Bestuur is bereid dit nader te onder zoeken. In Gouda zijn ongeveer 90 wielrijders, deze belasting zau dus circa ƒ450 op brengen. In hoeverre de wielrijders met de vastgestelde belasting zijn ingenomen wordt niet medegedeeld. Een rijksontvanger deelt in de N. Sott. Ct. omtrent zijn kantoor eenige cijfers mede. Daar is de opbrengst 41 pet. lager dan die van het patentin één gemeente zelfs 58 pet. De reden daarvan is, dat van de vroeger patent- plichtingen thans gemiddeld 65 pet. zjjn vrijgesteld (maximum 73 pet.). Dan zijn er nog 16 pet. bij wie de aanslag belangrijk lager is geworden (25 tot 97 pet. verschil.) Gebaat zijn dus 91 pet. der vroegere patentbetalers. Van de overige 9 pet. zijn er slechts 4, die belangrijk meer betalen. Daarbij komen dan degenen, die geen patent te beta len hadden, maar nu bedrijfsbelasting moeten opbrengen (ambtenaren enz.), die te samen aan genoemd kantoor voor 26 pet. in de nieuwe belasting hebben bij te dragen (in ééne gemeente zelfs 51 pet.) De ontvanger deelt verder nog mede, dat het verlies voor den fiscus grooten- deels wordt geleden op het platteland, en op verre na niet wordt vergoed door hoogere opbrengst in steden met veel handel of vele ambtenaren. In ééne in spectie is het verlies ongeveer 60 pet., in eene andere 70 pet. Hij vreest dan ook, dat de opbrengst wel 1 a lVs millioen minder zal zijn dan die van het patent, de heffing van de naamloo ze vennootschappen medegerekend, wel ke eerst in 't volgend voorjaar terecht komt Is de toestand overal zoo, dan staat dus herziening van de wet op de bedrijfsbelasting voor de deur of eene nieuwe belasting. Maar waarop! De Rechtbank te Leeuwarden heeft eerstdaags te beslissen in eene eigen aardige zaak, zeker eenig in de an nalen der rechtsgeleerde praktijk. Voor die Rechtbank heeft J. K. ter- recht gestaan, 31 jaren, timmerman te Hindeloopen, terzake het met geweld een ander wederrechtelijk dwingen te dulden, dat hij zich in 't bezit stelde van een niet voor hem bestemden brief en dien te lezen. De zaak had zich toe gedragen als volgt. Twee vriendinnen te Hindeloopen hadden te zamen een brief geschreven voor eene vriendin te Hilversum en vroegen aan den vader van deze, het juiste adres. Beklaagde was daar aan huis en wilde uit de grap den brief pakken, maar het meisje, dat den brief had, weigerde en trok hare hand terug. Van gekheid kwam ernst, die twee raakten aan het worstelen, waarbij het meisje op den grond viel en hij op haar; zij stak den brief in haren mond om hem op te eten, hare vriendin wilde hem van haar aftrekken, toen er iemand van de straat naar binnen ging en haar van bekl. aftrok, van welk oogenblik deze maakte den brief te bemachtigen en daarna in huis met zijne vrienden te lezen. Het O. M. requireerde hievoor tegen hem 14 dagen gevangenisstraf. De laatste berichten van Lombok spreken over hevige regens die de opera ties tegen den vijand beletten. Men zal zich herinneren, dat het de bedoeling was geweest, de zaken voor het inval len van den regentijd af te doen. Twee maanden geleden stapte een een jeugdig paartje te Breda vol moed in de huwelijksboot. Toen verkocht hij den geheelen inboedel aan mama en zij zocht troost en inwoning bij Papa. En de gebeurtenissen op Lombok brach ten hen nogmaals ten stadhuize te za men. Daar teekende zij gisteren een toestemming, dat hij aldaar roem en lauweren mocht gaan plukken, voor een luttel aandeel in de winst (zegge het handgeld) a 100 ten hare bate. Op de markt te Hoofddorp 18 October '94 waren aangevoerd, 422 paarden en veulens. De prijzen varieer den van 50 tot 650 gulden. Er waren vele huitenlandsche kooplieden. Handel vlug. HAARLEM 19 October 1894. De komische Opera, De Barbier van Sevilla in vier bedrijven, werd Donierdag avond in den Schouwburg alhier gegeven door de Nederlandsche Opera onder directie van den Heer C. van der Linden. Deze zeer populaire Opera mag een der grootste scheppingen van Rossini genoemd worden, men houdt het zelfs voor het beste werk van dien meester. 