ouders vermoord zijn, stumperds, die er ellendig uitzien, niets dan vel over been, met wie men zielsmedelijden heet. De opinie van een gedeelte der Indi- sche pers, is dat men beducht is voor overbrenging van den oorlog naar Bali. Niet weinig vermaakt men zich te Harlingen over het feit, dat de president van een burgersociëteit aldaar in de bedrijfsbelasting is aangeslagen voor de som van ƒ5. Hoe men de zaak keert of wendt, niemand kan de reden voor dien aanslag uitvinden, daar het socie- teitsgebouw en die meubelen eigendom zijn van den kastelein, die voor eigen rekening de consumptie levert en die dan ook voor zijn bedrijf behoorlijk is aangeslagenzelfs ontvangt die kastelein nog een deel der contributie, welke overigens strekt om de nieuwsbladen en prijzen voor onderlinge wedstrijden te betalen. Maar waarop de aanslag is gebaseerd of welke winst er is behaald, waarvoor belasting moet betaald worden, ziet, dat is eene verborgenheid, tenzij die winst bestaat in de gezelligheid dei- leden. Eerlang mag men dus ook tege moet zien eene belasting der presidenten van vereenigingen tot volksvermaak, (js- clubs, harddraverijen enz. Met recht vraagt men of nu deze wet, die de aan velen ergenis gevende patentwet een einde maakte, ook al zulke willekeurige aanslagen toelaat en verder mag elk, die eene benoeming als president eener Vereeniging aanneemt, dit voortaan wel doen onder voorbehoud, dat alle lasten en schaden aan de waardigheid verbonden of op te leggen door de Ver eeniging zullen gedragen worden. Omtrent de behandeling van de op Lombok gewonden schrijft men uit het hospitaal te Soerabaya o. a. het volgende Ieder is even welwillendwe hebben van alles overdaad en worden op onze wenken bediend. Niet alleen dat doctoren, en apothekers zich de grootste opoffering voor de ge wonden getroosten, maar alle ingezete nen van Soerabaija wedijveren met el kaar, om de ongelukkige slachtoffers ter wille te zijn. Ook de dames tracht men't zoo com fortable mogelijk te maken. Ruim 380 zwaar en licht gewonden werden in prauwen van boord gehaald en vervoerd naar het station de Oed- jóong Om verdér per trein naar het hos pitaal te worden gebracht Enkelen stierven gedurende het vervoer in de prauw, te midden van hunne lotgenooten. Droevig uiteinde ver van allen, die hen lief waren. Het hospitaal is overvol. Men heeft een aantal jongelui aange zocht bij het »Roode Kruis" dienst te doen zooals 's nachts te waken en zoo veel mogelijk te helpen. De Indische bladen blijven het noodige licht verspreiden in zake den overval en de Nederlandsche bladen nemen brie ven over van particulieren en zeggen hun gevoelen, waarbij echter soms ver geten wordt, dat het heel wat anders is rustig op zjjn studeerkamer de plaats gehad hebbende omstandigheden te beoordeelen, dan ginds in eene omgeving van huichelachtigheid en verraad de juiste middelen ter hand te nemen. In de eerste plaats is het generaal Vetter die het ontgelden moet. Men verwijt herti niet streng genoeg te zijn opge treden, doch men telle niet licht de verantwoordelijkheid die een bevelvoe rend generaal in Indiê op zich laadt, als hij door te heftig militair optreden schuldig maakt aan het vergrijpen tegen pen adat, alsook hoe kwalijk zulke ver grijpen door ons opperbestuur geno men worpen. Toch schijnt bjjna zeker te zijn, dat de belangen der inlanders den generaal zwaarder gewogen hebben dan het leven zijner ondergeschikten en vooral dit neemt de publieke opinie hem zeer kwalijk. Het gaat niet aan een oordeel te vellen over de hoofdof ficieren voor dat al de feiten met elkaar kunnen vergeleken en overwogen wor den. Een grondig onderzoek zal zeer zeker in deze niet uitblijven. Door een oud-officier van gezondheid, den Heer van Dieren, is