In Spanje heeft men last van hoog water, in Murcia zijn hierdoor verschil lende gezinnen zonder dak. Omtrent den kleinen koning van Spanje komen weer ongunstige gezond- heidsberichten. Hij moet koude gevat en koorts hebben. Van officieele zijde ziet men den toestand niet ernstig in. Een jonge vrouw, Maria Hevesy, is te Pecska, in Hongarije, gevangen ge nomen wegens moord en medeplichtig heid aan moorden. Zij heeft reeds bekend, dat zij onlangs in koelen bloede, voor een belooning van ƒ100, een boer heeft vermoord, wiens vrouw van hem af wilde zijn. Voorts is het bewezen, dat zij dienst deed als bemiddelaarster tusschen gehuurde moordenaars en personen, die den een of ander uit den weg wilden ruimen. Een ontslagen gevangene, die door het afschuwelijke wijf was gehuurd voor het vermoorden van twee boeren en een vrouw, (hare schoonzuster) kreeg berouw en gaf der politie kennis van de voor genomen misdaden. Bij onderzoek bleek, dat de moord van de twee boeren ge schieden zou op last van hunne vrouwen. Dergelijke misdaden zijn helaas onder de boeren in Hongarije niet ongewoon. Er gaat geen jaar voorbij zonder een of meer processen tegen vrouwen, die door vergif of op andere wijze haren man vermoord hebben. Van Ampenan schrijft men aan het Bat. Nild. dd. 12 dezer: In Ampenan is het nieuwe logies voor de troepen bezijden de verschillende faces geplaatst, zoodat bij onraad on middellijk de banketten bezet kunnen worden. Door het plaatsen van bastions, die de faces bestrijken, is Ampenan een versterking geworden, wat het vroeger nooit is geweest. Het logies voor de troepen is nu ruimer en ik ben er ze ker van, dat dit den gezondheidstoestand zeer 1en goede komt. De voltooiing van de pier nadert met rassche schreden, zoodat binnen kort het laden en lossen buiten de branding om en zonder le vensgevaar kan plaats hebben. Met de politieke onderhandelingen vor dert men langzaam, evenals met de inle vering van wapens, preciosa en geld, af komstig van den ex radja. Het is vreemd, dat de bevolking, die vroeger in Tjakra en Mataram woonde, en die bedroeg eenige duizenden, zich niet vertoont, doch zich ophoopt in de noordelijke en oostelijke kampongs van Tjakra. Ik ver moed, dat de vrees voor de Compenie hun weerhoudt, zich in onze nabijheid te vertoonen. Het civiel bestuur houdt zich voort durend bezig met het verhooren van personen en het treffen van regelingen omtrent grens quaesties tusschen de kampongs onderling. Nu en dan worden geweerschoten ge hoord van de Sassakkers, die er op uit zijn enkele struikroovers, meestal weg geloopen kettinggangers, ad patres te helpen, wat hun soms gelukt. Van de enorme schatten vindt men niets meer, hoewel de hoop niet wordt opgegeven, dat langzamerhand de plek zal aangewezen worden, waar de schat kamer verborgen is. Het is immers niet aan te nemen, dat het grootste gedeelte in den nacht na de inname van Tjakra weggebracht is geworden, als het ten minste waar is, dat er 30 millioen aan wezig was. Den 9en dezer heeft het elfde batal jon, vergezeld van twee stukken berg- artillerie en cavalerie, een tocht gemaakt naar de omliggende kampongs van Tja kra, waar alles even rustig was. Eerstdaags zal de resident naar Praja gaan om de grensregeling te bespreken. Het hoofd van Praja, een energiek man en fanatiek Mahomedaan van ongeveer 50 jaar, heeft grooten invloed op zijn bevolking, daar hij bij de betrekking van radja, ook die van hoofd van den gods dienst waarneemt, een reden, om hem niet gering te schatten. Van Djilantiek hoort men niets, trou wens de slimme vogel beweert de meeste sympathie voor het gouvernement te gevoelen! Overigens trekt hij zich van de gebeurtenissen op Lombok niets aan. Op zijn manier wil hij het gouver nement een compliment maken door niet te gelooven, dat Mataram en Tjakra verwoest zijn en het vorstenhuis naar Batavia is overgebracht. Hij heeft echter evenmin zin, om zich hiervan te over