Eerste Blad. No. 81. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144 JUL il A% JLV XJt JBA JUU* W XJ met AMSTERDAM. abonnementsprijs: van WOENSDAG 10 October 1894. N ieti wsberichten TELEPHOONNUMMER "CF A A "O f T^ÉT C«| f*\ "Cl TELEPHON1SCHE VERBINDING ADVERTENTIEBLAD Per drie maandenf ,25. VERbOHIJNI: franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrggen bg De erven Loosjes, te Haarlem. "VRIES (MATTHIAS DE) Verspreide taalkundige opstellen uitgekozen en herdrukt onder toezicht van Dr. S. Gr. de Vriesf 3.50. UEVE (MARIE) Helen's kleintjes of de liefste kinderen der wereld. Naar het Amerikaansch. Derde, geïllustreer de uitgaaf..Ing. 1.40. geb. 1.90. KIEVIET (C. Joh.) In woelige dagen. Een geschiedkundig verhaal uit de ja ren 1345-1851 voor jongelieden. Met 4 platenIng. 1.50. geb. 1.90. TWAIN (MARK). Tom Sawyer's reis avonturen. Uit het Engelsch door Mar ly. Met talrijke illustratienIng. 150. geb. 1.90. IXAMMARION (CAMILLE). Het ver gaan der wereld. Naar het Fian-ch door Dr. B. C. Gondsmit. Aflevering I. Compleet in 8 aflev. a.60. 3?ABIUS (A. N. J.) Zakboekje voor de bezettingstroepen in het bijzonder voor de officieren en het kader van de ves ting-artillerie, de bezettings-bataljons der infanterie, de schutterijen en het reserve-kader2.90. Buitenlandsche nieuw verschenen werken. Holzschnitt-Album des Daheim Eine Aaswahl der schönsten Bilder in Kuust- drncken. Erste Lieferuug.55. MOLESCHOTT (Jac.) Uutersuchungen zur Naturlehre des Menschen nnd der Thiere. XIV Band. Mit Portrat von Jac. Moleschott. ,13. GÉVILLE (HENRY). Fidèlka1.90. KABÜSSEN (HENRY). Monsieur Cotil lon n 1.90. HOUSSAYE (ARSÈNE). Les larmes de Mathilde1.90. Bovenstaande werken zgn voorhanden bg de boekhandelaars de erven Loosjes Te Insbrück heerscht groote onrust ■wegens een paar afschuwelijke moorden, welke datr gepleegd zijn. Zaterdag vond men op den straatweg van Ambras naar Aldraus het lijk van een meisje, dat herkend werd te zijn de 22-jarige Phi- lomena Würtenberger uit Ambras, die in het plaatsje Lans diende als kellnerin. Zij was Vrijdag-avond tegen 7 uur van Ambras naar Lans teruggekeerd en is onderweg den tot nog toe onbekenden moordenaar in handen gevallen. Er moet tusschen beiden een woedend gevecht zijn gevoerd, want het meisje hield nog oen bosje haar van den aanvaller in de hand. Het slachtoffer had vier messteken in den hatseen mandje en een spaar bankboekje (zij had Vrijdag-middag te Insbrück nog geld in de spaarbank ge bracht) zijn verdwenen. Zondag deed men in de buurt van Ambras een nog vreeselijker ontdekking. In een sloot lag het afschuwelijk ver minkte lijk eener ongeveer dertigjarige vrouwde kleeren waren haar van het lichaam gjrukthet onderlijf was open gesneden, de ingewanden lagen naast hèt lijk. Wie deze vrouw is, is nog on bekend. Ook de dader is men nog niet op het spoor. Twee balaillons der kei zerlijke jagers, de gendarmes en een aantal boeren hebben de omgeving doorzocht, doch vruchteloos. De moor denaar moet zich nog eenigen tijd in de nabijheid hebben opgehouden, want den volgenden dag verlangde hij van eene vrouw, die toevallig langs dezen weg ging, dat zij de met bloed bedekte kleeren voor hem zou wasschen, waarin deze toestemde met de opmerking, dat zij dan eerst zeep uit Ambras zou gaan halen. Toen de vrouw met gendarmes terugkwam, was de kerel verdwenen. Ongeveer vier uur van Ambras heeft men nu weer het lijk eener vrouw gevonden. Onder de landverhuizers, die zich eenige dagen geleden te Genua op de lie Umberto inscheepten naar Rio de Janeiro en Santos, bevond zich een oud vrouwtje van honderd jaar. Zjj hoopte met haar 24 kinderen en kleinkinderen nog menig gelukkig jaartje in haar nieuwe vaderland te slijten. Eene dienstbode te Tours heeft hare mevrouw vermoord, volgens het oordeel der rechtbank uit wraak om dat haar de dienst was opgezegdvol gens hare bewering omdat zij niet dul den kon, dat hare „geliefde meesteres" door een ander werd gediend. Zij is tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. De wijnstok, uit alle reisbeschrij - vingen bekend, van het paleis te Fon- tainebleau heeft dit jaar 2705 kilogr. j druiven gedragen, welke bij de gebrui- j kelijke verkooping 1648 frcs. opbrach- ten. Deze gemiddelde prijs van 60 c. het kilogr. is ook verleden jaar betaald, maar de hoedanigheid der druiven is minder. De Rechtbank te Londen heeft een voornaam heer tot een boete van 1 veroordeeld omdat hij zelf een cab had bestuurd en den koetsier in het rijtuig had laten zitten. Het was de drager van een histo- rischen naam, Lord Petre een af stammeling van Sir Wiliam Petre, den vermaarden 16e-eeuwschen staatsman en een man van 37 jaren. Hij ging 's nachts naar huis in een eenigszins gemoedelijke stemming en stond er op, dat de huurkoetsier nu eens zijn gemak zou nemen en het bestuur van het rij tuig aan hem zou overlaten. Het waakzaam oog van een politie agent ontdekte echter de zonderlinge cabkoetsier. Hij maakte proces-verbaal op tegen Lord Petre en den koetsier. Laatstgenoemde is tot een geldboete van 5 shilling en 5 sh. kosten veroordeeld en hij kreeg nog een rechterlijke straf- predicatie, om hem te leeren, dat er I met monopolies niet te spotten valt. Tegen het voornemen der Chi- neesche Regeering, om de rechten der onzijdige Mogendheden op het zich vrije lijk bewegen te beperken tot de ICore- aansche wateren, is door de Italiaan- sche, Engelsche, Russische en Fransche gezanten verzet aangeteekend. Dit laatste wijst op een samengaan der mogendheden in deze, waarvan misschien nog verdere heilzame invloed te verwachten is, allereerst wat betreft gemeenschappelijke maatregelen tot be scherming der Europeanen en ten twee de mogelijk ook wat aangaat een be middelend optreden in het belang des vredes. Italië's vertegenwoordiger moet reeds in laatstgenoemden geest werk zaam zijn. De Chineesche Regeering heeft een bankierhuis te Tientsin gemachtigd tot het sluiten van een leening ten bedrage van f 10,000,000. In China blijft de toestand ernstig reeds zijn de vrouwen en kinderen verwijderd en ook te Peking beginnen eenige gezinnen te verhuizen uit vrees voor een Japanschen inval, of omdat men onlusten vreest in verband met regeeringswijzigingen. Men spreekt van opstand in Mongolië, ook dat wegens ongeregelde betaling der soldij twee duizend man van een Chineesch keur korps tot den vijand was overgeloopen alsook, dat de troepen, die de heilige gravenstad Mukden moesten verdedigen, op de vlucht zijn geslagen. In de New Review komt eene statistiek voor der echtscheidingen in Europa. Volgens deze komt in Engeland éene echtscheiding voor op 577 huwe lijken; in Rusland een op 450in Italië een op 421in Schotland een op 331 in Oostenrijk een op 184; in België een op 169; in Hongarije een op 145; in Zweden een op 134; in Nederland een 132; in Frankrijk een op 62; in Denemarken een op 36. Te Parijs komt op 13 huwelijken een echtscheiding voor; Te Berlijn een op 17te Weenen een op 43. In Amerika zijn echtscheidingen nog veelvuldiger. In het district Tolland (Connecticut) homt zelfs een echtschei ding voor op 6 huwelijken. In Óklahama bestond in den laatsten tijd een wet, waarbij het ontbinden van huwelijken zeer gemakkelijk werd gemaakt; het kon geschieden om 13 verschillende redenen, en ieder, die 90 dagen verblijf gehouden, had in het ge bied, kon van die wet gebruik maken. Thans echter heeft het Hooggerechts hof van Óklahama alle sinds Maart 1893 uitgesproken vonnissen tot echtscheiding nietig verklaard. »In Mataram zijn driehonderd vaten rookloos buskruit, vier kisten patronen voor repeteergeweren en eenige ontplofbare stoffen door ons gevonden. „De Nederlandsche vlag wappert in Tjaka Negara naast de witte vlag. »De verovering van Mataram heeft een zeer diepen indruk op den vijand gemaakt. Eenige hoofden hebben zich met hunne volgelingen overgegeven. »De directeur van binnenlandsch be stuur is naar Batavia