bedoeld huis nog meerdere Duitsche meisjes, o. a. twee gezusters uit Essen, gelokt werden en buiten weten harer ouders vertoeven. De Duitsche pianist Berg heeft te Londen dertig uren achtereen piano ge speeld, en in de volgende weken zal hij zes-en-dertig uur spelen zonder ophouden. Deze Dauerpianist is bij zijn oefeningen te werk gegaan naar het voorbeeld van den beroemden Milo, die begon met een kalf te dragen en dat dier dagelijks droeg, tot het volwassen was en hij een os torschte. Hij begon als vijfjarige knaap met een paar uur daags te spelen. Als leerling van het Conservatorium te Berlijn speelde hij 10 uren per dag. Te Karlsbad bracht hij het tot '24 uren en te Londen heeft hij zich 36 uren als maximum gesteld. Wie weet of hij het niet, als Tanner, Succi en andere hon gerkunstenaars, tot een kuur van 40 dagen brengt. De geruchten omtrent eene mi- nistirieele crisis in Duitschland blijven aanhouden, naar men meent omdat de nieuwbenoemde rijkskanselier, prins Lohenlohe, eenige bezwaren opperde, die hij echter later moet ingetrokken heb ben. Naar men zegt hebben alle Pruisi sche ministers hunne portefeulles ter beschikking gesteld, doch de keizer zou het ontslag niet aangenomen hebben. In de Fransche Kamer heeft de volgende kwestie aanleiding gegeven tot veel gepraat. Een jong professor, de heer Mirman, was in de vertegenwoordiging gekozen, doch viel in de termen aan zij n militie plicht te moeten voldoen, wat ten ge volge had, dat de minister hem indeelde bij een regiment jagers. De kwestie kwam in de Kamer en deze heeft zich bijzonder warm gemaakt over de vraag wie het meest te zeggen had, het alge meen Stemrecht of de Legerwet. De ka mer besliste voor Legerwet, hoewel de lin kerzijde hartstochtelijk pleitte voor Stemrecht. De middenweg, het voldoen aan beide verplichtingen, werd niet ter sprake gebracht. Uit Weststelingwerf schrijft men aan de Asser Crt. Door de weigering der ƒ20.000 bui tengewone rijkssubsidie zitten de Bur gemeester en de Raadsleden der nood lijdende Friesche gemeente Weststel lingwerf met de handen in 't haar. Zooals we vroeger mededeelden, besloot de Raad in de jongste vergadering, om nog een laatste poging bij den minis ter van Binnenlandsche Zaken aan te wenden, om redding in den nood te verschaifen. Mocht ook dit laatste middel niet baten, dan was er voor de Raads leden geen andere uitweg dan eenparig bedanken en hun mandaat te stellen in handen van de kiezers. Men voegt hieraan toe, dat de ge- meentebegrooting nog niet vastgesteld is en er dus niet ontvangen en niet uitbetaald wordt. De armen ontvangen dus ook na 31 December hunne be deeling niet en de gemeenteraad besloot onherroepelijk af te treden als de subsidie bovengenoemd niet was toegestaan. Hiermede zal men echter niet geholpen zijn. Gaat de gevraagde subsidie niet door, dan zal b.v.b. iemand die thans in den hoofdelijken omslag 29 betaalt, in 't vervolg met f 49 belast worden. Omtrent het spoorwegongeval te Wolvega wordt ons het volgende gemeld: Toen de goederentrein de Geetmans brug, tusschen de stations Wolvega en Oudeschoot, was genaderd, kon de ma chinist door de groote duisternis, het was omstreeks middernacht, niet tijdig genoeg bemerken, dat zich een paard op den spoorweg bevond. Het paard werd onmiddellijk dood ge reden, doch de schok was zoo hevig dat negen waggons ontspoorden en met el kander in botsing kwamen, waardoor eenige goederenwagens gedeeltelijk wer den verbrijzeld. Als door een wonder werd niemand van het personeel, dat op den goederen trein was, gekwetst. De plaats van het ongeval bood een waar schonwspel van verwoesting. De spoorweg was door de in en over elkaar geschoven waggons versperd, doch onmiddellijk werd van de nabijzijnde stations hulp gevraagd en toog men aan het werk om den weg weder geheel vrij te maken en de verbrijzelde