verliezen tot den terugtocht genoodzaakt. De Chineesche troepen telden 12000 man. De Japanners vervolgden den vij and en maakten zich meester van zijn geschut. Het verlies aan dooden en gewonden, dat de Chineezen leden, wordt op 900 man geschat. Van den keizer van China was verhaald dat hij zich buiten zijn rijk in veiligheid zou stellen tegen de altijd voortrukkende Japanners, m. a. w. dat hij vluchten zou. Dit schijnt echter in 't geheel niet in 's keizers bedoeling te liggen, althans hij spreekt het gerucht tegen. Tevens gat de keizer kennis van uitgebreide finantieele hervormingen, aangezien de rijksgeldsmiddelen door onbekwame en onwaardige generaals zijn verkwist. Met deze keizerlijke verklaring kunnen de generaals het voorloopig doen, maar beter ware het te zorgen, dat dergelijke dingen niet plaats hebben. Inmiddels schijnt in China eene op lichterij en knoeierij op groote schaal te bestaan. Men spreekt van het brutaalste bedrog, gepleegd door hooggeplaatste ambtenaren, bij het inkoopen van wa penen en ammunitie, en natuurlijk komen in een oorlogstoestand als nu, zulke zaken aan het licht. President Faure was al dadelijk niet gelukkig met zijn nieuw ministerie. De kabinetsformeerder, de Heer Bourgois, trachtte eenige radicale elementen in het ministerie te brengen, doch deze stelden zich slechts beschikbaar onder voorwaarde van invoering eener pro gressieve inkomstenbelasting, waarmede de gematigde republiekeinen zich niet konden vereenigen. Bourgois heeft toen van de opdracht afgezien. Bourgois heeft opnieuw, op Faure's verzoek, pogingen in bovengenoemden geest aangewend, doch de eischen zijn thans eenigszins anders gesteld. Met beter gevolg dan de eerste maal is het thans mogen gelukken een mi nisterie samen te stellen. Koning Alexander van Servië ligt overhoop met zijn papa, en koning Milan. Het schijnt den jongen vorst duidelijk geworden te zijn, dat papa hem niet altijd ten beste heeft geraden. Naar bericht wordt, zou koning Ge orge van Griekenland plan gemaakt hebben om afstand te doen van de regeering en zulks ten behoeve van prins Konstantijn zijn twintigjarigen opvolger. Men wil, dat de koning tot dit besluit gekomen is tengevolge van het mislukken zijner pogingen om orde te stellen op 's lands financieelen toe stand. Hoewel dit gerucht nadere bevestiging behoeft, is het waar, dat er iets broeit. Het ministerie heeft ontslag genomen en wel naar aanleiding van het feit, dat de kroonprins eene volksvergadering heeft bijgewoond, welke gericht was tegen de regeering. In deze vergadering moet de kroonprins het woord gevoerd hebben, waardoor Z. K. II. dus zou ingestemd hebben met de afkeuring, aldaar uitgesproken over het beleid der ministers. De Boheemsche landschoolraad heeft bevel gegeven, dat in de scholen de proeven met het steilschrift moeten gestaakt worden en het schuine schrift weer moet worden ingevoerd. Er wordt ook geklaagd te Weenen over de verwarring door het steilschrift in het schrijfonderwijs gesticht, doch een en ander bewijst nog niet, dat het steilschrift voor het opkomende geslacht is af te raden. In den heden verschenen halfjaar- lijkschen Gids van de Nederl. Bell- Telephoon-Maatschappij wordt een ver meerdering van 219 geabonneerden vermeld, zoodat het totaal nu 4335 bedraagt, waarbij de 51 gemeenteposten te Amsterdam niet zijn meegeteld. Het aantal gesprekken over inter communale lijnen word berekend op 110,000. Binnenkort zal het verkeer tusschen het Zuiden en het Noorden worden verbeterd, zoodanig, dat de lijn Amster damRotterdam van het transito ver keer naar de oostelijke netten zal wor den ontlast. Ook zal spoedig gemeen schap worden verkregen met Antwerpen en met Bremen. Te Assendelft is de nieuwgebouwde kerk j.l. Zondag in