Liederavond, Zaterdag 15 Dec. 1894 Soepkaarten, Iioterij KOOKSCHOOL. N ieu wsberichten ADVERTENTIEN. Hollandscli Toon eelgezelsch ap Directie: A. VAN LIER, Dinsdag 18 December 1894, Het Meisje van het eiland Marken, JEANNE LANDRÈ, AFHALEN DER Jacobstraat. Weldadigheid naar Vermogen. Nieuwe cursus aanvang Jan. '95. de heerlijkste klankweelde, het keurig ensemble, de zeldzame correctheid en de kleurrijke voordracht beurtelings de aandacht vragen, leert men den heer Kes steeds hooger schatten en openbaart zich het zeer verklaarbare verlangen, hem nog dikwijls in onze concertzaal te mogen aantreffen. Aan het Bestuur der Bachvereeniging een woord van erkentelijkheid voor het concert, waarmede het op zoo waar dige wijze de winter-campagne opende. B. CRESCENDO. Woensdag avond bracht het concert van de Haarlemsche Mannen-Zangver- eeniging Crescendo ons weder in de concertzaal. Het programma, voor deze uitvoering bestemd, was, wat het eerste deel be treft, geheel gewijd aan koorwerken van den heer G. A. Heinze, zoodat men met zeker recht van een Heinze-avond mocht spreken. De grijze toondichter, gevoelig voor de hulde, hem op deze wijze door Crescendo gebracht, was nog eenmaal zijn stille woning te Muiderberg ont vloden, om een avond door te brengen in den kring, die hem in den laatsten tijd zooveel achting en vriendschap heeft bewezen. Na de uitvoering van het Koor, Komt de Lente? door Heinze aan Crescendo opgedragen, riep een storm van toejuichingen den componist op het orkest, waar hem, bij monde van den heer H. Savrij, Crescendo's voorzitter, een lauwerkrans werd aangeboden, De gemoedelijke grijsaard toonde zich zeer ingenomen met deze hartelijke ovatie, doch wierp den lof, hem toegebracht, voor een deel terug op den heer An- driessen, die het bovengenoemde koor en de andere werken van den heer Heinze zoo zeer ten genoege van den compo nist had doen uitvoeren. Crescendo zong in het algemeen met veel animo en toonde de flinke hoogte, die het op het gebied van den mannenzang inneemt, met eere te kunnen handhaven. De vereeniging kan bogen op uitnemende krachten en vindt blijkbaar den tijd, de uitvoeringen naar behooren voor te bereiden. Met een dier goede krachten mochten wij afzonderlijk kennismaken in den bariton-solo van Heinze's Bede, Ave Maria van Heinze, O tfelt du bist so wan der schim van Meijroos en Kloris de Vijfde, een bijzonder mooi geschreven toondicht van Verhulst, gaven eenen overvloed van schoone momenten. Het laatste werk verraadt door bouw en orkestratie de meesterhand. De solo's in dit en de eerstgenoemde werken werden gezongen door den heer Rogmans. Met onverdeelde aandacht werd deze voortreffelijke, Nederlandsche zan ger in zijne gloedvolle voordracht ge volgd. Hij was bijzonder goed gedispo neerd en mocht in de ensemblewerken en in de liederen, door hem na de pauze gezongen een onverdeeld succès behalen. Het lied van Arnold Spoel, van een Koningsvrouioeop een tekst van P. A. M. Boele van Hensbroek, wekte door zijn nationaal karakter veel geest drift. De orkestbegeleiding van de groote werken was opgedragen aan het orkest van ons Gem. Muziekkorps, dat zich van die taak naar behooren kweet. De mede werking van een orkest geeft aan uit voeringen van dezen aard meerdere be- teekenis, doordat men uitgebreide zaken op het programma kan brengen. De richting waarin Crescendo in de laatste jaren werkt, verdient uit dat oogpunt te worden toegejuicht. Ten slotte zij nog vermeld, dat de heer Ch. Blazer, solo-cellist