Nieuwsberichten. Tot onderwijzer eerste klasse aan de kostelooze school Lr. F. werd benoemd de Heer J. B. van Dorp en als onder wijzeres derde klasse aan dezelfde In richting Mejuffrouw A. G. te Weckel. Als gewoonlijk werd het gasverslag aangenomen voor kennisgeving, en na dat op Voorstel van B. en W. eenige punten werden afgevoerd van de lijst van aanhangig gebleven stukken, ver zocht de Heer Krol nog even het woord om er op te wijzen, dat door het intrekken van d e subsidie aan de Kweekschool van Onderwijzerressen, hij meende ont slag te moeten verzoeken als gedelegeer de van den Raad bij die Inrichting. Omtrent deze zaak zullen B. en W. hunne bedoeling mededeelen. Toen werd de vergadering gesloten en ging de Raad over in geheime zit ting. Reeds begonnen de liefhebbers van schaatsenrijden dezen winter te wan hopen, doch eindelijk de maand Januari gaf vorstde winter trad in, maar niet bijzonder streng. Zondag werd druk gebruik gemaakt van de ijsbaan (veldijs) aan de Zomer- vaart; honderden rijders en rijderessen bewogen zich daar dien dag en volgen de dagen. De ijsbaan aan den Overveenschen weg werd Woensdagmorgen geopend. Ook de Amsterdamsche en de Haar lemmertrekvaart werden Woensdag door enkelen, Donderdag door meerde ren beredenover het algemeen is het ijs daarop nog te zwak en bepaald niet betrouwbaar voor een druk gebreik. Schaatsenrijders, talrijke baanvegers en de betrokken caféhouders zien ver langend uit naar een paar nachten flin ke vorst, waardoor vaarten en kanalen tegen Zondag te berijden zouden zijn. Intusschen zijn de om Haarlem liggen de wateren voor de scheepvaart ge stremd de stoombooten varen nog ge regeld en zullen, indien de winter zoo joorgaat, wel niet hoeven staken. De schuld der gemeente Haarlemmer meer bedroeg op 1 Januari 1895,36000 gulden a 3y» pCt., met jaarlijksche aflossing van 2500 gulden. Om de werkeloosheid tegen te gaan, wil men te Haarlemmermeer, zoo spoedig mogelijk een begin maken met den on derbouw van rijksammunitiemagazijnen te Hoofddorp en Vijfhuizen, benevens het maken van batterijen op het glacis te Hoofddorp, waarvoor bereids reeds de noodige grond is aangekocht. Het armwezen te Haarlemmermeer, dat van de gemeente zulke groote ofïers eischt, vergde over 1894 ruim 18000 gulden. Het openbaar onderwijs, dat de ge meente Haarlemmermeer over 1894 36000 gulden kost, brengt aan baten der gemeente op, 14700 gulden, waar onder is begrepen eene rijkssubsidie van van 8600 gulden. HAARLEM 11 Januari 1895. Bij de buitengewone Vergade ring met Dames van het Departement Haarlem der Maatschappij 101 Nut van 't Algemeen in den schouwburg op Donderdag a.s. hebben door den Heer Smith en Mejuffrouw Joh. Vereul de volgende voordrachten plaats. 1. 't Wrakhout, naar het Fransch van Francois Coppée. Voor te dragen door den Heer L. M. Smith. 2. Kapitein Cadellac, naar het Fransch van Pierre Berton. Blijspel; op te voeren door den Heer L. M. Smith en Mej. Joh. Vereul. 