HAARLEMSCH Jtfo. 1 Wereldkroniek, Eerste Blad. BERICHT. EDEL METAAL, No. 27. Zeventiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 6 April 1825. Nerf. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Nieuwsberichten. Uitqave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86 TELEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentie», worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. van de is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. De ondergeteekenden berichten, dat de drie Novellen van Vincent Loosjes, die als Feuilleton in dit blad verschenen zijn, te zamen in één bandje, onder den titel: voor de abonnés verkrijgbaar zijn, a f 0.50 ingen. en f 0.75 geb. Haarlem, 4 Maart 1895. DE ERVEN LOOSJES. KRONIEK Dezen middag hield de Gemeenteraad eene buitengewone vergadering. De agenda bevatte vier punten, het laatste waszitting met gesloten deuren, wat wel de naaste aanleiding tot het bijeenroepen van den Raad zal geweest zijn. De lezing der notulen van de vorige vergadering had niet plaats en na de gebruikelijke mededeelingen ging de Raad over tot de behandeling van: Punt 2. Mr. E. J. Everwijn Lange, te Amsterdam, verzoekt, namens zijne echtgenoote en den Heer Doeff, verlof, om den in de scheidingssloot tusschen den Haarlemmerhout en den aan de Oostzijde daarvan gelegen Schouwbroe- kerpolder liggenden dam, toegang ge vende tot eenige perceelen wei- en hooi land, bij laatstgenoemden in eigendom, te mogen verplaatsen. B. en W. evenmin als de Commissie voor den Hout en de plantsoenen hebben bezwaren tegen het verleenen van de ge vraagde vergunning en stellen voor het verzoek toe te staan. De Heer Sabelis wenscht de zaak te stellen in handen der Commissie voor Fabricatie. Hij gelooft, dat als de wei landen hier bedoeld, bebouwd worden, het in het belang der gemeente is de hand in de zaak te houden. Verschillende Heeren voeren in deze nog het woord, waarna het voorstel-Sabelis, instemming gebracht, met 11 tegen 10 stemmen wordt verworpen. Het voorstel zelf lokte nog enkele discussies uit in verband met de te stellen voorwaarden, waarna het voorstel van B. en W. met eene aan gebrachte wijziging wordt aangenomen. Met punt 3 kwam het terrein aan den Dreef, bij den Heer Scholten in huur, op nieuw in den Raad, of liever het rapport der Commissie van Financien inzake het door den aanvrager ingediende adres. In het huurcontract, met den Heer Scholten, gesloten in 1889, scheen de Commissie van Financien aanleiding te vinden tot latere moeilijkheden, althans zij stelden voor een paar desbetreffende raadsbesluiten in te trekken en de zaak op nieuw te regelen. De Heer Stolp stelt voor de som voor den huur in haar geheel te stellen op f 300.welke som zeker niet hoog is met het oog op de belangrijke verbetering welke Scholten hierdoor verkrjjgt. Het amandement, genoegzaam ondersteund, komt in discussie. De Heer Beijnes is er tegen op grond, dat het gebruik van de gronden geen f 300 waard is. De Commissie van Financiën, zegt de Heer Kruseman, heeft gemeend de be staande prijzen te moeten handhaven. Het am. Stolp in stemming gebracht, wordt aangenomen met 7 stemmen tegen. Het voorstel zelf, aldus gewijzigd, wordt aangenomen. Hierna wordt de openbare vergade ring gesloten. Vervolg Tweede Kamer). In de zitting van vrijdag werd het de bat over de motie-Heldt voortgezet en aan einde gebracht. De heer A. van De- dem noemde zich een principieel voorstan der van pensionneering van de oude lie den. Hij is van meening, dat daartoe al leen kan worden overgegaan, als zij alge meen wordt toegepast, niet enkel op werk lieden, en als vast staat, hoe de kosten zullen gevonden worden. De heer