in het orkest, eenige afzonderlijke voordrachten ten beste gaf en zich daarbij in een groo- ten en welverdienden bijval mocht ver heugen. B. De Nutslezing. De Heer Mr. G. S. Brandsma van Arnhem vervulde Woensdagavond de spreekbeurt in de buitengewone verga dering van ons Nutsdepartement. De zaal was tamelijk bezet. OorzaakWoens dagavond was het publiek verdeeld over deze en nog twee andere bijeenkomsten. Wie evenwel, onder het gehoor van den Heer Brandsma waren, hebben kunnen genieten van fraai Nederlandsch en on berispelijke voordracht, terwijl Spreker, met een onmiskenbaren trek voor het komische, doodgewone dingen meester lijk weet te karakteriseeren. Voor de pauze werd voorgedragen De Tooneelwereld. Spreker beschreef er in den Tooneelheld, algemeene kentee- nen, jong en knap, vermogend, goedig, argeloos zelfs, doodarm wordend door de intriges van den falsarisin 't vijfde bedrijf komt alles terecht. Hij heeft altijd verlakte laarzen aan, heeft steeds de sympathie van het publiek. Detooneel- heldin huilt altijd, immer op 't hoofdje van een kind, dat ze steeds in een doek gewikkeld met zich draagt. Steeds tref fen haar ongelukken, de tooneelsneeuw valt alleen waar zij staat, ligt of knielt; misschien is zij zoo ongelukkig omdat ze de vrouw is van den held. Altijd vervolgt de falsaris haar met zijn de claraties den falsaris loopt alles mee tot in 't vijfde bedrijf; daar loopt hij in den val door den komiek die al zijn lage streken heeft gezien of doorgrondt. De tooneelnotaris is altijd voorgesteld door een bejaard heertje, dat immer de zaken mondeling behandelt, en bij zijn optreden door een geheimzinnig waas in vele opzichten onbegrijpelijk is. Im mer verschijnt hij op ongelegen tijden veelal brengt hij ongelukkige tijding, die alweer geijkte uitroepen na zich slepen. De komiek vergezelt onvermijdelijk den held en troost de heldin. Voor een tooneelbeurs is degene, die hem ontvangt, nooit dankbaar, het tooneelkapitaal van tachtigduizend livres is tegenwoordig omgezet in een tooneel- cheque. De tooneelmatroos spreekt nooit van zijn vader, wel van zijne moeder, is vroolijk en behulpzaam, blijft bij een schipbreuk altijd alleen in 't leven met den held, den heldin en het tooneelkind. Het laatste vraagt altijd op zeer onge paste tijdstippen naar zijn vader; heeft steeds de instemming van het publiek. De avonturierster en de falsaris onder gaan meestal den tooneeldood, doch sterven zonder andere getuigen dan het publiek. Natuurlijk had spreker hier enkel op het oog de zoogenaamde draken, die evenwel, niettegenstaande bovenge noemde vaste typen nog steeds het groote publiek vermaken, langzamerhand tot de kleinere schouwburgen beperkt worden. Van de stukjes na de pauze trok zeer de aandacht het alleraardigst opgevatte „De Moeder in het straatlied," waarin menige snedige zet wordt ten beste gegeven en tot veel vroolijkheid aan leiding gaven. Gaarne zullen wij den heer Brandsma andermaal in eene Nutslezing hier ter stede ontmoeten en hopen dat dan een groot publiek kan tegenwoordig zijn. HAARLEM 14 December 1894. Op het Museum van Kunstnijver heid zijn tentoongesteld de teekeningen van Jean Lepautre, ontwerpen uit het tijdperk van Lod. XIV. Bibliotheek van het museum kosteloos opengesteld tot het bezichtigen of inbruikleen ontvan gen van boek- en plaatwerken op eiken werkdag van 912 uur. Catalogus wordt op aanvrage toege zonden. De 23 jarige juffrouw uit Rotter dam, die op 22 Nov. j.l. in den winkel van den horlogemaker W. in de