Wereldkroniek, Eerste Blad. BERICHT. No. 17. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86 Zeventiende Jaargang. Neé. Vereen, iet bevordering van Zondagsrust. UTo. 48 EDEL METAAL, TELEPHOONNUMMER J_J Ts«$ g M* f Lal TELEPHON1SCHE VERBINDING 144 JUL JOL Juk JLV J-J JGJ Jll< V/ JJL met AMSTERDAM. ADVERTENTIEBLAD ABONNEMENTSPRIJS: vim ZATERDAG 2 Maart 1895. Per drie maandenf— ,25. VEKöOHlJJNl franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers S centen per stnk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiei worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 13 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden inden Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. De ondergeteekenden berichten, dat de drie Novellen van Vincent Loosjes, die als Feuilleton in dit blad verschenen zijn, te zamen in één bandje, onder den titel: voor de abonnés verkrijgbaar zijn, k f 0.50 ingen. en f 0.75 geb. Haarlem, 15 Februari 1895. DE ERVEN LOOSJES. KRONIEK De Raadsvergadering van Woensdag kenmerkte zich door eene meer dan gewone opgewektheid der leden tot spreken, tot debatteeren. Aan de tafel van het Dagelij ksch Bestuur was het treurig gesteldalleen de Voorzitter met den wethouder de Breuk en de Secretaris waren ei. Na de leziDg der notulen herdacht de Voorzitter in gevoelvolle woorden den overleden wethouder Dr. D. de Haan. Voor allen was hij geweest een goed vriend, voor den Raad een gewaardeerd Raadslid en voor het Gemeentebestuur een geacht Wethouderzijne nagedach tenis zal in gezegend aandenken blijven. Van de mededeelingen trok de aan dacht een aanbod van de Haarlemsche Bankvereeniging, waarbij zij aan de gemeente in koop wenscht over te dragen een strook grond aan de Zijlstraat. Neemt de Raad dit voorstel aan, dan zal zeer zeker de rooilijn van die straat aanmerkelijk verbeterd worden. De Maatschappij tot exploitatie van Staalwaterbronnen gaf kennis van den aankoop van een terrein aan den Kleinen Houtweg waardoor zij in staat zal zijn een badhuis te bouwen overeenkomstig de tegenwoordige eischen en verkrijgt van den Raad uitstel van indiening van het te sluiten contract. De verplaatsing van het badhuis komt later in den Raad. Hierna kwam het plan Wolbers in behandeling, dat wjj als bekend veron derstellen. De hoofdzaak was nu, dat benoodigd was een toegangsweg tot het bedoelde kwartier en die zou door de gemeente door aankoop te verkrijgen zijn tegen betaling van /3500. De Heer V. d. Mersch ziet bezwaren in den aankoop van een stuk grond waarvoor van de gemeente f 3500 wordt gevraagd. De gemeente kost het al 11.091,75, aan rioleering, bestrating en verlichting bovendien en vindt dat wij niet verantwoord zijn als op deze wijze over gemeentegelden beschikt wordt ten voordeele der aanvraag en stelt eene motie voor, bedoelende, dat de gronden allen tegelijk worden over gedragen en dat tevens tegelijk de gel den worden gestort voor al de gronden. Dan zou de gemeente, zoolang deze niet als bouwterrein zijn uitgegeven, hiervoor eene matige rente kunnen reap titueeren. De Heer de Breuk zegt, die/3500 is de sleutel van het plan en denkt, dat juist door het tweede punt te verwerpen het plan zal vallen. In 1875 gaf de raad reeds het ver langen te kennen de gronden tusschen Wagenweg en L. Vaart te bebouwen. De begrooting tot dit werk bedroeg 50500 voor den wegde Raad deinsde er voor terug. De toegangen van 1875 zijn thans volbouwd. Nu is een plan gekomen dat wel uitgevoerd kan worden. Wij kunnen nu wegen krijgen die met elkaar in communicatie zijn, hoofdver bindingsweg en bijwegen, doch de sleutel ontbreekt; deze kan de gemeente voor 3500 verkrijgen, doch zij kan dan ook voorwaarden