't Is eene liefdesgeschiedenis, maar eene blij eindigende. Een oude doctor verliefd op zijn pupil, die hij met ar- gusoogen bewaakt, een verliefde graaf, die maar geen gehoor bij zijne uitver korene kan krijgen en een barbier die den graaf binnen tracht te smokkelen, eerst als soldaat wat niet gelukt en vervolgens als muziekmeester wat in zooverre slaagt, dat de gelieven gelegen heid hebben tot minnekozen, maar ge deeltelijk wordt verijdeld. Vervolgens nog een bedriegerijtje van den dokter door middel van een omgekochten no taris en tot slot een huwelijk, waarbij de gefopte voogd zich in het onvermij delijke schikt. De voorstelling, welke, wat de balcon- plaatsen betreft, beter bezocht kon zijn, ontleende aan het optreden van Mejuf frouw Louise Heijmann eene eigenaar dige aantrekkelijkheid, bij de vertolking van de Rosine partij, eene uiterst moeie- lijke, maar zeer loonende. Deze zangeres, den muziekvrienden wel bekend, beschikt over een zeer uitgebreid register. Haar stem, juist niet sterk, bezit een buig-1 zaamheid, welke alleen door veel studie en een goede school is te bereiken. Men zou, haar hoorende, denken aan het zuidelijke karakter van de stem, in overeenstemming met de Opera zelve. Me juffrouw Heijmann legt ziel en gloed in haar zang, waar zij in de tweede acte hare liefde blootlegt in die teedere toongolvingen welke weer te geven niet iedere zangeres is gegeven. Haar spel mist gelukkig nog het opera-achtigede handeling krijgt zoo doende meer kleur, meer waarheid zij, het ook, dat een en ander met de traditie in strijd is. De Almaviva partij was in handen van den Heer Tijssen. Zij werd naar behooren door hem bezet; zijne partij is ook niet gemakkelijk, maar Tijssen kan zich beter doen verstaan. De vibra tiegewoonte is zijn booze geest, dien hij kan en moet bezweren, wil hij den goe den dunk, dien men van hem heeft, behouden. De Heeren de Nobel en Poons vibreeren niet. Hierdoor betoonen zij hun goeden smaak en zullen zij langer meester blijven van hun stem. De Nobel beantwoordt meer en meer aan de verwachtingen, welke men van hem koesterde. In den regel zingt hij zeer zuiver en hij bezit genoeg stern- middelen om impressie te maken. Zijn spel weet hij steeds te beschavenwij verheugen ons daarin. Poons is een aardige Figaro, vlug, levendig met een fraai geluid. Ook deze partij eischt veel, maar Poons geeft wat hij heeft en dat is in den regel goed. Nog even wenschen wij te wij zen op het door de Nobel zoo innig mooi ge zongen Lasterlied en op het uiterst verdienstelijk door Mejuffrouw Heijmann voorgedragen Koor der Nachtegalen, dat haar als eene jartiste van beteekenis stempelde. De Heer van der Linden voert met mannenmoed en met daaraan geëven- redigden uitslag zijne troepen aan. Mooi werd de Ouverture gegeven. Het koper, bij name de hoorn, mag schoon ge noemd worden en de stemming zeer voldoende. De aandacht wordt gevestigd op eene tweede, bepaald laatste uitvoering van Madame Sans Gêne aanstaanden Don derdag, door de Koninklijke Vereeni- ging. Zij zal plaats hebben onder dezelf de omstandigheden als de vorige keer. Het is onze gewoonte niet, het gaat dat zien in toepassing te brengen, maar den liefhebbers van goede kunst en mooie décors; historische, rijke costumes, zou den wjj thans, voor deze gelegenheid wel eens willen aansporen om bij de laatste opvoering tegenwoordig te zijn. Den 26 October zullen in de So- citeit Vereeniging alhier de drie reeds vroeger vermelde Hollandsche jongeda mes Janette de Jong, Anna Oorver en Marie Snijders een concert geven. Reeds geruimen tijd staan de dames in Duitschland gunstig bekend; de „drei Hollanderinnen" was hun eollective naam Hun succes te Berlin was in den win ter van 1893 volkomen en zjj hadden de eer voor keizerin Frederik te zin gen. Te Weenen deden zjj zich mede hoo- ren