Groote Houtstraat alhier, zich zelve door een revolverschot had verwond, is weder her steld uit het St. Elisabeths Gasthuis ontslagen. In den afgeloopen nacht is een vaartuig liggende in het Spaarne alhier door een ontstane lek, gezonken. De schipper die in het vaartuig sliep, ge naamd J. Krijger van Broek en Lan- gendijk is met levensgevaar gered. In een buitengewoon politieblad worden gesignaleerd, Hendrik Seders, oud 34 jaren, geboren te Haarlem, van beroep glazenwasscher, en Adrianus Kok, oud 35 jaren, geboren te 's Gravenhage, van beroep horlogemaker, beiden ter zake verduistering; eerstge noemde van een wagen en drie ladders die hij in huur had, en laatstgen. van een gouden dames remontoir horloge dat hem ter reparatie was toevertrouwd. De Commissaris van politie te Haar lem verzoekt hunne opsporing en aan houding. Door B. en W. is uitspraak gedaan op de in de vorige week ingeleverde inschrijvingen voor de aanbesteding van Schutters-uniformen en uitrusting stuk ken. De uniformen zijn toegewezen aan de firma L. A. en F. L. Kattenburg Co. alhier, de verdere uitrustingstukken aan den heer S. de Jager alhier. Aan het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem bestaat ge legenheid tot inschrijving van werke- loozen voor vakmannen op Woensdag avonden en losse werklieden op Zater dagavonden telkens van 81/2 tot 91/3 uur op de Doelen ingang Luitensteeg. Door de Commissie worden de volgende werkeloozen aanbevolen. Timmerlieden, metselaars, schilders, houtzager en schaver, molenbaas, touw slager, winkelbediende, schippersknecht, voorslaander, bloemist, opperlieden, grondwerkers, pakhuisknechts, wijnkoo- persknecht en een voor schrijfwerk en loopwerk te zame 45personen welke gedurende de laatste maand zijn inge schreven. -H.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. Namens de Commissie, J. HUIZING, waarn. Sec. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 13 Dec. J. Versteegh en M. E. Altbaus. GEBOORTEN. 5 Dec. M. B. Vermeren geb. ter W olbeek d. J J. Boom geb. Rosbach z 6 Dec. A. W. P. Rejjnen geb. Heusij z.A. Nieman geb. Schuur man z. - A. Meulemans geb. Gijzen d. C. J. Jansen geb. Verbeek Vrolijk d. J. F. Kling geb. Mulder d. 7 Dec. E J. H. Mooijman geb. Remer z. M. E. Thijs geb Cruijce z. J. Beljaards geb. vanEkeren2d. 8 Dec. A. van der Vlerk geb. Wijnands d. C. E. Las- schuit geb. Schuïte d. G.van der Meuten geb. Koning d. F. A. Visser geb. Mennes d. H. J. van Zutphen geb. Moet z. J. C van der Ham geb. Sw&answijk z. 9 Deo A. M. C.van der Veldt geb. van der Erf z M. P. Klooster geb. Prins z. 10 Deo. C. Rieken geb. Terburg z. A. M. C. Anten geb. de Nijsz. M.Vink geb. Cbristiaanse d. A. van der Zalm geb. Kuijper z. A.Meijer geb. Mulderz.—E.M. J. Wielart geb. van der Horst d. 11 Dec.W.van Uden geb. Sehellings d. M. Traanberg geb. van Soest z. A.van Grielen geb. Spijkmand. 12 Dec. W. M. Hubersgeb. Kraak z. H. Groeneveld geb. Winters d. A. M. Zomerdijk feb. Slobbe z. JC. Steenken geb. Beekelaar A. M. Timmer geb. Loman z. A. de Waard geb. van den Berg d. C. Bakx geb. Dekker d. 13 Deo. A. A. Herle geb. Sewe ring d. C. Burggraeve geb. Sprengers z. OVERLEDEN. 6 Dec. C. M. Graaman 37 j. Spaamwouder- s'raat. C. J.Jansen geb. Verbeek Vrolijk 27 j. W. Appelaarsteeg. A. C. vai^der Mark 4-4 j. Dyserinekstraat. V. van der Ham 15 j. d. Dijkstraat. 7 Deo. M. Kotten geb Rademaker 48 j. N. Geldelooze pad. M. H Sweerts geb. Minke 80 j. Schachelstraat. 