wagens op te ruimen - Zooals reeds is gemeld, is de versper ring van den weg reeds opgeheven. De wagons welke terzijde van den weg liggen, hoopt men spoedig op te ruimen. Het was een gekke historie te Zieriksee; telkens, als in de maanden welke Mei van ditjaarvoorafgingen.de gemeenteraad eene geheime vergadering had, kwam het publiek er door .de Zierikzeesche Nieuwsbode wat van te weten. Behalve datzoo'n nieuwtjesjagerij erg leelijk staat voor een krant, waren de raadsleden er niets over gesticht en wist men zelfs den uitgever van het Nieuwsblad in gijzeling te doen brengen omdat hij den naam van zijn zegsman niet wilde noemen. Toen staakten den raadsleden op één na het werkzij gaven kennis voortaan geen geheime raadsvergadering te zullen bijwonen en zij hielden hun woord, zoodat bij eene zoodanige vergadering in Mei slechts een lid tegenwoordig was. Dit lid, de Heer De Looze, sedert zes tien jaren raadslid, heeft thans als zoodanig ontslag genomen en nu worden natuurlijk allerlei gevolgtrekkingen ge maakt. Aan den eisch der overige raadsleden om den persoon te vinden, die 't ver handelde publiek maakte is echter niet voldaan en nu zal blijken moeten, wat de leden doen zullen, na het ontslag van het eenige lid, dat de geheime Meivergadering bezocht. Sedert korten tijd is bij de Am- sterdamsche stedelijke politie eene nieu we klasse van personen ingesteld tot vermeerdering der veiligheid gedurende den nacht. Het zijn wandelende agenten, die niet aan een bepaalden post ge bonden zijn, maar gedurende eenige uren in eene gansche wijk surveilleeren en te dien einde in burgerkleeding zijn gestoken. De boeven schijnen dit echter ook al gemerkt te hebben; men is ten minste al gewaar geworden, dat be doelde agenten, zoodra zij het bureau verlaten, gespionneerd en zeker ook wel aan »de broederen" gesignaleerd worden. Maar tegenover straatschenders en nach telijke aanranders kan deze nieuwe maatregel toch zeer heilzaam zijn. HAARLEM 2 November 1894. De Tentoonstelling, welke door de ïNederlandsche Vereeniging van Post zegelverzamelaars" in Haarlem zal worden gehouden, en waarvan wij onlangs melding maakten, is bepaald op Zondag 11 November a.s. van 114 ure in de bovenzaal van Café „Neuf (Gr. Houtstraat nabij de Houtpoort). Blijkens eene in dit blad voorkomende advertentie is deze tentoonstelling alléén voor genoodigden toegankelijk, terwijl tot een beperkt aantal, voor belangstel lenden introductie kaarten verkrijgbaar zijn bij den Heer F. P. du Rieu. Com mies der Posterijen te Haarlem. Wij twijfelen niet, of deze tentoon stelling zal met evenveel succes worden bekroond, als de door dezelfde Vereeni ging in April 1889 te Amsterdam ge houden Internationale Tentoonstelling van Postzegels. Aan den heer Ernest Appy, sedert Mei 1872 leeraar voor violoncel en piano aan de Muziekschool der Maat schappij tot bev. der Toonkunst alhier, werd onlangs op zijn verzoek een eervol ontslag verleend om redenen van ge zondheid. Het bestuur was zoo gelukkig den heer Henri Bosmans uit Amsterdam bereid te vinden de opengevallen plaats als violoncelleeraar te komen vervullen; de pianoklassen van den heer Appy zijn over de reeds aan de school werkzame leeraren verdeeld. Dat een kunstenaar van het talent en den grooten naam van den heer Bosmans aan de school verbonden is, bewijst opnieuw hoe het bestuur geene moeite spaart om de degelijkheid van het muziekonderwijs aan deze school te verzekeren. Alhier is opgericht een „Doops gezind Zangkoor," gevormd voorname lijk bestaande uit het koor, dat bij gelegenheid van het Jubileum van den Heer H. J. Overbeek zijne medewerking verleende. Tot directeur is benoemd de heer J. de Nobel, onderwijzer te dezer stede; terwijl het Bestuur bestaat uitdeH.H. P. van Looy, President, Ed. A. van Bilderbeek, 1ste secretaris, J. Kuiper, 2e