat, een vreeselijke beschul diging inhoudt. Hij verklaarde, dat de jongste bosch- branden zijn gesticht door de „hout koningen," dat zijn de houthande laars, die de prijzen van het hout controleeren. Tot deze slotsom is hij gekomen door een ter plaatse ingesteld onderzoek. School-signalen zijn ten onzent nog niet bekend, te Dortmund wel. In de schoolverordening aldaar komt een arti kel voor van den volgenden inhoud: Ten einde de oplettendheid der leer lingen te bevorderen, hen aan gehoor zaamheid te gewennen en tevens de stemorganen der onderwijzers te sparen in Nederland strekt zich de vaderlijke zorg niet zoover uit zullen deze gebruik maken van de volgende teekens De onderwijzer tikt tweemaal met de rechterhand en heft ze op, als de kin deren moeten gaan staan; 2. hij laat de hand dalen, als zij moeten gaan zitten3. hij laat den rechterarm dalen en houdt daarbij de hand in verticalen stand, wanneer zij zich achter elkander hebben te plaatsen; 4. hij werpt het hoofd achterover en houdt het lichaam volkomen recht, om te kennen te geven dat de kinderen rechtop moeten gaan zitten; 5. als hij onvolledig antwoord krijgt, beschrijft hij een kring met de wijsvinger van de rechterhand; 6. hij brengt de wijsvinger aan zijn oor, wan neer hij wenscht dat een antwoord duidelijker zal herhaald worden; 7.hij beweegt de hand in horizontale richting, wanneer hij wenscht, dat de kinderen in koor zullen antwoorden; 8. als de leerlingen verkeerd antwoorden of on nauwkeurig lezen, tikt hij op het zwarte bord. Het Comité ter verdediging van de gebroeders De Gi'ave de twee Belgen die in Frankrijk veroordeeld werden tot dwangarbeid wegens het uitmoorden en rooven van een schip bij de Sandwich eilanden is ijverig bezig ten gunste van die veroordeelden. Het heeft den Belgischen Minister van Justitie een stuk overhandigd, waar in de onschuld der gebroeders betoogd en met bewijzen gestaafd moet worden. De moeder en de zuster der veroordeel den waren medegekomen en steunden door hunne tranen en smeekingen het verzoek der deputatie bij den Minister. Deze beloofde, als hij bij de lezing van het stuk ook maar eenigszins twijfel de aan de schuld der De Grave's alles te doen wat hij kon om verzachting of vernietiging van hun vonnis te ver krijgen. Koning Oscar van Zweden, die eens de gebroedei's De Grave beloonde voor hun moedig gedrag bij liet redden van schipbreukelingen, was indertijd hun voorspraak bij President Carnot. Daar om is nu de deputatie ook naar den Zweedschen Gezant gegaan, om door diens bemiddeling nogmaals de voor spraak des Konings te vragen bij Pre sident Casimir Périer. Den 30 September werd van Lom bok, het volgende telegram ontvangen. Mataram is gisteren veroverd, na een hevig gevecht. Onze troepen houdende paleizen bezet. Wij heroverden een ka non. De vijand leed zware verliezen. Van onze zijde sneuvelden luitenant Valken burg en 12 manschappen. Zwaar gewond werden luit. Broekman en dertig man, licht gewond majoor Van Blommenstein, luitenants Grootenboer en Granpé Mo lière en 18 minderen. Aan het departement van Koloniën is gisteren van den gouverneur-generaal het volgende telegram ontvangen: Gisteren te Mataram vier poeri's (vor- stenwoningen) na heftigen tegenstand genomen. Een daarvan bezet en versterkt. Gesneuveld een officier en elf mindere militairen; zwaar gewond, een officier en dertig mindere militairen; licht ge- wond drie officieren en vijftien mindere militairen (wier namen, voor zoover reeds bekend, later zullen worden ge publiceerd). Teruggebracht een verloren veldstuk met voorwagen en sluitstukken. Van Baliërs groot aantal lijken; bij kruispunt Mataram alleen 67 aange troffen. De verliezen des vijands moeten vol gens een ander bericht belangrijk zijn. De vijand heeft de sterkte heldhaftig verdedigd, na vrouwen en kinderen omgebracht te hebben. Na dit aanvankelijk succes door onze troepen behaald, bestaat er alle reden om te verwachten, dat ook het oostelijk deel van Mataram, en daarmede Tjakra Negara, weldra zal veroverd worden. Dan bevindt zich althans de zetel von den machtigste der Balineesche vorsten in onze handen. Wellicht komt dan ook weldra de tijding, dat de Balineezen, na deze welverdiende tuchtiging voor het gepleegde verraad, van verder verzet afzien en zich vereenigen met de voor waarden, hun door ons gouvernement gesteld. Een later telegram is weer minder aangenaam. Het behelst het bericht, dat de onzen in eene hinderlaag zijn gelokt door een valsch spionnenbericht. Wij telden weer twee gesneuvelde officieren en in 't geheel negen gewonden. Een bericht werd ontvangen, dat de troonsopvolger van Lombok is gesneu veld. De werkzaamheden op de Lutine hebben weder een aanvang genomen. Zaterdag werd door de Engelsche on-

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1