HAARL Wereldkroniek, \o. 49 No. 19 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegraeht 86 Zeventiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 9 Maart 1895. Nerf. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. BERICHT. EDEL METAAL, Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en V~RlJ~DA.G dMi middo.gs ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet ep Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. van de is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. De ondergeteekenden berichten, dat de drie Novellen van Vincent Loosjes, die als Feuilleton in dit blad versehenen zijn, te zamen in één bandje, onder den titel: voor de abonnés verkrijgbaar zijn, a f 0.50 ingen. en f 0.75 geb. Haarlem, 4 Maart 1895. DE ERVEN LOOSJES. Tweede Kamer. Dinsdag is, bij het voort gezet debat over het ontwerp tof heffing van invoerrechten naar de waarde, goed gekeurd het gewijzigd regeeringsartikel 23, bevattende een andere bepaling der schadeloosstelling bij vernietiging eener benadering. Het maximum is bepaald op 15 pet. van de waarde; de toeken ning geschiedt door de Kommissie of door den Raad van Beroep, na de aangever en een deskundige voor de administratie te hebben gehoord, en alleen wegens oponthoud, dat de aangever niet heeft kunnen voorkomen, terwijl de schade geheel of gedeeltelijk op de benaderaars kan worden verhaald. De Minister kon- stateerde, dat daar de ambtenaren kun nen kiezen tusschen taxatie en benade ring, de vrees voor benadeeling der schatkist is afgesloten. Aan de wet is een tijdelijk karakter van 4 jaar toege kend. De eindstemming is bepaald op Donderdag. Daarna is disk'ussie gevoerd over de konkluzie der Kommissie in zake den Noord-Ooster lokaalspoorweg, het vertrouwen uitsprekende, dat de Reg. spoorwegverbindingen in die stre ken van Overijsel Drenthe en Gronin gen zal bevorderen. De heer Roessingh verdedigde uitvoerig een andere konklu zie, met de heeren Willinge, Smit, Vos de Wael en Smeenge voorgesteld om te doen uitkomen, dat volstrekt een lokaal spoorweg noodig is, en geen tramwegen, en den Min. uit te noodigen alsnog in die richting mede te werken. De heer van Suchtelen ondersteunde kr achtig de konkluzie Roessingh in het wezentlijke belang der streek. De heer v. Delden verdedigde de konkluzie der Kommissie, daar de Reg. krachtigen steun genoeg heeft toegezegd en belanghebbenden de financieele bezwaren te licht hebben gerekend. De heer van Alphen bestreed de konkluzie der Kommissie en de ver dediging van den den heer v. Delden. Een spoorweg is volstrekt noodig, om de streek tot ontwikkeling te brengen tramwegen baten niet. De gemeenten kunnen onmogelijk veel bijdragen. Spre ker meende evenwel, dat in de tegen- konkluzie geen bepaalde voorkeur moet gegeven worden aan de koncessie-Wil link, waar gesproken wordt van aanleg van ién lokaalspoorweg. De heerWillinge bracht die wijziging aan, daar het de bedoeling niet is een voorkeur voor bepaalde koncessionarissen, maar wel be paald de uitspraak, dat alleen lokaal spoorweg mogelijk is. Hij betoogde, dat de medewerking der Reg. zoo groot niet is geweest, en daarentegen de belang stelling der gemeenten lang niet gering. De heer v. Karnebeek bestreed de ge wijzigde konkluzie, die op de Reg. pressie uitoefent tot uitgaaf van 61/2 miljoen, en verdedigde de konkluzie der kom missie, die alles in het midden laat. De heer Smidt daarentegen betoogde, dat in verhouding van de draagkracht door de belanghebbende gemeenten veel is bijgedragen, en dat een lokaalspoor on misbaar is, terwijl een tramlijn verder felijk zou zijn. De heer Lely verdedig de de konkluzie der Kommissie. Hij wees op het gevaar van een precedent, met het oog op de gevolgen in