indruk, aangezien hij is staatsman van beginselen, die algemeen vertrouwen bezit. EENE FOUT in een jaartal schijnt bij eene rechter lijke dagvaarding niet in tel te zijn. Voor het kantongerecht te Rotterdam, stond een man terecht voor een zeer lichte overtreding. Hij vroeg echter nietigverklaring der dagvaarding, op grond, dat het jaartal daarop ingevuld, 1894 was in plaats van 1895. De kantonrechter gaf als zijn meening te kennen dat de man, door te ver schijnen, had bewezen, van die fout geen nota te nemen, daar hij anders had moeten wegblijven. De ambtenaar van het O. M. zeide, dat hij de man, als de dagvaarding daardoor nietig zou zijn, opnieuw zou dagvaarden, en vroeg zijne veroordeeling tot 1 boete subs. 1 dag hechtenis. LEERPLICHT Aan eene der openb. lagere scholen in de gem. Midwolda, Groningen, be droeg het schoolverzuim der leerlingen, beneden den dertienjarigen leeftijd, ge durende het thans afgeloopen schooljaar niet minder dan 39% pCt. In de maand Sept. klom het verzuim tot 63 pCt. Gedurende Febr. en Maart was het minder groot, maar toch nog 23 a 24 pCt. Dat bij zulk schoolbezoek de vruch ten van onderwijs weinige zijn, behoeft geen betoog. De Rijks-depóthouders van postzegels te 's Gravenhage ontvingen een circulaire, om ze te waarschuwen vooral geen door particulieren vervaardigde briefkaartformulieren te verkoopen, alleen de echte Rijksformulieren mogen bij hen te koop zijn, geene waarop door hen het frankeerzegel is geplakt. Het schijnt, dat het kwartje winst per 100 formulieren de depóthouders tot de particuliere nijverheid verlokte, tot groot nadeel van de rijksschatkist, die tegenwoordig de kleintjes zoo best ge bruiken kan. Mr. C. Tebbutt, te Londen, de bekende amateur-champion in schaatsenrijden op de lange baan, die hier te lande meermalen op de internationale wed strijden medereed, en niet minder een bekend bandy speler (ijskolver) heeft aan de bandyclub te Heerenveen bericht gezonden, dat de Engelsche vereeniging zich met haar en de Haarlemsche club wil meten. De Engelsche club zou het liefst zien, dat de wedstrijden te Haarlem zouden gehouden worden, om haar eene reis naar Friesland te besparen. EIGENMACHTIG OPTREDEN. Op gevraagde assistentie zijn deze week te Amsterdam naar het politie bureau geleid, een winkelier, zijn drie zoons en drie bedienden, die eene woning aan de Jacob Catskade waren binnen gedrongen en den bewoner en zijne vrouw hadden mishandeld. De winkelier zegt, door den bewoner te zijn opgelicht voor een bedrag van 37, waarom hij met zijn zoons en personeel naar de woning is gegaan, waar men al spoedig handgemeen raakte, toen hem door de vrouw des huizes medegedeeld, dat de door hem geleverde goederen niet meer aanwezig waren. Een der zoons en een der bedienden, zijn met een mesje licht aan de hand gewond geraakt, terwijl in de woning 3 glasruiten zijn verbrijzeld. De aange vallene staat, naar men zegt, bekend als flesschentrekker, maar zelfs tegen over deze gevaarlijke menschensoort moeten nog de noodige formaliteiten in acht genomen. IJSSPORT. Bij de directie der ijsclub Leeuwarden bestaaat, naar de Leeuw. C. verneemt, het plan, in dezen winter een prik sleden hardrijderij in nationaal costuum te organiseeren. De heeren Abenhorn van Nauta en Elselo van Hindeloopen hebben hunne medewerking toegezegd, om dit hoogst eigenaardig sportfeest uit vervlogen tijden zoo getrouw en glorierijk moge lijk in Friesland's hoofdstad, waar een soortgelijk ijsfeest tot nu toe nimmer heeft plaats gehad, binnen te leiden en weer te geven. In zake de valsche Biltsche obligaties is tegen de beide beschuldigden eene gevangenisstraf van vijf jaren geëischt den 25 Januari heeft de uitspraak plaats. Niet onaardig is dat Mr. Bilderdijk, de