Een plan om aan de Parijsche ten toonstelling van 1900 eene nieuwe aan trekkelijkheid te bezorgen, zal wel op niets uitloopen. De plannenmaker wil een put graven van vijftienhonderd meter diepte, in verdiepingen. Met welk doel, of wat nu de aardigheid is om zich in zulk een diepte te wagen Ja, dit kunnen alleen de aardkundigen uitma ken alleen zij zullen er belang in stel len te weten op welke wijze de aardkorst tot op vijftienhonderd meter diepte is samengesteld op die plaats en hieruit zullen zij nieuwe conclusiën kunnen trekken omtrent de toestanden elders. Er wordt echter verondersteld, dat de entrees de onkosten zeven en een half milioen gulden niet zullen dek ken en daar bestaat reden toe. Ware het eene hooyte van vijftienhonderd meter, dan zou er misschien nog wat uit te kloppen zijn, maar eene diepte wekt huivering en hoe dieper hoe meer hui veringwekkend. Doch men kan niet weten; in onze eeuw van oververzadiging zoekt men naar emoties en dikwijls hoe maller hoe meer succes. Nu zegt de putgraver Bewezen wordt geacht, dat de warmte toeneemt naar mate de diepte. Hierop door redeneerende zou men op zekere diepte tot een warmte graad komen waar eene warmte heerscht waartegen niets bestand is. Kan, vraagt hij, die warmte aangewend worden ten algemeenen nutte? Of, als nu eens mocht blijken dat de ingewanden der aarde geen vuur, maar water inhielden, zou dan dat water niet kunnen benuttigd worden. Zeer waarschijnlijk echter zullen die vragen onbeantwoord blijven om de eenvoudige dubbeltjes-kwestie. Vijftienhonderd meter; ontzag voor zulk eene diepteZoo diep als twintig St. Bavo kerken met toren en al te zamen hoog zijn, en toch zou die put slechts een kleine indrukking mogen heeten in den aardbodem in vergelijking van de middellijn der aarde; als een speldeprik aan de schil van een tamelijk grooten appel zou zij zijn. En de menseh, die zoo'n prik weet te geven, zullen wij dien grootnoemen of klein! Groot in vergelijking tot den speldeprik.of klein met betrekking tot al het andere, dat grooter, machtiger is dan hijDe vraag valt, met het oog op de licht gekwetste mer.schelijkeijdelheid, niet gemakkelijk te beantwoorden. De heer Legrand, Fransch gezant, die tengevolge van zijne benoeming tot lid van den Franschen Raad van State als gezant hier te lande aftreedt, bekleedde zijn tegenwoordige betrekking sedert 1883, waardoor hij deken was van het corps diplomatique te 's Gravenhage en waarin hij medewerkte tot belangrijke tractaten tusschen Frankrijk en Neder land. Amerikaansche bladen deelen het volgende bericht, dat waarschijnlijk wel tot de eendensoort kan gebracht worden. Doctor Wheeler te Chicago namelijk, beweert een nieuwe bacil te hebben uitgevonden, die hij noemt: „De bacil van den dood." Wanneer deze microbe, gelijkend op de teringmicrobe, kan wor den vernietigd, is er niets, wat een einde kan maken aan 's menschen leven. Er zijn proeven genomen op dieren en het is bewezen, dat, wanneer de bacil van den dood is vernietigd, geen enkele ziekte vat heeft op het organisme. Er wordt nog bij verteld, dat deze ontdekking veel sensatie heeft gemaakt in Chicago!!! De Nederlandsche Rijkspostspaar bank telt ruim zeshonderdveertig duizend inleggers, hebbende een te goed van bijna negen en dertig millioen gul den en toch verwijt men het Neder landsche volk van onzen tijd dat het niet spaarzaam is. Het eerste kievitsei van het seizoen is gevonden in eene weide bij het dorp Lollum. De gelukkige vinder ontving er ƒ17,50 voor. Devolgende exemplaren werden betaald met ƒ2.50. De waterstand is op onze groote ri vieren bijzonder hoog. Uit Tienhoven aan de Lek meldt men het onderloopen der niet omkade uiterwaarden en uit Vreeswijk hetzelfde. De Koninginnen zullen te Nijmegen van 14 tot 20 Mei onder streng incognito verblijven, maar men wil toch