3. o. "t Lied der zee, van Hélène Swarth. i. Gouden Bruiloft, van Virginie Lovelingh. c. 't Stiefkind, van van Heijst. Voor te dragen door Mej. Joh. Vereul. PAUZE. 4. Ten einde raad, komische alleen spraak van en door den Heer L. M. Smith. 5. Scène maken, komische alleenspraak uit het Fransch vertaald. Voor te dragen door Mej. Joh. Vereul. 6. Een Blauwtje, komische alleenspraak door Justus van Maurik Jr. Voor te dragen door den Heer L. M. Smith. Wie onzer herinnert zich niet den ouden Warmerdam, Oudstrijder van de Citadel te Antwerpen, deswege versierd met het metalen kruis. Tot voor eenigen tijd kon men den man steeds op zijne wandelingen in onzen Hout ontmoeten. Thans zijn voorden ouden man moei lijke dagen gekomen; hij is ziek en wat hem nog zieker maakt, is het denkbeeld alléén en vergeten te zijn. Bij het meer en meer slinken van de reeks der dapperen van 1830 en 1831, is zulk een oudstrijder eene merkwaar digheid en een persoon aan wien het vaderland een duren plicht te kwijten heeft. Hoe zou het Warmendam's laat ste dagen opvroolijken als nogzoo van tijd tot tijd de oude kennissen hem kwamen opzoeken, om hem woorden van bemoe diging toe te spreken of hem te verheu gen met het een of ander klein bewijs van vriendschap en dank, ten loon van een welbesteed leven! Zijn woonplaats is Meesterlottenlaan 7. Gaarne maken wij onze lezers opmerkzaam op de gelegenheid, door het Bestuur van Haarlemsch Gemengd Koor opengesteld voor met-leden van deze zangvereeniging, om kennis te ne men van de uitvoering, welke Maandag avond den kunstlievendeleden wordt aan geboden. De generale repetitie op Zondagavond a s. is daartoe vooi het publiek tegen betaling van 50 cent de persoon toe gankelijk. Met het oog op de uittevoeren toonwerken: Die Kreuzfahrer en Erlkö- nigs-Tochterbeide van Niels W. Gade en de medewerkende solisten, waaron der wij met bijzondere ingenomenheid Mej.Marie Lüning uit Rotterdamvermeld vinden, kan een bezoek bij de algemeene repetite met nadruk worden aanbevolen. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Giften ingekomen van 25 Dec. 1894 8 Jan. 1895. H. C. ƒ50.Bar.v. L. ƒ50.—v.S. ƒ5.—, Jhr*. v. d. W. 25.—P. ƒ5.— L. Zoons verl. jaar K. 250.L. ƒ10.—, v. W. ƒ2.—, F. ƒ10.-, J.C. 10.—, M. ƒ5.—, B. 10.—, A.C.K. ƒ10.—, N. N. ƒ3.—, Mevr. v- V. 40. M. ƒ10.—, S. L. ƒ10.—, v. K. ƒ3.—, H. K. 3.—, Dr. C. ƒ2.50.—, N. N. ƒ60.Douaer R. 100.P. de K. ƒ500.—, Jhr. B. ƒ50.—, B. B. ƒ10.-, v. W. ƒ10.-, L. ƒ1.—, H. 2.50.—, Sch. ƒ40.—, Vr. ƒ1.—, Dr. D. ƒ1.—, R. II, ƒ10.—Mej.vr. K. 50. Wed. Br. ƒ3.Kinderen M. ƒ5. Z. ƒ2.50.—, K. L. 20.—, de K. 25. W. ƒ10.—. Douair H. ƒ10.P. ƒ5.—, Gr. v. L. S. ƒ10.—, P. ƒ3.—, Sch. 2.50.—, Douair T. v. B. ƒ10. ter B. ƒ15.v. L. ƒ3.R. ƒ3. B. ƒ5.Douair V. L. ƒ20.Mevr. H. ƒ5.—, Mej. C. 50.—, W. C. K. ƒ5.—B. ƒ1.—W. M. 7.50.—, M. B ƒ2.—, Ph. de K. ƒ10.—, Jhr. L. ƒ10.-, IJ. de S. f8.—. v. H. ƒ3.-, v. B. ƒ10.-. N. 1.—Dr.G. ƒ10 Mej. v. d. V. ƒ4—. Wed. J. K. 125. C. IC- 25—, F. J. ƒ25.—, S. J. W. ƒ50.—, Mej. v. H. ƒ2.—M. ƒ1:50. Ds. K. ƒ5.