HAARLEMSCH Wereldkroniek, \o. 59 Eerste Blad. No. 25. Zeventiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 30 Maart 1895. Neé. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. BERICHT. EDEL METAAL, Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TILEFHOONNUMMEE TELEPHON1SCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomén tot DINSDAG en ^VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. van de is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. De ondergeteekenden berichten, dat de drie Novellen van Vincent LoosjeS, die als Feuilleton in dit blad verseh'enen zijn, te zamen in één bandje, onder den titel: voor de abonnés verkrijgbaar zjjn, i 0.50 ingen. en f 0.75 geb. Haarlem, 4 Maart 1895. DE ERVEN LOOSJES. KRONIEK Woensdag vergaderde de Gemeente raad ter afdoening van een agenda met drie en twintig punten, een getal, groot genoeg, om den grootsten liefhebber van Raadsvergaderingen af te schrikken. Hoewel men nooit weten kan wat er in het vuur der debatten kan ter sprake gebracht worden, was evenwel dealge- meene meening, dat de Raad wel tijdig gingen zou gereed komen. Medegedeeld werd door den Voorzitter, wat iedereen al bekend was, dat den Heer van den Arend, volhardende bij zijn besluit om at te treden als eersten Commandant van het Korps Brand- blusschers, als zoodanig eervol ontslag was verleend en in zijne plaats benoemd was de Heer L. Sabelis. Nog trok de aandacht de mededeeling, dat van den gewezen klerk aan de Stadsbank van Leening Raimond, thans in Zuid-Afrika, was ontvangen een bedrag van 235. ter vergoeding van de schade, welke de gemeente vroeger door zijn toedoen heeft geleden. Hierna vingen de beraadsla- aan. De Heer Mr. A. J. Heshuysen verzocht en verkreeg ontslag als lid der Plaatse lijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, en dit met dankbe tuiging. Het proces-verbaal van de opneming der kas van den gemeenteontvanger werd aangenomen voor kennisgeving. Weer kwam een verzoek van de Staalwatermaatschappij, thans tot goed keuring van een plan tot aanleg van het Frederikspark met daar om te plaatsen ijzeren hek, terwijl tevens de aandacht van den Raad werd gevestigd op de nog niet verkregen vergunning tot aanbouw der veranda's, bovendien een verzoek tot eene gewijzigde plaatsing !j voor de muziektent. B. en W. stelden voor het plan van aanleg goed te keuren; een wijziging te brengen in het hek goed te keuren den aanbouw van twee vleugels of veranda's met uitzondering van de Lauben, alsmede de plaats voor de muziektent te wijzigen, dat al het bovengenoemde moet gereed zijn binnen een jaar op poene van ƒ10 voor iederen dag te late oplevering en omtrent den aanleg der toegangswegen aan de zijde van de Baan nader te overleggen. Wethouder de Breuk vindt, dat de Lauben in het plan moeten blijven. Ook de Heer Stolp is deze meening toegedaan. Wethouder Waller, evenwel meent, dat de Lauben moeten weggelaten, met het oog op de omwonenden. De Heer 't Hooft wil het publiek aan het park doen wennen en dus de Lauben voorloopig weglaten. De Heer Stolp gelooft niet, dat de Lauben zullen ontsieren. Hjj stelt dus voor den aanbouw der Lauben wëftoè te staan. In stemming gebracht, wordt dit aangenomen met 12 tegen 9 stemmen. Omtrent het hek zou de Heer Macaré nog geen beslissing willen nemen en zulks met het oog op de mindere sier lijkheid en de Heer 't Hooft vindt dat, als 't te doen is om beter politietoezicht men wel beter doet binnen het hek een politieman op een rijwiel te plaatsen; die kan dadelijk overal zijn. De Heer Stolp wil ook het voorge stelde hek van B. en W. niet. Het hek van de architecten is veel