werden dien tijd bedreven, waarbij men zich door het uitsnijden van ruiten, het verbreken van afsluitingen enz. toe gang weet te verschaffen. Natuurlijk werd steeds aangifte gedaan bij de politie; doch doen onze beide veldwachters dienst op het dorp, dan steelt men in Noordelijk Haarlemmer meer en omgekeerd, zoodat het schijnt afsof de gangen der politie worden na gegaan. De toestand is zoodanig, dat een vis- scher alhier zijn netten en fuiken niet wil of beter niet durft uitzetten, omdat hij overtuigd is, dat in ieder geval zijn visch en waarschijnlijk ook zijn netten worden gestolen. Mondeling is de inspecteur der rijks- veldwacht, zelfs ook de Haarlemsche justitie met een en ander in kennis gesteldversterking der politie en scherp onderzoek werd toegezegd, doch tot heden zag men nog niets en de dief stallen houden niet op. Jl. Zaterdag braken de Haarlemsche stoombooten Burgemeester Jordens" en ^Haarlem Packet" reeds door het Spaar- nete één uur van Haarlem vertrokken, waren de booten te zes uur te Spaarn- dam. Maandag werd de geul tot het Noordzeekanaal opengebroken, zoodat de dienst hersteld is. Ook de booten IJmui- den en ZaandamAmsterdam zijn we der in de vaart, terwijl op het Noord zeekanaal weer met de pont wordt over gezet; op dit kanaal is thans ook het zoogenaamde vaste ijs losgeraakt. Is in dezen nog onverwachten en laten winter veel armoede en gebrek geleden, veel werd er ook gedaan tot leniging dier ellende; op tal van plaatsen inde omstreken van Haarlem werden buiten gewone bedeelingen van levensmiddelen en brandstoffen gehouden, terwijl zoo mogelijk ook kerkelijke en algemeene armbesturen ruimer bedeelden. Ook thans nog wordt die liefdadigheid voortgezet; wij vermeiden hierover het volgende Tg Beverwijk heeft de commissie voor Nieuwjaarsbedeeling zich aanéén ge sloten om nu ook een algemeene be deeling te houdente Uithoorn werden door de ruime bijdragen der ingezete nen 50 gezinnen van levensmiddelen voorziente Oude-Wetering 54. De ijsclub te Leimuiden ontving/140voor werkverschaffing; te Hillegom zijn van gemeentewegen 30 werkeloozen aan den arbeid gesteldde vereeniging l'Amitie" aldaar gaf eene liefdadigheidsvoorstelling die ruim f 200 opbracht. De Vereeniging »Cremer" van Haar lem gaf Vrijdagavond te Houtrijk en Polanen eene uitvoering, uitsluitend voor leden van »Nut en Genoegen". Voor een talrijk publiek werd het tooneelstuk »de oude kassier" zeer goed opgevoerd en de werkende leden van ïCremer" hebben hun ook daar bekenden gunstigen naam weder schitterend ge handhaafd. Te Haarlemmermeer is de Hoofd- vaart over zijn geheele lengte van ijs bevrijd, zoodat spoedig de vaart zal ge opend zijn. De stoommachines zijn in werking, doch zullen spoedig ophouden wanneer er geen regen komt, wegens den lagen stand van 't water. De visch heeft zich onder sneeuw en ijs in uitmuntenden staat gehouden. Te Haarlemmermeer is op 72 jarigen leeftijd onverwachts te midden uitizijn werkkring weggerukt, de Evangelist Jeijskoot. Gedurende 22 jaren was hij in het Oostelijk gedeelte van Haarlem mermeer met grooten ijver werkzaam. Eene ongesteldheid van slechts weinige dagen maakte een einde aan zijn nuttig leven. HAARLEM 26 Februari 1895 Bij het vierde Bachconcert van Dinsdag 12 Maart a.s. zullen als so listen optreden mevrouw L. Henschel (zang) en de heeren Charles von Is terdael (violoncel) en Max van de Sandt (piano). De eerste deed zich reeds vroeger in vereeniging met haren echtgenoot den heer G. Henschel in de Bachvereeniging hooren en heeft als liederenzangeres een gevestigden naam. De heer von Isterdaell' wordt geroemd als uitnemend cellist; in onze concertzaal trad hij tot hiertoe nog niet op. De heer van de Sandt is een Nederlandsch kunstenaar van bui tengewone beteekenis. Zijne kunstreizen door Europa bezorgden hem als klavier speler een beroemden naam en hadden zijne benoeming tengevolge tot leeraar in het solospel aan het Sternsche con servatorium te Berlijn. Hij werd ge boren te Rotterdam in 1863 en was eenige jaren de leerling van Liszt te Weimar. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem heeft van het Haarlem's Dagblad ten geschenke ontvangen eene eikenhouten lambriseering uit de eerste helft der 17e eeuw. Dit geschenk zal worden aangebracht tegen de rechterzijde van de witte-ka mer en als grondslag dienen voor een geheel, dat zal worden samengesteld uit oorspronkelijke meubelen en huisraad uit de 17e en 18e eeuw. De Directie van genoemd Museum vleit zich dat dit geheel een waardig vervolg zal worden van de Raadzaal, die voor het grootste gedeelte werd sa mengesteld metLambriseeringen,Schoor steen meubelen en huisraad uit de 16e eeuw. Zij hoopt, dat velen het goede voor beeld van Haarlem's Dagblad zullen volgen en dat zij die nog in het bezit zijn van voorwerpen uit genoemde tijd- perken, ze eveneens tot nut en voorbeeld onzer kunstambachten aan genoemd Museum ten geschenke zullen aanbieden, waardoor de schenkers toonen, dat de sympathie voor onze handwerksnijver- heid hen hooger staat dan bekrompen finantieele belangen die nog zoo vaak den doorslag geven. Omtrent den uitslag der nationale wedstrijden te Hamar berichtte men van Zaterdag het volgende: De baan van 500 Meter. Eerste prijs, gouden med., Jaap Eden in 48'/s secondetweede prijs, zilveren medaille, Mauseth in 484 s seconde; derde prijs, zilveren med., Frederiksen in 49 seconden en vierde prijs, bronzen med., Sinnerud in 4925 seconde. Mauseth was houder van het wereld record in 464/5 sec. Baan van 1500 Meter. Eerste pr. G. M Jaap Eden in 2 min. 25i/s sec waarmee hij het wereldre cord heeft behaald. Het vorige van Ostlund was in 2 min. 28 /5 sec. Tweede pr. Z. Med. Mauseth in 2 m. 343/s sec. Derde pr. Z. Med. Petersen in 2 m. 37 sec. Vierde pr. Br. Med. Frederiksen in 2 min. 38i/s sec. Bij den Zondag gehouden beslissenden rit op de baan van 500 meter behaalde Oscar Frederiksen den eersten prijs in 48r sec., Jaap Eden den tweeden in 48/5 sec. Bij den beslissenden rit op de baan van 1500 meter behaalde Eden den eersten prijs in 2 min. 252/5 sec., Mauseth den tweeden in 2 min. 35>/6 sec., Frederiksen den derden in 2 min. 36'/5 sec., en Petersen den vierden in 2 min. 37*/5 sec. Bij den wedstrijd op de baan van 5000 meter behaalde Eden den eersten prijs in 8 min. 41 sec., Larsen den tweeden in 9 min. 131 5 sec., Petersen den derden in 9 min. lö'/s sec. en Sin nerud den vierden in 9 min. 23 -/5 sec. Deze rit was direct beslissend. Het weder was prachtig. Een ont zaglijke volksmenigte woonde den wed strijd bij Eden was dus winner in drie wed strijden, die van 1500 M., van 5000 M. en van 10000 M. en daar hij drie der vier gewonnen heeft, heeft hij hier door den titel verkregen van Amateur Champion van de wereld voor 1895. Heden ochtend had op de begraaf plaats onder Schoten de ter aarde be stelling plaats van het stoffelijk over schot van Dr. D. de Haan. Een breede stoet van vrienden en vereerders van den overledene had zich op het kerkhof verzameld om door zijne aanwezigheid blijk te geven van de meer t dan gewone achting, welke Dr. de Haan zich door zijne humaniteit en uitgebreide werkzaamheid had weten te verwerven. Aan de groeve werd het woord ge voerd, door Jhr. Mr. J. W. G. Boréel van Hogelanden en Ds. J. Vries. Na afloop der plechtigheid werd na mens de familie dank gezegd, door den schoonzoon des overledenen, den len luit. adj. Vigelius. Gedurende het badseizoen 1894' hebben van de zwem- en badinrichting aan de Houtvaart 741 