Wereldkroniek, Eerste Blad. No. PREDIKBEURTEN Ho. 100 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. abonnementsprijs: van ZATERDAG 15 December 1.894. verschijnt- Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Nederd. Herv. Kerk. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op Zondag 16 Dec. 1894. ÏELEPHOONNUMMER XJ A A X3^ T XP HHT CÉ X*F TELEPHON1SCHE VERBINDING 144 XI xi Xv JUS JÊM JOOL. O V JUL met AMSTERDAM. umnniD Per drie maandenf-,25. VKKöOtiiJJNi franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Adverientëin worden aangenomen tot dinsdag en vrijdag des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Moeton. Jans-Kerb. Voorm. 10 nre, Ds. Barbas. Maandag 'e av. 8 nre, Vrije plaatsen. De Heer Paolo Longo, pred. te Milaan, zal eenige mededeelingen doen aangaande den arbeid der Waldenzen. Hg zal worden ingeleid door Ds. Barbas, die ook het door hem gesprokene in onze taal zal overbrengen. Woensdag 's av. 7 nre, Ds. van Lennep. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, de Heer Hilbrander. Eglise Wallonne. Dix heures, M. Nardi, pasteur a Leyde. Gereformeerde Kerken. Ged. Oudegracht) Voorm. 10 ure, 'sav. 5 ure, Ds. Mulder Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's av. 5Va ure, Vs. Hotten. Donderdag 'sav. 8 nre, Ds. Notten. (Ridderstraat). Voorm. 10 nre, 's av. 6 nre, Ds. Langhout. Woensdag 'sav. 8 nre, Ds. Mulder. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 nre, 's av. 5Vs ure, Godsdienst oefening. Donderdag 's av. 8 nre, Ds. J. Schotel, pred. te Utrecht. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Helper Sesbrugger. 's Avonds 6 Va nre, Ds. Poolman. Kerk der V ereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, Ds. de Vries. 's Avonds 6 ure, Ds. Hesta. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Weiss. Donderdag 'sav. 8 nre, Ds. Weiss. Voorbereiding. Chr. Bewaarschool, Burgwal. Maandag 's av. 8 nre, Ds. Moeton. Bijbellezing Handel. 13 13. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Ds. Veen. Bijbellezing. Wijklokaal Gr. Heiligland 26. Donderdag 's av. 8 nre, de Heer J. Klein. Bijbellezing 1 Thess. 2 13. Ds. Barbas bericht met hartelijke dank zegging de ontvangst vsn 400 halve centen, bijeenverzameld door een dienstmeisje, voor de Christel, schooi voor on- en minver mogenden. Diakenen der Ned. Herv. Gem. alhier, nitmakende de Commissie tot bestnnr der Kinderkei'k, beriohten met hartelijken dank toezegging te hebben ontvangen van Mej. H. van eene gift in kleedingstukken voor kinderen, die de Kinderkerk bezoeken. Bennebroek. Voorm. 10 nre, Ds. Gerth van Wijk Beverwijk. Voorm. 10 nre, Ds. Boon. Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 Ds. Barger, Nam. 2y2 nre, Ds. Barger, Woensdag 's Av. 7 nar, Bgbellezing in het gebouw Maranatba. Heemstede. Voorm. 10 nre, Ds. Kuylman. Woensdag 's Av. 7y2 nre Ds. Kuylman. Hillegom. Voorm 10 nre, Ds. Wustenhoff, Pred. te Sassenheim. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 nre, Ds. van Loenen Martinet. Pred. te S&ndpoort. Sandpoort. Voorm. 10 nre geen dienst. Spaarndam. Voorm. 10 nre, Ds. Hoog, Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. Loggers. 's Avonds 7 ure Ds. Loggers, in 't lo kaal voor Chr. belang. 's Avonds 7 nre de Heer Van Zweden op de Heide. Dinsdag 7% nre, Ds. Loggers en de heer Van Zweden. Donderdag 71/2 nre, Bgbellezing in 't lo kaal voor Chr. belang. Zandvoort. Voorm. 10 nre, Ds. Hulsman. 's Avonds 6V2 nre, Ds. Hulsman. VAN DE is direct 11a uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Voordrachten in Teyler's Stichting. Woensdag j. 1. was de gezellige ge hoorzaal van Teyler's Stichting, ondanks de uitvoering van Crescendo en de Nuts- voordracht in den Schouwburg, die dien zelfden avond gehouden werden, bijzon zonder goed bezet. En geen wonder. Professor Dr. A. G. van Hamel van Groningen, de bekende propagandist voor de Fransche taal en letterkunde in ons vaderland, zou eene lezing hou den. Deze lezing bestond uit eene Cau serie over de Fransche poëzie. Hare geschiedenis, haar versbouw en haar toe komst zou Spreker ons schetsen. Na tuurlijk is het eene onmogelijkheid in de weinige plaatsruimte, die hier be schikbaar is, eenigszins ook maar volle dig weer te geven, wat de Groningsche Hoógleeraar zijn auditorium mede gedeeld heeft. In de voorafgaande beschouwingen over de poëzie in het algemeen, deed S. uitkomen, welk een hijzonder genot hei moet wezen, juist dezelfde emoties te kunnen gevoelen bij het lezen van een vers, die den dichter aanleiding gegeven hebben dat vers neêr- te schrijven. Om dit te kunnen, moet men natuurlijk bijzonder goed vertrouwd zijn met de taal, waarin het gedicht geschréven is, en daar het nu al reeds zoo verbazend moeilijk is, poëzie in de moedertaal zóó te begrijpen, dat de emoties van den dichter nagevoeld wor den, zoo behoeft het wel geen nadere ver klaring, dat deze moeilijkheid zich nog veel