DE LEVENDE BRUG. GRINGOIRE. A CAPELLA KOOR. 3° UITVOERING Kamermuziek. ADVERTENTIEN. Zaterdag 24 en Zondag 25 Nov. „Het Xederlandscia Tooneel." Donderdag 29 November 1894- CYPRIENNE. op Dinsdag 27 November 1894» Bovenzaal „Vereeniging" Vier Séances zelfs eene samenkomst met den vurig door haar beminden man tot geen re sultaat leidde, dreef de jaloezie haar tot verraad, zij stelde den echtgenoot van Lola in kennis met de handelingen zij ner vrouw. Een duel volgde toen, waarin Turridu's werd gedood. Mascagni, de omponist van dit zang spel, was een zeer verdienstelijk musicus. Men zegt, dat hij de opera componeerde in eene week, maar zeer stellig is, dat zij eene bekroning werd waardig gekeurd en de tot dien tijd bijna onbekende kunstenaar eene schoone toekomst opende. Weder viel het op, met hoeveel tact de soms niet te zingen tekst van het libretto, door de artisten werd gewijzigd het goed vertalen van een operatekst schijnt groote moeielijkheden te bevatten. Het blijkt noodig, dat een musicus zich met dit werk belast. Turridu werd voorgesteld door den heer Pauwels. Dat deze fijngevoelende in verschillende gedeelten werkelijke kunst te genieten gaf," b.v.b. in het liefdeslied, met verdekt scherm en in de slotscène, rO, kus mij, dierbre moe der," terwijl hij bovendien door zijn frisch, opgewekt spel, vrij van alle linkschheid, op waardige wijze de moei lijke partij bezette behoeft niet vermeld. De heer Orelio wien kon beter de Alfio-partij worden opgedragen kweet zich van zijne taak met alle toe wijding. Zijn los, bevallig spel, zijn goed kostuum en zijn fraai mannelijk uiter lijk, gevoegd bjj zijn schoon, krachtig geluid stempelen hem voor een kunste naar van veel belang. Wij herinneren aan zijn krachtig, vroolijk „Rinkel er lustig op los." Mevrouw Dircksvan der Weghe maakte als Santuzza weder een uitste kenden indruk. Zij legt in zang en spel den echt zuidelijken hartstocht, zelfs daar, waar haar vrouwelijk gevoel tot zwakheid neigt. Verdienstelijk zéér ver dienstelijk! was de algemeene indruk. Door haar goed bestudeerde rol als co quette en hiermee in overeenstemming gebrachten zang tevens allen lof aan Mevrouw Orelio, die door bijzonder be schaafd spel aanvult, wat zij misschien in stemmiddelen minder kon aanbieden. Het orkest was in vele opzichten te loven. Het overweldigende Intermezzo was bijzonder schoon. Door flink applaus bleek ook het publiek deze meening toegedaan, hoewel wij moeten opkomen tegen de gewoonte om schoone orkest- gedeelten te onderbreken door het zeer on-esthetisch handgeklap. De koren alweer een stapje voor waarts, getuige het treffend klankrijke koor voor de kerk. Waar zóó gewerkt wordt, met zóóveel weerstandsvermogen gestreefd wordt naar het schoonste, kan de zege niet uitblijven. Eene opmerking, ons gemaakt omtrent het onaangename van het stemmen der instrumenten in de zaal, beantwoorden wij met erop te wijzen, dat daarvoor een stemkamer zou moeten zijn en waarin ongeveer dezelfde temperatuur heerscht als in de zaal. Als de schouwburgdirectie in de mee ning verkeert, het publiek een dienst te bewijzen door gedurende de pauze het reclamescherm te doen vallen, dan heeft zij het geheel mis. De levende brug, wat een stuk Niet voor niemendal hebben reusachtige biljetten gedurende de laatste weken onze hoofden op hol gebracht om reeds vooraf te doen genieten van al wat te genieten is bij De levende Brug! Een vol, stikvol huis, niet moede