—,S. ƒ2.50.-, S. ƒ3.— Sa ƒ5—, Dr. v. H. 1.50—J. 2 50 T. ƒ10—, de W. 250—, v. d. P. Sm. 2.50.Totaal 1600. Door het Museum werd dezer dagen, uitgegeven een extra Bulletin, bevatten de de eerste aflevering der beschrijving en afbeelding van nuttige Indiesche Planten, door Dr. M. Greshoff met eene inleiding van Dr. J. G. Boerlage, Ad junct Directeur van 's Rijks Herbarium te Leiden. Dr. Greshoff heeft in dit werk getracht te beantwoorden aan den wensch van vele belangstellenden door nevens de wetenschappelijke beschrijving en duidelijke afbeelding der nuttigste ge wassen van Nederlandsch Indië, ook een volledig overzicht te geven van hunne toepassing op praktisch gebied, op het voetspoor van het wel oude, maar nog altijd onovertroffen Ambons Kruidboek van Rumphius. Het Museum ontving van de Biliton Maatschappij de volledige verzameling betreffende hare Tin-ontginning, die op de Antwerpsche Tentoonstelling de aandacht heeft getrokken. Van Zijne Excellentie den Minister van Koloniën ontving het Museum eene collectie modellen van verpakkingsmid delen, voor de Opium, ontworpen door den Heer S. L. Huizer, Oud Hoofd-In- genieur van het stoomwezen in Neder landsch Indië. Deze praktische modellen vormen met de reeds vroeger ontvangen mosters eene volledige voorstelling van alles wat met de opium en zijn gebruik in N ederlandsch Indië in verband staat- Tot lid van den Raad van Bestuur is toegetreden de firma G. J. van Hou ten en Zoon te Weesp. Gisteren avond had in den Schouw burg alhier de voorstelling plaats waar mee de Heer L. J. Veltman afscheid nam van het Haarlemsche publiek en waartoe de Koninklijke Vereeniging het Nederlandsch tooneel hare medewerking verleende. Opgevoerd werd het tooneelspel de Dochter van Roelant in verzen van de Bornier, vertaald door AlberdingkThqm. Veltman, de Keizer Karel-rol beklee- dende, was in volle kracht. Van hem, den krachtigen grijaard, kan niet gezegd worden, dat hij zijn roem overleefd heeft; hij gaat heen in de volheid van zijn nog immer rijp talent. Men verliest in hem veel en hoewel velen gereed staan zijn emplooi te vervullen, zal 't nog altijd de vraag zijn in hoeverre hij voorhands te vervangen is. Het goed opgekomen publiek was vriendelijk jegens den scheidenden kuns tenaar. Bij het optreden hartelijk verwel komd, werden hem na het derde bedrijf twee kransen aangeboden, een van de Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Tooneelverbond. Op het Museum van Kunstnijver heid zullen de afbeeldingen der frag menten, ontdekt bij de opgravingen van Olympia als ook de antieke Sarkophagen aanstaanden Zondag nog tentoongesteld blijven. De werkstukken der leerlingen van de school voor kunstnijverheid zul len eveneens voor het laatst nog te bezichtigen zijn. Des Zondags is den toegang vrij. In 1894 zijn hier uit de richtiug van het Zuider Buitenspaarne doorge varen 1 zeeschip a 40 en 1 a 36 zee- tonnen komende van Katwijk en bestemd voor Ymuiden, en 1 komende van Leiden en bestemd voor Ymuiden