sterker doet gevoelen in een vreem de taal. Toch zal spreker trachten zijn auditorium heden avond eenige schoo ne verzen te doen voelen, ontleend aan de Fransche letterkunde. Met bijzonder talent weet S. een hoogst belangrijk overzicht te geven van de Fransche dichtkunst, ten tijde van Corneille en Bacirie tot op heden, nu Paul Verlaine en de Symbolisten aan het woord zijn. André Chénier, Mad. de Staël, Victor Hugo, Alfred de Musset worden ons in herinnering gebracht, terwijl eenige selecties uit deze Fransche dichters op meesterlijke wijze door S. worden voorgedragen. Voornamelijk doet Spreker uitkomen, wat deze Fransche dichters hebben kunnen doen met de Alexandrijnen. Hei Fransche vers is ten allen tijde gebonden geweest aan versmaat en rijm; redenen waarom de ware poëzie, de poëzie, die uit een intens zieleleven voortkomt, gewoonlijk opge offerd moet worden aan de meer uit wendige bestanddeelen, aan maat en rijm. Niettegenstaande deze moeielijk- heden heeft voornamelijk Victor Hugo met zijn instrument, zooals S. de twaalf lettergrepige Alexandrijn noemde, ge woekerd en waarachtige „Poesie de 1' i\me" gegeven. In de toekomst van de Fransche poëzie heeft S. groot ver trouwen weliswaar valt het hem me nigmaal hoogst moeilijk te begrijpen, wat de jongere school der Symbolisten met hare wonderlijke woord-aaneen schakelingen bedoelt, doch dit heeft de Fransche poëzie gemeen met de heden- daagsche poëzie van andere landen, en mag daarom dan ook niet beschouwd worden als een beletsel voor de verdere vrije ontwikkeling van de Fransche dichtkunst. Een welgemeend applaus beloonde Spreker voor zijne interessante voordracht. Eerste Bachconcert. De leden der Haarlemsche Bachver- eeniging hernieuwden Dinsdag avond in onze concertzaal de vroeger opgedane bekendheid met den beroemden pianist Eugène d' Albert. De onderstelling dat allen, die belangstellen in het muzi kale leven, bij het optreden van dezen gevierden kunstenaar tegenwoordig zou den zijn, werd daarbij ten volle beves tigd. Geen plaatsje in de zaal bleet onbezet. Ee heer d' Albert speelde in het eerste deel het 5e piano-concert van Beethoven en de pauze: van Ohopin, Nocturne (No 3 Op. 9) en Polonaise (Op. 53) van Liszt, Valse Impromptu en Taren- telle Napoli. Ruimschoots vond hij in dit program ma gelegenheid, ongemeene talenten ten toon te spreiden en zich te doen kennen, niet alleen als een zeldzaam klaviervirtuoos, doch tevens als een uitverkorene, aan wien de diepere ge heimen der kunst niet vreemd zijn gebleven. Waar de Chopinsche Polonaise en de Tarentella als schitterende proeven van des spelers virtuosennatuur mochten gelden, daar heeft ongetwijfeld de heer lijke wedergave van Beethovens Concert onovertrefbaar misschien in rustige klaarheid van opvatting en volmaakte i afgerondheid in de voordracht be wezen, dat de heer d' Albert in hoogere gaven zijn kracht vindt als kunstenaar. Men volgde zijn parelende, kunstrijke spel met de onafgebroken aandacht, die men slechts aan kunstuitingen van den eersten rang schenkt en scheidde van den nog jongen kunstenaar in de over tuiging, dat hier was opgetreden een der eersten onder de hedendaagsche meesters op het klavier. Eugène Frangis Charles d' Albert werd den 10 April 1864 te Glasgow geboren. Hij was leerling der National Training school te Londen, waar hij bij Ernst Pauer studeerde. Later trok hij naar Duitschland en kwam aldaar on der de leiding van Hans Richter in Weenen en bij Liszt te Weimar. Be halve als pianist heeft hij ook als com ponist een geachten naam. In 1886 trad hij voor de eerste maal bij de Haarlemsche Bachvereeniging op. Het orkestrale programma van het eerste Bachconcert bood ons opnieuw de zeer welkome gelegenheid, het orkest uit het Amsterdamsche Concertgebouw te hooren. Aan de voortreffelijke musici, waarover de heer Kcs den staf zwaait, was de vertolking opgedragen van de FreischiitzOuverture, de SiegfriedI- dylle van Wagner, de SuiteAlgerienne van Saint Saëns en de Noordsche Rhap- sodie van Lalo. Door ongesteldheid van den eersten hoornist werd de Siegfried Idylle vervangen door eene ouverture van d' Albert, door dezen zelf gedi rigeerd. Verschil van meening kan bestaan over de muzikale beteekenis van som mige dezer werken. Ook kan, zonder het nieuwe te versmaden, het verlangen uitgesproken worden, bij de Bachcon- certen toch vooral onze klassieke meesters wat meer op den voorgrond te brengen. Doch zeker is het, dat omtrent de wijze van uitvoering, zooals die onder de leiding van den heer Kes plaats vindt en over de appreciatie daarvan, geen verschil bestaat, noch rijzen zal. Bij deze met zorg voorbereide uitvoeringen, waarbij Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm, 10 ure, Ds. Snethlage, pred. te Amsterdam, 's Avonds 6 ure, Dr. Schreiber, Zendinge-Inspector te Barmen. Collecte voor het Rhijnsche Zend. Gen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1