personen ge bruik gemaakt, 580 heeren en jonge lieden en 167 dames en meisjes. Ruim 40 jongens en 23 meisjes zijn als ge oefend in het zwemmen tot de groote bassins toegelaten. Den 4 Juli 1894 had voor de leden der zwemschool aan de Houtvaart een wedstred plaats. Den 4 Augustus 1894 werd het zwemmen en baden op verzoek van Burgemeester en Wethouders van Haar lem, wegens het heerschen der cholera verboden, voor geabonneerden was zulks eene groote teleurstelling en voor de inrichting veel schade. Door den heer E. C. van Manen, leerling der inrichting, is op 1 Juli 1894 een meisje uit de nieuwe Gracht alhier gered, door met kalmte en over leg geheel de regels bij het redden van drenkelingen gesteld toegepast. Voor deze daad werd hem dan ook een zilveren medaille toegekend. Zaterdagavond werd in het lokaal „de Groote Vauxhal" alhier eene fees telijke bijeenkomst gehouden door de leden van de Vereeniging tot Verhooging van 's Lands Weerbaarheid „Voor Va derland en Koning" met hunne dames en genoodigden. Het programma, rijk aan afwisseling, gaf het bewijs, dat de leden zich ook buiten het schietter- rein weten te ontwikkelen. Er werden dien avond eenige voor drachten gehouden, die door hunnen vroolijken inhoud de aanwezigen in een aangename stemming brachten, waartoe ook het tooneelstukje „De bedrogen kas telein" blijspel met zang in één bedrijf, dat volgens het programma op verzoek gespeeld werd, veel bijdroeg. Tusschen de voordrachten kregen de Schermers gelegenheid om te toonen dat zij na hun eerste optreden de han den niet in den schoot hadden gelegd, maar zich flink hadden geoefend om beter voor den dag te kunnen komen. Er werd door die heeren flink getrok ken een woord van hulde aan hunnen bekwamen instructeur, den heer F. J. A. M. Wesselingh is hier volkomen op zijn plaats. De colonne geweer, waar mede te Rotterdam op het Internatio nale schermconcours de 3e prijs is behaald, viel zeer in den smaak der aanwezigen en gaf de verzekering dat zij, zooals Zaterdagavond uitgevoerd, haren prijs zeer zeker verdiend heeft. Ten slotte wenschen wij nog te mel den, dat door den Heer G. C. Merens, lid van het bestuur van „Voor Vader land en Koning" bij deze gelegenheid de medailles door de Vereeniging ge durende het jaar 1894 op verschillende schiet- en schermwedstrijden behaald, onder eene hartelijke toespraak aan het vaandel der Vereeniging werden ge hecht. Wel is dit Vaandel oud en vol strekt niet mooi te noemen, maar het heeft eene roemrijke geschiedenis, wel ke haar op de onlangs te Rotterdam gehouden tentoonstelling van Vaandels bij gelegenheid van den Schermwed- strijd een 2en prijs deed verwerven. Voor Vaderland en Koning heeft haar doel, den leden en genoodigden een genoeglijken avond te verschaffen, vol komen bereikt. Een zeer geanimeerd bal besloot dezen feestavond. Gelijk bekend is, bevinden zich onder de beschilderde glasruiten op de groote zaal van het Raadhuis ook eenige afkomstig uit de Hervormde te Bloe- mendaal. Aan de firma van Diesen en Kerrebijn, is voor rekening van een lid dier kerkelijke gemeente opgedragen voor dit kerkgebouw een stel glasruiten, geheel overeenkomstig de orgineele, te vervaardigen. Tot kastelein-restaurateur van het Bronhuis in den Haarlemmer Hout, dat in het voorjaar in gebruik zal worden genomen, is benoemd de heer J. Cazi mier, thans als zoodanig werkzaam in de sociëteit de Kroon alhier. Bij de Commissie tot uitdeeling van koffie en brood is ingekomen de volgende gift. Bij den Heer A. van der Vaart, R. en whistkransje f 47.10. Het getal deelnemers bedroeg: Maandag 452, Dinsdag 475, Woensdag 1208, Donderdag 485, Vrijdag 490. WELDADGIHEID NAAR VERMOGEN. Na 18 Febr. nog ingekomen van N. N. fi 00, met voorgaande ƒ4458. Maandag