aan den min. van Kol. een open brief gericht inzake de beri-beri, de ziekte, die, waar zij onder de Indische militairen epidemisch op treedt, de gelederen op schrikbarende wijze dunt en tegen welke kwaal men het geneesmiddel nog niet schijnt ge vonden, aangezien men tot heden wel de oorzaak giste, maar geen zekerheid had. Uitgaande van het denkbeeld, dat de beri-beri voorkomt in landen waar rijst het hoofdvoedsel is, komt genoemde geleerde tot de overtuiging, dat de schuld aan de rijst ligt, of liever aan rijstvergif, hoewel dit nog niet door mikroskopisch onderzoek is aangetoond. Naar aanleiding van den Open brief is te verwachten, dat de minister zal besluiten om zoodanige maatregelen te nemen, dat een grondig onderzoek in deze kan ingesteld worden. De Amsterdamsche dieven en inbre kers hebben in de 2e Anjelierdwarsstraat weer op brutale wijze huis gehouden, thans in een goudsmidswinkel. Ten twee ure des nachts werd het elfjarig zoontje wakker door eenig geraas. Hij riep zijn vader, die naar de deur snelde, maar er niet uitkon, daar een of meerdere dieven de knop met een touw vastge bonden hadden aan de kozijnen van het raam. Hij hoorde toen de ruiten stuk slaan en zag eenige handen grijpen naai de gouden voorwerpen in zijn winkel kast, zonder dat hij er iets tegen kon doen. Het luik hadden zij er eerst af genomen. Het ontvreemde word geschat op ƒ600. In de Kerkstraat aldaar is uit een gesloten kelder een pot met leverworst gestolen. Te Beilen maakt men zich bezorgd over de gevraagde vergunning tot het oprichten eener reukwater- of muskus- fabriek. Ruim 60 ingezetenen kwamen bijeen om tegen de oprichting te pro testeeren, o. a. in het belang van de boterbereiding. Hoewel de fabriek op een kwartier gaans van het dorp zou worden opgericht, moet toch de vrees er voor wel gewettigd zijn: op plaat sen op straat, waar de aanvrager, de heer Wagner te Riel (Noord-Brabant) een oogenblik had stil gestaan, bleef de reuk nog geruimen tijd hangen stoelen, die in een goederenloods gestaan hadden nadat een pak muskus er in ge legen had, maar ook reeds weder ver wijderd was, riekten nog een week er naarop gras waar de heer Wagner gezeten had, wilde het vee niet grazen enz. Ook op andere plaatsen moet men zich reeds, en met goed gevolg, tegen plannen van den heer Wagner tot het oprichten eener muskusfabriek, hebben verzet. Tot teleurstelling der landbouwers met het oog op het vervoer hunner producten te water zullen de sluizen te Haarlemmermeer niet vóór 1 Maart 1895 voor 't publiek verkeer geopend worden. Een en ander staat in verband met de opname der geniewerken, wijl de aannemer tot dien tijd aansprakelijk blijft voor alle aantebrengen schade, waaronder ook behooren de kanalen. Het bedrag van de overname der sluizen van het rjjk door den Haar lemmermeerpolder bedraagt 42000 gul den. Te Haarlemmermeer is het bieten rooien in vollen gang. De opbrengst zal echter beneden het middelmatige wezen. De peen zijn klein door den langdurigen regen en bevatten weinig suikergehalte. Over 't algemeen wordt de opbrengst geschat op 20000 kilogram per H. A. zijnde 10000 kilogram of 100 gulden per H. A. minder dan 't vorige jaar. HAARLEM 16 October 1894. Naar men ons mededeelt zal de feestelijk inwijding van de Sociëteit Vereeniging plaats hebben op Zaterdag 10 November. In de concertzaal dei- sociëteit wordt alsdan voor de leden en hunne dames een concert gegeven door het orkest uit het concertgebouw te Amsterdam onder de leiding van den Heer W. Kes. Deze muziekuitvoering zal worden gevolgd door een bal. De kinderen der leden zullen voor het achterwege gebleven koninginne- feest worden schadeloos gesteld door een Sit-Nicolaasfeest, waarvan de orga nisatie aan goede handen zal