gebruik genomen. Door een koor van een 50 tal dames en heeren, werden eenige plechtige feestliederen gezongen, terwijl Ds. de Vries eene toepasselijke rede hield. Het flinke kerkgebouw, staande op dezelfde plaats waar de oude kerk stond, die in het najaar van 1893 door den bliksem getroffen, nagenoeg geheel uit brandde, is in alle opzichten goed af gewerkt en van toren met uurwerk voorzien. De bouw is uitsluitend aan ingezetenen opgedragen, onder leiding van de heeren De Wolf en Van Foreest te Beverwijk De bekende ruïne van Brederode onder Velsen werd in het afgeloopen jaar bezocht door 11574 personen. Op aanvraag van het Gemeentebestuur hebben de ingezetenen van Sloten (N. H.) besloten, geen giften meer te geven aan vreemde bedelaars, die meermalen ten getale van 50 of 60 op één dag, de woningen afloopen. Aan dat soort van lieden, meestal uit Amsterdam komende, worden ook de talrijke kleine diefstallen, den laatsten tijd voorkomende, ten laste gelegd. De gelden op deze wijze bespaard zullen geschonken worden aan de kas tot werkverschaffing. Te Haarlemmermeer bij Halfweg is Donderdag middag afgebrand de woning bewoond door den arbeider Groeneweg, behoorende aan Mej. Berkemeier te Haarlem. Een aangrenzende stal, waar uit het vee reeds was verdreven, werd door de spoedige hulp van de brandweer behouden. Alles was verzekerd. De vrachtrijder S., rijdende tusschen Haarlem en Amsterdam, is Dinsdagavond door een hem onbekenden man op den Amsterdamschen straatweg aangerand. Reeds had hij's mans jas opengesneden, waarschijnlijk met het doel zijne porte feuille machtig te worden, toen hij door het flinke optreden van S. op de vlucht ging- HAARLEM 25 Januari 1895 Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is definitief benoemd tot adjunct commies ter gemeente-se cretarie, afdeeling Onderwijs, de heer P. Kalbfleisch. Door de Haarlemsche Kegelclub „Hard gaat ie" alhier, is aan de Neder landsche Kegelclubs de volgende circu laire gezonden: Het zal uwe aandacht misschien niet ontgaan zijn, dat door de vrije baan- wedstrijden de concoursen in den,laatsten tijd wel eenigzins ontaard zijn. Het is daarom, dat onze club het initiatief heeft genomen tot een concours, waar bij deze wedstrijden niet voorkomen. Tot deelname aan dit concours, dat alleen uit Korps- en Personeelen wed strijd zal bestaan, hebben wij de eer U beleefd uit te noodigen. De Korpswed strijd zal gehouden worden opZondag 17 Februari, Zondag 24 Februari en Zondag 3 Maart a.s. De Personeele wedstrijd duurt van Zondag 17 Februari tot en met Donderdag 7 Maart. Prijs- uitdeeling, Zondag 10 Maart, hopende, ook uwe club bereid te vinden, ons te steunen in onze poging tot verbetering der concoursen, door deelname aan beide wedstrijden. De Beverwijksche Zangvereeniging, Directeur de Heer K. F. van Maas Jr., geeft Woensdag 30 Januari 1895, in de Bovenzaal van het Hotel »de Zon," te Beverwijk eene uitvoering met mede werking van Mevrouw A. Böhm, So praan, Haarlem; Den Heer A. C. Reisig, Tenor, Den Haag; Den Heer J. Knoll, Baryton. Haarlem; Den Heer A. Fiorani, Piano, Amsterdam. Het programma vermeldt met andere toonwerken de opvoering van Kalanus, Dramatisch Gedicht van Carl Andersen, voor Soli, Koor en Piano, Niels W. Gade. In het afgeloopen jaar zijn door de politie alhier opgemaakt 825 proces sen-verbaal wegens misdrijven enz. zijnde 153 meer dan het vorig jaar 1893, en 1096 processenverbaal terzake politie- overtredingen, waaronder 415 wegens openbare dronkenschap, zijnde 12 meer dan in 1893. Door de rechercheurs Verkerk en van Halst zijn aangehouden Johannes Frederik Tuinman, oud 31 jaren, en Simon Hagen oud 23 jaren, verdacht van diefstal van ongeveer 140 kilogram lood van een koepel staande op het Buitenverblijf von