hoofdzaak de bedankjes van de gemeente ambtenaren, die zoo gelukkig geweest waren, bij de vastgestelde begrooting verhooging van traktement te ontvan gen, als wanneer de agenda, zeventien punten, in behandeling kwam. Eerstens een rekest van het Bestuur der afdeeling Haarlem van den Ned. Typografenbond, verzoekende, dat bij de aanstaande aan besteding van het gemeentelijke druk werk de gunning alleen plaats zou hebben aan patroons die hunnen werk lieden een miniumloon van twintig cents per uur betalen. De Raad besloot aan adressanten te berichten, dat nog niet is beslist omtrent den arbeidsduur en in deze niet kan vooruit geloopen worden. Toen kwam in behandeling het beken de rekest van de bekende architecten in de bekende kwestie. De Heer v. Lennep verkreeg in deze het eerst het woord. De zaak is door den Spreker onderzocht, doch wijst er op, dat door de plaats gehad hebbende wijzigingen de toestand is verbeterd en het publiek belang niet geschaad is; hij wenscht het stuk voor kennisgeving aan te nemen en de be taalde duizend gulden terug te geven. De Voorzitter meent, dat öf 't stuk aan B. en W. in handen gesteld behoort óf de benoeming van eene Raadscom missie tot advies, en de Heer 't Hooft beveelt ook onderzoek ten ernstigste aan omdat er moet blijken wat in deze waar is. De Heer Figee wenscht, omdat hij het stuk overbodig en te laat vindt als motie te stellen, over te gaan tot de orde van den dag en het voor kennisgeving aan te nemen, doch dit werd niet onder steund en de kwam dus niet in behan deling. Voorstel Van Lennep kon slechts twee stemmen vóór behalen en nadat nog verschillende leden in deze hunne mee ning hadden geuit, besloot de Raad tot voorstel 't Hooft, benoeming van eene raadscommissie, tot welke benoeming de Raad overging. Volgens voorstel van den Voorzitter zou de Commissie bestaan uit drie leden. De Raad benoemde in drie stemmingen de Heeren Rethaan Macaré, 't Hooft en van Styrum. Den Heer L. C. Merhottein werd eervol ontslag verleend als onderwijzer 3e klasse aan de le Opleidingsschool voor jongens en den Heer A. Serné Bz. als onderwijzer le klasse aan School hr. D. Vastgesteld werd het reglement voor de Hoogere Burgerschool voor Jongens, Op een paar punten werd verduide lijking aangebracht. Ook een voorstel tot regeling der jaarwedden voor het onderwijzend aan de H. B. S. voor jongens werd aangenomen. In overleg met de Commissie van toezicht op de scholen voor M. O. stel- den B. enW. voor het onderwijs in de gymnastiek aan de Meisjesschool voor M. O. voor den cursus 1894/95 te schorsen. Zonder bespreking werd hier toe besloten. Het eerste suppletoire kohier van de direkte plaatselijke belasting werd vast gesteld tot een bedrag van f 7221,21s en een crediet verleend van ƒ1231,70 tot het aanbrengen van bestrating en rioleering van een nieuwe en eene ge projecteerde straat in het Wester kwartier. Indertijd was op voorstel van den Heer Figee besloten de behandeling van het rekest van den Heer H. van Breemen Hz. in zake het afkoopen der erfpacht op het Phoenix-terrein uit te stellen. Thans kwam dit punt ter tafel; eerste Spreker de Heer Figee. Hij vindt het voorstel in 't belang der gemeente; den grond hebben wij noodig voor het uit voeren van eventueele spoorwegplannen en wil nieuwe onderhandelingen met van Breemen. Voor onderhandeling is ook de Heer de Lanoy. Als de gemeente tot den koop overgaat, wordt becijferd, en de grond blijft veertig jaar onverkocht liggen, dan kost. den koopprijs kapita- liseerend, de grond nog maar 6.