worden toevertrouwd. ïDe Wedloopen aan 't OudeSlot te Heemstede op Zondag 21 Oct. a.s. be loven den liefhebbers van Hippische Sport heel wat genot. Dien dag toch worden er vier harddraverijen gehou den, zoowel ingespannen als onder den man, over verschillende afstanden, en daarenboven een heat werdren voor hitten over een afstand van 900 meter. Voor deze verschillende Nummers, zijn in 't geheel 53 paarden ingeschreven, waar onder de meest bekende harddravers. Om tegemoet te komen aan de bezoe kers, die zeer zeker in groot getal zich naar Heemstede zullen begeven, zullen de stoomtrams, behalve op de gewone uren, ook op extra uren voor de heen en terugreis loopen. De Dag van 21 October belooft inderdaad voor Heem stede en bezoekers een dag van veel genot te zullen worden. Aanstaanden Zondag zal te Eind hoven een eereconcert worden aange boden aan onzen vroegeren stadgenoot den heer M. H. Muller,Oud kapelmeester van het muziekkorps der Schutterij te Haarlem, thans muziekleeraar te Eind hoven, bij gelegenheid van zijn vijftig jarig huwelijksfeest. Dit concert zal worden gegeven door de Orkestvereeni- ging »Symphonia," met welwillende medewerking van den heer Anton Bou- man solo-cellist te 's-Hage, Karei Bou- man, muziekleeraar te 's-Bosch, M. J. Ogier, kapelmeester der Schutterij te 's-Bosch. Naar men ons mededeelt zal het Zangkoor, dat op zoo verdienstelijke wijze de feestelijkheden bij gelegenheid van het jubelé van den Heer Overbeek opluisterde, blijven bestaan, althans is de medewerking van velen, die er deel van uitmaakten, toegezegd. In het verslag omtrent genoemde feestelijkheid heeft een onwillekeurig verzuim plaats gehad betreffende de zaal-decoratie en wel met betrekking tot het zeer fraaie uitgevoerde schild, waarvan de vervaardiging aan een ander was toegeschreven, maar blijkt te zijn van de hand van den Heer D. Andréa. De uitstekend gelijkende por tretten van den jubilaris waren mede van denzelfden jongen artist. In den ouderdom van vijf en zeventig jaar is overleden de Heer G. Postma, kunstschilder alhier. Van nabij bekend met Spaansche en Italiaansohe toestanden, leverde zijn penseel meestal tafreelen en schetsen daarop betrekking hebbende en welke een goed denkbeeld gaven van de ar tistieke bekwaamheden van den overle dene. Zijne stukken zijn meestal in het buitenland geplaatst, doch ook Teylers kunstverzameling bevat een zijner meest uitgebreide doeken. Ook in menig an der maatschappelijken kring stond de Heer Postma hoog aangerchreven en zal zijn verscheiden nog lang gevoeld worden. Bij de begrafenis, welke heden plaats had, werd door Ds. J. de Vries een kort, eenvoudig woord gesproken. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier worden thans twee tentoonstellingen van zeer verschillen den aard gehouden. De eerste bevat photografieën, detail teekeningen, car tons en gipsmodellen onderdeelen der bouwkundige werken, die onder leiding van den Rijksbouwkundige voor de gebouwen van onderwijs den Heer J. van Lockkorst werden uitgevoerd. Onder de tentoongestelde gebouwen vinden wijphysisch laboratorium te Groningen, hotel van H. Ms. Commis saris te Utrecht, sterrebosch, laboratori um te Utrecht, gouvernementsgebouw te Assen en rijks-hoogerburgereschool te Venloo. Daar alle bijzonderheden dezer ver schillende gebouwen streng zijn door gevoerd en dus alle details medewer ken om een geheel te vormen, krijgen wij een algemeen overzicht van het karakter, dat in deze werken is neer gelegd. De tweede verzameling, die in de Rontonde van het Museum tentoonge steld is, bevat al de afbeeldingen in heliogravure en taille douce, zeerschoone reproductiën van kunstmeubelen be- hoorende tot het Nationaal ameublement van Frankrijk, beslaande uit eene keuze