\o. 43 Wereldkroniek, Eerste Blad. INo. 5. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zeventiende Jaargang. 144_ xx &X JLi JEU. JtëtiL o v xx met amsterdam. abonnementsprijsvan ZATERDAG 19 Januari iöV5. verschijnt- Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER "lljT Jjjk 1 B É4* ^^5 "itJS' TELEPHON1SCHE VERBINDING Per drie maandenf— ,25. verschijnt. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet «p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden inden Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cants. Tweede Bachconcert. Het tweede Bachconcert, Dinsdagavond in de concertzaal gegeven, ontleende zijne belangrijkheid in de eerste plaats aan het optreden van den Boheemschen ■violist Franz Ondriczek. Het was niet 4e eerste meal, dat deze geniale kunste naar zich in de Bachvereeniging liet hooren de oudere leden zullen zich zijn -vorig optreden herinneren en den bij val der opgetogenheid, hem toen reeds geschonken. Verklaarbaar derhalve, dat bij zijne wederkomst ten onzent, de be kende muziekliefhebbers niet op het appèl ontbraken en zijn artistiek spel met niet minder belangstelling dan bij de eerste kennismaking werd gevolgd. Ondriczek behoort met Ysaye, Sauret, Sarasate en Thomson om slechts de voornaamste te noemen tot de viool- virtuosen van den eersten rangtot de kunstenaars van wie men minder vraagt, wat zij spelen, mits zij slechts spelen en waarvan men alles, ook het mindere in gehalte, dankbaar aanvaard, ter wille van de voortreffelijke wijze, waarop het -wordt ten uitvoer gebracht. Gevormd in de Fransche school, ken merkt zich het spel van Ondriczek, als dat der anderen, door brillantheid en elegance, door een schitterende virtuo siteit, die ten deeie vreemd zijn aan de klassieke Duitsche vioolschool, waar van, met Joachim aan de spitse, Brodsky en Heerman als de meest gevierde ver tegenwoordigers mogen worden be schouwd. Het programma van den heer On driczek zou er ongetwijfeld anders heb ben uitgezien, indien hem eene orkest begeleiding ten dienste had gestaan. Een viool-concert zou dan niet hebben ontbroken. Thans moest hij zich, wat het klassieke deel betreft, bepalen bij de viool partij van Beethovens F dur Sonate. Bracht dit schoone werk reeds de hooge aantrekkelijkheid van zijn spel aan het licht, meer nog genoot men van den mooien toon en het smeltend cantilene in de Barcarolle van eigen com positie en de Romance van Godard. In vollen omvang schitterde de Virtuoos echter bij de Airs Hongrois van Ernst en het Monto perpertuo van den koning der virtuosen. Paganini's schim scheen opgeroepen en de handen over hem uit te breiden. Welk een duizelingwekkende rapheid der vingeren! Welke staccati Welke polyphone grepen en passages! De opgetogenheid steeg aan de zijde der toehoorders tot geestdrift; men rustte niet voor de heer Ondriczek op nieuw verscheen en het Abendlied van Schumann ten beste gaf. Dat de heer Schlegel een en ander op keurige wijze begeleidde, zij hier ter loops gemeld. Voor mejuffrouw Johanna Nathan was het een moeielijke taak, zich met eenige vocale nummers naast den gevierden vio list staande te houden. Toch gelukte haar dit volkomen, dank zij de innige wijze, waarop zij hare liederen voor droeg. Die liederen, hoe algemeen be kend ook, behouden hunne muzikale beteekenis, ondanks de uitbreiding waar in zich de zangliteratuur mag verheugen. Mejuffrouw Nathan zong ze met kui- schen smaak, zielvolle warmte en rijken klank. Inzonderheid mochten Schuberts An die Musik, Feldeinsamkeil en Minne lied van Brahms, welke het eerste deel van het programma der zangeres uit maakten, van de schoone hoedanigheden harer kunst getuigenis afleggen. Het tweede deel volmaakte zij met de ver tolking van Mendelssohn's Saleika en