advocaat van den beklaagde Rootjens, in deze zaak, een kleinoon is van onzen grooten dichter Bilderdijk en dat deze heer is verloofd met de eenige klein dochter van den grooten dichter Da Costa. Tot secretaris- penningmeester van den Vereenigden Binnenpolder onder Haarlemmerliede en- Spaarnwoude is benoemd de heer L. J. Vallentgoed, ontvanger dier gemeente te Houtrijk en Polanen. Aan den heer G. F. Snijders te Haarlem, die een I51al jaren die betrekkingen vervulde, werd op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ont slag verleend. Bij de vele sterfgevallen onder het rundvee, als een gevolg der zoo treurig geheerscht hebbende veeziekte, (mond en klauwzeer) is het bestaan van vee fondsen dringend noodzakelijk gebleken Te Assendelft en Velsen zijn ze thans opgericht; te Haarlemmerliede en Sloten worden pogingen daartoe aangewend. Een treurig voorval is in de Ringvaart van Haarlemmermeer bij de Cruquius gebeurd. De werkman de Reus met vrouw en kind huiswaarts keerende, namen hun weg over het jjs van de Ringvaart. Nauwelijks er op zijnde, brak het, met het ongelukkig gevolg, dat de man verdronk. Vrouw en kind werden na veel moeite gered. HAARLEM 18 Januari 1895. DE TROUBADOUR, II Trovatore, opera van Giuseppe Verdi, is geen vriendelijke opera, althans de tekst is somber genoeg, wat niet de uitstekende voordracht in den weg stond welke haar te beurt viel van het Opera gezelschap Van der Linden, Woensdag avond. Met eenige moeite komt men tot het volgende overzicht. Graaf Luna en Manrico, de trouba dour, beminnen het zelfde meisje, gravin Sergasto, Leonore. Manrico wordt gehouden voor den zoon van eene heidin, Azucena, die een bloedwraak heeft gezworen op Luna, omdat diens vader hare moeder, als verdacht van tooverij, heeft doen ver branden. Azucena heeft een ander kind van den ouden graaf uit wraak gestolen. Leonore geeft de voorkeur aan Manrico, waaruit een duel onstaat. Manrico spaart hier het leven van zijn vijand. Manrico wordt ter genezing van de wond, bij deze gelegenheid opgedaan, door Azucena verzorgd en hier deelt zij hem mede dat zij, toen zij het gra- venkind roofde en het wilde verbranden, zooals de oude graaf het zijne moeder had laten doen, bij ongeluk haar eigen kind in de vlammen wierp. Inmiddels had Leonore, in den waan dat Manrico in 't duel gedood was, besloten in een klooster te gaan en juist als graaf Luna verschijnt om dit te voorkomen, komt ook Manrico met zijne mannen en voert haar weg, waar na een huwelijk tusschen hen volgt. Nu laat Luna de heidin Azucena ge vangen nemen en zijne soldaten her kennen in haar de dochter van de voor jaren verbrande heidin, maar zij tergt den graaf met de mededeeling, dat Man rico haar zoon is en zij wordt veroor deeld om, even als hare moeder, verbrand te worden. Manrico, die haar wil be vrijden, wordt ook gevangen genomen en zal onthoofd worden en nu biedt Leonore zich ter bevrijding van Manrico aan den graat aan, maar neemt vergift in en sterft aan de voeten van Manrico, als zij dezen zijne vrijheid aankondigt. Nu de graaf bemerkt, dat hij misleid is, laat hij het doodvonnis aan Manrico voltrekken, en toen dit geschied was. vertelde de heidin aan Luna, dat hij zijn eigen broeder had vermoord. Maakten de aantrekkelijke zelfs po pulaire melodien hier niet alles goed en bovenal was de vertolking niet zoo werkelijk schoon dan zou het libretto misschien alleen voor den Italiaan ver- duwbaar, begrijpelijk zijn Wij Neder landers nemen de muziek als hoofdschotel, het libretto als toespijs. Tot deze uitvoering werkten mede Mejuffrouw Kempees, Mevr. Dirckx v. d. Weghe en de Heeren D. Pauwels en J. Orelio als hoofdpersonen. Behoort de eerstgenoemde Dame nog tot de opkomende sterren, hare