namiddag tegen half een brak brand uit in de magazijnen van de Firma Gebr. van Vriesland en wel in de afdeeling gelegen Korte Veerstraat 46, hoek Lange Veerstraat. Als gewoonlijk was de brandweer onmiddellijk ter plaatse en met den bekenden spoed stond de „Tien" met twee stralen op het brandende perceel. De pijpgasten hadden veel te lijden van den verstikkenden rook, veroorzaakt door de smeulende wollen goederen. De waterschade moet aanzienlijk zijn. Heden ochtend ruim 9 ure had een binnenbrand plaats in het perceel Spaarn- wouderstraat No. 60 bewoond door den groentenkoopman G. Henneman. Spuit 3 gaf binnen enkele oogenblikken water. De slangenwagen der politie en spuit 10 waren aanwezig. De opmerking wordt gemaakt, dat bij de menigvuldige branden der laatste dagen, de Vrij willigers wel geconsigneerd mochten blijven, doch wij willen hopen, dat het niet noodig moge zijn. Inmiddels is de waarde van een goed geoefend corps van jonge mannen als bij spuit 10 in de laatste dagen sterk in het oog gesprongen. Zeer zeker ver dient dit corps den bijzonderen dank van het gemeentebestuur voor het snelle en cordate optreden bij de veelvuldige branden der laatste dagen. Door Officieren en Onderofficieren van het Corps brandblusschers is een adres gericht aan het Dagelijksch Bestuur der Gemeente, verzoekende alsnog pogingen aan te wenden om den Heer D. E. L. van den Arend als Eersten Commandant voor het Corps te behouden. Naar men ons mededeelt hebben de Vrijwilligers van spuit 10 zich met een adres in gelijken geest tot B. en W. gewend. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, des namiddags te 1 ure, op WOENSDAG 27 Febr. 1895, op het Raadhuis. De volgende stukken en punten tullen aan de orde gesteld worden: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. Adres Maatschappij tot Expl. van staal waterbronnen betref fende contract van erfpacht van gronden in het Frederikspark. 2. Voorstel B. en W.W. met rapport Commissie van Financiën adres J. Wolbers beschouwing gronden tusschen Leidsche Vaart en Wa genweg benevens adres J. H. Krelage. 3. Id. id. id. id. wijziging voorwaarden aanvaarding gronden bestemd voor openbare straten. 4. Id. id. id. id. adres H. Scholten huur grond in den Hout benevens adres P. W. Kaars Sypesteyn e. a. 5. Id. id. adres kaaswerkers tot het bekomen van een vast weekloon. 6. Rapport Commissie van Financiën rekening Bank van Leening 1893/1894. 7. Benoeming tijdelijk wethouder. 8. Zitting met gesloten deuren. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 23 Febr. 1895 in de .Gouden Leeuw" te Haarlem. 1Een iu tweeën bewoond HUIS en ERVE met grooten TUIN, aan den Ouden Weg. No. A I. f 1710 E J. Jonckbloedt. 2. Een DUBBEL HEERENHUIS en ERVE met TUIN, aan het Spaame. No. 11. f 7550. J. v. d. Berg 3. EeD WINKELHUIS en ERVE met TUIN benevens een daarbij behoorende POORT, aan de van Marumstraat. No. 66zwart en rood. f 2600. Opgeh. 4. Een HUIS en ERVE met TUIN, naast het voorgaande. No. 68. 1525, H. J. Bonfrère. 5. Een HUIS en ERVE met TUIN aan de Ridderstraat. No. 11. f 4175 C. J. Cramer qq. 6. Een ZOMER- en WINTERVERBLIJF, ge naamd -Groen en Hout" met grooten TUIN, Koetshuis, Stalling, verdere getima.erten en ER VEN, in den Haarlemmerhont. li No. 36. 7. Eëu ZOMER- en WINTERVERBLIJF, ge naamd -Houtrust" met grooten TUIN, naast het voorgaande. D No. 35. De perceeleD No. 6en 7 gecombineerd,/35005. Opgeh. 8. Een HUIS en ERVE, aan de de Haastraat. No. 1. 855. J. B. v. Houten. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 25 Febr. 1895. Roode tarwe f 4.60. Witte tarwe f 4.45. f 5.15. Rogge f> 3.70. 3 85. Haver 2.45. 2.70. Gerst 3.80. Duivenboonen 5.90. Paardeboonen 4 80. 5.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2