blijk geven dat dit bezoek op prijs wordt gesteld. De voorzitter van «Nijmegen Vooruit", ver- eeniging tot bevordering van het vreemdelingen-verkeer, heeft namelijk belangstellenden uitgenoodigd tot eene samenkomst, ten einde te bespreken wat tijdens dat bezoek kan worden ge daan. De Haagsche rechtbank had het vol gende geval te behandelen Een kleine jongen van 12 jaar was door zijne moeder in den namiddag van den 4n Maart, toen zij even een kind uit de bewaarschoal wilde halen, ter bewaking achtergelaten van zijn twee broertjes, oud ly2 jaar en 3 maanden. Een kind lag in zijn bedje; het andere zat in een tafelstoel. Nauwelijks was de moeder weg of de jongen nam een kan met petroleum goot den inhoud over het bed van zijn ouders, stak dit in brand, liep de wo ning aan den Visschersdijk uit en trok de deur dicht, zijn broertjes maar aan hun lot overlatende. Toen de moeder gelukkig spoedig terugkwam, stond het vertrek vol rook. Met behulp van de buren werd het brandende bed naar buiten geworpen, zoodat er geen verdere onheilen te betreuren waren. Blijkens zijne antwoorden ter terecht zitting, had de knaap oogenblikken, die aan zijn goed verstand deden twijfelen. Het O. M. was van meening dat het kind had gehandeld zonder oordeel des onderscheids, requireerde ontslag van rechtsvervolging en opzending naar een Rijks-opvoedingsgesticht. Dat de boerenplaatsen ook in het zuid westelijk deel der provincie Utrecht in de laatste jaren in waarde zijn achter uitgegaan, bleek Maandag weder bij de openbare verkooping van de kapitale hofstede »Het Klaverblad," gelegen op Achthoven bij Monttoort, groot ongeveer 24 H.A. Deze bezitting, voor weinige jaren betaald met 49.000, bracht thans 31.100 op. De hofstede zelf met hof- en bouwland bracht slechts 1000 per H.A. op. Het met steenaarde bezette bouwland werd gemiddeld voor ƒ4200 per H.A., onge rekend de kosten, verkocht. Kort na Paschen worden onze Koning innen in Engeland verwacht. Waar schijnlijk zullen zij een paar dagen bij ko ningin Victoria logeeren, zoodra de laat ste van haar buitenlandsche reis is terug gekeerd. KAA.RLEM 5 April 1895. Men schrijft in „The Gardeners Chronicle" van 30 Maart over de hier ter stede gehouden Tentoonstelling van Bol- en Knolgewassen. »De mogelijkheid, om bloemen van bolgewassen te gebruiken voor tafelde coratie als bouquetten, kransen, kruisen en nog andere arrangementen, is nooit zoo volmaakt bewezen als op deze groote expositie. Op dit gebied evenwel behoor de de geheele inzending aan den Heer J. Ruysenaars te Haarlem, wiens geheele collectie medailles hem wel in een goederenwagen zullen worden afgeleverd. Hij verkreeg meer dan twee dozijn verschillende bekroningen en het moet erkend worden, dat zijne diverse inge zonden stukken, niet alleen op zichzelf een hooge mate van uitnemend goeden smaak tentoonspreidden, maar zeer aan zienlijk het belang en de aantrekkings kracht van deze tentoonstelling ver hoogden en waarlijk alléén de reis van Engeland waard was, om ze te gaan zien. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier zal aanstaanden Zondag naast de tentoonstelling le Conté eene reeks afbeeldingen tentoongesteld zijn van monumenten der Indische kunst op Java. Des Zondags is de toegang vrij. Door burg. en weth. dezer gemeente is de pacht der Kiosken in den Hout gegund aan J. Parson te Heemstede en wel Kiosk No. 1 voor ƒ91,en No. 3 voor ƒ30 'sjaars. Ter dezer stede is gisteren over leden de heer G. van Huyzen, oud strijder van de jaren 1830/31 en versierd met het metalen Kruis. Hij werd hier ge boren 26 December 1805. Het Jaarverslag over 1893/94 der Yereeniging Weldadigheid naar Vermo gen, thans in druk verschenen, bevat o.a. de volgende bijzonderheden. De Vereeniging heeft in dat jaar wel eens duistere oogenblikken gekend, doch men is er gekomen, hoewel