—per meter en deze risico mag de gemeente wel aanvaarden. De Heer Prins is ook voor erfpachts-opheffing en wenscht eene Raadscommissie om ten aanzien van onderhandeling in voorbereiding te ko men, maar de Voorzitter gelooft niet, dat de gemeente zich in de thans be staande omstandigheden niet in bouw plannen moet begevende gemeente kan en mag zich niet op speculatief gebied wagen. Bovendien, wij zouden thans 35000.geven voor een terrein, dat ons na dertig jaar vrij en frank in den schoot komt, en ziet ook in eene com mis-1 sie geen nut. De Heer Bijvoet wil met voorstel B. en W. meegaan, doch de Heer Figee verklaart, dat we den grond voor het maken van een spoorweghaven noodzakelijk behoeven. Ja, zegt de Heer Van Styrum, den Heer de Lanoy be antwoordende, als wij nu toeslaan, dan hebben wij den geheelen grond niet en de Heer de Lanoy moet dit niet over 't hoofd zien. Voorstel B. en W., aan adressant te berichten, dat van zijne aanbieding geen gebruik zal worden gemaakt, wordt aangenomen met 23 tegen 5 stemmen. Een gedeelte gemeentegrond, liggende aan de Zuidzijide van den Zijlwegvoor drie perceelen aldaar, was door drie eigenaars te koop gevraagd. De Raad besluit die gronden te verhuren. In een vorige vergadering was uitge steld de behandeling van het verzoek van H. Scholten in den Hout om het bekende voetpad tusschen de bij hem in gebruik zijnde gemeentegronden te doen vervallen. Thans was ingekomen een verzoek van 188 belanghebbenden, mede om 't doen vervallen. Een en ander kwam thans ter tafel. De Voorzitter vindt het ongeraden het voetpad te verleggen, doch de Heer Sneltjes zou het willen opgeven, maar aan de zuidzijde eenige meters wegnemen, om den toegang tot den Hout te verbeteren. Ongeveer het zelfde wil de Heer Willink. Hoewel nu de Voorzitter renvoyee- ring aan B. en W. wenscht, vindt de Heer 't Hooft, dat Schol ten zelf met een nieuw verzoek moet komen, en nu hadden we nog een debat tusschen de Heeren van Styrum en Waller over de vraag of wij al of niet een voetpad onder de gemeente Heemstede mogen verleg gen. Bij de stemming over 't voorstel om verlegging niet toe te staan, staakten de stemmen, 13 tegen 13. De gepensioneerde agent van politie van Es beklaagt zich bij den Raad over zijn gering pensioen en verzoekt eenige grati ficatie. 't Is ook te weinig, zegt de Heer Stolp, geeft hem 60. gratificatie, maar de Voorzitter is van meening dat de Raad liever het reglement op de pensioenen moest herzien en de Raad, deze op merking klemmend vindende, wees het verzoek af. Nu kwam in behandeling het rekest van de Raden der Gereformeerde Kerken der afdeelingen Gedempte Oude gracht, Klein Heiligland en Ridderstraat. Er werd gewezen op de ontheiliging van den Zondag. „De Kerk," zegt het stuk, „heeft roeping de overheid haar plicht voor te houden. Door die Kerk wordt steeds u toegebeden en voor u gebeden, dat ook in deze, uw College zich gedragen moge, overeenkomstig den eisch, die door Hem in Zijn heilig en onfeilbaar woord u wordt gesteld. Want niet is uw College verantwoor ding schuldig, uitsluitend aan hem, die den Zondag willen ontheiligen, maar bovenal aan Hem, die in Zijn woord u noemt„Gods dienaresse." Redenen, waarom zij u verzoeken die maatregelen te nemen, die in overeen stemming zijn met de waardigheid en den eerbied, die voor den Zondag moet worden gekoesterd. Deze zinsneden vooral wekten de verontwaardiging van den Heer Hooft. Doch hij wil de hand in den boezem steken en onderzoeken. Hij komt tot de conclusie, dat de Raad deze insuna tie hieraan dankt, dat hij zich niet verzet heeft tegen roei- of gymnastiekwedstrij- den op Zondag, of dat op dien dag aan de wandelaars appelen verkocht werden. Gepaste vroolijkheid kan den Zondag niet ontheiligen. Met aandacht, doch niet met stich ting heeft de Heer Klein den Spre ker gevolgd, doch waarom de Zon dagswet niet in toepassing gebracht. Feesten op Zondag bevorderen niet de zedelijkheid en het ligt op den weg der gemeente om in deze mede te werken. Na nog eene voortgezette diseussie in deze werd aangenomen .het voorstel van B. en W. aan adressanten te berichten, dat de Raad, hoewel sommige Zondags- tooneelen betreurende, echter bereid is zijne medewerking te verleenen om die zaken, welke rechtmatige ergernis kunnen opwekken, voor zooveel dit op haren weg ligt en met het