HAARLEMSCH Eerste Blad. BERICHT. EDEL METAAL, No. 24. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zeventiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 27 Maart 1895. f 0.50 ingen. en 0.75 geb. Haarlem, 4 Maart 1895. Nieuwsberichten. telefhoonnümmek telethon1sche verbinding met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf—,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nomniers centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De ondergeteekenden berichten, dat dp drie Novellen van vincent loosjes, die als Feuilleton in dit blad versehenen zijn, te zamen in één bandje, onder den titel: voor de abonnés verkrijgbaar zijn, a DE ERVEN LOOSJES. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De ebven Loosjes, te Haarlem. KLINKENBERG (Dr. W. F. K.) Ge- loof, hoop en liefdeing. 0.60. TJLFERS (Da. S.) Van eeuwige dingen. ing. 2.50., geb. 2.90. SLUITER (Dr. C. Th.) De dierlijke Parasieten van den Mensch en van onze Huisdierengeb. 5.25. Bnitenlandsche nieuw verschenen werken. GAREÏS (Dr. C.) Die Weiterentwicke- lung des Prinzips der Genzer Konven- tion in den letzten 30 Jahren..ing. 0.40. GRUNSK.Y (Dr. K Neues Leben! Jahrg. I, Hft* 4ing. 0.35. HOLTZMANN (Dr. A.) Das Mahabha- rata im Osten und Westening. 9. LüDERS (Dr. H) Die Vydsa-Ciksha besoDders in ihrem Verhaltnis zum Taittiriya- Pi&tic&khyaing. 3.65. WITTE (WOLF) Französischer Dolmet- scher. Leichtfaszliche Anleitung zur schnellen und sicberen Erlernung der französischen Spracheing-. 0.65. L'Interprète. Guide de conversation al lemandeing. 0.65. PRESTWICH (J.) Collected Papers on some controverted questions of Geo logygeb. 6.50. Bovenstaande werken zijn voorhanden bjj de boekhandelaars de eb ven Loosjes Tweede Kamer. Dinsdag werd het debat over de motieDobbelman voortgezet. De heer Heldt betoogde, dat heffing van graanrechten naar ƒ2.50 per hektoliter, vertegenwoordigt 70 miljoen verhooging, wat neerkomt op f 14.77 per hoofd of f 73.85 per gezin, per jaar. Graanrech ten zullen het arbeidende volk verarmen en niet aanleiding geven tot meer vraag naar arbeidskracht. De prijsverhooging zal ook op de zuivel bereiding terug werken, en de zuivelprodukten zullen de konkurrentie nog moeilijker kunnen volhouden. De heer de Beaufort (Am sterdam) wees op de algemeenheid en de onbestemdheid der motie. Men weet niet, m welke artikelen de voorsteller het invoerrecht wil verhoogen, en men kan niet voorzien, welke belangen zullen worden geschaad. Spreker wees op het verschijnsel, dat het streven naar pro- tektionisme het grootst is in landen met vertegenwoordiging, en dat het neêr- komt op opoffering telkens van een tak van volkswelvaart aan een ander. In kleine landen is het protektie stelsel veel schadelijker dan in groote, wegens meegevallen konkurrentie. Zij kan lei den naar een streven tot aansluiting bij grooter beschermend gebied, een be gin van verlies van zelfstandigheid. Spre ker betoogde, dat graanrechten komen ten beste van den grondeigenaar, terwijl ze bovendien een zeer groot sociaal ge vaar meebrengen, daar ze ten laste komen van de arbeidende klasse. De heer A. v. Dedem meent, dat het vrij handelstelsel op zich zelf zeer goed is, maar dat in de bestaande omstandig heden, nu de omringende landen be schermen wij niet kunnen achter blijven. Lage graanprijzen zijn goed voor de veehouderij, maar het algemeen belang eischt, graanrechten. Daardoor zal de broodprijs een weinig rijzen slechts 3 cent per kilo nog 8 cent minder dan in 1880. Hij bestreed het betoog van den heer de Boer, dat de pachten te hoog zijn, en hij wees op het gevaar, dat de geheele pachtersstand verdwijnt, als de grondeigenaar zelf exploiteert. Indien men bimetallisme herstelt op den zilveren standaard dan is bescherming noodig. De heer Cremer betoogde, dat de be scherming voor de industrie in de motie gewenscht, volstrekt onnoodig is, daar die over 't algemeen wèl vaart. Hij wees er verder op, dat in beschermde landen de in- en uitvoer sterk achteruitgaan; dat tal van Nederl. industrieën, o.a. de scheepsbouw tot bloei zijn gekomen door