van zien en genieten van al de treffende tooneelen, treffender dan ooit in één avond op ons Haarlemsch tooneel zijn gebrachtBroedermoord, vergiftiging, doodschieten, haat en afgunst, een ge stolen kind, een monster van slechtheid tegenover engelen van goedheid, en al die emoties doorleven de helden en heldinnen op een lichttoren in zee, ver van de kust, in een kroeg enz. En dan de aalvlugge Amerikaansche acrobaten, die door hunne verbazing wekkende toeren te zien geven wat nooit te zien is geweest en die vroo- lijke Dorothea, eri haar lustige echtge noot! En dan de levende brug gevormd door de drie acrobaten, en dan, hoe geluk kig, dat zij juist op't gegeven oogenblik bijeen waren om eene ontvluchting van een paar ongelukkigen mogelijk te ma ken. En danmaar 't stuk moet nieuw blijven voor hen die 't nog niet gezien hebben! Dat de Heeren van Lier succes heb ben met hun sensatie-drama kan nie mand verwonderen. De mensch leeft bij emoties en zoo'n stuk verschaft zehet publiek speelt mee, het lacht, het weent, het applaudisseert dat er de wanden van trillen, immers de vergelding komt de boosheid wordt gestraft, verschrikke lijk gestraftde onschuld beloond enhet rechtvaardigheidsgevoel van den toeschouwer wordt bevredigd. Daarenboven, fraaie décors, goede costumes en sterk sprekend spel. De verwachting voor Vrijdag, Zater dag en Zondag, avond een huisstopvoller dan stopvol, want de bezoeker doorleeft een serie van gebeurlijke dingen, met zooveel kunst bijeengevoegd, dat het haast niet anders kan of het moet trek ken en menigeen genoegen schenken. Een groot aantal belangstellenden was Dinsdag avond tegenwoordig bij de uitvoering van de Christelijke Zangver- eeniging „God is mijn Lied" gehouden in de Groote Kerk. Deze Vereeniging telt ongeveer tach tig leden en heeft ten doel het kerk gezang bij de Protestantsche gemeenten te verbeteren. Niemand zal zeker betwisten, dat de Vereeniging zich een schoon doel voor stelt; het kerkgezang is vatbaar voor verbetering. Wij merkten dit op bij den zang der gemeente bij deze gelegenheid. Steeds dezelfde gelijkmatige voortschrij ding van tonen, hoe ook onze organist, de Heer Ezerman, tracht de gemeente mee te tronen, daar waar hij ze hebben wil. Onverstoorbaar kalm neemt de gemeente elke poging op, om het tempo te versnellen, en elke poging om door schakeering van toon het piano of forto in acht te doen nemen lijdt schipbreuk op de verstokte hardhoorendheid van de gemeente, die van meening schijnt, dat slechts zang in een zeer langzaam tempo in de kerk past. Jammer van de vele schoone kerkmelodiën, welke op die wijze mishandeld worden. Wie wilde weten, wat het kerkgezang kan zijn, had het Dinsdag avond kun nen hooren, al willen wij der gemeente de hooge eischen niet stellen, waaraan „God is mijn Lied" voldeed. Zeer zeker was, bij de soms sterk gefigureerde muziek, er de ernst, de diep aangrij pende ernst, niet minder om, toen het achtstemmig koor met soli, Heilig is God de Heer van den Heer E. Weiss zoo onberispelijk schoon werd voorge dragen met inachtneming van al de kleinheden, welke te zamen een groot geheel vormen. Zulke zang treft, spreekt tot het gemoed, wekt goede gedachten, komt het gemeenschapsleven ten goede. Het ligt niet in ons plan de verschil lende programma-nummers te bespreken slechts als algemeene indruk wordt er op gewezen, dat het koor meer en meer blijk geeft zijne roeping te begrijpen. Hoe kan het ook anders, waar