De Japanners hebben Chee-Foo duch tig beschoten en zijn toen, zonder meer, vertrokken. Maar het voorloopig doel, schrik aan te jagen, was bereikt; bij duizenden vluchtte de Chineesche be volking. Zich uit de voeten maken verstaan de Chineezen uitstekend. Het zal wel tot in Maart duren eer de vredesonderhandelingen weer een aanvang nemen, de onderhandelaars schijnen nu voorzien te worden van voldoende volmacht. Althans hun moet die per telegraaf zijn verstrekt, hoewel van andere zijde wordt bericht, dat de onderhandelaars zijn teruggeroepen. Het verdient opmerking, dat er sprake is van troonsafstand van den keizer van China. Men denkt, dat Rusland, Frankrijk en Duitschland zullen tusschenbeiden komen bij het bevorderen van den vrede en reeds gaan geruchten, dat een der voorwaarden zal zijn de openstelling van alle Chineesche havens, alsmede de ge lijkstelling van het muntstelsel met Europa. De Chineesche vloot bij Leoe Koeng- tau moet voor een groot deel vernield zjjn, doch hiertoe schijnen de Japanners zich geducht te moeten ingespannen hebben. Twee admiralen der Chineezen zijn waarschijnlijk met hunne schepen ten gronde gegaan. Het kan ook zijn, dat zij gevlucht zijn. Toch wordt hier de betoonde dapperheid der Chineezen ten zeerste geroemd. Men meent, dat Japans overmacht te zee hiermede voldoende is gevestigd. De veelbesproken leening van zes en dertig miljoen gulden, voor China open gesteld, is nog voor geen derde gedeelte volteekend. Het is te denken, dat men wacht tot het geld voor de oorlogsschat ting gevraagd wordt. Een der bladen brengt het volgende voorval in herinnering uit de dagen, toen Frankfort nog een vrije Rijksstad was. Een sneltrein stond gereed naar Kassei te vertrekken. De reizigers had den reeds plaats genomen en de por tieren waren gedeeltelijk reeds alle ge sloten: alleen twee heeren wandelden nog kalm in een druk gesprek gewikkeld voor een coupé eerste klasse op en neer. Beleefd groetend trad de hoofdconduc teur op hen toe en verzocht hun plaats te nemen. De heeren bekommerden zich niet om die waarschuwing en vervolgden hun gespreknog eens herhaalt de conducteur zijn waarschuwing, doch met hetzelfde succes. De reizigers in den trein worden ongeduldig en voor de derde maal treedt de hoofdconducteur toe op de heeren op het perron en zegt: „Ik moet u dringend verzoeken uw plaatsen in te nemen, heeren, want de trein moestal lang zijn vertrokken." „Laat mij met rust, kerel 1" schreeuwde een der heeren den beambte toe. Weet ge niet wie ik ben? Ik ben de keurvorst van Hessen!" »Zoo!" antwoordde de hoofdconducteur, „dan zal ik u eens laten zien wie ik benHij floot, sprong in zijn wagen en twee verblufte gezich ten keken den vertrekkenden trein na. Zooals men verwachtte, was het achter blijven van het stoomschip Gascogne, dat acht dagen te laat te New-York binnenkwam, te danken aan het breken van de groote as, wat tot tweemaal toe plaats had, waarbij nog kwam een vree- selijke storm, die het schip honderd en veertig mijlen uit den koers dreef. Op het vernemen van de tijding van aankomst was men te New-York zeer opgewonden en van het Fransche con sulaat stak de vlag uit. De manschappen en de reizigers had den zich gedurende den overtocht uit stekend gehouden. Pastoor Kneipp is thans te Parijs. Hij zal daar consulten geven en voordrachten houden. Volgens een bericht uit Freiburg in Zwitserland zou de vermaarde waterdok ter waarschijnlijk aan de Universiteit aldaar benoemd worden tot Professor in de pathologie en therapie. Op voorstel van den Engelschen minis ter Harcourt zal er eene commissie wor den benoemd tot onderzoek naar den toestand der werkeloozen. Het