vrijheid. De industrie kan alleen geholpen worden door kennis te ver spreiden onder fabriekanten en werklie den en door eene betere verhouding te zoeken tusschen het goud en het zilver laten de protektionnisten daartoe mede werken. De heer Roessingh is tegen de motie, omdat zij te algemeen is en niet genoeg preciseert. Ook hij ontkende, dat de motie de werkloosheid zal wegnemen. De heer Zijp, is tegen de motie, omdat zij niet zuiver is en ook de industrie omvat. Spreker hoopte, dat de Reg. den landbouw zal bevorderen door afschaf fing der tollen, aanleg van lokaalsporen, herziening der Spoorwegtarieven, betere regeling van het pachtwezen, regeling van het landbouwkrediet en afschaffing van de vleeschakcijns. De heer de Lange bestreed de graanrechten, omdat, toen de grondwaarde hoog was, alleen de grondbezitters hebben geprofiteerd, niet de Staat, die thans wel wordt aange sproken, nu er schade is. Woensdag werd de beraadslaging over de motie-Dobbelmann voortgezet. De eerste spreker was de Min. van Buitenl. Zaken. Hij zeide, dat de motie wil uit maken een der gewichtigste politiek- ekonomiesche kwestieën uit de laatste tientallen van jaren. Terecht is deze motie gekenschetst, als strekkende om eene revolutie in onze handelspolitiek te veroorzaken. De Reg. heeft geen voor opgestelde opvatting; de zaak is geen partij kwestie. Wel is het bevreemdend, dat de voorsteller den handel geheel buiten de beschouwing laat. De toestand van landbouw en industrie kon beter zijn, maar is niet onbevredigend; over drijving schaadt. Het doel van de motie is bescherming; dus begeerte, om den hinnenlandsclien konsument te dwingen duurder te koopen. Wegen de voordee- len nu tegen de nadeelen op? Neen! Betreedt men eenmaal den weg van bescherming, dan kan men niet blijven stilstaan. Een tweede bezwaar is dat, het eene belang behartigende, het andere wordt gekrenkt; een derde bezwaar is, dat volstrekt onbewezen is, dat hooger broodprijzen meer werk zullen verschaf fen. Zeker is, dat het arbeidersgezin 5 pet. meer van zijn inkomen zou moe ten offeren. Wat de voordeelen betreft, ze zijn zeer dubieusslechts 1I-S van den bebouwden grond zal gebaat worden, maar meerendeels niet de pachters. Voor industrie en handel ware bescherming verderfelijkde uitkomsten in het bui tenland bewijzen het. De landbouw zal weinig gebaat, de arbeiders zullen be nadeeld, en de schatkist zal niet gebaat worden. De Min. verklaarde verder, hoe de Reg. erkent, dat onze tarieven ver betering behoeven; maar juist de tegen woordige protektionistische wind maakt het bezwarend, daaraan de hand te slaan. De Reg. wil medewerken tot vermeerdering van kennis, verbetering van kommunikatie, opheffing van be lemmeringen, verbetering van muntwe zen. Twee andere middelen tot verbete ring van den toestand staan buiten de Reg., nl. niet aankoop van artikelen in het buitenland, die hier gemaakt worden, en bestrijding van de weelde. De Reg. ontraadt ten sterkste de aanneming der motie in het belang van onze geheele maatschappij op dit oogenblik, en ver trouwt, dat de Kamer de motie niet zal aannemen. De heer Lucasse verde digde de motie met het oog op den kwijnenden toestand van den landbouw en Je ellende onder de plattelandsbe volking en ziet geen reden, waarom wij juist alleen wijzer moeten zijn dan alle omringende landen. De heer v. d. Berch van Heemstede is vóór de motie, omdat door beschermende maatregelen thans nog veel grooter schade voor den landbouw in de toekomst kan voorkomen worden. De heer Heemskerk verdedigde beschermende graanrechten, waarvan hij de nadeelen zeer overdreven achttezoo achtte hij verhooging der broodprij zen volstrekt onbewezen. Hij bestreed het betoog van den heer de Boer, die niet aanwees den weg, om eigen ge ërfden te doen ontstaan. Bescherming, beweerde spreker, is gebazeerd op de Overheidsstaat, om het goede te steunen. De heer Tydens bestreed de heeren de Boer en Heldt, achtte bescherming zeer noodig, en meende, dat de zuivelberei- ders ook wel spoedig bescherming zullen behoeven, met het oog op den invoer van Nieuw-Zeelandsche