verschijning doet aangenaam aan. Zij vervulde de par tij van Azucena voortreffelijk. Van de hei din had zij zich eene fraaie type gemaakt. Haar zang was schoon en haar goed, rustig spel was te loven. In haar samenzang met den Heer Pauwels, vooral in het laatste bedrijf, kwamen heerlijk schoone momenten voor. Met genoegen wordt geconstateerd, dat, waar de drie andere genoemde hoofdpersonen prijken in de volle rijpheid van hun talent, Mejuffrouw Kempees hen reeds begint op zij te streven. Van de overige partijen en het orkest niets dan goeds. Met prijzenswaardigen ijver gaat de Heer Van der Linden voort zijne krach ten bijeen te trekken tot een goed ge heel. Het publiek is hem hiervoor dank schuldig, betoonde dien door luide bij valsbetuigingen. SCHOOL VOOR KUNSTNIJVERHEID. De afdeeling Woensdag- en Zaterdag middag cursus voor mannelijke leerlin gen, die van twee tot vier uur plaats heeft, zal voor het schooljaar 1895 eene aan zienlijke uitbreiding ondergaan. Niet alleen, dat de leerlingen van tijd tot tijd met de heeren leeraars een bezoek brengen aan het Museum van Kunst nijverheid en in de klasse kunstbeschou wingen zullen gehouden worden, doch de cursus is thans ook in twee afdee- lingen gesplitst, die in verschillende lokalen zullen werkzaam zijn. Het onderwijs der lagere afdeeling is aan den heer R. Stroth toevertrouwd, terwijl de heer T. Grabijn de meer gevorderde leerlingen onder zijne leiding zal houden. Voor het schooljaar 1895 worden nieuwe leerlingen ingeschreven. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Ingekomen giften sedert de laatste opgave Mevr. de wed. D. ƒ1000.v. d. M. 10.—, J. f 10.—, v. d.M. ƒ100.—,G. ƒ100.-, V- ƒ15.—, W. d. C./10.-, N.N. 50 H.L. gascokes, S./10. Freu le... ƒ2.50, I. K. ƒ25.Totaal met voorgaande opgaaf ƒ2872,50. Van eene uitvoering van T. en M. ƒ266.745 met een aangegeven doel. In het Museum van Kunstnijver- hoid zijn a. s. Zondag ten toon gesteld verschillende teekeningen van ontwerpen van den Heer H. L. Berlage, architect te Amsterdam. Des Zondags is de toegang vrij. De aandacht wordt gevestigd op de openbare vergadering van de Ver eeniging tot Afschaffing van Sterken Drank, Maaadag avond in hetNutsge- bouw, waar als Spreekster zal optreden Mevrouw Stellingwerfl—Jenting van Leeuwarden. De Heer H. T. Chappuis, van Amersfoort, zal Maandag in Weten en Werken de spreekbeurt vervullen. Aan het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem bestaat ge legenheid tot inschrijving van werke- loozen voor vakmannen op Woensdag avonden en losse werklieden op Zater dagavonden telkens van 8i/2 tot 9y2 uur op de Doelen ingang Luitensteeg. Door de Commissie worden de volgende werkeloozen met getuigschriften aanbe volen. Timmerlieden, metselaars, schilders, vuurwerkers, bakker, wagenmaker, lood en zink werker, koperslager, schoen maker, boekbinder, grofbankwerker, parapluimaker, loopknechts, lossewerk- lieden, te zamen 168 personen welke gedurende de laatste maand zijn inge schreven. H.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. BUBGEBL1JKE STAND. ONDERTROUWD. 11 Jan. B. van Opzeeland en W. Schaar. 16 Jan. W. der Linden en J A. van het Nede- rend. 17 Jan. C. Schellingenhout en A. Aafjes. GETROUWD. 16Jan. F. Keijzeren M. Wijnands. J.van Zonneveld en A. H. H. Aleman. J. B. Bos man en W. van Gasteren. J. L. Koster en M. M. P. Lunding. H. P. Traksel en A. van Nijkerk. 17 Jan. J. T. Schuiten en M. T. J. A. van Horsigb. M. T. Leijh en M. C. van Ek. GEBOORTEN. 