uit de rich ting van het Noorder Spaarne zijn doorgevaren 1 houtvlot lang 150, breed 3.50 M. komende van Amsterdam en bestemd naar Leiden, alsmede binnen gevaren 7742 schepen, metende te zamen 382801 tonnen uit de richting van het Zuider Buitenspaarne zijn binnen geva ren 7955 schepen, metende te zamen 305568 tonnen. De Onderlinge Brandwaarborg vereenigiDg voor de Gemeente Haarlem telde den 31 December 1894 122 deel hebbers, met een verzekerd kapitaal van 1.009.535J tegen 86 deelhebbers met een verzekerd kapitaal van ƒ811.300, den 31 December 1893. Naar wij vernemen, zal door den R. K. Volksbond alhier, afd. Tuinbouw- gilde, van 614 Maart e.k. eene ten toonstelling worden gehouden van bloe men, planten en tuinbouw artikelen enz. tot welk einde de groote zaal van het Prinsenhof bereidwillig door den Commissaris der Koningin is afgestaan. In de bijeenkomst van Weten en Werken van aanstaanden Maandag wordt de spreekbeurt vervuld door den Heer J. B. A. Saeys. Aan het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem bestaat ge legenheid tot inschrijving van werke- loozen voor vakmannen op Woensdag avonden en losse werklieden op Zater dagavonden telkens van 8ys tot 9ti/s uur op de Doelen ingang Luitensteeg. Door de Commissie worden de volgende werkeloozen met getuigschriften aanbe volen. Timmerlieden, metselaars, schilders, vunrwerkers, bakkers, wagenmakers, lood- en zinkwerker, schoenmaker, opper lieden, grofbankwerker, grondwerkers, bleeker schipper, parapluimaker, loop knechts, lossewerklieden, te zamen 138 personen welke gedurende de laatste maand zjjn ingeschreven. H.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. Namens de Commissie, J. HUIZING, waarn. Sec. BURGERLIJKE 8TAND. ONDERTROUWD. 4 Jan. M. T. Leijh en M. C. vanEk. 9 Jan. D. Strickling en N. Koper. 10Jan. J. Frosee en C. J. C. Smits. GETROUWD. 4 Jan. E. W. Planten en M. A. Zeewoldt. 9 Jan. JRoemer en C. M. Kors.N. Kramer en W. C. Haak K. B. de Graaf en E. Zijl- stra. 10 Jan. E. J. Overmars en A M.vaa der Meij de Bie. F. S pkes en T. J. Voet. GEBOORTEN. 2 Jan. G. Ottenbros geb. Zwart d. (levenl.) 3 Jan. S. J. Erederiks geb. van Iterson z. 4 Jan A. M Veen geb. Huntink z. A.E. Hulsbosch geb Kuiken z. A. de Groot geb. Bouman z. (levenl.) 5 Jan. A. B. Banseler geb. Scholten d. G. O. van der Erf geb. Monkel z. C. Piazza geb. Buwalda d. M. T Scholte geb. der Kinderen z. C. E. Schellings geb. Neder koorn z.—W. Smit geb. Pietersen z. 6 Dec. J. Beekman geb. Becker d. M. C Jonkman geb. van Stee d. A. C. Tork geb Freijer z. M. van Leeuwen geb. Hage z. (levenl.) M.T. E. Prins geb. Pet ters z. M. J. Maas geb. Vogelsang z. 7 Jan. Avan den Pieterman geb. VVisker d. JB L. Landman geb. Noijons d. A. G. Koster geb Hendriks tt. A. H. Vermeer geb. Dietz d R. van Dam geb.Verkozen d. 8 Jan. A. M C. Brumrnelaar geb. Handgraaf z. C. M. Mulder geb. Binnendijk z. J. Smink geb. Snoek z. H. van Hamelsve'.d geb. Dolle d. H Bo ting geb. Moonen z. AP. Moseman gebr Thelen d. E. C ree risers geo. van Vreeden z. A. M. de Droog geb. Hommes d M. Kobs geb van der Walle z. D. van Bilderbeek geb. de Vries z. 9 Jan A. L. Kamp geb. Hölzel d. J. E. Sanders geb. Richardson d. (levenh)- H. M. Kooi) geb. van der Vaart z. (levenl.) 