Mees motiveerde zijne stem tegen de motie Heldt, omdat zoodanige wenschelijkheid alleen kan worden uitgesproken, als de Kamer overtuigd is van de mogelijkheid en uitvoerbaarheid, en als de financieele zijde van het vraagstuk is onderzocht. Spreker zou de Reg, willen uitnoodigen te onderzoeken, op welke wijze de ver zekering van het lot van oude werklieden, behalve door de door haar beoogde lijf- rentenbank, zou kunnen worden gere geld. De heer Pijnappel gaf den heer Heldt eenige wijzigingen inderedaktie in overweging. De heer Staalman achtte de motie Schaepman totaal onbeteeke- nendmaar ook had, volgens hem, de gewijzigde motie-Heldt niet de minste waarde meer, nu vervallen is de alinea omtrent de lijfrentebank, die juist bij de werklieden zoo groote belangstelling wekte. Spreker ried den heer Heldt aan, zijne motie in te trekken, en begreep niet, hoe deze der Regeering had kun nen dank betuigen, waar zij eenvou dig verklaarde geen regard op de motie te zullen slaan. Namens de werklieden protesteerde hij daartegen. De heer Schaepman kon vóór de ge wijzigde motie-Heldt stemmen en pro testeerde tegen de voorstelling, alsof bij aannepiing der motie de zaak kant en klaar zou zijn, en pensionneering zeer spoedig zou worden ingevoerd, daarvoor is de kwestie te omvangrijk en te ge wichtig. De heer Rutgers van Rozen burg achtte de motie-Heldt eene pre messe zonder zekerheid van inlossing. De heer A. Mackav was vóór de gewij zigde motie Heldt, indien zij zich be paalde tot het uitspreken van de wen schelijkheid tot onderzoek. Hij gaf in overweging de eerste alinea te veranderen in eene overweging als deze„Gelet op de adressen van het Ned. Werklieden- bond, Patrimonium en den li. A'. Volksbond. De lieer Hintzen verklaarde zich tegen stander van staatsdwang tot pensio neering, en achtte verzorging van we duwen en weezen van werklieden veel noodzakelijker. De heer Heldt wijzigde nader zijne motie door invulling van het woord kunnen aan het slot, zoodat het onderzoek zal loopen over de vraag, hoe verzekering zal kunnen en behooren te worden geregeld. De Min. van Bui- tenl. Zaken ontkende de vorige Regee ring beschuldigd te hebben, hare belofte niet te zijn nagekomen. Hij had alleen beweerd, dat, indien zulk eene belofte was gedaan, zij niet was ingelost. Wat de motie betrof, konstateerde hij, dat de Reg. volkomen zich de vrijheid voor behoudt, een eigen weg te gaan, en ook vrij blijft in de keuze van leden der Kommissie en het op te dragen man daat. De heer Mees konstateerde, dat door de allerlaatste wijziging de be- teekenis der motie zeer is veranderd, en achtte nu een groot bezwaar ver vallen. De heer Avan Dedem bleef tegen de gewijzigde motie gestemd. De heer van Karnebeek was nu vóór de motie, daar algemeen gelachde vrij heid der Reg. wordt erkend. De motie houdt nu niets in dan een wensch naar een onderzoek. De heer Schaepman trok nu zijne motie in, en daarna werd de motie-Heldt aangenomen met 62 tegen 5 stemmen. De tegenstemmers waren de heeren Hintzen, Rutgers vap Rozen burg, van den Berch van Heemstede, A. van Dedem en Bahlmann. De Kamer werd verdaagd tot Dinsdag 11 uur. In de zitting van Dinsdag bracht de heer de Kanter, bij het algemeen debat over het voorstel Hartogh, houdende wijzigingen van het Wetboek van Bur- gerl. Rechtsvordering, hulde en dank aan den moed en de zaakkennis van den voorsteller, en aan den voortreffelijken arbeid der Kommissie van voorbereiding. Het voorstel heeft gelukkig geen politieke beteekenis. Het strekt tot verbetering van het recht door wegneming van om slachtige vormen. Spreker stelde in 't licht, hoe de niet-juristen een praktische oplossing kunnen geven aan