met een tekort van ƒ350. Verschillende giften werden vermeld,1 alsmede bijdragen van drie Vereenigin- gen. De verloting, gehouden door het dames-comité, bracht ƒ2235 op. Aan 522 gezinnen werd hulp verleend, waarvan 110 gezinnen voor de eerste, maal. Deze 522 gezinnen telden 2646 leden. Naar de geloofsbelijdenis waren de Roomsch Katholieken in de meerder heid, naar de beroepen de losse werk lieden en werkvrouwen. In verband met de beschikbare midde len is verbetering van den toestand wen- schelijk, en hoewel dankbaar aan hen, die de Vereeniging steunden, wordtdeklacht j niet weerhouden: Waarom wordt zij betrekkelijk zoo weinig gesteund! De Vereening zou gaarne hare hulp uitstrekken tot alle gezinnen, die ver dienen geholpen te worden en hoopt, dat het er eens toe komen zal. Zij rekent op de hulp van hare leden en vrienden en ook op die van anderen, die nog verre staan. Gedurende 1893/94 werd uitgegeven: wekelij ksche ondersteuningen ƒ7590.595, losse giften ƒ1264.86, rentelooze voor schotten 70.brandstoffen 580.275, brood 3279.88, rijst ƒ288.47, erwten en boonen 217.37, beddegoed en klee- ding ƒ448.775 en aan diverse uitgaven 346.—. Naar wij vernemen zal de tweede uitvoering van de Zangvereeniging der afdeeling Haarlem van de Maatschappij tot bevordering van Toonkunst plaats hebben op Woensdag 24 April a. s. Daarbij zullen worden ten gehoore gebracht: Das Lied von der Glocke van Max Bruch en iFalpuryisnac/it \an Men- delssohn. Behalve het Koor der Afdeeling en het orkest uit het Concertgebouw te Amsterdam, werken in deze uitvoering mede: de dames Johanna Nathan (so praan) uit Frankfort, Marie Luhning (alt) uit Rotterdam en de heeren Anton Sistermans (bas) uit Frankfort en J. Rogmans, (tenor) uit Amsterdam. De operetten vereeniging Con Amore bereidt haren kunstlievenden leden een uiterst genoeglijken avond voor, door de instudeering van de oorspronkelijke operette Nelly van den heer C. Bouman. De opvoering er van is bepaald op 26 April en zal plaats hebben in den Nieuwen Schouwburg, met begeleiding van orkest. De vereeniging het moge strekken ten bewijze van haren bloei heeft den heer Jhr. W. Ph. Teding van Berkhout bereid gevonden als beschermheer op te treden en den heer E. A. Kruseman als eere-voorzitter aan zich weten te verbinden. De Directie der Nederlandsche Roomboterfabriek «Haarlem" verzoekt jj ons onzen lezers er op attent te maken, dat voornoemde fabriek niet door den Heer W. van Amstel is overgenomen, maar dat de fabriek naar een ander perceel hier ter stede wordt verplaatst, Aan den Kampersingel No. 22 heeft de bloemist P. H. Teunis gisteren een nieuwen bloemenwinkel geopend in een geheel nieuw gebouwde lokaliteit. De verschillende bloeiende en groene planten, knol- en bolgewassen, varens en al de verschillende gewassen, welke door de tegenwoordige kweekkunst veredeld en vervroegd, door den bloemen liefhebber kunnen verlangd worden, zijn in het goed ingerichte lokaal tentoon gesteld op eene wijze, die zeer zeker van veel goeden smaak getuigt. Behalve voor de levering van alle plan ten zoo voor den open grond als voor de kamer, is de Heer Teunis ook ingericht tot het leveren van bouquetten en andere bloem versieringen. Een bezoek aan zijn werkelijk fraaie verzameling is zeer aan te bevelen. NT A ft i». ONDERTROUWD. 3 April. A. Kolk en M. Biere.—H. D.»an Weel en E. G. Rooijers. L. A. Corton en L. L. W. Kaanders. 4 April. H. Mar.-eille en H. M. van Donselaar. I. W. Storm de Grave en E. C. van Hasselt. A. C. tiendriks en G. Meurs. B. Braskamp en E. Nagel. A. Jansen en A. M. van Alplien. GETROUWD. 3 April. F. van Vliet en M. J. de Blaak. A. van Zorge en W. C. Henning. G. D. van den Eijnde en A. A. van der Laar. J. J. Wijkhuise en T. Beers. N. van Donsel&ar en H. M. Creemers. -1\VFranken en A. Rein- kart. H. de Graaf en JAarse. G. J. Aal- ders en T. Kater. 