algemeen belang overeenkomt, te beletten. Dat de Heer Klein het rekest meer eigenaardig dan ongepast vond, vindt na tuurlijk zijn grond in eene poging om den hoogen toon, erin aangeslagen, te vergoelijken. De overige punten leidden niet tot besprekingen. Eene kleine wijziging van het regle ment der Stads Bank van Leening werd goedgekeurd, evenzoo eenebetreffen- de de instructiën van den Bibliothecaris, den Adjunct Bibliothecaris en den A- manuensis. Vastgesteld werd een staat van te vellen boomen, het tarief van onderstand van het Burgelijk Armbestuur en een voorstel aangenomen tot het benoemen van straten als volgt: die ten noorden van de Ambachts school tusschen de Kamper- en Camp- huijsstraat met den naam van De Keij straal die ten oosten van de Ambacht school tusschen de Bakkerstraat en de sub a genoemde met den naam van Tybuutstraat c. die in het verlengde der Esschilder- en Kamperstraat met den naam van Esschiiderstraat d. die ten westen van, en rechthoekig op de Kennemerstraat met den naam van Saenredamstraat; e. die ten westen van, en rechthoekig op de Leidsche vaart tusschen de Leidschestraat en de Schouwtjeslaan met den naam van Laurens Costerstraat die evenwijdig aan de Leidsche vaart, de sub. e genoemde rechthoekig snijdende, met den naam van Ampzing- straat g. die tusschen de Oranjeboomstraat en het verlengde der Assendelverlaan met den naam van Rollandstraat h. die ten westen van het Molenpad, bekend als Zijweg A, met den naam van Leeghwaterstraat i. die ten oosten van den Schoterweg met den naam van Regulierstraat k. die langs de Garenkokersvaart, westelijk van de Pieter Kiesstraat, met den naam van Garenkokerstraat. Nadat nog het gasrapport over Sep tember voor kennisgeving was aange nomen, werd de vergadering gesloten. N ieu wsberichten. Tweede Kamer. Dinsdag heeft de Ka mer hare werkzaamheden hervat. Alle ingekomen ontwerpen zijn naar de Af deelingen verzonden. Woensdag sektie- onderzoek van verschillend kleinere ont werpen. Tegen Donderdag 11 uur zijn aan de orde verschillende ontwerpen. Na afloop daarvan, doch nietvóórVrijdag, is de Indiesche Begrooting aan de orde. HAARLEM 16 November 1891 Bij den gedurende de maanden Juni, Juli, Angustus en September 11. gehouden recordwedstrijd, uitgeschreven door de Vereeniging van Nederlandsche Scherpschutters, waarvan thans den eind-uitslag is vastgesteld, behaalde de Vereeniging tot verhooging van 's Lands Weerbaarheid »voor Vaderland en Ko ning" alhier in den corpswedstrijd voor model rijksgeweer en rijksmunitie den 7en prijs, zilveren medaille met 400 treffers, en 5861 punten. Voor het nationaal record komen in aanmerking de heeren: H. van Daalen met 350 punten en 20 treffers, 3e prijs, kunstvoorwerp ter waarde van ƒ15. Joh. Aartsen met 349 punten en 20 treffers, 5e prijs, kunstvoorwerp ter waarde van 10. Voorts werden bij de maandelijksche uitslagen personeele prijzen behaald door de heeren H. van Daalen, 2e prijs, verg. zilv. medaille met 20 treffers en 350 punten. Joh. Aartsen 3e prijs zilv. medaille met 20 tr. en 349 p. en een 7e prijs bronzen medaille met 20 tr. en 335 p. F. A. Boeree, 10e prijs, br. medaille met 20 tr. en 328 punten. Ch. F. Arnold Jr., 19e prijsj diploma met 20 tr. en 316 punten. Alle bovengenoemde heeren zijn lid van voormelde Vereeniging. Bij den gemeenteontvanger alhier ingekomen een som van 87.vaneen onbekende, die naar opgaaf, te laag was aangeslagen in de dit jaar ingevoerde plaatselijke directe belasting naar hét inkomen. De Schaalcollecte, Dinsdag gehou- voor de armen der Gereformeerde Ge meente Afd. Oude gracht, heeft opge bracht ƒ580.96. Door de politie alhier is bekeurd een bierhuishouder, woonachtig aan de Zuidpolderstraat ter zake het verkoop van sterken drank in het klein. Zonder de daartoe vereischte vergunning. BURttEKLiJKK STAND. ONDERTROUWD. li Nov. G. Stolker. en J. M. van Gein. W. Rozenheek en A.Leuven. E. J. M. W, Smits en 1 de Ridder. W. Schuurink en A. Nieuwenhuizen. GETROUWD. 