Schumann's Mit Myrthen und Rosen en ffidmung. De dankbare stemming der hoorders noopte haar tot een extra nummer, waarvoor Es blinkt der Thau van Rubinstein gekozenwerd. Ongetwijfeld staan wij niet alleen in de meening, dat mejuffrouw Nathan bij een wederkeeren in Bach zich van een hartelijk welkom verzekerd mag houden. Ten opzichte van den heer Kwast, pianist uit Frankfort, zullen de meenin gen waarschijnlijk meer uiteen loopen. Zij, die bij een uitvoerend kunstenaar technisch talent en ongemeene vinger vaardigheid, hoe onontbeerlijke en kost bare gaven overigens, niet als het hoog ste hebben leeren beschouwen, zullen door zjjne voordrachten niet geheel zijn bevredigd. Dit belette echter niet respect te gevoelen voor de gemakkelijkheid en correctheid, waarmede de heer Kwast speelde en welke o. a. in het bijzonder uitkwamen in de Etude van Dovali. In zijn geheel mag het hier besproken Bachconcert een waardige plaats worden aangewezen in de rij der degelijke muziekuitvoeringen. De voorstanders van ernstige kunst zullen voor de inrichting ervan h.h. Directeuren erkentelijk zijn. B. De Nutslezing. De Buitengewone vergadering van het Nut, Donderdag in den Schouwburg, was recht gezellig. Aan het woord waren Mejuffrouw Joh. Vereul en de Heer L. M. Smith. Het met zorg gekozen programma, reeds vroeger deelden wij het mede, was aantrekkelijk genoeg. De Heer Smith beschikt over een goed geluid en beschaafde uitspraak. Zijne voordracht is ongedwongen, doch van dien aard dat, hoe helder ook de voordracht van Coppée's Wrakhout door hem wordt weergegeven, en niettegen staande de vele zeer mooi gezegde strofen het komische meer binnen zijn bereik licht. Zeer duidelijk kwam dit uit in de komische alleenspraak van den Heer Smith zelve. Behalve de verrassende zinswendingen en de goed gedachte toestanden, waarin iemand kan verkee- ren, die voor enkele dagen te leen wenscht eene vrouw met een kind van het mannelijk geslacht en drie maanden oud, en dit alles om een schijn van waarheid te geven aan de verdichtsels van een jongen losbol met het doel om een goedigen voogd geld uit den zak te kloppen, waardoor men komt tot een allerzotst stuk, maar, met overleg in eengezet en voorgedragen zoo prettig jolig, dat men, den delinquent in zijn ongeluk vergeet en slechts oog heeft voor het allermalste ongeluk, waarin een dwaashoofd zich steken kan. Er zit karakter in de klucht, iets dat dik wijls niet het geval is. Een blauwtje, van Justus van Maurik, was evenzeer verdienstelijk. Dit geestige stukje gaf tot veel vroolijkheid aanlei ding. Met Juffrouw Vereul maakten wij voor het eerst kennis, en die kennis making was aangenaam. Mejuffrouw Vereul zegt hare verzen in goeden toon en goed geaccentueerd Het lieve ge dichtje van Virginie Loveling, de gouden Bruiloft, werd weergegeven zoo innig diep gevoeld, dat men het niet beter wenschen zou en de gebroken Schaats door Brester, met het in allerlei toon aarden gezegde: Heeft er iemand ook een touwtje? was mooi opgevat en zonder bejag naar effect eenvoudig en waar weer gegeven. Ons tweetal droeg nog een blijspel letje voor, Kapitein Cadellac naar het Fransch van Berton, alweer een stukje dat voor hen als geknipt was. Deze voordracht bleek ernstig voorbereid, en pakte daardoor buitengewoon. De Heer Smith gaf den ruwen, doch ronde zeeman goed weer en Mejuffrouw Vereul evenzoo die van de jonge vrouw, die onder al die ruwheid een gevoelend hart ontdekt en den man ten laatste dwingt tot het doen van iets, dat zij hem verboden heeft, en dit wel omdat hij zonder zijne eigen aardigheden minder eenvoudig, minder waar, minder goed was. De leden en hunne dames amuseerden zich uitstekend, dit bleek uit den vroolij- ken lach welke meermalen door de zaal klonk en het hartelijke