boter in Enge land. Deze spreker ziet alleen heil in bescherming. De heer van Karnebeek bestreed het betoog van den heer Heems kerk en de motie, daar hij kunstmatige prijsverhooging afkeurt. In de zitting van Donderdag werd de motie-Dobbelmann nader dooi den voorsteller verdedigd tegen de verschil lende bestrijders. Hjj bleef volhouden, dat de broodprijzen door graanrechten niet duurder zouden worden, en dat bescherming in andere landen gunstig werkt. Akte nemende van de verklaring van den Min., dat het tarief herziening eischt, vertrouwt hij, dat die herziening op ruime schaal zal plaats hebben, en beval hij nogmaals ernstig de belangen van den landbouw en die der industrie aan de Reg. aan. De heer Zijlma ont kende tegenover den heer de Boer, dat in alle zuivelstreken de welvaart grooter is dan in bouwstreken. De heer de Boer hield zijne beschouwingen vol. De heer Lieftinck verklaarde, dat hij en andere Friesehe leden tegen de motie zouden stemmen wegens haar onbepaaldheid, en de onzekerheid, of zij ekonomiesch voor deel zal verschaffen. Ook de heeren Cremer en Heldt bleven hunne beschou wingen volhouden. De heer Donner ver klaarde zich vóór de motie, omdat, als de Reg. het oogenblik voor bescherming wèl gekomen acht, het dan te laat zou kunnen zijn. Na repliek van den Min. van Buitenl. Zaken, die verklaarde, dat de Reg. niets anders had toege zegd omtrent de herziening van het tarief, dan de Min. van Fin. in zijn antwoord in zake het ontwerp aangaande de invoerrechten had te kennen gege ven, werd de motie-Dobbelmann verworpen met 52 tegen 33 stemmen. Dóór stemden 22 Katholieken, 8 anti revolutionairen en 3 liberalen (v. Kerk wijk, Zijlma en Tydens.) Tegen stemden 49 liberalen, 1 Katholiek (Schaepman) en 2 anti-revolutionairen (van Alphen en Mackay). Afwezig waren 9 liberalen, 5 anti-revolutionairen en 1 Katholiek. Met 66 tegen 10 stemmen werd beslo ten, in strijd met den wensch van den heer Gerritsen, na afloop der aanhangige ontwerpen aan de orde te stellen het wetsontwerp betreffende de verveningen en uitvoering van art. 191 der Grond wet. Daarna zal aan de orde zijn het voorstel-Hartogh, de motiën-Tydeman en Farncombe Sanders, de interpellatie de Savornin Lobman en Staalman, en het ontwerp tot teruggaaf van het waarborg kapitaal voor eene spoorwegkoncessie KedoengGedeCheribon. Het wets ontwerp tot wijziging der militie-wet (invoering herhalingsoefeningen hij de zeemilitie) is aangenomen, na verwer ping met 49 tegen 23 stemmen, van een am. van den heer Heldt, om den maatregel niet toe te passen op de zee miliciens 1894/95. Ook zijn aangeno men de ontwerpen voor onteigening in Beverwijk en tot verbetering van den Dommel. De Kamer is tot Dinsdag 11 uur uiteengegaan. De Berlijnsche gemeenteraad heeft, naar men zegt, in geheime zitting met 56 tegen 34 stemmen, het voorstel ver worpen van den burgemeester, om, bij gelegenheid van Bismarck's 80sten ver jaardag, eene deputatie uit den Raad naar Friedrichsruhe te zenden, ten einde den oudkanselier geluk te wenschen. De Berlijners hebben echter geen vrede met deze beslissing. Zij meenen, dat het zenden van eene deputatie met de politiek niets heeft te maken, dat men alleen te doen heeft met Bismarck als historisch persoon. Het gemeentebestuur zendt nu zelf standig uit haar midden eene deputatie. Het pruisische Heerenhuis zendt wel eene deputatie en dit is een staatkundig lichaam; de nationaal-liberale bladen raden dan ook de Berlijners aan in het besluit niet te berusten. De voorzitter van den Rijksdag heeft aan alle leden van den Rijksdag eene uitnoodiging gezonden tot deelneming aan een reis naar Friedrichsruhe op 25 Maart, ten einde daar op dien dag eene manifestatie te houden ter eere van prins Bismarck. In het Koninklijk theater zal op 1 April, den dag, waarop Bismarck zijn80sten ver jaardag viert, eene feestvoorstelling gege ven worden ter eere van den oud-Kan selier. Ook de Duitsche Rijksdag heeft zijne toestemming geweigerd aan een voorstel van den Voorzitter om hem op te dra

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1