tuigen. Hij beweert, dat de Compenie minstens 3 jaar noodig zou hebben om Mataram in te nemen, terwijl wij binnen de drie uur in de Poeri zaten! De Fransche dame, die met de direc tie van het circus-Carré overeenkwam, dat zij 500 gulden voor de armen der stad zou afstaan als het haar niet ge lukte de roset van een stierenkop in het circus te nemen, heeft werkelijk volbracht waartoe zij meende in staat te zijn. Maar het heeft haar moeite ge kost. Door roode doeken, die hem voor de oogen wapperden, was de stier tot de grootste woede geprikkeld, maar dat deed de stoutmoedigheid dier dame niet verminderen. Met een rooden doek leidde zij de aandacht van het woedende dier af en dan greep zij, van het oogenblik gebruik makend, naar de roset. Her haaldelijk mislukte 't haar die weg te nemen, doch eindelijk greep zij tweemaal na elkaar en zegevierend toonde zij de roset aan het publiek. Dat de toeschou wers de onverschrokkenheid der Fran sche dame met een daverend applaus beloonden, spreekt wel vanzelf. In den leeftijd van 33 jaar is te Hillegom overleden mevrouw Hengeveld Poolman, die vroeger als Tonia Pool man aan het tooneel verbonden was. Naar wij vernemen hebben de heeren jhr. G. G. de Villeneuve en mr. P. H. Scholten, te 's-Gravenhage, aan den minister van Waterstaat, handel en nijverheid vergunning gevraagd, tot aanleg en exploitatie eener lokaalspoor weg met normale spoorbreedte langs onze zeekust, achter, doch tevens zoo nabij mogelijk de duinen van den Hoek van Holland tot Den Helder. Met het oog op de uitgebreidheid van het werk wenschen zij den aanleg te splitsen in drie sectiën of stadiën n.l. 1°. van den Hoek van Holland, aan sluitende aan het station van den Hol- landschen spoorweg en aan een eventueel aan te leggen visschershaven aldaar tot aan het station van den Holl. spoorweg te Scheveningen. 2° van Scheveningen lot IJmuiden. 3° van IJ muiden tot Den Helder. Van hoe groot gewicht het tot stand komen vooral van de eerste sectie van dezen lokaalspoorweg voor Scheveningen zou zijn, springt in het oog, dewijl daar door de visscherij met al de daaraan verbonden inrichtingen niet alleen voor het zeedorp zoude behouden blijven, maar ook tot verdere ontwikkeling zou kunnen worden gebracht. Het huwelijk tusschen den Khedive van Egypte, Abbas Pacha, en eene bevoorrechte dame uit zijn harem, die hem onlangs eene dochter schonk, is officieel gesloten. In tegenwoordigheid van den minister-president Nubar-Pacha en de andere ministers werden de do cumenten, welke noodig waren, in het Koubbeh paleis geteekend. De echtgenoo- te van den onder koning draagt den naam van prinses Ikbal-Hakem. HAARLEM 22 Februari 1895. De Koninklijke liedertafel Zang en Vriendschap herdacht Woensdag 20 Februari haar 65 jarig bestaan. Bestond bij haar oorspronkelijk het plan, dien heuchelijken dag met eenigen luister te vieren, verschillende omstandigheden stonden de uitvoering daarvan in den weg, en deed het Bestuur besluiten den eerwaarden verjaardag der zangvereeni- ging slechts in eigen kring te herdenken. Woensdag avond geschiedde dit dan ook in een der bovenlokalen van de so cieteit Vereeniging met de opgewektheid, die de feestvieringen van deze liedertafel steeds kenmerken. Als een zeer belangrijk uitvloeisel van het jubileum der liedertafel mag het besluit worden aangemerkt om een prijs vraag uit te schrijven voor een mannen koor zonder begeleiding op Nederland- schen tekst. De toegekende belooningen zullen eene waarde vertegenwoordigen van 150 en 100 gulden. Met instemming mag dit besluit worden begroet als een hulde gebracht aan de vaderlandsche kunst. Vele Nederlandsche en naarwjj vertrouwen Vlaamsche toonkunstenaren, welke laatste men niet heeft willen buiten sluiten, zullen zeker in dezen schoonen wedstrijd hunne krachten be proeven. Twee werkende leden der zangver- eeniging de hh. T. C. Niephaus en A. G. van Breemen werden bij deze gelegen heid tot leden