andere stre ken, en achtte een tramlijn ruim vol doende. De Min. van Waterstaat enz, beval de konklussie der Kommissie aan, die de wijze van aanleg in het midden laat. De bedoeling der Reg. is elke ernstige poging voor deze verbinding te ondersteunen hetzij door een lokaalspoor, hetzij door een tramlijn. Na afloop der aanhangige zaken is aan de orde gesteld het ontwerp tot instelling van een derde kantongerecht te Rotterdam de geweren wet en de motie-Dobbelmann. De Forten bij Wei hai-Wei worden door de Japanners geslechtzij zijn reeds eenigermate met dit werk begonnen en het heeft geheel en al den schijn, dat er niets verder verricht zal worden voor het voorjaar, als tenminste de vrede dan nog niet is tot stand gekomen. Mevrouw Faure, de vrouw van den Frar.schen president, volgt het voorbeeld van haren echtgenoot, die zich al meer en meer populair maakt. Zij heeft n.l. de kleinkinder-bewaarscholen te Parijs bezocht, waarbij zij vergezeld was van haar dochtertje en heeft aan de kleinen versnaperingen uitgedeeld. Het publiek betoonde zich zeer dankbaar voor deze attentie. Zeer hevig heerscht te Berlijn de influenza. In de meeste gezinnen komen gevallen voor en de publieke dienst be gint er onder te lijden. De geneesheeren vreezen echter minder de ziekte dan de gevolgen ervan, waarom zij zich toeleggen op het nemen van maatregelen om die te voorkomen, waarschijnlijk door de patiënten alleen bij algeheel herstel vergunning te geven tot uitgaan. De universiteiten te Rome en Napels, die wegens de ongeregeldheden, door de studenten aldaar voor eenigen tijd ge pleegd, werden gesloten, zijn weer ge opend. Verdere standjes zijn niet voor- gekomen. Waarschijnlijk zullen de studenten opstootjes in Italië ten gevolge hebben, dat van de drie en twintig universiteiten er eenige, welke minder dan honderd studenten tellen, opgeruimd worden. Het getal studenten in Italië bedraagt bijna twintigduizend. Natuurlijk is bij de opheffing in de eerste plaats bezuiniging de hoofdzaak, aangezien elke universiteit een volledig stel professoren heelt. Sommige der kleinere universiteiten zijn zeer oud en nu bestaat de meening, dat de opheffing in sommige gevallen, de historische waarde der inrichtingen in aanmerking genomen, nog wel moeielijkheden kan veroorzaken. De groote werken te Niagara, waar door de wereldberoemde watervallen, die, wat practisch nut betreft, tot dus ver hun water voor niet in de diepte hebben uitgestort, eindelijk in het gareel zullen worden geslagen, zijn thans tot een gevorderd stadium van voltooiing geraderd. Men heeft uitgerekend, dat Je machtige waterval jooveel als hon derd millioen paardekrachten oplevert, wat meer dan voldoende is om het werk van alle stoommachines op aarde te verrichten. Een gedeelte van het water zal in het vervolg dienen om reusachtige turbines te drijven, waardoor vele dui zenden paardekrachten voor velerlei doel einden zullen kunnen worden aangewend. Beminnaars van natuurschoon behoeven echter niet beducht te zijn, dat dit aan de schoonheid der vallen afbreuk zal doen, want geen duizendste deel van den stroom zal worden afgeleid. In werkelijkheid zal dit prachtig werk, dat onder de leiding van den bekwamen professor George Forbes zoe meesterlijk werd tot stand gebracht, aan deze eenige plek op aarde nieuwe belangrijkheid bijzetten, want terwijl de bezoekers de Niagara vallen in al hunne heerlijkheid kunnen aanschouwen, gelijk tot nu toe, zullen zij tevens gelegenheid vinden, om de wonderbaarlijkste, electrische instal latie die ooit werd ingericht, te bestu- deeren. Het weêrvoorspellen hangt in de lucht, evenals zooveel andere zaken, die voor speld worden en soms uitkomen. Thans komt het volgende weer-pro- fecietje voor