practischer. De Heer Klein vindt het hek der architecten uit paedagogisch oogpunt goed. De Voorzitter stelt zich den gang der gedachten van B. en W. voor, en ver klaart, dat B. en W. tot het door hen voorgestelde hek gekomen zijn in het belang der Staalwaterbron. De Heer 't Hooft vertrouwt de straat jeugd ten opzichte van 't schoonheids gevoel, dat er in schuilt. Wil een hek, waarover een echte straatjongen niet zal willen klimmen. De Heer Macaré wil een mal laten maken van het hek van B. en W. maar de Heer Bijvoet vindt, dat der Maat- y schappij geen dienst wordt bewezen door een besluit uit te stellen, aangezien de tijd dringt. De Heer van Styrum dient een aman- dement in, om het hek der architecten aan te nemen tot eene hoogte van om streeks 1.40 meter. Nu kwam er eerst nog discussie over de punten der spijlen. Het amendement in stemming gebracht, weid aangenomen met vier stemmen. Overigens werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Punt 3 bedoelde nog eens het Bronhuis. Thans, om aan de Maatschappij onthef fing te verleenen van het bouwen van een badinrichting op eene vroeger door den Raad bepaalde plaats. De Maatschappij had op het aangewezen terrein geen ruimte genoeg, maar heeft nu door aan koop van een hiertoe geschikt terrein aan den Kleinen Houtweg hierin voorzien. De ontheffing werd verleend en bepaald, dat de niet meer benoodigde gemeente grond desverlangd de uit erfpacht kon gelicht worden. Vervolgens vorderde de aandacht het plan van den Minister van Justitie tot het oprichten van een nieuw huis van bewaring en wel op een gedeelte van het Harmen-Jansenveld. Het thans in gebruik zijnde gebouw met den grond zou volgens dit plan dan kunnen geruild worden en de Minister had goed gevonden, behoudens goed keuring van de wetgevende macht, het verschil in waarde der bedoelde terreinen, bedragende 13.100, aan de gemeente uit te betalen. In het begeleidend schrijven van B. en W. wordt er wel de aandacht op gevestigd, dat bij aanneming van het aanbod op het Harmen-Jansenveld dan daar niet de gasfabriek kan komen en dat het denkbeeld tot verplaatsing van de gemeentereiniging dan ook moet vervallen, maar deze bezwaren wegen B. en W. niet zwaar, om welke redenen wordt voorgesteld het aanbod aan te nemen, altijd onder het noodige reserves. De Heer Leupen maakt bezwaar om trent het eigendomsrecht der gemeente op het huis van bewaring, doch de Heer Macaré gelooft, dat het niet het belang der gemeente is in déze in bijzonder heden te treden. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Een voorstel om van de Haariemsche bankvereeniging aan te koopen een strook gronds 'aan de Zijlstraat tegen den prijs van 570 werd aangenomen. Vervolgens ging de gemeente aan eene ruiling van grond met M. A. van den Berg. De gemeente wordt hierdoor rijker ruim een halve vierk. meter ter rein aan de Gasthuisvest en wel met bepaling, dat de gemeente niets bij betaalt en M. A. van den Berg de on kosten betaalt. Gebroeders Schornagel willen een bergplaatsje bouwen op bij hen in huur zijnden gemeentegrond en vragen hiertoe verlof. Bezwaren tegen dat gebouwtje bestaan niet, maaromdat nu een stukje van het bedoelde terrein bebouwde gemeentegrond wordt, wordt de huur voor dat gedeelte verdubbeld, van 10 op 20 cents per MJ gebracht. Het verzoek der kaaswerkers om vast daggeld als hunne diensten gevorderd worden, wordt toegestaan. Zij ontvangen voortaan 1.75 per dag. Het Bestuur van de Afdeeling Haarlem en Omstreken der Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde vraagt een gedeelte van den Hertenkamp in gebruik tot het houden van eene tentoonstelling van bloeiende