HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Ho. 34 Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 94. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 24 November 1894. Neé. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. op Zondag '25 Nov. 1894. N ieuwsberichten. TELEPHO ONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Da. Knottenbelt. Nam. 2 nre, Ds. Moeton. Doopsbediening. 's Avonds 6 ure. Ds. Swaan. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. van Lennep. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Veen. Maandag 'e av. 6 ure, Ds. van Lennep. Openbare cateohisatie. Matth. 21 22. Woensdag 'e av. 7 ure, Ds. Barbas. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Ds. Moeton. Eglise Wallonne. Dix heures, M. Biichsenschütz, paetenr de l'Eglise Lnthérienne a St. Denis. Gereformeerde Kerken. GedOudegracht). Voorm. 10 nre, 's av. 5 nre, Ds. Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's av. 5Va ure, de heer W. A. Dekker, theol. stud, te Ksmpen. Ridderstraat Voorm. 10 nre, 's av. 6 ure, Ds. Langhout. Woensdag 's av. 8 nre, Ds. Langhout. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 nre, 's av. 5 Vs nre, Godsdienst oefening. Donderdag 's av. 8 ure, Ds. J. Schotel, pred. te Utrecht. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Poolman. 's Avonds 6 t/s nre, Ds. Helper Sesbrugger KerkderVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. de Vries. 's Avonds 6 ure, Ds. Hesta. Onderwerp: „Zending". Collecte Doopsgez. Zendingvereeniging. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. F. C. A. Pantekoek, pred. te JBovenkarspel. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Ds. Weiss. Chr. Bewaarschool, Burgwal. Maandag 's av. 8 nre, Ds. Moeton. Bijbellezing Handel. 12 1 enz. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 'a ar. 8 ure, Ds. Swaan. Bijbellezing. Wyklokaal Gr. Heiligland 26. Donderdag 's av. 8 nre, de Heer Heybrock. Bijbellezing Gal. 6:11 v.v. Ds. Swaan berieht dat de cateohisatie van Donderdagavond 7 nre voortaan ten 6 nre zal plaats hebben. Ds. Barbas vermeldt met dankzegging de ontvangst van de navolgende giften voor de Chr. school voor on- en minver mogenden Busje van N. N. f 28. Collecte bij de uitvoering van „God is mijn lied", f 18.59 en van B. d. B. 2500 gebruikte postzegels. Ds. Barbas kan Dinsdagavond zijne catechisanten niet ontvangen. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, Ds. Gerth van Wijk. Beverwijk. Voorm. 10 nre, Ds. Boon. Doopsbediening. Nam. 1 nre, Zondagsohool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Heemstede. Voorm. 10 nre, Ds. Kuylman. Woensdagavond 61/2 nre Ds. Hillegom. Voorm. 10 nre, Ds. Ruis, Pred. te Oegstgeest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/2 nre, Ds. Hoog, Pred. te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 nre, Ds. Bax, Pred. te Zaandam. Spaarndam. Voorm. 10 nre, Ds. Hoog, Velsen. Voorm. 10 nre, Ds. Loggers, 's avonds 7 uur Ds. K. Loggers in 't lokaal voor Chr. belang. 's avonds 7 nnr de Heer B. van Zweien op de Heide. Dinsdagavond 7V2 nor Ds Loggers en de Heer van Zweden op de Heide. Zandvoort. Voorm. 10 nre, Ds. Hulsman. 's Avonds 61/2 nre, Ds. Hulsman. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cants. Uitvoering R. K. Gemengd Koor: „Jan Albert Ban." De hier ter stede bestaande R.K. Leesvereeniging vierde in October des vorigen jaars het Gouden Bisschops jubileum van Z. H. Paus Leo XIII. Daarbij verleende toen een talrijk zang koor onder de leiding van den heer N. H. Andriessen zijne medewerking. Het deed dat op eene wijze, die uit een muzikaal oogpunt veler aandacht trok en als van zelf het verlangen deed ontstaan naar de oprichting van een Gemengd Koor, waarin men ook voor het vervolg kon blijven samenwerken. Weldra werden de plannen, te dien opzichte gekoesterd, werkelijkheid en verzamelde zich om den heer Andriessen een koor van dames en heeren tot eene vaste zangvereeniging, waaraan de naam verbonden werd van een geleerd en muzikaal geestelijke, Jan Albert Ban, die in het midden der 17de eeuw in onze stad leefde en veel voor de ontwikkeling van de kerkmuziek heeft gedaan. Na eenige maanden van ijverige stu die gaf de jeugdige vereeniging Woens dagavond in de concertzaal van de so ciëteit „Vereeniging" hare eerste uit voering, met medewerking van een vier tal goede solistende dames Joh. Kern- pees en P. Manifarges en de heeren F. Phlippeau en F. H. van Duinen en het orkest van het Stedelijk Muziek korps. Twee werken van grooten omvang: Die Auferstehung van Heinze en Lauda Sion van Mendelssohn, beide voor Koor, Soli en Orkest, benevens een viertal op zich zelf staande solo's werden daarbij ten gehoore gebracht. Het is ons aangenaam te kunnen ver klaren, dat dit eerste optreden