teruggekeerd. „De gezondheidstoestand der troepen wordt beter." Alzoo luidde het telegram van 6 October. Aan een particulier schrijven is nog het volgende ontleend. Vol vertrouwen op de trouwhartigheid van den vorst die bezig was grof ver raad te plegen, en op de goede gezind heid van het overgroote deel der bevol king, werd onze macht op Lombok gesplitst in vijf groepen, verspreid over een afstand van ongeveer dertig kilo meters en waren de veldattillerie en de oorlogsschepen op twee na naar Java terug gezonden, terwijl van de oor logsschatting reeds driehonderd vijftig duizend gulden is afgelost. Onbewust van het vreeselijke gevaar dat hen bedreigde, legden de troepen zich dien avond van 25 Augustus ter ruste, toen zij omstreeks 11 uur wak ker geschrikt werden door geweervuur van achter de muren der hen omrin gende gebouwen, waarin te voren door de Baliërs schietgaten waren gemaakt. De bevelhebber verdedigde zich vijf tien uren achtereen te Tjakra Negara, maar moest wegens de groote verliezen op Mataram terugtrekken, alwaar de aldaar zich bevindende troepen binnen een door muren omringd plein hadden terug getrokken. Men had gepoogd van uit Ampenan om Mataram te gaan helpen, doch het bleek, dat dit niet mogelijk was- omdat de weg tusschen beide plaatsen door den vijand was bezet. Om het strandbiouvak beter te kun nen beschermen, dat ook al met een aanval werd bedreigd, had de marine 200 man met 4 landingsstukken ge- debarkeerd. De colonne-Lawick van Pabst die den 27en van Batoeklian terugverwacht werd kwam dien dag ook werkelijk terug, doch werd tusschen Tjakra Negara en Mataram zoo hevig beschoten, dat slechts een klein gedeelte Ampenan bereikte, nadat twee bergstukken en de trein waren achtergebleven. De Indische bladen van de nootlotti- ge datums zijn thans aangekomen. Het blijkt hieruit, dat de overval plaats had des nachts tegen 12 uur. Omtrent generaal Van Ham wordt bericht, dat hij een schot door den lin kerarm, de borst en in den buik ont ving. Van de sectie van 53 man, waarmede generaal Van Ham en ds. Rogge het bivak te Tjakra Negara verlieten, kwa men slechts acht man min of meer be houden in den tempel aan! In den dewatempel waar men zich geborgen had, schijnt men zich den vijand min of meer van het lijf te heb ben kunnen houden, althans Maandag, 's morgens vroeg, vond men gelegenheid om in een grooten kuil achter dien tem pel in alle stilte de dooden te begraven. Generaal van Ham rust daar in één graf met vele om hem gesneuvelde dap peren. Enkelen zijn afzonderlijk begra ven, door hunne bedienden of kameraden. Omtrent de kwestie of men hier te doen had met een van te voren beraamd plan en of men geen voorzorgen had kunnen nemen, blijkt, uit particuliere berichten, dat verraad werd vermoed. Zoo vond men bij twee verdachte en daarom gearresteerde Baliërs brieven, behelzende nadere gegevens omtrent een bestaande samenzwering, ten doel heb bende de troepen te Ampenan, Mata ram en Tjaraka Negara op een nog nader te bepalen dag te vermoorden en dan in zee te werpenzich meester te maken van onze wapenen en ammunitie om zoodoende met vrucht weerstand te kunnen bieden indien het gouvernement een nieuwe expeditie mocht uitzenden. De coup de main zou beginnen te Ma taram en Tjakra Negara, daar men het vooral gemunt had op het materieel der artillerie, terwijl ook nog van andere zijde bleek, dat er iets broeide. Enkele aanwijzingen schijnen door het leger bestuur op Lombok niet gelooflijk ge acht te zijn en men zich sterk genoeg achtte. Tegenover het verraad der inlanders staat gunstig het kloekmoedig gedrag van verschillende Javanen, die zich in de eene of andere hoedanigheid bij de expeditie bevonden, terwijl de houding van onze dappere Indische troepen bo ven lof verheven was. Te Amsterdam liepen geruchten, dat de toestand van den czaar is ver ergerd en een telegram uit Rusland meldde een nieuwen aanval van be-

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1