van verdienste verheven. Tot concierge van de begrafenisbos „de Broederlijke Liefdebeurs" in de Jansstraat is benoemd J. B. Hulshof alhier. De Haarlemsche Zangschool van den algemeen bekenden zang en piano meester den heer J. Steenman gaf op twee achtereenvolgende Woensdag avon den eene uitvoering voor de ouders der leerlingen en genoodigden. Op beide avonden mocht de heer Steenman zich daarbij verheugen in eene groote belang stelling en in de waardeering van zijn ijverig streven om zijn onderwijs dienst baar te maken aan de muzikale vorming der hem toevertrouwde leerlingen. Onder de tweeërlei voordrachten, zang en piano, waren er vele aan te wijzen, die een goeden dunk gaven van het onderwijs des heeren Steenman en onderwijzer en leerlingen tot eer verstrekten. De Haarlemsche Zangschool verheugt zich in een grooten bloei en draagt ongetwijfeld het hare bjj tot de beoefe ning der muziek in wijden kring. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, bestaat het voornemen Eléonore Duze, de groote Italiaansche Tragédienne, die door velen voor boven Sarah Bernard gesteld wordt, hier in den schouwburg op Woensdag 13 Maart a.s. te doen optreden. Zij wordt bijge staan door een uitstekend gezelschap en zal op hare tourneé door Holland slechts spelen, te Amsterdam, den Haag en Rotterdam en nu misschien ook te Haarlem. Daartoe is het echter noodig dat een voldoend aantal plaatsen genomen is en zal tot dat doel eene lijst ter teekening aan de voornaamste ingezetenen worden aangeboden, terwijl ook van heden af plaatsen in de schouw burg kunnen besteld worden. Opgevoerd zal worden Margaretha Gauthier (la Da me aux Camélias) terwijl de toegangs prijzen zijn f 7.50, ƒ5, en f 2.50. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier zullen aanstaanden Zondag de teekeningen van Mr. S. van Gijn, betrekking hebbende op verschillende gezichten en gebouwen van Dord recht, geteekend door den kunstschilder J. Rutten vermoedelijk voor het laatst tentoongesteld zijn. Ook zal de verza meling Berlage dezer dagen worden teruggezonden. Des Zondags is de toegang vrij. Nadat reeds van verschillende zij den pogingen waren aangewend om den Eersten Commandant van het Corps Brandblusschers op zijn verzoek om ontslag als zoodanig te doen terugkomen, is thans ook eene poging in dien zin aangewend door de spuitgasten van het Corps. De verschillende adressen, gisteren in deze den Heer van den Arend aange boden dragen vijfhonderd naamteekenin- gen. Naar men ons mededeelt, zijn nog door Officieren en Onderofficieren stap pen gedaan om den zeer gewaardeerden Commandant alsnog te bewegen zijn verzoek in te trekken. Door de gezamenlijke kaasdragers alhier is aan den Raad der gemeente een adres verzonden, verzoekende, met het oog op de geringe belooning ver bonden aan die betrekking, „in het ver volg op een vast weekgeld te mogen geplaatst worden, tot verbetering van hun huishouding Door B. en W. is aan den Raad in deze geadviseerd, dat verzoek te steu nen, daar hun loon in de laatste jaren zeer is gedaald. Den Raad wordt voor gesteld, voortaan aan iederenkaaswerker een vast loon uit te betalen van/1.75 per marktdag, wanneer althans hun diensten worden gevorderd. Een en ander zal vermoedelijk een meerdere uitgave uit de gemeentekas vorderen van f 270 'sjaars. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is met ingang van 1 April eervol ontslag verleend aan den heer J. G. Mulder, commies-chef der le afdeeling ter provinciale griffie en in diens plaats benoemd, den heer mr. W. Th. Pahud de Mortanges, thans adjunct commies le kl. Heden bereikte ons het treurige bericht van het overlijden van Dr. D. de Haan, in leven wethouder dezer ge meente en lid van verschillende instel lingen van openbaar nut hier ter stede Onder politietoezicht is in het verbrande perceel van den winkelier van Deurzen in de Zijlstraat gevonden ruim 300 gulden aan goud- en zilvergeld, geheel ongeschonden en effecten gedeel telijk verbrand, het eigendom van den Wethouder de Kanter, benevens gouden en zilveren sieraden behoorende aan van Deurzen. UtIRGEULIJKE 8TAND. ONDERTROUWD. 