HAARLEMSCH PREDIKBEÜRTE5 Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 31 JNo. 88. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 3 November 1894. Neé. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op Zondag 4 Nov. 4894. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTEEDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk, Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentim worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die abdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Gedenkdag der Kerkhervorming. Collecte voor de Doetinchemsche Stich tingen tot opleiding van predikanten, in alle benrten, behalve de Kinderkerk. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Da. Veen. 'a Av. 6 ure, Da. H. R. Burger pred te Bloemendaal. rt.erk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Weiss. 's Av. 61/3 ure, Da. P. Groote, Ev. Luth. pred. ie Utrecht. Donderdag 'e av. 8 ure, Da. Weiss. De Openbaring. Chr. Bewaarschool, Burgwal. '-een bijbellezing. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Da. Knottenbelt. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Da. Hoog. Maandag 's av. 6 ure, Ds. Knottenbelt. Openbare catechisatie. Matth. 20 17 v.v. Woensdag 's av. 7 ure, Ds. Moeton. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Ds. van Lennep. Eglise Wallonne. Dix henres, il. Bourlier, pasteur a ia Haye. Collecte pour la Société „Gustave Adolphe". Gereformeerde Kerken. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's av. 5 ure, Ds. Mulder. Woensdag 'sav. 8 ure, Ds. Mulder. Dankuur voor het gewas. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 5y2 °re, de heer Prinstheol. stud, te Kampen. Ridderstraat Voorm. 10 ure, 's av. 6 ure, Ds. Langhout. Collecte voor de Zending. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 nre, 's av. 5Vs nre, Docent van Dingenvan 's Gravenhage. Donderdag 'e av. 8 nre, Ds. J. Schotel, pred. te Utrecht. Lnthersche Kerk. Gedachtenisviering der Kerkhervorming. Voorm. 10 nre, Ds. Helper Sesbrugger. Collecte voor het liefdadighei sfonds. 's Avonds 6% nre, Ds. Poolman. KerkderVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Craandijk. Doopsbediening. 's Avonds 6 ure, Ds. Hesta. Voorbereiding. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. W. C. van Manen, Hoogl. te Leiden. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 nre, Ds. Swaan. Bij bellezing. Wijklokaal Gr. Heiligland 26. Donderdag 's av. 8 ure, de Heer Heybrock. Bijbellezing Gal. 5 19. Ds. Barbas ontving met dankzegging voor de Chr. school voor on- en min vermogenden door D. S. van N. N. f 1. Ds. van hennep ontving met dankzeg ging van N. N. f 2.50 voor de Evangeli satie in Spanje. Ds. Veen ontving met dankzegging van N. N. f 1.50 voor de zending. Ds. Motton kan a.s. Maandagmorgen en Woensdagavond zijne leerlingen niet afwachten. Namens den Kerkeraad wordt hekend gemaakt dat de Avondkerk in de Luther- sche Kerk van nu af zal aanvangen ten half zeven ure. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk Collecte voor de kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds Boon. Nam. 1 ure, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. Burger. Nam. 2V2 ure geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kuylman, Woensdagavond 6V2 ure Ds. Kuylman. Hillegom- Voorm. 10 ure, Ds. Van Walsen. Pred. te Noord wijk aan Zee. Doopsbediening. Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/2 nre, Ds. Schroder. Pred. te Nienw-Vennep. Doopsbediening. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Hoog. Velsen Voorm. 10 ure, Ds. Loggers, Doopsbediening en voorbereiding, 's avond 7 uur, Samenkomst in 't lokaal voor Chr. belang. Ds. Loggers. Dondag8avonda 7Va uur Bijbellezing in 't lokaal voor Chr belang Ds. Loggers. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. 's Avonds 61/2 nre, Ds. Hulsman. van de is direct 11a uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Toch is het huwelijk van den Russischen kroonprins Maandag niet doorgegaan omdat de czaar zich beter gevoelde en hij liever wilde wachten tot hij nog wat beter was opdat niet de scha duw van het ziekbed op het huwelijk zou vallen. De negende November was nu de voorloopig vastgestelde huwelijks datum. Weder brengen twee verschillende soorten van berichten verwarring in de vorming van een juist begrip omtrent den toestanduit Livadia hoopgevende, uit St. Petersburg hoogst verontrusten de. Het laatste meldt nu ook van long aandoening, doch zeker is, dat de Ber- lijnsche professor, die den czaar behan delt, bericht heeft, niet te kunnen bepalen of zijne afwezigheid van langen of korten duur zal zijn. De reis naar Corfu werd nu werkelijk te Livadia niet meer onmoge lijk