applaus, na elke voordracht. Zeer zeker houden de leden en hunne dames zich voor dergelijke avonden aanbevolen. MENSCHENOFFERS. Zeker wist niet ieder, dat de Rus sische czaar nog onderdanen had, die het soort heidendom belijden, waarin menschenoffers gevraagd worden. Elf leden van zulk een heidensche secte stonden dezer dagen voor het provinciaal gerechtshof van Wiatka te recht wegens het brengen van een menschenoffer. De aanhangers van die plaatselijke sekte, Votiaks genaamd, offeren name lijk niet alleen dieren, maar soms ook menschen aan hunne afgoden, om den toorn van Kourbane, den Geest des Kwaads, te bezweren. Drie der beschuldigden werden vrij gesproken en de overigen werden ver oordeeld tot levenslangen dwangarbeid of deportatie naar Siberië. DeFransche Kamer heeft weer een ministerie in het stof doen bijten, in- plaats, zooals behoorde, aan de begroo ting voort te gaan. Waarschijnlijk hiermede in verband, heeft de president der Republiek, de Heer Casimir Périer zijn ontslag genomen, waarop het de missionaire ministerie het verzoek om ontslag, althans voorloopig, introk, ten einde de verkiezing van een opvolger niet in den weg te staan. Den 27 Juni 1894 was de Heer Périer tot president benoemd. Met eenigen tegenzin aanvaardde hij de betrekking op aandrijven van zijne moeder, in welke omstandigheden het was na te gaan, dat de moeielijkheden der regeering gesta dig te overwinnen, hem spoedig zouden tegenstaan. Reeds bij zijne verkiezing tot president gedurende zevenjaar, ver klaarde Périer zich naafloop van den termijn niet herkiesbaar te zullen stellen. Het zou ook kunnen zijn, dat de menigte aanvallen welke Périer te verduren had over zijn grootscheepsche huishouding hem eindelijk zijn gaan verdrieten. Wat hij in dit opzicht deed, bestreed hij uit eigen middelen, het publiek profiteerde er van en niemand had dus het recht hem hierover lastig te vallen. Er scheen nu eene beweging te be staan om bij de nieuwe verkiezing toch Périer te stemmen; mocht hij dan bedanken, dan zou de keus op Dupuy vallen. In eene nota van President Périer wordt nu de reden van diens ontslag aanvrage uiteen gezet. Er wordt daarin gezegd dat de president zijn besluit nam omdat men een strijd heeft begonnen tegen de parlementaire instellingen en tegen de algemeene vrijheid. De presi dent had gehoopt, dat het hoofd der republiek, wien de macht ontbreekt om daartegen op te treden, gevrijwaard zou blijven voor de aanvallen der par tijen en dat het vertrouwen van alle republiekeinen hem de kracht en het gezag zou verleenen, hetwelk hij noodig had. De president had gehoopt, dat zij, die hem zijns ondanks tot hoofd dei- republiek kozen en hem plaatsten op een plaats, waar hij zich zeiven niet kan verdedigen, voor hem in het krijt zouden zijn getreden. Donderdag te een uur werd het con gres geopend te Versailles bijeengeroe- roepen ter verkiezing van een President. De minister-president deelde al dade lijk mede, dat hij de hem aangeboden candidatuur weigerde. Men ging toen terstond tot stemming over. Bij de eerste stemming werden uitgehracht 244 stemmen op den heer Brisson, 216 op den heer Félix Faure en 195 stemmen op den heer Waldeck- Rousseau. Geen dei candidaten verkreeg dus de volstrekte meerderheid, zoodat eene tweede stemming moest worden gehouden. Bij deze tweede stemming verkreeg de heer Felix Faure, de kandidaat dei- rechterzijde, 430 stemmen. Op den heer Brisson werden 361 stemmen uitge bracht. De heer Félix Faure (nu minis ter van marine) is dus tot president der Fransche republiek gekozen, wel ke uitslag door het congres met ge mengde gewaarwordingen werd ver nomen. De verkiezing van den Heer Faure maakt over het algemeen een goeden

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1