20 Feb. F. Kaan ea G. van Huizen. J. G.C. Smits en K. van Ossenbruggen. A. van den HofF en J. D Denkers. 21 Feb. J.F. H. Boonacker en C. P. Dubois. J. H. Muller en P. C. van Luijken. Mr. A. J. Cnoop Koop- mans en H. A. Waller. GETROUWD. 20 Feb". C. Hensen en J. C. Hos. P. Bouw meester en H. Koopman. J. Hazewindus en M. Wolthuis. A. van der Putten en W. Ser- faas. T. WB. M. Breems en C. J.van Meurs. P. LangeveldenH.M.Kop.—C vanPoorten en M. nreve. S. Drent en D. J. Noorlman. C. Rutten en M. de Geus.2i Feb. M.Oc- keloenenE Dee.— J.W.SpiuksenC.Kokkel koren.D. Teekens en G. H. Hoesbergen. GEBOORTEN. 12 F'eb. N Kruijff geb. Slot d. H Feb. M. Serneegeb. Kabel z. L. Noordanus geb. Hors man d. 15 Feb. W. Wijkhuizen geb. Corne- lissen d J. M. Selhorat geb. de Droog d. M. H. de Droog geb. van den Nieuwenhof z. J. Molenaar geb. Speijers z. M. E. Ruijse- naars geb. Stiphout d. J. I. Stiphout geb. Teeven z. P. A. van Amstel geb. hariet a. A. Waker geb. de Vos d. 16 Feb. W. Bak ker geb. Duisenberg d. L. Huijer geb. de Bonte z. H. M. Koestal geb. Walker d. 17 Feb. A. M. Koudstaal geb. Giesselbachz. P. K. Snoek geb. Schotanus d. P. Zielschot geb. Hammes z. A. Green geb.van der Vorst z. l8Feb. M. van rchiegeb. Heemskerxd. C. M. Hees geb. Langevoort d. J. M. He seis geb. van Dalen z. 19 Feb. J. H. Koe- lemeijer geb. van Ke-sel d. M. E. Kleefstra geb. Bonnen z. J.M. Nix geb. Jansenz. E. Peetoom geb. Zijp d. 20 Feb. J. Gerritsen geb. van Tol d. J. van Leeuwen geb. Duiker z. C M. van der Kuijl geb. van der Aar z. L. Kramer geb Vos d. 21 Feb. M. G. Hes sels geb. Tit z. M. Groot geb. Klein de Grootd. OVERLEDEN. 12 Feb. J. B. Wesseling 2 d. z. Klaverstraat. -3 Feb. W. T. Meijer 32 j. Kennemerplein. T. Maerten 12 m.z. Oudenweg.--IA Feb. H. van Ake 51 j. Jacobijnestraat. M. van der Pad 2 m. d. Krom. G. J. Boogaard 8 m. z. Raamstraat. la Feb. A. Klingers geb. Ne- derkoorn Al j. Schotersingel. W. Verwer 23 d. z. Zuiderstraat. C. van Zalen 3 m. z. Zijlstraat.—16 Feb. C. Fortgens 85 j. L. Heeren straat. A. M. Schraders 86 j. W. Heeren- steeg. H. Roelot's 16 m. z. Vrouwesteeg. 17 Feb. H. F. Janus 61 j. Brouwersvaart. J. T. Dirks 53 j. Ravelingsteeg. C. Zwak hoofd 52 j. Wagenweg. W. L. de Graaff geb. Snoek 73 j. N, Kerksplein. 18 Feb. A. C. van Someren 3 m. d. L. Wijngaardstraat. P. P. M. Stort geb. Penning 76 j. Gr. Hout straat. G. Moerkerk 1 m. z. Krom. 19 Feb. J. A. M. de Jong 5 m. d. Warmoesstraat. J. van Roon 69 j. Raamvest. J. A. Camerling geb. Hel molt. 35 j. Schotersingel. F. M. Schijvenaar 3 j. d. Anthonies'raat. 20 Feb. C. W. Meinderts 5 m. d. Kruisweg. P. Ro sier geb. Niemeier 53 j. Doelstraat. J. H. Herding 77 j. Schoterweg. J. C. Krol 5 m.d. Kruisweg. -- C. Brand 18 j. Oostvest. Voorwerpen, gedeponeerd san het Commin«arisat van Politie, die da gelijks ("uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot lure voor de eigenaars terug t bekomen zijn. Een boekje. Eene parapluie. Eene portemonaie. Een wollen doek. Een brander van eene lamp. Een horloge. Een handstoffer. Twee drinkbakjes. Eene broodkaart. Eene das. Een handmof. Eene tulen muts. Eene jas. Een hand schoen. Eene laars. Twee pelerines. Een ijzer uit eene schaats. Een oorknopje. Een gebeeldhouwde stoel. Een zakdoek. Een gouden horloge met ketting. Eenige sleutels. GRAAN- ENZAADMARKT. Marktbericht van 18 Febr. 1895. Witte tarwe f 4.45. f 5.10. Haver 2 37s. Duivenboonen 5.75. Paardeboonen 4 60. Bruine boonen 2.70. 6.—. 4.90. 13.—, KAASMARKT van 20 Febr. 1895. Verkocht 8 stapels, uitmakende 832 kazen, wegende 1691 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. f 23.50. VEEMARKT 20 Febr. 1895. AangevoerdPrijs 1 Koe f 225. 81 N. Kalveren f 7.8.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2