10 Dec. D. van Bilderbeek geb. Dekker 2d. A. Overtoom geb. Glas d. C. M. Hietbrink geb. van Lingen z. OVERLEDEN. 2 Jan. E. R. Kobs 17 m.d. Begijnhof.J. F. Balabiéga 40 j. Gr. Houtstraat. 3 Jan. A.M. Hosstijn geb. Ktij-er 81 j. N. Gracht. C. Kuijken 1 m. z. Voorzorgslraat. N. H. van der Voorn 2 m. z. Zomervaart. 4 Jan H. J. Meijer 62 j. VVitstraat. W. van Tienen 59 j. Es eplein. E. Nonnekes 78 j. Jansstraat. I Peper 64 j. Witstraat. 5 Jan. M. C. ter Horst 3 j. d. de Clercqstraat. 6 Jan.H.Mens 50 j. Mr. Lottelaan. E. van Duin 22 j. Park laan. M. Biemond geb. Roose 36 j. Brouwer shaaf. 7 Jan. G. M. van Bruggen 9m.d. Teylerstraat. J. A. A. Hiep 16 m. z. KL Houtstraat. M. Molenaar geb. Leger 50 j. L. Raams'raat. A. A. Teunisse 33j.Tulpen straat. 8 Jan. E M. van Amstel 8-m. d. Kloppersingel. C. E. Wejjtingh 62j. Wilhel- minastraat. N. Bos 9 m. z. Kennemerstraat. J. Slot 57 j. Teylerstraat. 9 Jan. M. AÏ» Jochemsz 3 m. z. Brouwerstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan hek Commissariaat van Politie, die da gelijks fuitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot lure voorde eigenaars terng te bekomen zijn- Een paar kinderwantjes. Een zak woordenboekje. Een overschoen. Een kinderschoentje, Eene getdtasch met slot. Eenige portemonnaies met geld. Een boezelaar. Een zijden handschoen. Eene pelerine. Twee armbanden. Eenige handschoenen. Een jaarboek je van de Holl. M. van Landbouw. Eene paardedeken. Een vaarboom. Een oorknopje. Een spaarbankboekje. Eenige zakken gort en eene ledige kist. Een dames handwerkje. Eene parapluie. Eene rijtuigmoer. Een gebedenboek. Eene geit. Twee zilveren theelepel tjes, gevonden in de opgehaalde vuil- nisstoffen, terug te bekomen aan het bureau van den Hoofdopzichter der Stadsreiniging. Een paardedeken. Eene schaar. Een puckhond. Een boezelaar. Eenige sleutels. Markt van 6 Jan. 1805 Boter. Aangev. 94, verk. 94 KG. L. pr. 1.10, H. pr. ƒ1.20, p. KG. Biggen. Aangev. 57, verk. 29 st. L. pr. 5.H. pr. ƒ8.00, p. st. Schrammen. Aangev. 82 verk. 59 st. L. pr. ƒ11.H. pr. ƒ13.p. st. Aardappelen. Aangev. 47 verk. 47 HL. L. pr. 2.00, H.pr. ƒ3.00, p. HL. Appelen. Aangev. 23 verk. 17 HL. L. pr. 4.00, H. pr. 6.50, p. HL» Peren. Aangev. 34 HL. verk. 21 HL. L. pr. ƒ2.00, p. HL. 4.00. p. HL. VEEMARKT 9 Jan. 1895. Aangevoerd: Prijs: 1 Koe ƒ159,,. 27 N. Kalveren 7.13. 32 Schapen 12.» 23. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 15 Jan. 1895, des namiddags va» 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Grand Marsch for the Organ..Jekyll. 2AndantinoRheinberger. 3. Sonate No. 3Mendelssohn. a. Con moto moeatoso. b. Andante tranqnllo. 4. Duet uit Stabat MaterRcssini. 5. ConsolationLiszt.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2