secreteris, P. van Cittert, Penning meester en P. Grillis, Bibliothecaris. De muzikale werkzaamheden nemen a s. Maandag te 8 uur in „Felix Favore" eenen aanvang. Tevens bestaat het plan aan het koor te verbinden een voorbe reidenden cursus. Bij den heer J. de Nobel bestaat voor alsnog gelegenheid zich als lid van dit gemengd koor te doen inschrijven. In de Commissie Vergadering, van het Koloniaal Museum alhier, gehouden op Zondag 20 October werd met nadruk gewezen op de behoefte aan meerdere ruimte; dringend wenschelijk is dat onder andere nog een lokaal beschikbaar kan gehouden worden voor tentoonstel lingen van tijdelijken aard. In de Vergadering is ook behandeld een voorstel om de practische werkkring van het Museum uit te breiden door aan de afdeeling Onderzoek en proef neming, een deskundige en zoo mogelijk een laboratorium te verbinden. De medewerking der regeering zal daarvoor worden ingeroepen. De Heer P. J. van Houten te s' Gra- venhage, hoewel lid der Commissie blijvende, heeft zich genoodzaakt gezien, wegens vele bezigheden te bedanken voor het Penningmeesterschap. In zijn plaats is benoemd de Heer S. J. Graaf van Limburg Stirum. Sedert Juli van dit jaar is het aantal leden van den Raad van Bestuur met 7 vermeerderd alsde Javasche Cultuur Maatschappij, de Stoomvaart Maatschap pij, de Rotterdamsche Lloyd, de Javasche Bosch-exploitatie Maatschappij, voorheen P. Buwalda Co. De Deli-Bazar Maatschap pij, de Billiton Maatschappij, de Heer P. Kolff, Hoofd-administrateur van de Deli-Maatschappij te Meden, de Heer G. Muilemeister te Haarlem. Dinsdag avond gaf het tooneel- gezelschap van de Heeren Van Lier te Amsterdam, in den Schouwburg alhier het blijspel in vier bedrijven van C. W. Buller en O. Voges gesteld »Een brom pot." De opvoering voldeed in alle opzich ten aan de eischen, welke men aan eene goede vertooning stellen kan; alle me despelenden waren uitstekend in hunne rollen, doch vooral waren het Mevrouw Albregt-Engelman en de HeerJurgens, die in dit opzicht zeer de aandacht op zich vestigden. De Heer Manta van Nieuwland, hoe zeer in het blijspel bijzonder op zijne plaats, kon niet altijd onverdeeld be hagen, waartoe in de eerste plaats zijn bijzonder druk spel medewerkt. Intus- schen is toch een groot deel van het publiek met zijne wijze van optreden zeer ingenomen. De aandacht van het publiek wordt gevestigd op de heropening Zaterdag 3 November van de affaire in koek. banket en aanverwante artikelen, Grooce Houtstraat No. 25, thans gedre ven door den Heer D. Meereboer. Op de Bakkerij tentoonstelling dit jaar gehouden te Amsterdam, viel den Heer D. Meereboer voor zijne inzendingen eene onderschieding te beurt. Het stedelijk museum voor schil derijen en oudheden op het Raadhuis alhier is in de maand October j.l. bezocht door 249 personen tegen en door 316 per sonen zonder betaling. Tegen J. Boers in hechtenis wegens den inbraak gepleegd in den nacht van 23 op 24 September op het Molenpad alhier, is door de rechtbank eene gevan genisstraf gevraagd van twaalf jaar. Aanstaanden Zondag zal op het Museum van Kunstnijverheid eene ten toonstelling van afbeeldingen op het gebied der juweliers- en goud- en zil versmidskunst gehouden worden. Het museum werd gedurende de maand October door 681 personen bezocht. SUBtiEKLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 26 Oct. T. J. Stotman en M. M. Geunissen. J. P. Avan Wetering en B.W. Bolkenstein. 30 Oc J. M. H. van Leljjveld en Jvr. J. E. van der Wyck. 31 Oct. D. Metz en T. Selser. J. Wasmus en E. van derMeij. H. Prinsen en M. M. Fiöl.ch. C. A. Post en A. S. Meijer. G. Handgraaf en J M. van der Hurk. T. Bartels en W. M. de Nijs. 1 Nov. M. A. van der Prijst en A. C. Maleijs. P. J. Brink e n C Eoben. A. de Roo en E. Koppen. GETROUWD. 