de dames Sluyterman van Loo, gelegen onder de gemeente Heemstede. Zij hebben reeds vroeger we gens diefstal gevangenisstraf ondergaan. Door de politie alhier zijn in beslaggenomen een valsche kwartgulden en een tiencentstuk beide voorzien van de beeltenis van H. M. Koningin Wil- helmina en het jaartal 1894, blijkbaar bestaande uit lood. Aanstaanden Zondag zullen op het Museum van Kunstnijverheid de werk- teekeningen voor meubelmakers smeden, decoratieschilders als ook de bouwkun dige teekeningen van den heer H. Berlage Nz. nog tentoongesteld zijn. Wij kunnen de ambachtslieden ten zeerste aanbevelen eens een kijkje te gaan nemen daar deze tentoonstelling van veel belang voor hen is. Naar men ons mededeelt worden in Haarlem pogingen aangewend tot het oprichten van een Botanisch Lees gezelschap. De vele bloemenliefhebbers onzer stad zullen deze poging voorzeker gaarne steunen, daar het gezelschap zich voorstelt de beste Engelsche, Fran- sche Duitsche, Amerikaansche, Belgische en Oostenrijksche tuinbouwbladen onder hare leden te doen rondgaan voor een geringe jaarlijksche contributie. Voor nadere inlichtingen zie men achterstaande advertentie. Door den Heer H. L. C. Petri, Directeur van het Rijkstelegraafkantoor alhier, is met ingang van 1 Mei, eervol ontslag aangevraagd uit bovengenoemde betrekking. Gedurende veertig jaren was de Heer Petri bij de Telegrafie werkzaam. Aan het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem bestaat ge legenheid tot inschrijving van werke- loozen voor vakmannen op Woensdag avonden en losse werklieden op Zater dagavonden telkens van 81/2 tot 9i/j uur op de Doelen ingang Luitensteeg. Door de Commissie worden de volgende werkeloozen met getuigschriften aanbe volen. - Timmerlieden, metselaars, schilders, vuurwerkers, bakkers, wagenmakers, lood - en zinkwerker, koperslager, schoen maker, steenhouwer, boekbinder, grof- bankwerker, parapluimaker, modelma ker, cirkelzager, tuinknechts, loop knechts, lossewerklieden, te zamen 190 personen welke gedurende de laatste maand zijn ingeschreven. H.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: iPE ItK VB ItSVHAI PIN G. Van 1 Nov. tot 24 Jan. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor bloemistknecht. 1 voor dames-laarzenmaker. 6 voor schilder. 12 voor los werkman. 3 voor kleedermaker. 1 voor baker. 42 voor werkvrouw. 6 voor waschvronvr. 9 voor naaister. 2 voor kookster. 1 voor strijkster. 1 voor dagmeisje. 1 voor waakster. 2 voor mangelwerk. 6 voor grondwerker. 18 voor loopwerk. 3 voor breiwerk. 14 voor loopknecht. 5 voor oppasser. 8 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker. 4 voor schrijfwerk. 1 voor 8tucadoor. 2 voor koetsier. 8 voor kantoorbediende. 2 voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 2 voor lichtwerk 1 voor broodbakkersknecht. 1 voor zadelmaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenachen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Jloelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagel^'ks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij de» Administra teur, bureau Doelen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 23 Jan. H. P. de Bell en A. Timmermans. J. N. Caarls en A. G. F. Kaart. C. J. Klum- per en M. Wijnands J. Maas en A. M. van Eijndihoven. P. van Dijk en A. Terpstra. C. Duin en W, L. A. Clavel. J. Dekkeren F. W. C. Steinheiser. J. II. Stolle en A. E. van Slooten. 24 Jan. J. Veltbuijsen en G. J. Tollenaar. J. E. Winkler en E. Langeveld. GETROUWD. 24 Jan. JProsee en C. JC Smits. GEBOORTEN. 16 Jan. J. Smit geb Weidemaz. 