EAARLEMSCH Eerste Blad. N°- 83. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 17 October 1891. N ieuwsberichten TELEPHOONNUMMER TELEPHON 1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. 7i franco p. post —,40. Afzonderlijke nomuiers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen by De erven Loosjes, te Haarlem. FRANZOS (KARL EMIL). De Waarheid- zoeker. Roman. Vertaling van Dutric, 2 dinf 4.90. HEUVELMAN (G.) Het kabouterboek.. 0.30. Zwolsche herdrukken VIII. Poëzie van Mr. Iiaac da Costa, uitgegeven door J. H. van den Bosch. Ing. /0 35 geb0.60. XAHMAN (Dr. med. HE1NRICH). De diëtetische bloed-ontaarding (Dysaemie) als grondoorzaak aller ziekten, door J. J. Schwencke1.75. Wet en praktijk. Aanteekeningen van Mr. T. M. C. Asser. 1 October 1894. Prijs der le jaargang van 6a 8 vellen druks roy. 8°1.00. DOUMA (H.) Handboek voor de metho diek, ten dienste van hen, die studee- ren voor de hoofdacte en voor verge lijkende examens. Aflevering 1. Prijs compleet3 90. Buitenlandeche nieuw versohenen werken. GEB HA R DT (B RUN O). Dentscher Kaiser- Saal. Geschichte der deutschen Kaiser in Biographien, met 50 Vollbildern nach Originalen hervorragender Kiinst- lergeb. f 9.75. HAAS (Prof. Dr. AUGUST) Lehrbuch der Differentialrechnung. Djitter Teil: Auwending der Differentialrechnung anf die ebenen Knrven4.55. IiASKA (Dr. W.) Lehrbuch derVermes- singskunde (Geodasie)4.50. Bovenstaande werken zyn voorhanden de boekhandelaars de erven Loosjes. Tweede Kamer. In de zitting van 10 October was ingekomen het bericht van overlijden van den heer Land, dat be antwoord zou worden met een bericht van rouwbeklacht. De heer Veegens bracht hulde aan de nagedachtenis van den begaafden afgevaardigde, die tot op het laatste oogenblik arbeidde in 's Lands belang. In den afgeloopen zomer werkte hij aan het militaire strafrecht, en tot Vrijdag 11. in de atdeelingen. De Min. van Oorlog verklaarde, dat de Reg. zich geheel by die hulde aansloot. Bij het ontwerp tot machtiging van de Alge- meene Rekenkamer tot verevening en uitbetaling van militair pensioen, ver klaarde de Min. van Oorlog zich bereid met zijn ambtgenoot van Marine in over leg te treden omtrent de mogelijkheid tot instelling van een pensioenraad voor de toekenning van militaire pen sioenen. Na diskussie, waaraan dehee- ren Veegens, Heemskerk, Guyot en Gerritsen deelnamen, verklaarde de Min. zich nader, dat hij ook zou overwegen wijziging der militaire pensioenen in ruimeren zin, terwijl hij overigens ge lijke toepassing aan alle departemen ten voorstond. Het ontwerp werd goed gekeurd met 64 tegen 21 stemmen. Ooi werd aangenomen het onteigenings ontwerp voor een scheepvaartkanaal Engelen-Heniette-waard. De Min. van Waterstaat verklaarde, dat overleg met het waterschap het Noordoostelijk deel van Noordbrabant over uitbetaling van het toegezegde subsidie nog hangende is. Verder werd aangenomen het ont werp goedkeurende het subsidie voor het postvervoer op den stoomtramweg Samarang-Cheribon. Bij het ontwerp tot teruggaaf van het waarborg-kapi taal van de koncessie voor een stoom tram Samarang-Cheribon, bestreed de heer Cremer de teruggaaf, omdat oor spronkelijk het niet bijeenkrijgen van het kapitaal door niets gemotiveerd is, en teruggaaf thans onbillijk en een slecht precedent zou zijn. In de zitting van Donderdag werd het debat over een paar onderwerpen den Min. van Binnenl. Zaken betrok ken van de agenda afgevoerd. Het de bat werd voortgezet over het ontwerp tot teruggaaf van het waarborg kapi taal voor de spoorwegkoncessieSamarang Cheribon. De heer van Gennep achtte teruggave billijk en volkomen door de omstandigheden gerechtvaardigd. De Min. van Kol. sloot zich geheel daarbij aan en betoogde de volkomen goede trouw van de koncessionarissen en hun vasten wil tot aanleg ,van den lijn. Het Ontwerp werd aangenomen met 43 tegen 42 stemmen. Daarna ving aan het de bat tot ondersteuning van het weduwen- en weezenfonds van officieren der land macht in Ned. Indië met 3 ton jaarlijks. De heer de Ras bestreed het ontwerp als ongemotiveerd, zoolang niet is