Wereldkroniek, Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 33 No. 92 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144 JLL H XI AV U üf JJwL U W JL& met AMSTERDAM. abonnementsprijs: vail ZATERDAG 17 November Ib94. Ned. Vereen, tot bevordering van op Zondag 18 Nov. 1894. TELEPHOONNUMMER |_J A A TC? T jff9 "^fT V| f* I-I TELEPHO N1 SC HE VERBINDING rnimnmun Per drie maandenf-,25. verschijnt. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, eikeregel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nonmiers 3 centen ver stnk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Adverientiën worden aangenomm tot dinsdag en vrijdag des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet «p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ore, Ds. Hoeton. 8 Avonds 6 nre, Ds. Knottenbelt. Cateohiemns, 3e Zondag. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Barbas. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. van Lennep. Maandag 'e av. 6 nre, Ds. Barbas. Openbare catechisatie. Matth. 2112. Woensdag 's av. 7 nre, Ds. Swaan. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Ds. Hoog. Eglise Wallonne. ©ix heuree, M. S. Debrg, pasteur a Amsterdam. Wijklokaal Gr. Heiligland 26. Donderdag 's av. 8 nre, de Heer J. Klein. Bijbellezing Gal. 6 6. Bij Ds. Hoog ontvangen voor het Ned. Bgbelgenootschap 1.50, en voor de Gnstaaf Adolf-Vereeniging f 1.van N. N. Ds. Knottenbelt bericht met hartelijken dank de ontvangst van f 2.50 voor de zending, in de Woeosdagavondbeart Jans- kerk. Ds. Barbas ontving met dankzegging door de dames v. d. W. en Mej. H. f 10.voor de Chr. school voor on- en minvermogenden. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, Ds. Gerth van Beverwijk. Voorm. 10 nre, Ds. Boon. Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersohe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Gereformeerde Kerken. GedOudegracht). Voorm. 10 nre, 's av. 5 nre, de Heer C. J. Kaptijn, Theol, Cand. Klein Heiligland). Voorm. 10nre, 'sav. 5V» nre, Ds. Wijminga pred. te Zaandam. Donderdag 'e av. 8 nre, Ds. op 't Holt pred. te Noordwgk aan Zee. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. Barger. Nam. 2i/s nre, Ds. Barger. Woensdagav. 7 nar Bybellezing in het gebouw Maranatha. Heemstede. Voorm. 10 nre, Ds. Kuylman. Woensdagavond 6Va nre Ds. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 nre, Ds. van Druten, Pred. te Rynsburg. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9Vs nre, Ds. Loggers, Pred. te Velsen. (Ridderstraat). Voorm. 10 nre, 's av. 6 ure, Ds. Langhout. Woensdag 's av. 8 ure, Ds. Mulder. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 nre, 'e av. 5 nre, Godsdienst oefening. Donderdag 's av. 8 nre, Ds. J. Schotel, pred. te Utrecht. Lnthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Helper Sesbrugger. 's Avonds 6 Va nre, Vs. Poolman. Kerk derV ereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 nre, Ds. Hesta. 's Avonds 6 nre, Ds. de Vries. (Ingang Gr. Houtstraat, voor de Avond godsdienstoefening.) Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Ds. Weiss. Donderdag 'sav. 8 nre, Ds. Weiss. De Openbaring. Chr. Bewaarschool, Burgwal. Maandag 's av. 8 nre, Ds. Moeton. Bijbellezing Handel. 11 1, Lokaal in de Oranjestraat. Geen bijbellezing. Sandpoort. Voorm. 10 ure, Ds. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 are, Ds, Hoog, Velsen. Voorm. 10 de Heer Paddenburg. van Beverwijk, 's avond 7 uur, Samenkomst in 't lokaal voor Chr. belang, Ds. Loggers Dinsdagavond 71/2 unr op de Heide Ds Loggers en de Heer van Kneden. Dondagavond 71/2 nar Bijbellezing in 't lokaal voor Cbr belang Ds. Loggers. Zandvoort. Voorm. 10 nre, Ds. Hulsman. 's Avonds 61/2 are, Ds. Hulsman. Collecte voor noodlydende kerken en personen. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Voordrachten in Teyler's Stichting. Heeren Directeuren van Teylers Stich ting stellen ook weer dit seizoen een aantal belangstellenden in de gelegenheid tot het bijwonen van de zeer gewaar deerde voordrachten, waarvan de eerste Woensdag plaats had. Als spreker trad op Dr. T. C. Wink ler rnet eene lezing over de diepten der Zee. Reeds vroeg heeft men de vraag ge steld, hoe de bodem der zee zou kunnen zijn. Plaatst men zich aan onze stran den, dan bemerkt men dat de diepte der zee langzamerhand toeneemt, maar de vraag of die weer evenredig stijgt tot op zeker punt, en zooveel andere, bleven open vragen. Toch had de zeevaarder noodig de diepte te kennen en reeds vroeg ge bruikte men hiervoor het dieplood, een koord op gelijke afstanden afgedeeld, wel- 1 ke men vademen noemt, een stuk lood was aan het ondereinde verbonden en den toestel liet men in 't water zinken om dan het aantal vademen, 2 Meter, te bepalen, dat het lood gezonken was. Men veronderstelde, dat de grootste diepte drie duizend vademen bedroeg. Gebleken is dat de diepte