vergaan van het Duitsche land verhuizersschip de Elbe is in de Duitsche Rijksdag ter sprake gebracht. Er werd gevraagd waarom de regeering geen toezicht houdt op zulke schepen. Immers, eerst wanneer de Staat toe zicht houdt, is men er zeker van, dat de bepalingen, welke noodig zijn om de veiligheid der passagiers te verzekeren, inderdaad naar behooren worden uit gevoerd. De Rijkskanselier deelde mede, dat de Regeering zich reeds geruimen tijd met deze kwestie bezig houdt. Van alle kanten komen bijdragen ten behoeve van de weduwen en weezen der verongelukte reizigers en matrozen. De weduwe van een der omgekomen reizigers, Schuil, wiens leven voor 100.000 Mark verzekerd was, heeft deze som ter beschikking gesteld van de commissie. Volgens de frankfurter Zei- tung bevond zich aan boord van de Elbe voor eene waarde van 300 000 Mark aan goederen, uitsluitend door deBer- lijnsche fabriekanten afgezonden. Het geheele bedrag der geleden schade is nog niet vastgesteld. Juffrouw Boeker, de eenige vrouwelijke passagier, die gered werd, is vertrokken naar Osborne, waar keizerin Frederik bij koningin Victoria vertoeft. De Duit sche dame werd daar door beide vor stinnen ontvangen. Het koninklijke jacht Alberta bracht haar naar Cowes. Daar stond een hofrijtuig gereed waarmede zij naar Osborne werd gereden. De directie van den schouwburg te Mainz heeft wederom bepaald, dat er op het tooneel geen geschenken van het publiek door het personeel mogen wor den aangenomen. Dit verbod is weer uitgevaardigd, omdat onlangs een der artisten een jonge hond werd aangeboden. Uit Kampen deelt men mede, dat daar het ijs eene dikte heeft van zeven tien centimeter, in de riviermonden zelfs van twee en twintig. Schiermonnikoog is omgeven van een ijsgordel, de Lauwerzee en de Wadden zijn ééne ijsvlakte. Tiel meldt val van het water en hierdoor ijsdikte van drie voet Van de Veendammer stoomtram wa ren de portieren dicht gevroren. De portier-ruiten moest men stuk slaan om de passagiers uit te laten. Friesland is in volle ijsvreugde. In Opsterland is het ijs slecht, wegens ge brek aan baan en aan organisatie om ze aan te leggen. Te Zwolle hielden de bakkersgezellen een hardrijderijeen van de slagers zal volgen, kostuum witte jas, wit schort, roode muts. Amsterdam telt onder zijne ingezete nen een van honderd en een jaar. De man heet G. Horstmannhoff, heeft dertig klein- en twee en vijftig achter klein kinderen. Zijne eigen kinderen zijn allen overleden. Naar gemeld wordt, bestaat er bij het hoofdbestuur der posterijen ernstig plan een hoogeren leercursus voor post- en telegraafcommiezen op te richten. Deze cursus zou dan in de toekomst dienen om daaruit de hoogere ambtenaarsplaat sen te bezetten. De te Lombok gevonden schatten zijn in behandeling genomen. De beambten, belast met de telling en waardeering der presiosa hebben aan het opperbestuur assistentie verzocht van een der mijn ingenieurs. De zieken van Lombok, te Semarang in het hospitaal verpleegd, maken het zeer goed. Verscheidenen zijn reeds als genezen ontslagen, terwijl sedert de komst van het vijfde bataljon daar ter plaatse geen enkel sterfgeval onderhen voorkwam. In den omtrek van Maastricht zijn dezer dagen verschillende personen op gelicht door twee individus, voorgevende broeders en zusters te zijn en van Ver- viers te komen, waar zij winkeljuffrouw en hij boekhouder was. Beiden zijn thans zonder hun wil buiten betrekking en willen, om naar Amsterdam te komen, waar lij thuis behooren, zich van hun gouden horloges ontdoen en bieden deze daarom tegen lagen prijs te koop aan. Zij, die door medelijden bewogen een horloge kochten, moesten later onder