de zaken. Vooral ten aanzien van de rechten der vrouw en exekutie van vonnissen brengt het ontwerp groote verbeteringen. De Min. van Just, verklaarde den uitslag der beraadslagingen te zullen afwachten, en dus eene gerezerveerde houding aan te nemen, maar welwillend gezind te zijn voor het ontwerp, waaruit hij in overweging geeft, weg te laten de wij zigingen betreffende vreemdelingen en het verschijnen voor een vreemden rechter, met het oog op de hangende internationale onderhandelingen, die hoogstwaarschijnlijk dezen zomer tot een traktaat zullen leiden. De heer Hartogh betuigde zjjn dank voor het uitstel door de Kamer de vorige week verleend. Hij dankte ook den Minister voor diens wel willende overweging. Hij was daarvan trouwens overtuigd. Hij zou de wenken van den Min. in overweging nemen. Het algemeen debat werd toen gesloten. Verworpen werd met 42 tegen 11 stem men een am. van den heer de Kanter op art. 1, om te doen vervallen aan plakking der exploiten aan de buitendeur der echtelijke woning, indien de vrouw aldaar niet aanwezig is. Art. 1 werd onveranderd goedgekeurd, evenals art. 2—4. Een nieuw art. 4a werd voor gesteld door den heer de Kanter, strek kende, om de rechters te verplichten den rechtsdag, waarop uitspraak zal worden gedaan, terstond aan partijen mede te deelen. Thans wordt dit hier en daar nagelaten. Na bestrijding trok de voor steller dit am. in, nu algemeen erkend is, dat de bedoelde gewoonte een kwaad is. Het debat vorderde tot art. 15, met aanhouding tot art. 9 na art. 18. Donderdagochtend is aan de orde ge steld de handelsovereenkomst met Por tugal, en de schorsing van uitvoerrecht op suiker in Nederl. Indië. Bij het voortgezet debat over het voorstel-Hartogh is art. 16 (hooren van getuigen door den buitenlandschen rech ter) goedgekeurd, nadat de Min. wel terugneming had aanbevolen, maar ver klaard het art. niet nadeelig te vinden voor de hangende internationale onder handelingen. Met 40 tegen 25 stemmen werd verworpen een am. van de heeren Heemskerk en Rink, om, in plaats van mondelinge prokureursstelling, schrifte lijke voor te schrijven. Wijziging van art. 136 werd aangehouden tot Woens dag. Een am. van den heer Willinge op art. 140, om exceptie van onbevoegd heid afzonderlijk te laten voordragen voor alle anderen, werd verworpen met 55 tegen 9 stemmen. Keizer Wilhelm doet van alles, ook aan schilderen met waterverf. Dit is gebleken op eene liefdadigheidstentoon stelling te Berlijn, waar een kapitaal stuk, voorstellende zee-manoeuvres zeer de aandacht trok, hoewel er niet bericht wordt, of het stuk kunstwaarde heeft. Waar de keizer den tijd van daan haalt, om, behalve de zaken de regeering betreffende, ook nog aan kunst te offeren, is een raadsel en toch is het zoo. In den Kaukasus is overleden prins Achille Murat, een afstammeling van Murat, koning van Napels bij de gratie van Napoleon. De prins is 50 jaar oud geworden en woonde ongeveer 30 jaar lang in den Kaukasus, waar hij ieders achting genoot. Hij was getrouwd met de dochter van den laatsten regeeren den vorst van Mingrelië, David Dadiani, waardoor hij in den Kaukasus in het bezit kwam van uitgestrekte landerijen, die hij zelf beheerde. De overledene laat een weduwe, twee zoons en een doch ter na. Te Athene hadden de koetsiers het werk gestaakt, wat zeer lastig was voor de vreemdelingen, die zich nu moesten behelpen met de dure rijtuigen, die het eigendom zijn van de logement houders. De werkstaking in de Grieksche hoofdstad is thans geëindigd, voorna melijk door tusschenkomst van den kroonprins, die van de huurkoetsiers- vereeniging eere voorzitter is.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1