14 Nov. F. Heijman en M. E. Waleveld. J. J. Krop en J. Lieuwes. D. Metzen T. Seleer. J. Wasmus en E. van der Meij. H. Prinsen en M. M. Fiölich. M. A. van der Rijst en A. C. Maleijs. C. A. Post en A. S. Meijer. T. Kartels en W. M. de Nijs. A. J. van der Horst en A. Wingelaar. C. J. Lan- genhagen en F. W. J. Krak. 15 Nov. G. Handgraaf en JM. van der Hurk. P.J. Brink en C. Ebben. A. de Roo en E. Koppen. J. M. H. van Lelyveid en J. E. van der Wyck. GEBOORTEN. 6 Nov. M. Herkes geb. Renout. 7 Nov. G. H. van der Waard geb. van Riggelen d. 8 Nov. A. P. Germes geb. van Galen d. en z. J. M. van den Broek geb. Meijer z. 9 Nov. J.Wesselius geb.Wegen d. J. van Geijlswijk geb. Breure z. D. C. Roosen geb. van Geuns z. 10 N ov. G. Smits geb. de Rooi) z. AG. Lijdsman geb. Bos d. 11 Nov. E. Pieterse geb. Rooij z. A. A. van der Wal geb. Loge man d. A. M. van derüosterkampgeb. Kluit d. M. van Hoven geb. Scbouted. C. E. Heijerman geb. Anslijn d. 12 Nov. A. Sij- mons geb. Reinsmad. G. van Steynen geb. Daan z. H. H. Groeneveld geb. Semeijn z. B. P. J. Hogeveen geb. van Brero d. C. Dreijer geb. Reijnen d. P. A.T.vanDeursen geb. Kusters d. 13 Nov. G. van Velsen geb. Slenters d.A. W. C. Sckeffer geb. Jongkind d. E. Netz geb. van der Kamp z. (levenl.) 14 Nov. M. J. Kroese geb. Wensingd.--P. van Someren geb. van Ekeren d. H. van Zalen geb. Lucas z. lo Nov. G. Winnubst geb. Dunselman z. A. H. de Graaf geb. de Groot z. M. C. Vige geb. van Waard z. OVERLEDEN. 8 Nov. D. van denBosOm d K. Annastraat. F. A. JD. Nieman 8 m. z. Omvalspoort. W. As 7 d. d. Doelstraa'. 9 Nov. A. P.Moll 46 j. KI. Houtstraat. T. van Dijk geb. Roeper 81Botermarkt. 10 Nov. C. C.L. vanCoe- verden 75 j. Ged. Oude Grachr. F. J. Brokm 4 j. z. K. Annastraat. 12 Nov. S. van den Berg 43 i. Ged. Raamgracht. 13 Nov. JW. Wiebes 2t d. d. Kennemerstraat C. Mone 12 m. z. Kousebandslaan. A. C. van Galen 34 j. Dubb. buurt. 14 Nov. G. Verkerk geb. van Dijk 36 j. Pieterstraat. K.Jansen geb. Sabelis79j Schotersingel. Postkantoor Haarlem. OPGA VE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personengedurende de tweede helft van Octo ber welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraaqd. Brieven. Kuipers, M. Kane, WTed. D. Fles, Ingeneeger, Kinkenberg, allen Amsterdam; J. ten Post, Be verwijk; J. Berkhout, Dordrecht; van Vreeswijk, den Haag; A. Luyf, Haarlem; (3 stnks) van Gend en Loos, Lemmers; A. van Lente, Rot terdam; hl. Verbnrg, Wassenaar; Booms Wor- merveer; E. Graaf? Briefkaarten. W. C. Haffelaar. L. de Vries, Scherpenhuizen. H. Mierenet, allen Amsterdam; VV. v. Wienen,. Apeldoorn; J. A. Driesen, den HaagG. Kloppe, Leiden; E. A. v. d. Eloul, Rotterdam. B n i t e n 1 a n d s c h e Brieven. L. de Moor, Antwerpen; J. P. Winkel, Loadon- H Kreniter te Paarl Zuid-Afrika; 8- W. Wesp terman Pretoria; J. v. d Spregel, Lausanne, Sociëteit „VEREENIGING". POPULAIR CONCERT op Zondag 18 Nov. 1894, 's avonds te 8 uren, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Lnitenant Kapelmeester C. P W. KR1ENS. PROGRAMMA. Ie deel. 1-De pied ferme Marsche.Eilenberg. 2. Ouvertnre -Othello."Rossini. 3. Wal des flustern."Cribulka. 4. Légeude pour Violon Solo Winiawski. Uit te voeren door den heer P. Tas. 5. Fantaisih aus der Oper -Tanu- hao6er."Wagner. lie deel. 6. Onverture die -Entfiirnng aus dem Lerail Mozart. 7. -Liebestranm" WalzerCzibulka. 8. Sang aD Aegir. Dichtnng nad Compositition vonKaiser Wilhelm II. 9. Arabische Serenade.Eilenberg. 10. Mnsikalischen Tauschüngen.Pot- ponriSchreiner. ORGELBESPELING in de Groote- ol St. Bavokerk alhier op Dinsdag 20 Nov. 1894, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Sonate No 2J. A. v. Eyken a. Allegro con brio. h. Adagio, c. Pioale' 2. Wie Echön leuchtet der Morgen- sternG; Flügel. 3. Vorspiel Zij ParsifalWagner. 4.CanzonettaRheinberger. 5. PreludiumJ* S. Bach.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2