HAARLEMSCH Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 13. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86 Zeventiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 16 Februari 1895. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. o. 40 BERICHT. EDEL METAAL, f 0.50 ingen. en f 0.75 geb. Haarlem, 15 Februari 1895. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf— ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nonuners 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Adverteniiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk, nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet ap Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. van de is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. De ondergeteekenden berichten, dat de drie Novellen van Vincent Loosjes, die als Feuilleton in dit blad versehenen zijn, te zamen in één bandje, onder den titel: voor de abonnés verkrijgbaar zijn, k DE ERVEN LOOSJES. Derde Bachconcert. Na al wat er over het laatste optre den van professor Joachim in ons land geschreven is, kunnen wij over zijne verrichtingen in onze concertzaal, bij gelegenheid van het derde Bachconcert, kort zijn. Te eerder, omdat geen woor den instaat zijn, den machtigen indruk te beschrijven, dien zijn spel bij den hoorders heeft achtergelaten. Alle aan wezigen hun aantal was uiteraard zeer groot hebben ongetwijfeld met innige bewondering de heerlijke ver tolking der drie door Joachim gekozen vioolnummers gevolgd en zich opnieuw onder de verheffende bekoring gevoeld, die van zijn spel uitgaat. Als de eerste onder de eersten, viel hem een succes ten deel, als zelden aan kunstenaars wordt geschonken. In spontane geest drift uitte zich de opgetogenheid en de dankbare stemming waartoe zijn spel het gemoed opvoerde; helaas, dat een gevoel van weemoed moest oprij zen bij de gedachte aan het scheiden van dezen innemenden, hoogbegaafden kunstenaar. De heer Joachim, hoe krachtig ove rigens nog naar lichaam en geest, is welhaast den leeftijd genaderd, die tot rust dwingt, althans het maken van groote reizen verbiedt. Hij werd gebo ren den 15 Juli 1831 (te Kittsée bij Presburg in Hongarije). De kans van een wederzien is dus zeer gering. Hoe dit moge zijn, de herinneringen aan zijne persoonlijkheid, aan zjjn rein, poë tisch gemoed en warm gestemd kunste naarshart zullen niet versterven. Het zelfde werk dat de heer Joachim in 1888 bij een Bachconcert voordroeg, het vioolconcert van Beethoven, werd ook nu op het programma gebracht. Joachim en dit Beethovensche concert zijn niet van elkaar te scheiden. Indien beiden, componist en violist tijdgenooten geweest waren, zou het vermoeden ge wettigd zijn, dat het concert voor het talent van Joachim geschreven werd. Bekend is het, hoe hij er reeds als knaap, op zijne eerste groote kunstreis, den stuggen, doorde grooiste kunstenaars vewenden Engelschen adel door in ver rukking bracht. Wie zal de duizenden tellen, die van dat oogenblik af hem, op zijne zwerftochten door geheel Europa, hunne vereering en bewondering hebben geschonken voor den verheerlijkten stijl, waarin hij Beethoven weet te vertolken. Na deze pauze speelde de heer Jo achim eene Romance uit zijn Tjngarisch Vioolconcert en als toegift de bekende Gavotte van Bach. Beide werken konden slechts de overtuiging versterken, hoe elke zielsbevinding op het instrument van dezen kunstenaar hare analoge ex pressie vindt. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat het orkestrale gedeelte in de beide eerste voordrachten, onder de leiding van den heer Kes, zich in al zijne heerlijkheid ontvouwde; evenmin welk eene overschoone wedergave aan de overige orkestwerken, waaronder ons de Symphonie van Mozart en Mendels sohn's ouverture Die Fingalshöhle geschreven na eene reis door Schotland - bijzonder welkom waren, te beurt viel. Genoeg zij het een woord van diep gevoelde erkentelijkheid uit te spreken voor dezen onvergetelijken kunstavond, een woord dat weerklank zal vinden bij heel het auditorium, dat van dit muzikaal festijn heeft mogen genieten. B. Niettegenstaande de weerprofeten al vóór acht dagen verandering beloofden, blijft het doorwinteren, vreugde van de schaatsenrijders, die zich evenwel bekla gen over slechte banen, een gevolg van de gevallen sneeuw. De scheepvaart is thans geheel gestremd. Steeds raadpleegt men den thermometer, zijn stand wisselt de af tusschen 8° en 24° F. hooger is hij de laatste dagen zelfs op het gunstigste deel van den dag niet geweest. Op onze rivieren heeft het ijs zich vastgezet en op een paar punten wordt de overtocht onderhouden door paard en kar. Voor enkelen is het ijs een uitkomst; het zijn zij, die als baanveger aan den kost zoeken te komen, maar 't is won derlijk, dat er zooveel schaatsenrijders zijn, b.v.b. op de Amsterdamsche vaart, die voor de groote diensten die zoo'n baanveger bewijst, volstrekt geen oog hebben, en den man voorbij zwieren, zonder de gebruikelijke paar centen te offeren. Werkt zoo'n man voor zijn genoegen, of miskent men het genot dat een goede baan verschaft. Het buitenland klaagt ook over koude. Te Londen zijn eenige personen dood gevroren. Een er van was een huur koetsier. Ook in de bergen is veel sneeuw gevallen, op het Eiffelgebergte meer dan zes voet. De bewoners der Rijnstreek maken zich terecht ongerust tegen den tijd dal de dooi "invalt eh al die sneeuw als ijs terecht komt in de rivier, die zulke massa's water onmogelijk kan