31 Oct. H. van Lieshout en M. Kors. G. H. Kuvener en E. G. Landwerd.M. G. van der Linden en A. van Koningshoven. H. Jutten en A. Jonkmans. A. Tegelbekkersen G. Droog. J. Diets en M. C. Itansijn. A. Oudshoorn en N. Blcnk. H. Cassé en A. Jongerling. 1 Nov. G. J. Beelenkamp en A. C. H. Kleijn. GEBOORTEN. 24 Oct. N. Vermeer geb. Gooijerd. W. Priesman geb. Dtnkerio d. C. W. C. Ver gers geb. Groos z. G. J. Tjaden geb. de Groot d. L. Bartengeb.Lankhaarz. A. Verzijlbergen geb. van üs z. 25 Oct. D. H. van den Bergh geb. Bosch d. A. Constant geb. Wagenaar d.—26Oct. J.M.C. Wellergeb. Roest z. 27 Oct. N. Snoeks geb. Geugjes z. J. M. Moerkerk geb. van den Bergz. D. C. Preys geb. Lit d. A. M. van Leuven geb. de Rooij z. J.L. Pichal geb. Hillaert z. 28 Oct. A. M. Castriju geb. Roering d. H. T. Stoelman geb. van Keulen 2 d. - A. Huizing geb. van der Horst z. Jvan Bilder beek geb Rajer z. E J. Ovcner geb. Vring z 29 Oct. H. M. van der Voorn geb. van der Schellingen z. N Mcdoo geb Boerkoel z. J. E. Fransen geb. Wiigener d.— 30 Oct M.W. Elferink geb. Heijnsbergen z. M. G. Bekker geb. Ausum z A. J. Leonhard geb. Fokke d. A. van Eijkern geb. Bieshenvel d. M. Boom geb. Smit d. E. Oostendorp geb. Cas- see d. M J. T. A. Fbcher geb. Jager d. (levenl.) 31 Oct. H. As geb van Niekerkd. A. C.Sprokkreeffgeb Lenningsd. 1 Nov. J. S. W. Berendregt geb. Michel d. M. van Haren geb. Kerkman d. A. A. van Zutphen geb. van den Berg d. OVERLEDEN. 21 Oct. J. W. C. van Heiten 31 j. Mr. Lotte- laan. A. C. Blanskleij 3 m. z. Hotdensteeg. 26 Oct. P. ter Poorten 1 m. z. W. Boogaard straat,. J. C. Nagtegaal 7 m. d. Tulpenstraat. W. C. Gbosens 10 ra. z. Vooruitgangstraat. 27 Oct. M. A. H. van Iterson 50 j Oostvest. 28 Oct. C. M. J ak 12 m. d. L. Heerenvest. 29 Oct. H. Smorenburg 61 j. KI. Houtstraat. M. Feije geb. Galecop 85 j. RaveliDgsteeg. 30 Oct. W. J. Teunissen 64 j. Nassaulaan. E. Wapstra geb. van der Horst 76 j. N Kruis straat. G. Schoevaart 71 i. Kinderhuisvest. —31 Oct.W. O. Misset9 j. z. Asterst. M. van Steen geb. van der Horst, 65 j. Burgwal. E.. Metselaar 41 j. Jacobstraat. H. J. van Bot- tenburg 11 j.z. Vooruitgangstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot lure voorde eigenaars terngte bekomen zijn. Een zakje met een handwerk Een jas Een jongenscolbert Eene trek pen Een paar handschoenen Een puckhondje. Een zakdoek inhouden de eene portenonnaie met eenig geld, een zilverbn horloge en eenen sigaren koker Een parapluie Een vrou wenzak en een zakdoek Twee plu- meaux Een armbandje Een sleutel van eene pendule Een taschje Een fransch leerboek Eene portemon- naie met eenig geld Een gouden ring Een bruin hondje Een pak mu ziek Een R. C. kerkboekje Een dasspeldje Eene faisant Eene uniformjas Een kerkboekje Een zwart hondje Een lapje fluweel en een klosje garen Een pakje kwitan ties Een broche Een bank eene kous Een schoentje Een slinger van eene pendule Eenige sleutels. Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Oct. 1894. Boter. Aangev. 1000, verk. 891 KG, L. pr. ƒ1.20, H. 1.35 p. KG. Biggen. Aangev. 976, verk. 847 stuks. L. pr. ƒ5.00, H. pr. ƒ10.00, p. stuk. Schrammen. Aangev. 387, verk. 334 st. L. pr ƒ10 00, H. pr. 15.00, p. st. Aardappelen. Aang. 2470, verk. 2470 HL. L. pr. f 1.75, H. pr. 4.50, p. HL. Appelen Aang. 612, verk. 488 HL. L. pr. ƒ2.00, H. pr. ƒ6.00, p. HL. Peren. Aang. 1181, verk, 962 HL. L. pr. ƒ2.00, H. pr. ƒ6.00, p. H. KAASMARKT van 31 Oct. 1894. Verkocht 58 stapels, uitmakende 7488 kazen, wegende 14796 KG. Hoogste prijs peröOkilogr. 26. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 6 Nov. 1894, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PB.OGBAMMA. 1. PreludioJ.Rheinberger. 2. AdagioBeethoven. 3. Sonate No. 1J. S. Bach. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Allegro. 4. Aria uit Stabat MaterRossini. 5. Fantasia patéticaRinck.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2