van het R. K. Zangkoor in vele opzichten een groot succès is geweest voor de dames en heeren van het Koor en niet minder voor den wakkeren aanvoerder, den heer Andriessen. De uitvoering heeft zeker velen met ons verrast en bewezen, dat er van deze zijde op muzikaal gebied heel wat tot stand kan worden gebracht. Met toewijding werden de aangeduide werken vertolkt. Het Koor is zeer tal rijk en bezit blijkbaar uitnemende krach ten. Vooral het Mannenkoor munt uit door een kernachtigen, gezonden klank. Slechts zelden treft men in gemengde koren eene bezetting van de mannen stemmen aan, als hier gevonden wordt. Het Vrouwenkoor is iets minder, doch zal ongetwijfeld bij voortgaande studie weldra in rijpheid van toon en volheid van klank het eerste evenaren. De uit voering was rijk aan mooie en grootsche effecten; zij werd gedragen door de liefde tot het schoone, door de geestdrift, die het gemoed ontvonkt wanneer het in woorden en tonen uiting kan geven aan een rein en verheven gevoel. Mochten wij eenige opmerkingen ma ken, wij zouden willen wijzen op het onzeker inzetten van sommige koren het eerste koorEs ist da/tin deed een oogenblik het ergste vreezen en op en kele detonaties bij de sopranen. Doch het koor-gedeelte was in zijn geheel te mooi en slaagde voor het grootste deel te goed, om niet enkele onnauwkeurig heden, die trouwens bij elke groote uitvoering zijn aan te wijzen, met wel willendheid te verschoonen. Wij mogen het R. K. Zangkoor met sympathie 'begroeten en voor zijn ver dere ontwikkeling onder de leiding van den heer Andriessen de beste wenschen koesteren. De dames solisten, mejuffrouw Kern- pees en Manifarges hadden een belang rijk aandeel in het succes van dezen avond. Zij gaven in hare voordrachten veel te genieten. Het frissche geluid van de eerste schalde, vol gloed en tin teling door de concertzaal. In de dank bare aria: O du, der schuldlos hier ge- litten, lag ongetwijfeld haar glanspunt. Daarin wekte zij herinneringen op aan de beste zangeressen, die in de concert zaal het publiek in geestdrift weten te brengen. Mejuffrouw Manifarges vertolk te hare partij met bijzondere muzikale intentie; zij beschikt over een mooi, welluidend altgeluid en heeft eene waar dige, expressieve voordracht. Minder warm gestemd hebben ons de heeren Van Duinen en Phlippeau. Dat zij hun partijen onverdienstelijk hebben gezongen, mogen wjj niet zeg gen, doch naar onze meening mist de eerste aan stemvorming, de laatste aan stemmiddelen te veel, om in uitgebrei de solopartijen naar behooren te kun. nen slagen. Het orkest van ons Muziekkorps hield zich bij deze uitvoering zeer goed en heeft aanspraak op een bijzonder woord van waardeering. Den componist van Auferstehungden grijzen Heinze, werd na de uitvoering van zijn werk eene hartelijke ovatie ge bracht. Hij toonde zich daarmede zeer ingenomen en sprak in enkele woorden zijn tevredenheid uit over de vertolking, aan zijn compositie ten deel gevallen. Het aanwezige publiek liet het bij de uitvoering niet aan toejuichingen ontbreken en toonde zich voor het vele goede recht dankbaar. Met genoegen zal het Zangkoor op de eerste bladzijde van zijn geschiedenis, die met dit con cert is aangevangen, terugzien. B. HAARLEM 23 November 1894. De Nederlandsche Opera, directie de Heer C. van der Linden, gaf Woens dag avond de Opera Jozef van Méhul en Cavalleria rusticana van Mascagni. Van de eerste hebben wij slechts een klein gedeelte van de derde acte bijge woond, de herkennings scene. Het pu bliek scheen over de wijze van uitvoe ring zeer tevreden, hoewel men meende, dat over het stuk een algemeen waas van matheid niet te miskennen valt. Vóór het scherm opging voor de Ca valleria had de Heer van der Linden de aardige attentie door zijn orkest het Wilhelmus te doen spelen ter eere van ons dapper Indisch leger, en van de zeer belangrijke voordeelen, behaald gedu rende de laatste dagen. Staande werd het door het publiek aangehoord en een storm van bijvalsbetuigingen brak los in onze schouwburgzaal. Na dit intermezzo de opera. De opera bevat eene Siciliaansche liefdesgeschiedenis. Een jonge boer, Tur- ridu heeft Lola bemind, maar terwijl de minnaar afwezig was, is het meisje met een ander getrouwd en nu tracht de minnaar zijn leed te vergeten, door zich in de armen te werpen van San- tuzza, een meisje dat hem hartstochte lijk liefheeft. Der gehuwde Lola is het echter te erg, dat zij haren vroegeren beminde gelukkig zou zien met een ander, en zij tracht hem door hare coquetterie weer in hare netten te lokken, wat haar zóó gelukt, dat weldra Turridu's liefdes lied aan Lola weerklinkt. Santuzza is evenwel met dezen loop van zaken niet zeer ingenomen en be klaagt zich bij zijne moeder, doch toen

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1