van de beste stukken uit de garde meu- ble der paleizenhet Louvre, het Elysee Fontainebleau, Versailles, Trianion, Com- piègne en Pau. Deze verzameling omvat de meest artistieke voorwerpen der Fransche kunstnijverheid uit de tijdperken der Renaissance van Lode wijk XIV XV en XVI, als pendules, lusters, kandelabers, klokken, tafels, kabinetten, stoelen, rustbanken en andere meubelen met inlegwerk en brons versierd. Door de politie alhier is aange houden en naar het huis van bewaring overgebracht R. v. d. P., oud 20 jaren, van beroep bakkersknecht, die ten na- deele van een meisje, met wie hij sedert eenigen tijd omgang had, verschillende gouden voorwerpen had ontvreemd, o.a. een gouden horloge, een paarjuweelen oorbellen,, een gouden halsketting enz. Hij heeft reeds vroeger gevangenisstraf in zake diefstal ondergaan. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERK VERS CU Ai F ING. Van 1 Sept. tot 16 Oct. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor bloemistknecht. 1 voor dames-laarzenmaker. 2 voor schilder. 11 voor los werkman. 2 voor kleedermaker. 1 voor baker. 33 voor werkvrouw. 2 voor waschvronw. 6 voor naaister. 2 voor kookster. 1 voor waakster. 2 voor mangelwerk. 3 voor grondwerker. 17 voor loopwerk. 2 voor breiwerk. 12 voor loopknecht. 4 voor oppasser. 3 voor koffïehuisbediende. 2 voor schoenmaker. 4 voor schrijlwerk. 1 voor stucadoor. 1 voor koetsier. 3 voor kantoorbediende. 2 voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 1 voor lichtwerk 1 voor broodbakkersknecht. T articulieren en werkgevers, die van bovenstaand» aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worde» beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en va» 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. Postkantoor Haarlem. OP O AVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekend# jpersonengedurende de téeede helft van Septem ber welke stukken thans door de Afzender kunnen worden teruggevraagd. Brieven. W. H. Post, Amersfoort; H. Lorjus, G. C. Kroon, van Heulen, Mej. v. d. Eist, Mej. Beur- man, P. S. Berg, Wed. Bakker geb. v. der Lin den, G. J. Roebestse, allen Amsterdam; Mej. v. Ginkel, Brons, Bakker, allen Ben Haag; Hout man, Kampen; Aug. Lindner, Rotterdam; Dr. Matthes, Utrecht; Dr. Schouwman Utrecht(twee stuks). A. N. T. schreoder, Utrecht; Mej. D. Hamels, Valken6waard; A. Bouwknecht, Mej.,H. Unkler beiden te Zwolle, Briefkaarten. Stoete, Mej. C. Rappel, Wed. Kirchbaum, "Wed, A. Kaater, allen AmsterdamMej. G. Ladan, Den HaagAIJselsteijn, den Haag; Mej. Smit,Utrecht.. Bnitenl&ndsche Brieven. J. Schoorl Mar:on; R. R. van Oostenhout. Bata via F. A. v. Velzen, Malang. Markt van 15 Oct. 1804. Boter. Aangev. 154, verk. 132 KG. L. pr. 1.25, H. pr. f 1.35, p. K i Biggen. Aangev. 429, verk. 114 st. L. pr. f H. pr. ƒ9.—,p. st. SchrammenAangev. 74. verk. 74 st. L. pr. f 10.—, H. pr ƒ15.— p. st. Aardappelen. Aangev. 520 verk. 520 HL. L. pr. 2.H. pr. f 3.50, p. HL. AppelenAangev. 120 verk. 92 HL. L. pr. f 2.H. pr. 4.00, p. HL. Peren. Aangev. 278 HL. verk. 217 HL. L. pr 2.p. HL. 5.00. p. HL. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 15 Oct. 1894. Witte tarwe f 4.50. 5.50. Rogge 3.75. Haver 2.50. 2.60. Buivenboonen i> 5.60. 6. Paardeboonen 4.90. 5.25. Groene erwten 5.8. Capucijners 8.50* Karwijzaad 14.67*. per 50 K.G. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 18 October 1894, des namiddag» van 2—3 uur door den Keer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Concert FantasieH. Berens. 2. AdagioHaydn. 3 P" Vobiscum)Schubert. b. Litaney M.rche pontifideWnen». b. Fanfare. (Fuga) 5. Inleiding en Romance (Tannhau- ser). "O du mein holder Abend- stern."R. Wagner.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2