aan getoond, dat het niet voordeeliger ware met eene solide levensverzekering maat schappij een overeenkomst te sluiten, inplaats van dit fonds te bestendigen. De Min. yan Kol. achtte dergelijke verzekering ongewensche. Bij art. I kwam het am. Bool in behandeling tot vermindering der ondersteuning van 3 ton tot H/j ton jaarlijks. In de zitting van Vrijdag werd, op voorstel van den heer F. Mackay, het onteigeningsontwerp voor een haven en zwaaiplaats te 's Gravenhage uitgesteld tot na de wederbijeenkomst der Kamer, daar het pas verschenen verslag over weging verdient. Daarna werd het debat voortgezet over het ontwerp tot het ge ven van een jaarlijks subsidie van 3 ton het aanNed. Ind. militair weduwen- en weezenfonds van officieren. De heer Goeman Borgesius bestreed met kracht het amendement van den heer Bool, om het subsidie te bepalen op een mi nimum van li/s ton. Ook de heer Farn- combe Sanders, sprekend namens de meerderheid der Komm. van Rapp., en de Min. van Kol. achtten eene vaste bijdrage van 3 ton een veel zekerder waarborg dan het am. Bool. Het laatst genoemde werd verworpen met 50 tegen 26 stemmen, en het ontwerp onveran derd aangenomen. Evenzoo de vorige ontwerpen. De Kamer is tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. Thans komen berichten, dat de Japanners op Chineesch grondgebied gekomen zijn met een gedeelte van hun leger en dus een beslissende slag kan verwacht worden, terwijl elk oogenblik het bericht verwacht wordt, dat ook de schepen hunne landingstroepen op Chi neesch gebied gebracht hebben. Met het oog op alle gebeurlijkheden hebben Engeland, Frankrijk, Duitschland en Rusland hunne scheepsmacht in Oost- Azië versterkt, althans zij n die op weg daarheen. Genoemde mogendheden moe ten voornemens zijn de onafnankelijk- heid van Korea te handhaven, maar het is niet bekend of Japan zich daarbij zal nederleggen. Omtrent andere mogelijke voorvallen in dezen oorlog hebben de mogendheden nog geen besluit genomen. De vrees blijft bestaan, dat de re- geerende dynastie in China in gevaar verkeert. Nu de zaken in China zóó staan, luidt niet vreemd het bericht, dat van dien kant werkelijk vredesvoorstellen zijn gedaan aan Japan. China zou de onaf hankelijkheid van Korea erkennen en aan Japan vergoeding betalen voor de oorlogsonkosten. Of evenwel eene vrede op dien grondslag en onder die omstan digheden gesloten, van duurzamen aard zou zijn is nog niet ontwijfelbaar; daartoe is de haat tusschen de beide naties te hoog gestegen. Voornamelijk slingert de Chinees in zijne manifesten den Ja panner de grofste scheldwoorden toe en Japan is ook in deze niet op zijn mondje gevallen, heel anders, dan men van eene beschaatde natie zou verwach ten. De Japanner van eiken stand is in den regel goed onderwezen en volgt met belangstelling de staatkundige ge beurtenissen van zijn vaderland, voor zooverre hem die in de courantendoor zijne regeering wordt toebedeeld en dit is nog lang niet alles; de regeering houdt sommige voorvallen vóór zich. Ds Japanner onderwerpt zich aan dien maatregel, te meer daar hij een vaag besef heeft, dat tegenkanting hem niet zou kunnen baten. Hiervoor laat de regeering vaderlijk zorgen door een uit muntend politiewezen, dat geen middelen ontziet om er den schrik in te houden. Ook het leger werkt de regeering zeer in de hand; de krijgsmansstand staat in Japan hoog aangeschreven, het volk eert den militair als een held en bede vaarten worden zelfs georganiseerd naar plaatsen waar veldslagen hebben plaats gehad af waar groote mannen gevallen zijn. Nu moet tegelijk gezegd worden, dat de regeering den soldaat in 't alge meen goed verzorgt en goed bewapent, heel anders dan de Chineesche soldaat, die slecht gekleed en gevoed en boven dien wapenen bezit, die niet zijn bestand tegen de vuurwapenen des vijands. En dan herinnere men zich nog welke ge weren de Chineezen bezitten; zij zijn voor een kleinigheid door een hoogge plaatst ambtenaar opgekocht en met ontzaggelijken winst aan het vaderland overgedaan. Die geweren schacheraar is de broeder van den Chineeschen opper