gehouden. Jammer daarom, dat het volgende bulletin Woensdagochtend moest bekend gemaakt worden „In den toestand des keizers is eene ongunstige wending gekomen. Het bloed- opgeven dat gisteravond is begonnen, is, wegens het voortdurende hoesten, gedurende den nacht verergerd. Boven dien is het gebleken, dat zich eene geringe onsteking der linker long heeft vertoond. De toestand is gevaarlijk." De prins en' de prinses van Wales vertrokken reeds op dringend telegram naar Livadia. Zooals men weet, zijn de Czarin en de kroonprinses van Engeland zusters. Nog deelt men mede, dat alle ver schijnselen worden waargenomen welke wijzen op een spoedig einde van den Czaar. Inmiddels schijnen de Russische ge zanten geen officieele berichten te ont vangen of zij wenschen niet te zeggen hoe het eigenlijk met den toestand ge legen is. Toch blijft de czaar nog steeds de regeeringszaken behartigen; terwijl de kroonprins zich met de loopende zaken belast, besluit de czaar in de gewichtig ste aangelegenheden. Een bulletin van Woensdag avond tien uur luidde: „In den loop van den dag bleef het op geven van bloederig slijm aanhouden. De keizer toonde groote neiging tot slaperigheid. De temperatuur is 37.8 gr., de pols maakt 90 slagen in de minuut en is eenigszins flauw. De ademhaling is belemmerd, en de eetlust zeer gering. De keizer is zeer zwak. De zwelling der beenen is op bedenkelijke wijze toege nomen. En thans volgde het allerlaatste bulletin dat de toelichting bevatte, de toestand is zeer gevaarlijk. Een telegram uit Berlijn meldde, dat czaar Alexander Donderdag 1 November des morgens te half acht is overleden. De czaar was den 10 Maart 1845 te St. Petersburg geboren en was de tweede zoon. De troonopvolger grootvorst Nico- laas overleed in 1865 te Nizza en werd grootvorst Alexander tot troonopvolger geproklameerd. In 1866 huwde hij met prinses Dagmar van Denemarken, uit welk huwelijk drie zonen en twee dochters. Het huiselijk leven van den czaar was zeer gelukkig. Te Worms had een geheimzinnige geschiedenis met een paar ringen reeds lang het onderwerp van verschillende praatjes in hooge kringen uitgemaakt. Het geval was het volgende: Op een groote partij had een dame, die iets op de piano ten beste zou geven, haar beide ringen, waaronder een kostbare diamanten ring, van haar vingers ge trokken. Toen zij ze weer aan de hand wilde steken, waren zij verdwenen en trots het ijverige zoeken werden zij niet teruggevonden. Eenige maanden later werd door eene jonge dame, die deze partij had bijgewoond, de verdwenen ring aan een juwelier gegeven om hem te veranderen. Het kleinood werd herkend en de dame, de jonge, beeldschoone dochter van een hooggeplaatst ambtenaar, naar de herkomst gevraagd. Zij gaf voor den ring in Frankfurt gekregen te hebben van een Amerikaansche familie die bij onderzoek evenwel niet bleek te bestaan. Er werd nu een nauwkeuriger onderzoek ingesteld en nu kwam aan 't licht, dat de jonge dame nog meer diefstallen te haren laste had. Zoo was bij pen bezoek, dat zij gebracht had aan een bevriende familie in Hessen een som van 200 Mark verdwenen. De meid kreeg de schuld, doch nu blijkt het, dat de dame den diefstal gepleegd heeft. Nog meer dergelijke feiten werden bekend, zoodat aan de schuld van het meisje niet meer kon getwijfeld worden. Het laat zich begrijpen dat de familie daardoor een harden slag ontving. De vader nam onmiddellijk zijn ontslag uit den Rijksdienst en ofschoon hij aanbood alles te vergoeden, kon hij niet beletten dat zijn dochter in hechtenis werd ge nomen. De diefstallen waren des te onbe grijpelijker, omdat de familie in goeden doen verkeert en er dus voor het meisje geen enkele reden bestond om zich aan het goed van anderen te vergrijpen. Eindelijk heeft het meisje aan alle verdere onderzoekingen een einde ge maakt, door zich in de gevangenis op te hangen. Een verhuurster van dienstmeisjes meisjes te Gladbach had aan twee meis jes plaatsen als keuken- en werkmeid bezorgd in een café te Venloo. Spoedig kwamen die meisjes echter tot de ont dekking, dat zij zich in een verdacht huis bevonden, en trachtten zij te ont vluchten. Toen de houder van het café echter haar voornemen bemerkte, sloot hij de meisjes op. Nochtans gelukte het haar te onvluchten en Gladbach te bereiken. De bazin uit het café was brutaal genoeg, de meisjes te vervolgen. Zij toog vergezeld van eene andere Duitsche kellnerin, naar Gladbach, waar de politie intusschen van den gang van zaken op de hoogte was gebracht. De beide vrouwen werden te Venloo aan gehouden, tot bekentenis gebracht en naar de gevangenis te Dusseldorf ge bracht. De heide meisjes, die het verdachte huis ontvluchtten, deelden mede, dat in

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1