Ds. Weiss, de verdienstelijke, diepgevoelende mu sicus, met den niet minder bekwamen directeur, de Heer H. S. Loran, een deel van hunne gaven der Vereeniging ten beste geven. Moge men meer en meer inzien, dat men om den kern „God is mijn Lied" een goed geheel behoort te vormen, tot stichting der gemeente, niet alleen in de kerk, maar ook in het dagelijksch leven, buiten de kerk. Als spreker trad op Ds. Barger. We gens het geschuifel in de kerk konden slechts de dichtbijzittenden er van pro- fiteeren. Hier ter stede wordt, evenals te Nij megen en andere plaatsen, door hen, aan wie een bepaald Rijkstraktement of pensioen was verzekerd vóór de vast stelling der Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, aan den minister van Financiën een rekest ingediend, inhou dende bezwaren, dat die wet op hen wordt toegepast. Het bericht, dat H. M. de Koningin Regentes de bedrijfsbelasting der Hof- dignitarissen zal betalen, heeft den stoot tot die beweging gegeven, omdat men in die handelwijze eene beaming meende te mogen zien, van de onbillijkheid, om de belasting te heffen van hen, aan wie vóór hare vaststelling bepaalde inkom sten waren verzekerd. Bovenbedoeld rekest ligt alhier voor belanghebbenden ter teekening in den boekhandel van de Erven Loosjes, Ged. Oudegracht. In het Museum van Kunstnijver heid zijn tentoongesteld eenige Engel - sche meubels van zeer goede bewerking en vorm en de teekeningen van Daniel Marot, ontwerpen van allerlei aard uit het tijdperk van Lodewijk XIV. Bij de heden gehouden verkiezing van vijf leden voor de Kamer van Koop handel werden ingeleverd 171 stembrief jes. Het getal kiezers bedraagt 721. Ver kozen werden de HeerenJSabelis met 161, J. H Kersten met 160, J. J. F. Beij- nes met 158, J. J. Kerbert met 91 en Mr. J. Enschedé met 88 stemmen. Op de Heeren W. F. Bremer enW Küppers waren uitgebracht 75 en 68 stemmen. De turfcollecte, Woensdag gehou den door het R. K. Parochiaal Armbe stuur van Haarlem heeft opgebracht de som van 833.41 Vs- Gisterenavond omstreeks 8% ure vervoegde zich in den winkel van den horlogemaker W. aan de Groote Hout straat eene juffrouw met verzoek om den bediende v. d. L. te sprekentoen deze in den winkel kwam, haalde zij een revolver voor den dag en richtte deze op den bediendezij loste echter het schot niet op hem maar op zich zelve en werd in den borst getroffen. Zij is per brancard naar het St. Elisabeths Gast huis overgebracht. Teleurgestelde liefde schijnt haar tot deze daad te hebben ge bracht. Zij is 22 jaren oud en woon achtig te Rotterdam. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 19 Nov. F. W. vau Dijk en A. J. Sallmann. 21 Nov. J. de Graaf enF. Busé.W.J. Hessels en S. Langeveld. Y. van der Maik en N. Jongkind. 22 Nov. D. Jessurum en J. van Eek. A. van Willis en A. Vierkant. E. A. A. Liera en C. C. van der Ham. L. Govaerts en J. A; Burgers. J. Versteegh en M. E. Althaus. GETROUWD. 21 Nov. D van Norde en P. van Tol. J. G. van Looij en G. J. Cliteur. H. G. Klesser en T. F. Berendrecht. C. Dolke made en G. M. Steenken. L. J. van Norde en C. van Broekhuizen. H. Hessels en J. E. van der Markt. JN egrijn en E. J. Snellens. 22 Nov. G. F. van der Horst en WP. H. Knijpers. GEBOORTEN. 11 Nov. L. S. van Thiel geb.van der Ven z. N. H. Willemse geb. Brunt i. J. H. Mulder geb. Sprenger d. 15Nov. J. Ysselsgeb. Wil lemse d. G. Kabel geb. Ofman z. 16 Nov. M. Heijboer geb. van Niekerk d. P. de Haan geb. Zöllner z. W. Scbravendijk geb. van den Bergz. 