bevelhebber en de man is gevlucht, toen hij bemerkte, dat zijn bedrog aan het licht zou komen. Geen wonder dan ook, dat de Chineesche soldaat in dezen oor log liever zijn geweer wegwerpt en op de vlucht gaat als hij in 't gedrang komt, dan zich ten doel te stellen aan het goed bediende geweervuur van den vijand. De soldaat stelt namelijk geen vertrouwen in zijn wapens en daar zijn persoonlijke moed ook niet groot is, kan men nagaan, dat het er in 't Chineesche leger niet te hest uitziet. Omtrent de beide zeemachten ver neemt men niet veel. Schade herstellen en zich gereed maken is aan de orde van den dag. De Japanners zijn meester van de Chineesche haven Witsjoe aan den mond der Yaloe-rivier. Tengevolge hiervan trekken de Chineezen zich in zeer sterke stellingen terug, waar zij waarschijnlijk door de Japanners zullen opgewacht worden en op welk punt dus een samen treffen kan worden verwacht. Keizer Wilhelm zou Zaterdag j.l, naar Berlijn terugkeeren. Voor dien tijd had de keizer zich begeven naar Friesach in Brandenburg, ten einde de onthul ling bij te wonen van een gedenkteeken, dat daar is opgericht ter eere van den Grooten Keurvorst. Vervolgens heeft de keizer zijne moeder, keizerin Frederik, een bezoek gebracht en is daarna naar Wiesbaden gegaan, waar hij denl5den Oct. by de inwijding van het nieuwe operagebouw tegenwoordig was. Men vraagt zich af, hoelang de keizer zulk een bijzonder bewegelijk leven zal kunnen uithouden. De tachtigjarige fabrikant Lieseke, te Ketzür, aan de rivier de Havel, heeft eenige dagen geleden, toen hij zijn wo ning tegen inbrekers verdedigde, op waarlijk tragische manier den dood ge vonden. Des nachts werden de bewoners der fabriek, die op eenigen afstand van den straatweg ligt, wakker door het luide geblaf der honden. De oude Lie seke hoorde dit ook en tevens een ge raas in de huiskamer, dat hem aanlei ding gaf om ongekleed en met een revolver in de hand, het vertrek binnen te gaan. Hij zag dat een luik vooreen der ramen reeds was weggebroken en ontwaarde buitenshuis verscheidene kerels, die blijkbaar van plan waren mtebreken, hoewel ze, heel naïef, ver klaarden, dat zy zich vergist hadden en den grijsaard verzochten om hen dan den goeden weg te willen wijzen. Middellerwijl weêrklonk hulpgeroep in den paardenstal. De boeven hadden den knecht, die voor de dieren moet zorgen, opgesloten en de deur bovendien versperd. Thans dreigde de oude Lieseke dat hij van zyn revolver gebruik zou maken en nu zetten de kerels het op een loopen. De oude man ging op een rustbank zitten en zijn huishoudster verzocht hem, dat hij zich zou aanklee- den Toen zij echter geen antwoord kreeg, ontdekte men dat de grijsaard dood was. Een beroerte had hem, ten gevolge van de opgewondenheid waarin hij verkeerde, getroffen en een einde aan zijn leven gemaakt. Terwijl de Russische keizer te Corfu vertoeft tot herstel tot volle dig herstel volgens den hem vergezel lenden Professor zijner gezondheid zal, naar men meent, een regentschap met uitvoerende macht worden aange steld, waarvan ook de troonopvolger deel zal uitmaken. De trouwdag van den czarerwitch is nog niet vastgesteldnaar men wil, zal die in het begin van November plaats hebben. Van de wijze waarop de Baliërs sedert jaren op Lombok hebben huis gehouden, kan men zich eene voorstelling maken na kennisneming van onderstaan de regelen uit een particulier schry ven van een Nederlander op Lombok Men kan uren ver marcheeren over sawah's, die in geen jaren bebouwd werden en waar thans de alang-alang groeit; en dan weer komt men door een kampong, die in een volslagen wil dernis is veranderd, zoodat men slechts met moeite door het dichte struikgewas heenbreekt; en overal langs den weg menschelijke geraamtenen schedelsgeen spoor van menschen, alles woest, stil en verlaten. In de kompongs, die bewoond zyn, een opeengehoopte massa menschen, uitgeteerde wezens, die misschien in geen jaren rijst gegeten hebben en moe ten leven van wortels en boomblade ren, en vooral een massa kinderen, wier

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1