der Mid- deliandsche zee afwisselt tusschen 44 en 1Ü40 Meter. Beneden den waterspiegel zetten de bergketenen der aardoppervlakte zich voort. Op den bodem der zee bevinden zich ook vulkanen, bewijzen hiervan zijn de eilandjes welke indertijd op de Griek- sche kust ontstonden en weer verdwe nen. Zulke eilanden bestaan in hoofd zaak uit vulkaan-gesteenten. De bodem der zee bestaat grooten- deels uit slijk, deze slijk bestaat uit verweeringsproducten. Spreker toonde tot verklaring eene teeking van den zeebodem in doorsnede, van het Amerikaansche Andes-gebergte tot Senegambie en wees hierop aan de eilanden, welke niet anders zijn dan de boven water uitstekende toppen van onderzeesche bergen. Op de zeekaarten zijn de diepten meestal aangegeven, soms ook de uit drukking diepte onbekend die diepste plaatsen zijn de minst gevaarlijke voor de zeevaart. De weetlust der menschen heeft zich echter de onbekendheid met de diepten niet laten welgevallen, maar zich eene voorstelling gevormd van den toestand daar beneden, en men kwam tot de conclusie, dat er heerschte doo- delijke stilte, wegens gemis aan bewe ging, duisternis, geen geluid, groote drukking van 200 atmosfeeren bij 2000 vademen. Het dieplood kan op zulke diepten niet werkenhet drijft dan. Nauwkeurige onderzoekingen hebben de overtuiging geschonken dat het diep lood, naar mate het dieper komt, meer tijd tot zinken behoeft. Met den aanleg van de eerste tele graaflijn tusschen Europa en Amerika echter had men noodig volledige ken nis van de zeediepte en de gesteldheid van den bodem. James Brooke bedacht een soort van dieplood dat aan deze eischen voldoet en Spreker was in de gelegenheid gesteld, dit vernuftig uit gedachte toestel te toonen en de werking ervan aan te wijzen. Terecht merkte Spreker hier op hoe weinig gemakkelijk men zich afstanden, hoogten of diepten kan voorstellen, en gaf als voorbeeld eene vergelijking van diepte met de hoogte van onze groote kerk. Inmiddels begonnen de regeeringen zich met onzoekingen ten deze bezig te houden. In 1853 rustte de Amerikaan sche regeering tot dit doel een stoom schip uit; in 1860 Engeland mede een stoomschip, een jaar later zelfs twee schepen. In 1870 en 1871 werden van wege de Fransche regeering onderzoe kingen gedaan en in 1873 werd van wege Engeland een schip tot dit doel uitgezonden, dat een reis deed van vier jaar. Na deze uitweiding werd de aan dacht bepaald tot de slijkkaart en op de vraag, waar al dat slijk van daan komt, het antwoord verstrekt dat een groot deel ervan afgespoelde deelen en deeltjes zijn van de bergen er, kusten en aangetoond de werking van het water op de gesteenten, hoe de zeer kleine tusschenruimten in de samenstellende deelen der gesteenten toch toeganke lijk zijn voor het water, hoe het vocht den toestand er van wijzigt, zelfs in die mate, dat er spleten en scheuren ontstaan, die tot afbrokkeling leiden. Met het Brookesche dieplood kan men tevens kleine hoeveelheden van den zee bodem naar boven brengen. Deze kleine hoeveelheden zijn mikroscopisch onder zocht en Spreker was in de gelegenheid sommige van die mikroscopische prepe- raten te toonen waartoe ze met behulp van kalklicht werden geprojecteerd. Zoo liet spreker iets zien van den bodem op 2000 vademen uit den Atlantischen Oceaan en de Oostzee, op 1400 M. uit de Indische zee en van bij Barbados en de Arabische zee. Naarmate de zee dieper is wordt het water kouder; de zonnewarmte kan niet verder in water doordringen dan honderd meter. Op 2000 M. is het water 4° Celsius. Toch kan op deze diepte nog eenig licht schijnen door het phosforiseeren. Het licht zal dan ongeveer de sterkte hebben van ons sterrenlicht. Op zeer aardige wijze heeft men proef genomen betreffende de drukking in de diepte. Een glazen cylinder, besloten binnen een van openingen voorzienen koperen, deed men op zeer groote diep te zinkenboven gebracht bleek de cylinder geheel tot fijn gruis verbrijzeld en de koperen zelfs geheel verbogen, getuige de enorme kracht er op uitge oefend. Ten slotte maakten wij kennis met de zeedieren, polvpen, kreeften en vis schen der diepte en werd aangetoond, dat bij de diepwaterkreeften de oogen geheel ontbreken, terwijl bij de visschen een paar soorten zijn die een soort van elektrische inrichting met zich omdragen, zeer stellig om bij het bemeesteren van voedsel licht om zich heen te kunnen verspreiden. "Wegens het vergevorderde uur ein digde hier de voordracht. Met dank voor de belangstellende aandacht eindigde Spreker zijne interessante voordracht, welke ook door de aanschouwelijke wijze waarop het gesprokene werd toegelicht aan menigeen zeer aangenaam en nuttig was. KRONIEK De raadsvergadering van Woensdag 14 November was goed bezocht. Als naar gewoonte werden de notu len der vorige vergadering gearresteerd en volgden eenige mededeelingen; in

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1