vinden, dat z(j met een paar oplichters te doen hadden, die hun, in plaats van een paar gouden, een verguld zilveren horloge van bijna geen waarde in de hand gestopt hadden. Daar deze beide personen, welke goed Nederlandsch spreken, waarschijnlijk ook elders hunne oplichterij zullen zoeken voort te zetten, zoo zij men op zijn hoede. Vooral kiezen zij de spoorweg-stations tot hun exploi- tatieveld. Van het korps genietroepen zijn vier detachementen aangewezen, om, wan neer de dooi intreedt, ijsopruimingen te doen te Lobith, Spijk, Gorinehem en Werkendam, terwijl buitendien nog twee detachementen zijn aangewezen voor eventueele ijsopruiming in den be- nedenmond van den IJsel en tot ver sterking van het detachement belast met opruiming op de Merwede, Maas en Waal. J.l. Dinsdag scheen er verandering in het weer te zullen komen; de wind liep naar het Zuiden en Zuidwesten en met veel zachter temperatuur kwam er weer sneeuwtegen den avond trad de vorst met vernieuwde hevigheid in; in den nacht van Woensdag op Donder dag wees de thermometer 15° Fahren heit. De verschillende ijsclubs in de om streken gaan voort met hun wedstrijden de laatste dagen werden ze gehouden te Aalsmeer (voor paren), te Haarlem- merliede (ijsclub »de Liede" voor jongens van 1518 jaar), Spaarndam (ijsclub „Nova Zembla" voor paren) en te Zd. Schalkwijk (ijsclub, „Christiania" voor de armen). De meer zeldzame wedstrijden in het schoonrijden willen we eens wat uitvoe riger vermelden. Te Hoofddorp namen daaraan deel 8 heeren en 5 dames; prijs en premie verkregen de heeren J. van Westen en T. Kroes, zijnde een barometer en siga- renstandaard, en de dames W. Immink, een theepot met lichtstel en G. de Vries een naaidoos. Te Sloten werd een wedstrijd in het schoonrijden voor paren gehouden; 11 paren dongen naar de fraaie prijzen, bestaande uit luxeartikelen; de jury meende die te moeten toekennen aan den heer W. Bakhuyzen en Mej. Reeuwijk van N. Amstel en den heer Verlaan en Mej. de Vries van Haarlemmermeer. Nog werd Donderdag te Hoofddorp een wedstrijd met arresleden gehouden, waaraanlO personen deelnamen. Lengte der baan 400 M. De prijs werd gewon nen door J. Deutekom, de le premie door J. Knibbe, de 2e premie door D. Knibbe, allen van Haarlemmermeer. Op het Noordzeekanaal vaart de ijs- breker nog geregeld zonder veel moeite heen en weer; thans hebben ook de pontveeren bij Zaandam en Buitenhuizen den dienst moeten staken. Harddraverij te Nieuw-Vennep, om het meesterschap van Haarlemmermeer. Aantal rijders 11. Lengte der baan 1500, M. G. Post winner, afgelegd in 3 min. en 32 sec. Medaille en baro meter, J. P. Smit, afgelegd in 3 min. en 41 sec. Theestel le premie, D. Krieger, afgelegd in 3 min. en 42 sec. Azijnstel 2e premie. HAARLEM 12 Februari 1895 De vereeniging „Con Amore" al hier heeft voor hare eerstvolgende uit voering in studie de gunstig bekende Ope ra Nelly van Carel Bouman. Als bijzon derheid, en als bewijs voor het ernstig streven de vereeniging kan worden ge meld, dat de opvoering van „Nelly" met orkest zal plaats hebben. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier is de tentoonstelling der aquarellen en teekeningen van oude Dordsche gebouwen, die in de goed verwarmde Rotonde gehouden wordt, thans aangevuld met eene serie zeer mooie etsen die op de Merwedestad betrekking hebben en vervaardigd zijn door den kunstschilder Jhr. Mr. Storm van 's Gravesande. Des Zondags is de toegang vrij. Heden vieren vier R. K. geestelijken alhier den dag, waarop zij vóór 12i/j jaar tot priester werden gewijd. Het zijn de Eerw. heeren H. J. A. Coppens en C. J. Juffermans, Secretarissen