9 Jan. D. C. Hazevoet geb. Fortgens z. H. Visser geb Bakker d. A. M. Plate geb. Malkus z. 10 Jan. M. Bos geb. de Vos d. A. J. Lippits geb. Harms d. K. M. Robbé geb. Verdonk z. en d J. Serné geb. van Gastel d. 11 Jan. M. J. van Kampen geb. Pjstoorz. G. Smit geb Bruin d. E.Scboon- derbeek geb. Hoevenaars z. C. Oomen geb. Doornbos d. G. J Ploeg geb Roeland d. C. M. W.Bennik geb. Groeneveld d. 12 Jan, J. Wesseling geb. Miesijerus z. J.J. Hen- drikse geb. Wijkhuizen d. 11 Jan. C. Ber- tholee geb Min d. M. G. S. Sagan geb. Stren gere d. T. van ">'es geb. Schrage z. A. van Dijk geb. Jongeneelen z. E. van der Tol geb. van Leeuwen z. M. M. Kneepkens geb. Es- 8er d. en z. R. Misset geb. de Jong z. M. van Sijp geb. Dop d. -- 14 Jan. S B.Eijkenaar geb. W iggers z. C Traksel geb. de Geus d. 15 Jan. E. G. Rutte geb. Heeremans d. C Terpoorten geb. Scbolte d. C. G. A. van der Velde geb. Werninkd. M. Cornet geb. Bontenbal d. J. A van Nierop geb. Huigen z. T. J. Zwaga geb. Mulder d. G. duist geb. Lieman d. 16 Jan. J. W. van Raaij geb. Toepoel d. 1 C. Smit. geb. Kruijeri. C. A. van Leeuwen geb. Teunissen d. 17 Jan. J.J. van den Bosch geb. Ploeg d. OVERLEDEN. 9 Jan. J. M HartellO m. d. de Haasstraat. 10 Jan. J. Kragt geo. van Eijbergen 81 j. Koudenborn. B. S. van dér Hart 4 m. z. Kerkbofatraa'. 11 Jan. E. Greeff geb. Hooi schuur 62 j. KI. Heiligland. M. Smit 21 m. d. L Poellaan.J. M. M. Pellemans 1 m. z. Ripperdastraat. M. Leleber geb. Oudshoorn 48 j. Klaverstraat. H. Geeve 47 j. Kouse- bandslaan. A. Kaan 11 m d L. Heerenvest. 12 Jan. J. van den Hoogen geb. Pasrdekoper 71 j. Leliestraat. S. A vander Willigengeb. van der Heil 61 j. Mauritsstraat. A. Kruup 15 m. z. Amsterdamstraat. C. Rees 23 m. z. Ged. Raamgracht. HJan. M.J. Geelhoed 69 jMr. Joostenlaan. J. Lodder geb. Brons geest 64 j KL Houtstraat. 14 Jan. L. Planje 3j.z Jacobstraat.15 Jan. G. Roesink 78 j. L. Vlamingstraat. A. W. A. van Roon geb. Majoor 641. Bteksteeg. 16 Jan. H. Hansen geb. van Marlen 64 j. N Gracht. M. Ter poorten 1 d. d. Kamperstraat. S. A. Schre- gardus geb. Tjassens 47 j. Hasselaersplein. P. Boeree 84 i. Zijlweg. A. JFranssen2j. z. Barrevoetenstraat. C. van Orden Donker ?eb. Avis 66 j. Spaarne. 17 Jan. G. van der 'utten 61 j. Sohotersingel. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks f uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot lure voor da eigenaars terug te bekomen zijn. Eene zweep. Eene schaats. Twee schellen van een paard. Een doekje. Een keeshond. Een zeep bakje met een brander en pit. Eene porteraonaie met eenig geld. Een juk. Een hoed. Een kerkboek. Een fransch boek. Een oorbel. Een ring met sleuteltjes. Een schaartje. Een kleermakerskleedje. Een kindermofje. Een gouden ring. Een horlogeketting. Eene broche. Een mand met eene wasch. Een gedeelte van een gouden horlogeketting. Een kinderboezelaar. Een handmof en een sloop. Een zakboekje. Eenige- sleutels. GRAAN- EN ZAADMARKT- Marktbericht van 14 Jan. 1894. Witte tarwe ƒ4.10. 5.10. Rogge a> 3.50. 3.85. Haver 2.40. 2.50. Gerst 3.75. 4.10. Duivenboonen 5.10. 5.80. Paardeboonen 4.60. 4.95- Goene eruiten 7.75. 8.25.. Markt van 14 Jan. 1805 Boter. Aangev. 94, verk. 94 KG. L. pr. 1.20, H. pr. ƒ1.30, p. KG. Biggen. Aangev. 47, verk. 47 st. L. pr. 4.H. pr. ƒ6.00, p. st. Schrammen. Aangev. 31 verk. 26 st. L. pr. ƒ8.H. pr. /II.p. st. Aardappelen. Aangev. verk. HL. L. pr. H. pr. p. HL. Appelen. Aangev. 39 verk. 23 HL. L. pr. f 4.00, H. pr. 6.00, p. HL. Peren. Aangev. 22 HL. verk. 14 HL. L. pr. ƒ2.00, p. HL. 5.00. p. HL. VEEMARKT 16 Jan. 1895. Aangevoerd: Prijs: 24 N. Kalveren 8.—. 12.— 20 Schapen 17.» 32. ORGELBESPELING in de Groote- oi St. B&vokerk alhier op Dinsdag 22 Jan. 1895, des namiddags vaa 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Recordare uit Mozart's Requien R. Schaab. S. Sonate No. 4S. de Langen a. Allegro moderato. b. Andante. c. Maestoso e vivace. 4AdagioBeethoven. B. Aria «Und ob die "Wolke.".Weber.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2