en niet bloeiende gewassen van 15 tot 19 Aug. a.s. Het Bestuur neemt het plaatsen en wegneming van het scheidingsraster voor zijn rekening. Geen der leden had hier iets tegen. Bij guur weer hebben de koetsiers, de conducteurs en de dienstmannen aan het Haarlemsch Station het kwaad ge noeg; de menschen moeten dan in de open lucht blijven of.en dit of kan voor hen nog nadeeliger werken dan regen, sneeuw of wind. Om in deze verantwoord te zijn, wil de Volksbond op een gedeelte van het Stationsplein een kiosk doen verrijzen; daar zullen de mannen dan kunnen schuilen en er tevens eene kop koffie kunnen drinken. Nu wordt den Raad tot die oprichting verlof gevraagd. Het verzoek werd toegestaan tot op zegging en de plaats bepaald daar, waar B. en W. het 't beste achten, maar tegen betaling van 3.recognitie. J. Machielse mag lichtramen plaatsen in den achtergevel van een perceel op de Kleverlaan, grenzende aan de ge meente-begraafplaats, met bepaling, dat voor ieder aan te brengen raam ƒ2.40 worde betaald, geen gedruismakende bezigheden worden verricht in die wo ningen gedurende de uren van begraven, wenschte de Heer Macaré, doch de Heeren Stolp en Enschedé achtten deze bepaling onnoodig. Voor den aanleg van riolen ter ver vanging van open goten aan de Meester- lottenlaan is met de gemeente Heemstede eene regeling aangegaan. Het kost ƒ800, maar het zal eene verbetering geven, te meer, daar in die laan nu tevens de bestrating verlegd en voor zoover noodig vernieuwd zal worden. Ter voltooiing der bestrating van de Gaelstraat staat de Raad een crediet toe van ƒ1130. B. en W. deelden mede, dat de recog nitie aan de gemeente door de gasfabriek met inbegrip van 8% korting voor het door de gemeente gebruikte gas voor de verlichting van hare gebouwen voor 1894 bedraagt ƒ813:44; De rekening der Stads-Apotheek vor dert eene gemeente subsidie van ƒ5520.66. De Commissie van financiën adviseert dit bedrag toe te staan. De Raad besluit in dien geest, terwijl mede de rekening van de bewaarschool in het voormalige Barbara-gasthuis werd goedgekeurd en op de begrooting van het Burgelijk Arm bestuur een post van ƒ350.60 af- en overgeschreven. Ter benoeming van een sDoctor in de Nederlandsche letteren, om onderwijs te geven in de Nederlandsche taal en in geschiedenis" aan het gymnasium waren voorgedragen de Heeren Dr. J. B. Sche pers en Dr. J. yan Leeuwen. De Raad benoemde Dr. J. B. Schepers. Dr. J. van Leeuwen bracht het tot 5 stemmen. Aan de le opleidingsschool voor jon gens werden bevorderd tot onderwijzer 2e klasse de Heeren J. H. Scholten en M. Eikelenboom, thans onderwijzers 3e klasse. Aan de tweede Burgerschool werd benoemd tot onderwijzer 3e klasse de Heer S. van der Mije en tot gelijke be trekking aan school Lr. D. de HeerA. Klok. Het gasrapport over Januari werd, als naar gewoonte, voor kennisgeving aangenomen. Na afloop der agenda vraagt de Heer Rethaan Macaré het woord met betrek king tot de veelvuldige branden geduren de het laatst van den afgeloopen winter. Hulde brengende aan de Brandweer en de Schutterij voor de belangrijke bewezen diensten, vraagt Spreker, naar aanleiding van geleverde kritiek, of bjj de brandweer leemten bestaan; of B. en W. het plan hebben opgevat de brand weer in den Raad ter sprake te brengen zoo niet, of dan de Raadsleden inzage kunnen verkrijgen van de gasrapporten. De Voorzitter deelt mede, dat door B. en W. op een ten deze aan de Brand weer gericht verzoek een rapport is uitgebracht, dat evenwel nog niet bij genoemd College in behandeling kon genomen wordon. De tweede Spreker in dit punt buiten

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1