en de Duitsche pers was in haar oordeel omtrent de dames uiterst gun stig, iets waaraan zjj zich meestal ten opzichte van vreemdelingen niet schuldig maakt. Omtrent haar optreden te 's Graven- hage nemen wij gaarne een bericht uit die stad over, dat, als afkomstig van een bekend criticus, zeker wel de aan dacht verdient. Voor eene flink bezette zaal (Diligen- lia) traden drie jeugdige zangeressen op, de dames Jeanette de Jong, Anna Oor ver en Marie Snjjders, die, na hare opleiding aan de (Haagsche) Koninklijke Muziekschool te hebben ontvangen, eenigen tijd te Berljjn hadden doorge bracht, waar zjj zich onder de leiding stelden van Mevrouw Schulze -von Asten, zelf eene tüchtige zangeres en bovendien degeljjke onder wij zeresse, terwijl zij profiteerden van het vele uitstekende dat in eene stad als Berljjn op muzikaal gebied te hooren is. Aan gezien de zang-methode van mevr. Schulze dezelfde is als die des heeren Spoel, behoefde daarin geene verande ring gebracht te worden een groot geluk voor de jonge dames; ten opzichte van de practische uitvoering vonden wjj derhalve in hare voordrachten weinig verschil bij vroeger op te merken. Zjj hebben evenwel het Schulcrhafte over wonnen en traden thans zelfstandiger op dan vroeger, met volkomen bewust zijn van hetgeen zij doen. Die zekerheid gepaard aan eene smaakvolle voordracht, maakte op het publiek een allergun- stigsten indruk, en de zangeressen werden na elk nommer warm toege juicht, soms tot een toegifte genoopt en met bloemtuilen als overladen. Wij willen ditmaal niet in bjjzonderheden treden over de uitvoering van elk nom mer, evenmin aanwjjzen waar wij bij de opvatting van meening verschilden; wellicht biedt zich daartoe later nog wel de gelengeheid aan. Behalve een aantal liederen voor één stem hoorde men ook eenige Terzetten1 en bij deze vooral bleek het welk eene goede school de dames hadden doorloo- pen; aanzetten, verdeeling van lichten schaduw, kracht, weekheid en wat dies meer zjj, op alles was gelet en zoo kwam een uitstekend geheel tot stand. Met 1 November a.s. opent de Heer A. G. H. van Genderen Stort al hier een Oogheelkundige Polikliniek voor on- en minvermogenden, waartoe persoonlijke kaarten, geldig voor drie maanden, tegen betaling van ƒ1. verkrijgbaar worden gesteld. Wij juichen deze inrichting, nieuw voor onze stad, zeer toe. Wie zich on der oogheelkundige behandeling behoort te stellen, stelt dit liefst zoo lang mo gelijk uit, om de kosten welke eene meer speciale behandeling na zich sle pen en het geldt hier dikwjjls, een weinig te laatis veel telaat-en waar zich dan, als hier, eene specialiteit als de Heer Van Genderen Stort beschikbaar stelt om on- en minvermogenden de helpende hand te reiken, daar verdient zulk eene poging zeker de meest ge- wenschte waardeering en ondersteu ning. Op bet Museum van Kunstnjjver- heid zijn tentoongesteld eenige photo- grafieën van gebouwen door den Rijks- bouwkundige voor de gebouwen van onderwijs, den Heer J. van Lockhorst te 's Gravenhage uitgevoerd, benevens de dètailteekeningen, decoraties etc. dezer gebouwen. Des Zondag» is de toegang vrjj. De Bibliotheek van het Museum van Kunstnijverheid is geopend eiken werk dag van 912 uur. Men deelt ons mede heden door den Staf van het Corps Brandblusschers aan de Vrijwilligers van Spuit No. 10 eene vereerende onderscheiding is] uitgereikt. Bijzondere aanleiding bestond hiertoe door hoog gewaardeerde diensten door dit Corps bewezen bij den brand die in Sept. 1.1. heeft plaats gehad in een dro gistwinkel gelegen aan de Damstraat alhier. Hoewel in dien winkel een groote voorraad brandbare en ontplofbare stof- fen aanwezig was, is door uiterst vlugge en doelmatige wijze van handelen voor komen die brand groote afmetingen aannam, waardoor aan het perceel min der schade werd berokkend en de belen- denden voor groote onheilen zijn be waard gebleven. Een woord van hulde was