4 April. F. G. Moetoa en G. C. J. de Lang Evertsen. GEBOORTEN. 27 Maart. M. Boeree geb. Boerc d. 28 Maart. A. H. Voorderhaafc geb. Vooijs z. A. E Gnde geb. Weehuijzen d. P. Brandt geb. Haezekamp d. T. D. Stolker geb. de Haan d. A. E. Schornagel geb. Kans d. A. Vring geb. Bruijn z. W. C. Hessen geb. Staal z. C. de Liefde Meijer geb. van den Berg z. C. Mens geb. Wooltliujs d. M. J. P. Hesselink geb. Jacobs d. -- 29 Maart. G. Stra- ver geb. Kraan d. J. Jansen geb. Wiggers z. E van Zee geb. van den Graaf d. A. Kros geb. van den Berg d. 30 Maart. E. JSckuij- rier geb. Madarasz z. H. O Govers geb. Piet.ersed. M. A Ssutergeb vanTienhoven z. M. A. de Vries geb. Fokkens z.M.E. Staphorst geb. van Leeuwen d. 31 Maart. E. van der Pek geb. van Aalderink z G.C. van Duijn geb. Vissers z. M.H.Smit geb. van Hattumd. H.S.Elskamp geb. ten Hope z. C. Prins geb. Rip z. G. vaD der Poel geb. Vollenga d. '1 April. S. H. de Liefde geb. van Bronkhorst d. A.E van Beek geb. Ko- genhop z C. M. Hessels geb. Kerkman z. J. M. Vosshard geb. van Biezen z. P. de Boer geb. Schnijder d. 2 April. N. Koning geb. Wiggelaar d. M H. van Nes geb. Klooster z. 3 April. A Pardon geb. Bijster d. L. J. Metselaar geb. van Veldnuijsen z. C. de Haan geb. Broekmeijer z. C J.de Veer geb. Tromp d. B. Brandon geb. Vieyra z. 4 April. L.vanderStouwegeb.Visscherz. OVERLEDEN. 28 Maart. E. C. Spaan 10 m. d. L Molen- steeg. M. A. Banker 52 j. K. Begijnestraat. L. van der Laarschot 56 j Ravelingsteeg. -— 29 Maart. A Mestje geb. Wils 441. Gast- hnislaan. P. Drever 6 m. z. Nassaulaan. W.Smit 2 m z L.Vlamingstraat. óO Maart. E. Angenent geb. Piazza 61 j. Ruijchaver- straat, P. Hogeveen G8 j. Dubbele buurt. M. C Scbelfers 92 j Rustenburgerlaan.—J. H. Poot.es geb van Boxtel 77 j Authoniestraat. 31 Maart. C. T Moseman 2 m. d. Z. Polder straat. 1 April.G. A.Dam 9m.z. Delftstraat. L G. van Steenhoven geb. Maarschalk 69 j. Bakenessergracht. 2 April. P. Boeree geb. Kense S3 j. W. Heerensteeg. P. J. van der Ham 3 m. z. Oranjestraat. S J.Coch'us 45j. O. Groenmarkt. M. de Graaf geb. Zonneveld 65 j. Hages'.raat. J. Gielese7o j. Hagestraat. J. Ombach geb. Room 7j. O invalspoort. E. van den Merkenhoff geb Heijmen 82 j. Voortiugstraat. D. Kneijnsberg 10 m. z. Heerensingel. J J. van Dijk 70 j. W. Hee rensteeg. 3 April. H. Jonkmans 78 j. Gr. Houtstraat. M E. van der Vossen geb. van het Hoofd 82j.Anthoniestraat. A.M.Ste vens geb. Keessen 77 j. Nassaulaan. O. G. J. Kerkbove 7 d. z. Gasthuisstraat. De heer dr. P. Bakker, alhier, lid der Provinciale Staten van Noordholland voor het district Helder, dit jaar aan de beurt van aftreding, wenscht bij de verkiezing in Mei a.s. niet voor eene eventueele herbenoeming in aanmerking te komen. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot lure voor d» eigenaars terug te bekomen zijn. Eenige boorden. een vloerkleedje. Een sportwagentje. Twee messen. Een handschoen. Eene parapluie. Eene medaille. Een insigne. Eene kerkboek. Een ring. Een arm bandje. Een zak brandhout. Een bril. Eene zweep. Twee portemonais eenige centen. Een pakje verband linnen. Een beursje met geld. Eene schaar. Eenige sleutels. VEEMARKT 3 April 1895. AangevoerdPrijs 6 Koeien 155. 200, 195 N. Kalveren 3.9. 110 Schapen 17.21. 6 Paarden KAASMARKT van 3 April 1895. Verkocht 6 stapels, uitmakende 616 kazen, wegende 1241 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. 25.50. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bnvokerk alhier op Dinsdag 9 April. 1895, des namiddaes vaa 1—2 uur, door den Heer W. EZERM.AN. PROGRAMMA. 1. Foga op den naam BachR. Schumann. 2Andante-.Chr. Bach. 3. Sonate No. 4J Rheinberger. a. Tempo moderato, h. Intermezzo, c Finale. 4. Ave MariaLiazt. 5. Lied ohne "WorteMendelaaokn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2