stellen. De opoffering van ƒ3500 is dus waarschijnlijk niet groot en zal waarschijnlijk nog belangrijk verlaagd worden. De Heer Krol behoorde niet tot de voorstanders der ƒ3500, doch na de noodige inlichtingen is hem gebleken, dat het werkelijk mooie plan bet waard is. Hij brengt in herinnering, wat de verbreeding van de Barrevoetsteeg ge kost heeft, nu, is die een misstand, wat men thans ontgaat. De Heer van der Mersch zegt dat wij ons kunnen beroepen op de politie verordening. Voorwaarden kunnen toch gesteld worden omdat de medewerking van den Raad zal noodig zijn tot bebou wing van de Steenmuurslaan. De Heer Macaré vindt de opoffering niet groot. Als men 't onderste uit de kan wil hebben, dan gaat het als met het plan P. Kiesstraat, waarbij niet in 't belang der gemeente is gehandeld. Als wij een goed plan kunnen krijgen als nu, dan moeten wjj niet tegen de 3500 opkomen. De Heer Van Lennep vindt het plan ook mooi, vindt dat het plan Krelage tot bebouwing evengoed uitgevoerd kan worden. De Heer de Breuk beantwoordt de Sprekers. De Voorzitter raadt aan aanneming van 't voorstel. Punt I, goedkeuring van het bouwplan, wordt daarop aangenomen. Punt II, overneming der gronden, met amendement van den Heer Lodewijks, niet alleen de gronden overnemen maar ook te gelijk de gelden, thans in behan deling, zal volgens oordeel van den Heer de Breuk juist het plan doen vallen. De Heeren Stolp en Bijvoet deelen dit bezwaar. Het amendement wordt verworpen met 4 stemmen vóór. Vervolgens een debat over huur en huurwaarde en toen kwam het geheeie voorstel in stemming. Het werd aange nomen met 4 stemmen tegen. Punt drie der Agenda bedoelde te bepalen, dat in het vervolg bij het overnemen van gronden voor openbare straat, voor den aanleg van straat, rioleering en verlichting het geheeie kostende bedrag zal betaald worden. De Heer Tjeenk Willink wil niet altijd het hoogste en is dus tegen het laten betalen van 100%hij vindt con sideratie voorbehouden noodig. De Heer Klein vereenigt zich met 100°/o, doch vindt ook noodig een deur open te laten voor Vereenigisgen. De Heer v. d. Steur wenscht ook de Vereenigingen niet in den weg te staan, maar is de meening toegedaan, dat de vermindering den werkman, lid eener coöperatie, niet ten goede komt. De Voorzitter deelt mede, dat er vroeger, voor 1882, niets werd betaald. 30 Jan. 1889 werd besloten 50°/o bij to doen dragen. Met het oude systeem van 50°/o wa ren de bezwaren gering. De prjjs voor elk huis zal verhoogd worden met 31.75, wat. 10 cents huur per week meer vordert voor den bewoner, het scheelt wel der gemeente ƒ16.maar dat is het verkrijgen van goede wo ningen waard. Van den eenen kant zou de gemeente meewerken tot het oprichten van goede woningen, van den anderen tegenwerken. De Heer Beynes heeft zeer toegejuicht den bouw van coöperatieve bouwver- eenigingen; zij werken de ontruiming der krotten in de hand. Het ligt in de hand der gemeente hierin te helpen, is dus voor 50°/o. Ook de Heer v. d. Berg is om die reden voor 50°/o- De Heer Stolp merkt aan, dat de raad altijd bevoegd is tot afwijkingen. De Heer Krol heeft de overtuiging, dat de gelden, die meer moeten betaald worden, komen in mindering op den koopprijs van den grond en hij bewijst dit uit de praktijk. Hij is dus wel voor 100°/o, maar wenscht voor de Vereeni- ging Eendracht, die dit alsnog heeft aangevraagd, uitzondering. De Heer Willink, wil in den regel 100°/o. Wethouder de Breuk zet het voorstel nader uiteen en doet uitkomen, dat het niet de bedoeling was de Vereenigingen te bemoeilijken, de meer dere 50°/o drukt op de eigenaars der terreinen. De Heeren de Breuk en Klein, Willink, de Voorzitter en Sneltjes