hiervoor voor dit dappere Corps verdiend. Na afloop van den brand werd door H.H. Assuradeuren overgegaan tot op name der brandschade en daarbij bleek dat door de vrijwilligers van spuit No 10 werkelijk door hun vlug en beleidvol optreden groote onheilen zijn voorkomen geworden. Dit is dan ook door de Assurantie Maatschappij: „La Compagnie deBrux- elles, Societé Anonyme par l'assurance a primes coutre l'ineendie Etablie a. Bruxelles, Rue Royale No. 28, Fondeé en 1821, zoodanig gewaardeerd, dat door deze maatschappij aan den Burgemeester van Haarlem ter uitreiking aan genoemd Corps is toegezonden eene zilveren me daille met diploma ter blijvende her innering en waardeering voor bewezen diensten bij den brand. Op vereerend verzoek van den Bur gemeester is dan ook heden door den staf van het corps Brandblusschers aan het corps Vrijwilligers van spuit No. 10 deze medaille met diploma op waardige wjjze uitgereikt. Het deed zeer zeker onzen ingezete nen een genoegen te zien, dathetVrij- willigers-corps deze onderscheiding te beurt viel. Zij is wèlverdiend. Mocht ter eeniger tijd aan Spuit 10 een vaandel ten deel vallen, dan is het eerste vaandelteeken, de keurig uitge voerde medaille, reeds voorhanden. ÖURtiEliLJJliE STAND. ONDERTROUWD. 17 Oct. H. van Lieshout en M. Kors. G. H. Kuvener en E. G. Landwerd. M. G. van der Linden en A. van Koningshoven. D. Eiaschwinkel en H. Houwer. H. Jutten en A. Jonkmans. A. Tegel bekkers en G. Droog. G. Bos en S. Mobron. H. J. Zachte en J Hopkes. 18 Oct. J. M. Polman Mooij en J. ft. van der Meulen.. G. J. Beelenkamp en A. C. H. Kleijn. R. de Vries en G. Groot. GETROUWD. 17 Oct. J. van Vliet en H. Kuiper. T. Kroon en N. Haamans. G. Verbruggen en C. Hagebout. G. Philif po en A. Mocrwljk. P. Visser en J. H. Hooreman. 18 Oct. Mr. P. Tjeenk Willink en B. Sabelis. L. J. Crooij en H. Teupken. C. Martens en M. E. Goode. GEBOORTEN. 10 Oct. C. van Wengen geb.de ReuS d. 12 Oct. K. Havik geb. immers z. W. G. M. MossmkufF geb. êonnemans z. E. C. Zaags. ma geb. Dinxelman d. J. O. van Loon geb. de Wildt z. A. van Galen geb. Harreling z. A. van Styruin geb. vanHeijstd. M.J. Oudolf geb. van Noordui|n d. 13 Oct. A. H. Teileman geb. de Wit z. A. M de Nijs geb. van Hout. A. J. van den Boom geb. Eortgens z. A. E. Langeveld geb. Scnreuder z. 14 Oct. C. A. M Ruifrok geb. Eour z. E. Hartman geb. Laduk z. D. Sweerts geb. Fransen z. A.van El geb. Toepoel d (levenl.> 15 Oct. C. Stokmau geb. van Riemsdijk z. C. E. Stevens geb. Mantfeldz. 16 Oct- A. M. Kroon geb. Muntz z. J. O. van Gelder geb. Eolmer d. H. van Wieringen geb. Bak ker d. G. Daudeij geb. van den Berg z. H. G. Laag geb. Verbeek z. JE. Veth geb. Smit z. E. M. Lucas geb. Beekelaar z. 17 Oct. A. M. Gigengach geb Gerrits d E. van Wees geb. Derks z. J. M. Klooster geb. van Rooden z. M. Smit geb. Bakker z. OVERLEDEN. 10 Oct. H. Stadig 64 j. Parklaan. 11 Oct. G. B. Spiekerman 1 m. z. Gr. Houtstraat. A. T. Coolen 38 j. Brouwerstraat. 12 Oct. A. C. Lina 23 m. d. L. Heerenvest. 13 Oct. G. Postma 75 j. Spaarne. J. J.vanderMlen 9 m. e. Schoterstraat. H. van Wienen62j. Ursulasteeg. A. E. Hofste 10 m. d. de Wit- straat. 14 Oct. D. W. Scheffer 48 j Z. Pol derstraat. JKok 46 j. RozeDprieelstraat. 15 Oct. J. Eiege 55 j. L. Raamstraat. 160ct- A. C. van Vastenhoven 89 Hagestraat. J. Bosman 50 j. Doelstraat. J.A. Traksel geb Piers 29 j. Leliestraat 17 Oct. C.J.van Dreeven geb. Mengs 66 j. KI. Heiligland. H. Röben 34j. Ursulasteeg. KAASMARKT van 17 Oct. 1894. Verkocht 67 stapels, uitmakende 9280 kazen, wegende 18147 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. 26. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 23 Oct. 1894, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. I. Tocate en FugaJ. S. Bach. 2. Recordare uit Mozart's Re inicm.R. Schaab. 3. Fantasie Pastorate.....F. Lui. 4. CavatineJ Raff. 5. MondnachtSchumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2