in de Figaro: Van 2 tot 9 April zal er regen vallen en eveneens van 25 April tot 2 Mei. De maand Juni zal vele en heftige stormen hebben. Het geheele voorjaar zal zich ken merken door eene voor den landbouw noodlottige droogte. Als het uitkomt, zal men het wel zien. Minder dan het bovenstaande trekt de aandacht een bericht uit Praag, dat te Pardubitz in Bohemen handel gedre ven wordt in kinderen en wel tegen tweehonderd gulden per stuk. De koopers doen ze volgens zekere methode op groeien tot dwergen en dergelijke na tuurwonderen, om ze later met groote winsten van de hand te doen. Door een toeval kwam men de kin derhandelaars op het spoor. Men vertelt 't klinkt vreemd dat ook in enkele Nederlandsehe steden vreemd met jonge kinderen kan gedaan wordendat ze gehuurd kunnen worden door vrouwen die van bedelen haar werk maken en als reclame middel een kind gebruiken en men zegt ook, dat zulke praktijken niet kunnen tegenge gaan worden, tenzij het publiek, door te weigeren, ook deze soort van bedelarij onmogelijk maakt. Bedelarij is strafbaar bij de wet, dus, om consequent te blijven is ook de per soon, die haar in de hand werkt straf baar, d. w. z. de gever van aalmoezen. Toch heeft men nooit gehoord van eene veroordeeling in deze. Wie den bedelaar wat geeft, denkt een weldaad te doen. Niets is minder waarhet ongemotieveerde geven werkt de luiheid, het teren op eens anders zak, in de hand. Bovendien verlamt het alles wat gedaan wordt om de armen van het bedelen af te houden. Wist de be delaar, dat hij overal zou komen voor gesloten deuren, dan zou hij een ander middel van bestaan moeten zoeken en de giften, de groote en de kleine, zouden met elkaar eene som uitmaken, groot genoeg om wezenlijk ongelukkigen te helpen en anderen te leeren zichzelf te helpen. In onze gemeente zwerven dag in, dag uit van die straatventers met een taschje, een mandje, een bakje, mannen en vrouwen soms in de kracht van hun leven. Wat ze verkoopenlucifers, zeep, postpapier, naalden. Overal wordt aan gebeld. Meestal worden ze afgewezen, doch tracht eens wat te koopen van zoo iemand, vraag eens naar den prijs van het artikel, dat beweerd wordt te koop te zijn. Regel is, dat juist het laatste doosje of pakje nog voorhanden is en de prijs is dan van dien aard, dat ge viermaal te veel betaalt. Dat zoo'n straatnegotie" nogal winstgevend moet zijn, zou kunnen blijken uit het feit, dat het aantal dier kleinhandel bede laars" toeneemt. Nog een soort van bedelaars zou men kunnen noemen de naar-den-bekenden- weg-vragers. Deze type posteert zich bij voorkeur aan een van de uitgangen der stad. Op heel bescheiden manier vraagt hij U den weg naar Amsterdam. Goedwillig helpt ge den man terecht, hij vertelt U inmiddels, dat hij dezen morgen te half vijf van Leiden is komen loopenhij is daar als hersteld uit het ziekenhuis ontslagen, gaat nu naar zijn gezin in Amsterdam terug. Merk op, een pas herstelde zieke, die van Leiden naar Haarlem loopt. Het slot is de vraag of mijnheer er niet wat voor over heeft om hem de verdere reis per spoor te laten doen. Als gij er niet inloopt, dan doet een ander het en de bedelaar blijft bedelen tot het hem te eng wordt; dan zoekt hij elders op dezelfde wijze aan den kost te komen. E11 terwijl een heirleger van vreemde metsdoeners op deze wijze door het publiek aan den kost wordt geholpen, aan den niet rechtmatig verkregen kost, zitten onze weldadigheids vereeni- gingen met de handen in 'thaar, en moeten alle zeilen worden bijgezet om maar eenigszins te kunnen voorzien in werkelijke behoeften! Reeds vroeger maakten wij melding van den treurigen toestand waarin de Ned. Herv. Gemt. te Houtrijk en Polanen

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1