voeren nog in deze het woord. Amend. Willink „in den regel" verwor pen met 5 stemmen voor en het geheeie voorstel aangenomen met vier stemmen voor. Omtrent den verhuur van grond in den Hout voor het hötel Scholten scheen eenige begripsverwarring te bestaan, wat dan ook aanleiding gaf, dat het voorstel, na aan de Commissie van Financien terug te zijn gezonden, opnieuw ter tafel zal komen. De twee volgende punten werden nitgesteld en ging de Raad over tot het laatste punt, de benoeming van een tijdelijken wethouder. De Heer Bijvoet stelde voor met het oog op den toestand twee tijdelij ken te benoemen en hiertoe werd be sloten. De Raad koos de Heeren Mr. Th. de Haan Hugenholtz en Mr. N. G. Cnoop Koopmans, de laatste na twee vrije stemmingen. Toen vroeg Dr. H. D. Kruseman het woord naar aanleiding van het bedanken van den Heer D. E. L. van den Arend als Commandant der Brandweer en zeide het volgende. M. d. V. Door de dagbladen is het bericht tot ons gekomen, dat de Com mandant van onze brandweer eervol ontslag heeft gevraagd uit zijne betrek king. Het is mij onbekend in hoeverre door het Dageiijksch Bestuur reeds maatrege len zijn genomen naar aanleiding van dat ingekomen verzoek; maar onver schillig of die aanvraag al of niet reeds door B. en W. in behandeling is geno men, acht ik het ge wenscht en plicht matig, dat in openbare zitting van dezen Raad een woord worde gesproken tot betuiging van leedwezen en tevens van hulde en dank. Eene betuiging van leedwezen in de eerste plaats, over het besluit, dat de Commandant gemeend heeft te moeten nemen, naar aanleiding van wat deze Raad zich in de laatste weken genood zaakt zag te bespreken en zich verplicht achtte te besluiten ik verheug me, dat ik die gebeurtenis zelve thans met stil zwijgen kan voorbijgaan, want welk inzicht ieder onzer in die afgedane zaak was toegedaan, en hoe men ook nu nog over die kwestie moge denken, ons allen past het i». i. hier dank te betuigen aan den afgetreden Commandant voor de vele goede diensten, die hij gedurende een lange reeks van jaren, eerst als lid van het Corps en later als Comman dant van den brandweer, aan Haarlem's burgerij zoo geheel belangeloos heeft bewezen; en hetzij hij na kalme overweging en bedaard overleg bereid bevonden worde tot intrekking van zijn ingediend ontslag, hetzij hij, tot leed wezen van zoovelen, onwrikbaar bij zijn besluit biijve volharden wij brengen bovendien gaarne een woord van hulde voor de uitstekende wijze, waarop hij zich ten allen tijde van zijne zeer moeielijke taak heeft gekweten. Zijn veeljarige ondervinding en zijn be kende bekwaamheid, zijn grondige ter reinkennis en zijn kalm beleid, worden niet minder dan zijn welwillendheid tegenover zijn ondergelbhikten geroemd door ieder, die hem in zijne betrekking leerden kennen en waardeeren. De vele ernstige pogingen door anderen, buiten dezen Raad, aangewend om hem op zijn besluit te doen terugkomen, pleiten voor de waardeering die de Comman dant allerwege mag ondervinden: en omdat het mijn overtuiging is, dat de leden van Haarlem's Gemeenteraad bij niemand achterstaan, waar het geldt de waardeering van een ieder, die de belangen van onze burgerij op voor treffelijke wijze behartigt, heb ik mij veroorloofd hier in het openbaar de betuiging uit te spreken van den dank en de hulde die wij allen (ik houd mij overtuigd: zonder uitzondering) toe brengen aan den aftredenden Comman dant van onze brandweer. De Raad betoonde zijne instemming met het gesprokene en de Voorzitter deelde mede, dat ook hij den Heer Van den Arend de rechte man op de rechte plaats achtte en volgaarne met de huid

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1