afvoeren, tenzij zij geheel vrij van ijs is. Tegenover al de profeten die nog meer koude voorspellen, houdt de Figara er den moed in; hoewel bekennende, dat het, buiten zijn toedoen, erg koud is, roept hij het verkleumde menschdom toe: Nog een paar dagen en dan krijgen wij regen. Wij voegen er bij, en spiegelgladde straten, want de vorst zit te diep in den grond, dan dat wij er bij regen alleen maar met een modderlaagje zouden afkomen. In Italië moeten schoolkinderen, die door den sneeuwstorm werden overvallen, dood gevroren zijn, of omgekomen van hongerin Silezië zijn vier personen bevroren, in de Bukowina eveneens vier. Ook in de Vereenigde Staten houdt de koude aan, waarschijnlijk tot groote vreugde der schoolkinderen, want evenals in Engeland, zijn daar in een groot aantal plaateen de scholen gesloten. v In Rusland wordt het verkeer al meer gestremd, in het zuiden zoowel als in het noorden. In België is zelfs de Schelde gesloten. Naast deze berichten van koude, de berichten wier ontstaan daarmede in onmiddellijk verband staan: die van de ongelukken, welke er het gevolg van zijn. Te Londen neemt het aantal dood gevroren personen een onrustbarende hoogte aan; te Renaix nabij Gent,zijn twee kinderen van 6 en 8 jaren, wier moeder in het ziekenhuis ligt, doed in hunne woning gevonden; zij waren bij gebrek aan brandstof bevroren. Een buitengewoon, lage thermometer stand wordt uit Schotland bericht. De thermometer van het Casleton-observa- torium Braemar stond gistermorgen op 17° onder 0° Fharenheit (49 graden vorst). In de meeste gevallen loopen werksta kingen uit tot schade van den stakerde glasarbeiders te Rive de Gier, Frankrijk, hebben dit ondervonden. Zij weigerden te werken, zoolang de directie der fa briek een ontslagen werkman niet weer in dienst nam. De directie hield voet bij stuk, ook de arbeiders, doch de directie nam vreemde werklieden in dienst en na eene maandenlangen tijd van ellende en zonder vereffening van 't verschil kwamen zij tot de overtuiging, dat het zóó niet langer gaan kon. Zij werden evenwel lang niet allen weer op de fabriek toegelaten. Het Belgische geld wordt tegenwoor dig in onze Zuidelijke provincies streng geweerd. Men berekent, dat de invoer ders van dat geld twaalf percent winst genieten. Wie dat betaalt? Natuurlijk de personen, die de munt thans tegen Belgischen prijs verkoopen, wat tegen den Nederlandschen prijs gekocht is. De Zuidelijke provincies van ons land ont vangen 200 centime-stukken, 94 centen, voor 100 cents, verlies voor den houder van 6 cents, en men meent, dat dit kapitaal tweemaal in een jaar wordt omgezet. De nieuwe Engelsche voorschriften betredende het voorkomen van aanva ringen op zee blijven nog heftige be strijders tellen. Mannen van gezag ver klaren, dat de nieuwe seingeving aan leiding tot verwarring, zelfs tot ongeval len zullen geven. Bij Wei hai-Wei lagen nog steeds dertien Chineesche schepen werkeloos. Naarmate de Japanners meer begonnen op te dringen, werd zij ook meer het doel der Japanners en haar toestand werd onhoudbaar. Admiraal Ting, dit inziende, heeft nu eenvoudig zijn vloot aan Japan overgegeven, met beding van lijfsbehoud voor de bemanning. Nu zou men meenen, dat het tijd wordt, vrede te sluiten, doch China schijnt er nog niet ernstig aan te den ken, of misschien de tusschenkomst van Europa af te wachten. De meening be staat, dat niet alleen China en Japan belang hebben bij het tot stand komen van den vrede, maar dat ook de Euro- peesche belangen er zeer nauw in be trokken zijn. Een Amerikaansch corres pondent beweert, dat de Chineezen in Mandschoerije nu 178.000 soldaten ter beschikking hebben. Wel wat onverwacht is een bericht, naar Berlijn over Weenen gekomen, dat eene omwenteling te Sofia, de hoofdstad van Bulgarije, is uitgebroken. Vorst Ferdinand moet naar Rumenië gevlucht zijn. Ter gelegenheid van het vertrek van koning Alexander van Servië naar het buitenland werd weer het gerucht ver spreid, dat de koning een vrouw zocht, waarschijnlijk aan het hof van Hessen. De Servische correspondent der Frank furter Zeitung deelt thans mede, dat moeder Nathalie en vader Milan gaarne zouden zien, dat koning Alexander zich eene levensgezellin zocht, doch dat daar over met geen enkel hof betrekkingen zijn aangeknoopt. Nog steeds gaan berichten omtrent plannen van koning Leopold van België om afstand te doen van den troon. Naar men weet, heeft koning Leopold geen zonen, en zal alzoo de jongere broeder des konings, de graaf van Vlaanderen, behooren op te volgen, doch deze is ook reeds bejaard en bovendien doof; hij zal dus waarschijnlijk zijne rechten niet doen gelden. Als de eigenlijke troonopvolger wordt dan ook steeds beschouwd prins Albert, de eenige zoon „van den graaf van Vlaanderen, die in April den leeftijd van 20 jaren zal bereiken. Van de drie dochters van koning Leopold is de oudste prinses Louise, gehuwd met prins Filips van Saksen- Coburg en de tweede, prinses Stephanie huwde in 1881 met den Oostenrijkschen Kroonprins Rudolf, die, gelijk men zich zal herinneren, in 1889 een einde aan zijn leven maakte. De jongste dochter des konings, prinses Clementine, nu 23 jaren oud, is nog ongehuwd. De graaf van Vlaanderen heeft, behalve prins Albert, nog twee kinderen, de prinsessen Josephine en Charlotte. De eerste is gehuwd met prins Karei Anton van Hohenzollern en de tweede met den Oostenrijkschen aartshertog Ferdinand

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1