8 Dee. L. van Raaphorst 2 m. z. Spaarnwouderstraat. W. Kleiman geb. Fikkert 68 j. Gr. Houtstraat. W. C. Wezel 12 m. z. Frankestraat. H. van den Broek geb. Hompes 22j.OraDjeboomstraat. D. Radsma geb. van Veen 44 j KI. Heilig land. C. J. van der Steur 1 m.d. Schoter singel. 9 Dec. C. den Haan 76 j. Mr. van Heemskercketraat. M. A. Tijsmans 77 j. Mr. van Heemskerckstraat. G. H. Heek geb. Gal- man 56 jKIHoutstraat. 10 Dec. A. van der Veldt geb. Voorting 76 j. Ij. Raamstraat. G. vsnaenBrand 83 j. Burgwal. A. van Ha ren 1 m. d. Nassaulaan. C. Leeflang 31 j. Fr. Halsstraat 11 Dec. H. van den Brand geb. de Vries 83 j. Burgwal. J. C. Hilterman 20 m. z. Dyserinekstraat. G. H. Bleumink 5 j. z. de Clercqstraat. J. Jansen 17 m. d. Begijnhof.12 Dec. H. Schmoll 67 j. Gr. Hei ligland A. M. de Ruiter 7 m. d. Oudeweg Markt van 10 Dec. 1894 Boter. Aangev. 221, verk. 196 KG. L. pr. 1.10, H. pr. ƒ1.20, p. K3. Biggen. Aangev. 219, verk. 187 st. L. pr. f 4.H. pr. f 7.00, p. st. Schrammen. Aangev. 89 verk. 78 st. L. pr. /II.H. pr. ƒ15.—p. st. Aardappelen. Aangev. 170 verk. 170 HL. L. pr. ƒ1.60, H. pr. 3.00, p. HL. Appelen. Aangev. 98 verk. 48 HL. L. pr. 3.H. pr. 5.00, p. HL. Peren. Aangev. 78 HL. verk. 56 HL. L. pr. ƒ2.—, p. HL. 6.00. p. HL ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 18 December 1894, des namiddag» van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1Preludium en FugaA. Hesse. 2. Choralvorspiel und FugeJ. Brahms. 3. Sonate No 2J. S. Bach. a. Vivace. b. Largo. c. Allegro. 4. Marache religieuseGigont. 6. Aria RinaldoHandel. van Amsterdam. tooneelspel uit het Marker Vis- schersleven, in 5 bedrijven. Nog nooit alhier vertoond. Aanvang 7 vur. Balcon ƒ1.50, Stalles en le Loge 1.25, Parterre 1.2e Loge ƒ0.75, Gaanderij ƒ0.30. 2W Plaatsbespreking van af heden. EERSTE VAN in de Bovenzaal der Sociëteit „VEREENIGING", met medewerking van de Heeren W. ROBERT Jr., Violist, alhier, JOHAN WAGEN AAR, Pianist Utrecht. Aanvang ten 8 ure. EntreéVoor de vier Liederavon den 4.voor een avond 1.25- en op den avond der uitvoering aan het bureau a 1.50 per persoon. Lijsten liggen ter inteekening bij de Heeren MOL, MUNK, van der WILK, DE HAAN, LOOSJES, MEURS, HAARL. BOEK- en MU ZIEKHANDEL en KüPPERS. Plaatsbespreking Zaterdagmorgen van 10—12 nnr, b. 10 ce:ts per plaats. Aan belanghebbenden wordt me degedeeld, dat in het Soeplo- kaal in de Jacobstraat de eerste deeling zal plaats hebben op Maandag 17 December. Zij, die zich niet aangemeld hebben, kunnen nog Kaarten bekomen op Woensdag 19 De cember, des avonds te 7 uur, aan het S o e p 1 o k a a 1. Be Commissie ter Spijsuitdeeling aan Behoeftigen: J. H. KERSTEN, Voorzitter A. J. VAN THIEL, Secretaris. Haarlem, 3 December 1894. De Commissie van de Loterij van Wel dadigheid naar Vermogen stelt zich voor even als ten vorigen jare eene verloting te houden in den loop der maand Januari. Zij neemt thans de vrijheid bij dezen een beroep te doen op hare stadgenooten» om door het nemen van loten en het toezenden van voorwerpen blijk te geven hunner sympathie. Eene inteekenlijst zal hun worden aangeboden, terwijl de voor werpen voor 20 Januari worden inge wacht bij Mw. RETHAAN MACARÉ,. Wilhelminastraat 59, Mw. DEL COURT VAN KRIMPEN, Kenanpark 19, Mw. HA IT SMA MULIER, Baan 11a. Namens de Commissie van de Loterijy Mw. RETHAAN MACARÉ, pres. HAARLEMSCHE Aangifte van nieuwe leerlingen vóór 23 December. Na aanmelding dagelijks voor dames gelegenheid tot middageten. Cursus voor dienstboden Dins dag van 10—12 ure.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2