17 Nov. G. vanderZwalmgeb. Kuijt z. L. Fransman geb. Velleman z. W. Hessling geb. van Raalte d. C. D. Vriesland geb. van Dien z. H. van Buuringen geb. Smeets z. J. Boeree geb. Vogelwedez. 18 Nov. M. H. van Heutz geb. van der Zwaan z. K. Heeres geb. de Klerk z. S. C. van der Laan geb. Boeré z. T. J. Jansen geb. van den Berg z. J. P. C. Slingerland geb. Del- forno d. H. Bioemink geb. van Harte z. 19 Nov. M. Kerkvliet geb. Buis d. D. L. Merksteijn geb. Zimmerman d. A. A. Schee- lings geb. Poelman z. L. Blomgeb.van Roode d. A. van der Horst geb. Wingelaar d. A. M. Kloes geb. Heinsbergen z. A.van Reet geb. Essenius z. JPlaats geb. Breukink z. 20 Nov. Z. Pollé geb van Tienen d. G.Teu- niese geb. van Bakel z. A. Willemse geb. Zuiderwijk d. J. W. Swart geb. Vernoojjs d. C. T. Treur geb. de Vries z. 21 Nov. E. Hos geb. de Vries z. C. M. Dicks geb. Brink z. J. ten Have geb. Wevers d. M. Breed geb. Kerkhof z. OVERLEDEN. 15 Nov. E. Poelman 8 ra. d. Turfmarkt. C. Wouterse 17 m. l. Hondensteeg.16Nov. J. Nieuwenkuijsen 49 j. Scbotersingel. H. Veth 2 m. d. Hondensteeg. 17 Nov.T.J. van Outersterp 1 m. z. L. Molenstraat. H. Vige 2 d. z. Rozelaantje. A. J. Beekman 81 j. Spaarnwouderstraat. J.W. Scholtz6m. z. Korte Dijk. 18 Nov. G. H. Feije 70 j. Plein. E. H. M. J. Beuningh geb. Ostendorp 30 j P. Kiesstraat. 19 Nov. G. Winnubstgeb. Dunselman 32 j. Brouwerstraat. W. Kors 17 j. Rozestraat. H. Verkruissen 23 j. KI. Heiligland. W. van Alphen 17 d. d. L. Boo gaardstraat. 20 Nov. A. Benjamin 5 m. z. Esschilderstraat. AG. van Eekhout 2 m. d. Gasthuisvest. 21 Nov. J. C. Visser geb. Abel 87 j. BakeneSsergracht. KAASMARKT van 21 Nov. 1894. Verkocht 33 stapels, uitmakende 4433 kazen, wegende 8794 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. 25. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 72 Nov. 1894, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Choral (Meistersanger)K. Wagner. 3. Athalia MarachMendelssohn. 4. Ave MariaLiszt. 5FinaleJ.Rheinherger. Directie: A. VAN LIER, van Amsterdam. Aanvang 71/s uur. Beroemd Sensatie-Drama in 4 Bedr. of 11 Tafereelen, naar het Fngelsch „The Span of Life", Met nieuwe Decoratiën en Too- neelmatige toestellen uit Amerika. Schitterende Lichteffecten. Regie JOSEPH VAN LIER. DC Groot Succes in Amerika, Engeland, Antwerpen en Amsterdam. Met medewerking van drie onover trefbare Amerik. Acrobaten. Balcon ƒ1.50, Stalles en le Loge 1.25, Parterre 1.2e Loge 0.75, Gaanderij ƒ0.30. Plaatsbespreking van af heden. Koninklijke Ver eeniging: Tooneelspel in een bedrijf. Gevolgd door Blijspel in 3 bedrijven, naar het Fransch „Divorcons" vara Vict Sardou. Aanvang 71/a uur. 3JSP"" Bekende prijzen. De hoofdrollen worden vervuld door Mevr. FRENKELen de H.H. LOUIS BOUWMEESTER, ROOYAARDS en JACQUES DE BOER. HAARLEMSCH Directeur de Heer: E. F. BRUIJNSTEEN. van gewijde Muziek, ter herdenking van het 3e Eeuw getijde van Palestrina en Orlando di Lasso, des avonds ten 7 Va uur, in de St. JANSKERK (iansstraat). Bewijzen van toegang a 50 Ct. en Teksthoekjes a 10 Ct. te ver krijgen bij DE HAAN ZOON, Boekhandelaren, Groote Houtstr. en op den avond der uitvoering aan het Kerkgebouw. met medewerking van de Heeren f JOS CRAMER. HENRI BOSMANS. H. W. HOFMEESTER. Prijs voor een Heerf 6. Prijs voor eene Dame.4. Inteekenlijst bij de Heeren Boek- verkoopers. L. SCHLEGEL.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2