17Jan. J. F. Wijkhuizen eeb. Gosewehr d. M. J.van Dokkum geb. Mfezerus d 18 Jan. J. M. A. Piers geb. Lujjken z P. Marinus geb. Sier huis z. J. J. Schouten geb. Heijdanusd. J. A. W. Inslegers geb. Henning d. J. W. Bakker geb. Boere d. J. van Nielen geb. Hottentot z. 19 Jan. M. E. Landwier geb. Miezenbeekd. M.E.Comptergeb. Strengers d. M. B. Stades geb. Leis d. C. Steets- kamp geb. van der Vliet d. J. Horselenberg geb. Hensen z. D. C. van der Vossen geb.de Haan z. M. E. Slobbe geb. Keesen z. 20 Jan. G. Hopmans geb Jongen z. A. Hu- bers geb. van Galen d. C. M. Toepoel geb. Bernhard z. T. Visser geb. Meijer d. N. de Vries geb. Poppelsdorf d. M. G. Noëgeb. Struijs z. A. M. deJonggeb.Hossz. C.T. Overbeek geb. van Damd. 21 Jan.A.C. Ho ning geb. Rosbacbd. E. Tuijtel gen. Boeree d. S. H. van Andel geb. Mourik z. C. E. ter Smitten geb. Teunissen z. A. M. van Ha mel geb. van der Willigen d. H. Caalen geb. Stol z. 22 Jan. P. van Marsbergen geb. Ul- rich d. C. Overtoom geb. Franken z. G. J. de Buur geb. de Kleine d. G. M. Smits geb Kook d. G. Hemelrijk geb. Boomsd. C. J. ELeijlveldt geb. van Mierlo z. A. H. Mercier geb Wurfbain d C. G. Balm eeb. Koek d. 23 Jan. M. E. Scbolten geb. Verbeek d. C. de Nijs geb. van Wort d. P. Verwergeb. Buiter d. en z. J. M. Kernekamp geb. Smink d. P. Hoogbergen geb. Pragged. 24 Jan. M. Martens geb. Hogenes z. J. Bloemzaad geb. Alders d. OVERLEDEN. •17 Jan. C. Campen geb. van Boxtel 76 j. Ha- gestraat. J. van Beem geb. Verschuil 77 j. Rustenburgerlaan. 18 Jan. A.C. de Witlm. z. Oranjeboomstraat. H. J. A. Walker70j. Ridderstraat. A. S. Visser geb. de Haan 76 j. Kenaustraat. 19 Jan. A. A. Teunissen 21 m. z Sopbiastraat. A. Fortgens geb. Bouwman 71 j. Raamve8t. H. W. de V.s 4 m.d. Roze- straat. W. ten Bosch geb van den Anker 64 j. Oranjestraat. P. Schenkel geb. Loos 76 j. Jansstraat.M.G. Kitserol5m.d. N School steeg. 20 Jan. J. Vellemand3 m. z. Vrouwe- steeg. G. J Groeneveld 7 m. z. L. Heeren straat. J. C. Wiedijk 3 j. z. Zomervaart. E Wiedijk 8 m.z Zomervaart. 21 Jan M. F'aasen geb. van Seheijndel74 j. Hagestraat. H. van der Heijden geb. van Biggel 72 j. Doel- straat. 22 Jan. A. Lipt 14 m. z. Ged. Oude Gracht M. E. Jacques geb. Beaufort 46 j. Kinderhuissingel. 23 Jan. C. Pirovano geb. Hendriks 90 j. Brouwersvaart.— H. Hoppe geb. Voslamber 30 j. Üostvest. T. Kool 69 j. Klaverstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks fuitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot lure voorde eigenaars terug te bekomen zijn. Een handschoen. Een fluweelen strik. Eenige oorbelletjes. Eene parapluie. Een paar oorbellen. Een knipmes. Een krat van eon wagen. Eene por- temonnaie met een lombardbriefje. Eene portemonnaie met eenig geld. Eene zak met soda. Een boezelaar. Een zilveren oorknopje. Eene beurs met eenige centen. Eene portemon naie. Een brief. Eene cachenez. Eene duif. Gevonden in de opgehaalde vuilnisstoffen een gouden medaillon, inwendig met haar bewerkt, waarin te lezen staat »ter nagedachtenis aan mijn vader," terug te bekomen aan het bu reau van den Hoofdopzichter over de Gemeente Reiniging. Een rijtuig- kruk. Een koperen plaat. Een zakje koffie. Een handschoen. Eene muilkorf. Eene zweep. Eene broodkaart. Eenige sleutels. GRAAN- ENZAADMARKT. Marktbericht van 21 Jan. 1894. Witte tarwe f 4.90. f 5.-. Rogge 3.30. V 3.65. Haver 2.25. V 2.50. Gerst V 3.30. Duivenboonen 5.20. V 5.60. Paardeboonen 3> 4.30. V 4.75. Bruine boonen »10. V 15.25. Blauw maanzaad V 6.25. Bruin mosterdzaad V 10.— ORGELBESPELING in de Groote- ol St. B&vokerk alhier op Dinsdag 29 Jan. 1895, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Sonate No. 4Mendelssohn. a. Allegro con brio. b. Andante religioso. c. Allegretto. d. Allegro maestoso. 2. Elsa's Brantzug znm Miinster..R. Wagner. 3. Preludium en FugaJ. S. Bach. 4. Aria „Jerusalem'' uit Paulns Mendelssohn. 5. NachspielRinck.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2