van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, J. C. H. Klompé, oudste kapelaan in de t parochie van den H. Joseph, en A. van Aalst, de laatste ambteloos tengevolge van eene aandoening van het spraak vermogen, waarvan hij onlangs mocht worden genezen Op dezen gedenkdag, die door hen op plechtige wijze werd herdacht, vielen den jubelarissen vele blijken van belangstelling ten deelo. a. vereerden een aantal parochianen, die hem zeer hoog achten, den heer Klompé een van hunne waardeering getuigend aanzienlijk geschenk. ZEerw. die ook directeur is van de R. K. militaire ver eeniging alhier, heeft door de voorbeel dige wijze, waarop hjj deze zaak vervult, de geheele aanhankelijkheid der jeugdige militairen weten te verwerven. - De Luit. kolonel N. W. Hofstede van het 4e reg. infanterie, alhier in garnizoen, is benoemd tot kolonel-com mandant van het le reg. van hetzelfde wapen. Een gegoed stadgenoot heeft gis teren middag, door tusschenkomst van heeren onderwijzers, alle leerlingen der openbare kostelooze scholen, ongeveer drie duizend in getal, rijkelijk op kren tenbrood, koek en sinaasappelen doen onthalen. Deze verrassing viel, volgens het oordeel van een der onderwijzers, bij de jeugd in welbereide aarde en lokte zooveel pret en blij gejuich uit, dat de ooren van den ongenoemden kindervriend er vast wel van hebben moeten tuiten. De naam van den milden gever en de aanleiding tot deze ver rassing zijn onbekend. Voor den van 17 Februari tot 7 Maart a s. alhier te houden kegelwed strijd, uitgeschreven door de club „Hard gaat ie," hebben zich een vijftigtal clubs aangemeld, als vijf en twintig uit Am sterdam, zeven uit Haarlem, een uit Leiden, drie uit Rotterdam, vijf uit 's- Gravenhage, een uit Nieuwer Amstel, twee uit Dordrecht, een uit Wormerveer, een uit Purmerend, een uit den Helder, drie uit Alkmaar. Bij de Commissie tot uitdeeling van koffie en brood zijn ingekomen de volgende giften. Ingekomen bij de heeren: H. Kolkmeijer, Mevr. W. ƒ25, Mevr. E. A. ƒ10, Mejuffrouw A. P. ƒ.2, D. P. ƒ4, Kinderen K. ƒ1.50, N. N. ƒ10, H. R. ƒ1, Mejuffrouw M. de L. ƒ5. Bij de Heer Guskens, Elisabeth ƒ1, L. ƒ5, H. 2.50, Jan ƒ0.50, No 3, ƒ10 en van Mietje, koffiestroop. Bij den Heer Serné, N. N. 10, E. P. 10. Bij den Heer v. d. Vaart, N. N. ƒ3, N. N. ƒ2, N. N- ƒ2.50, K. ƒ10, N. N. ƒ2, W. S. ƒ5. Bij den Heer H. v. Niel Hzn. Penning meester, P. C. 100, J. de G. 2. v. O. van een kaartkransje ƒ1, Mejuffrouw Wed. de B. ƒ5, B. 2 50. Het getal deelnememers bedroeg: Maandag 360, Dinsdag 407, Woensdag 1186, Donderdag 507, Vrijdag 433. Gisteren avond omstreeks 7 Vi ure is brand ontstaan in het magazijn van manufacturen gelegen boven den winkel „de Tijdgeest" van J. H. Albert in de Gierstraat No. 27, waarvan de oorzaak onbekend, vermoedelijk door het rooken van een sigaar. De brand werd door een voorbijganger ontdekt en is door spuit 10 en de politie met haar slangenwagen gebluscht. Alles is verzekerd. De water schade is echter belangrijk. Naar men ons mededeelt is door den Heer D. E. L. van den Arend, Eerste Commandant van het Corps Brandblus- schers, als zoodanig ontslag aangevraagd. Aan het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem bestaat ge legenheid tot inschrijving van werke loozen voor vakmannen op Woensdag avonden en losse werklieden op Zater dagavonden telkens van 81/2 tot 91/2 uur op de Doelen ingang Luitensteeg. Door de Commissie worden de volgende werkeloozen met getuigschriften aanbe volen. Timmerlieden, metselaars, schilders, bakkers, ketelmakers vuurwerker, cir kelzager, modelmaker, houtdraaier, bank werker, scheepstimmerman, schoenma-

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2