HAAEL11SCH Eerste Blad. BERICHT. EDEL METAAL, No. 28. Zeventiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 10 April 1895. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86 TELEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDINS met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan 200 mogelijk nog worden geplaatst. De ondergeteekenden berichten, dat de drie Novellen van Vincent Loosjes, die als Feuilleton in dit blad versehenen zijn, te zamen in één bandje, onder den titel: voor de abonnés verkrijgbaar zijn, a f 0.50 ingen. en f 0.75 geb. Haarlem4 Maart 1895. DE ERVEN LOOSJES. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrggen by De erven Loosjes, te Haarlem. DENTZ (Dr. Th.) Tandheelkundige wet geving Rede, gehouden by de opening v. d. 16e Jaarverg. v. h. Tandheelk. Genootschaping. 0.40. BMANTS (MARCELLUS). Artiest. Tooneelspel in 3 bedrijvening. 0.90. FRANK (LOUIS). Catechismus der Vrouw. Vertaald door Th. Schook- Haver en W. Druckering. 0.45. MAURIK Jr. (JUSTUS VAN). Anar chisten. Klucht in 3 bedrijven..ing. 0.90. Plicht. Dramatische schets in één bedrijfing. 0.40. PLASSCHAERT (B. F.) Bekn. pract. leerb. der Burgerl.- en Water-Bouw- knnde. 2e veel vermeerderde en om gewerkte drnk. Met pl. m. 1700 in den tekst en op afzonderlijke platen gedrukte figurenAll. 1, ing. 1.20. Compleet in 17 afleveringen. SAMAROW (GREGOR). Aan het hof van Koningen en Keizers. (Peter de derde. Grootheid en Val. Kei zerin Elisabeth.Grootvorstin Katha- rina). Afl. 1, compl in 75 k 80 afl. van 48 bladz. druksa 0.12' THODEN VAN VELSEN (Dr. S. K.) De Opstanding van Jezus Christus.. 0.10. WAALS (H. G. VAN DER). Panca- tantra. Arische Levenswijsheid uit het oude Iudië. Novellen, vertellingen en fabelen uit het Sanskrit vertaald.ing. 2.50. Bnitenlandeche nieuw verschenen werken. ESMARCH (Dr. Fr. VON). Die erste Hülfe bei plützlichen Unglücksfallen. 12e vielfach verbesserte Auflage. Mit 144 Abbildnngcn im Textgeb. f 1.20. MüH'LBRECHT (OTTO). Üebersicht der gesammten Staats- und rechts- wissenschaftlichen Litteratur des Jah- res 1894. 27e Jahrganging. 3.90. PAUL (Prof Dr. L Die Vorstellungen vom Messias und vom Gottesreicb bei den Synoptikerning. 1.60. CORNEVJN (Ch.) Traité de Zootechnie spéciale. Avec 4 planches coloriées et 116 figures intercalées dans le texte. ing. 4.40. GAUTIER (H.) G. CIIARPY. Lemons de Chimie ing. 4.95. IMBERT (H.) La Dissociation ..ing. 1.90. MARCHOT (P.) Les gloses de Vienne, Vocabulaire Réto-Roman du Xlme siècle ing. 0.95. MEUNIER (S.) Les Météorites...ing. 1.40. Bovenstaande werken zijn voorhanden bij de boekhandelaars de erven Loosjes Zang en Vriendschap. Haarlemsch a Capella Koor. Beide zangvereenigingen gaven in de laatst verloopen dagen eene uitvoering, welke wij met een kort woord in her innering wenschen te brengen. Zang en Vriendschap mocht zich bij haar concert van Vrijdag avond ver heugen in een buitengewoon groote op komst harer leden. De liedertafel zong een vijftal koorwerken, n.l. de Nomen vati Gevaert, Todtenvolk van Hegar, Der Entjernten en Grab und Mond van Schu bert en Germinal van Riga. Zij vond daarin gelegenheid de be wijzen van eene goede voorbereiding af te leggen en te getuigen van den ernst, waarmede in dezen kring den mannen- zang wordt beoefend. Jammer, dat de nadeelige invloeden van het seizoen zich in den klank van het koor nogal deden gelden. Vooral in de forto's was het merkbaar, dat bij de bassen vele goede krachten ontbraken en de aanwezige zangers niet allen de volle beschikking hadden over de stem. Ondanks de minder gunstige conditie, waarin het Koor verkeerde, wist het toch in menig onderdeel van de voor gedragen werken zijn bekende reputatie van degelijke samenstelling en flinke geoefendheid te handhaven. Aan de koortjes van Schubert en dat van Hegar, welke door hunne lang niet gemakkelijke modulaties hooge eischen stellen, kwam die geoefendheid zeer ten goede. De heeren zangers openden het concert met het Wilhelmus van Nassouwe naar oude zetting, eene betooging, die blijk baar in goede aarde viel. Mejuffrouw Marie Lüning en de heer Joh. Messchaert luisterden de uitvoering op met eenige solo-voordrachten. Beiden verwierven zich een groot en overdeeld succès; beiden mochten opnieuw, en in gelijke mate, ervaren, hoeveel warme belangstelling er leeft onder ons concert publiek voor de kostelijke kunstgaven, welke zij in hunne verrichtingen ten j toon spreiden. Mejuffrouw Lüning had een belang rijk programma en oogstte in klimmende mate de bijvalsbetuigingen der aanwe zigen. De heer Messchaert ontving na de geestige, karaktervolle voordracht van de Oud-Nederlandsche liederen (naar Valerius) bewerkt door Röntgen, een fraaien lauwerkrans, zijn wij welinge licht, van eene oud leerlinge, thans hier ter stede woonachtig. De vertolking van de aria uit de opera Erio van Handel door Messchaert mag aangemerkt worden als eene volmaakte proeve van zangkunst. De heer Leander Schlegel begeleidde de solisten op het klavier en droeg daar door het zijne bij tot het welslagen der uitvoering. De belangstelling, Zondag middag aan de uitvoering van het a Capella Koor te beurt gevallen, was geringer, dan wij met het oog op het gehalte der voor drachten hadden gewenscht. Waarlijk, de heer Bruinsteen geeft met zijn wakker Koortje veel te genieten. In de muzikale behandeling toonde hij zich bij vernieu wing een uitmuntend aanvoerder een die met toewijding en zaakkennis zijn taak opvat en tracht te vervullen. De uitvoering door het Koor gaf een goeden indruk van de krachten, waar over de heer Bruinsteen beschikt. En semble, zuiverheid, klankkleur en tekst- uitspraak vielen om het zeerst te roemen. In enkele koren liet de zekerheid te wenschen over, o. a in de Molette van Brahms en in het Reiselied van Loots. De gedragen koren sloten het best ineen mogelijk is het goed, zich daar in hoofd zaak bij te bepalen. De alt-solo's, op -uiterst verdienstelijke wijze door mevrouw V. B. gezongen, gaven aan de uitvoering eene gewenschte af wisseling. De aanwezigen toonden zich er dankbaar voor door luide bijvalsbe wijzen. B. De Haarlemsche fiunslclnb gaf Zaterdagavond in den Schouwburg de derde voorstelling, met een vrij uit gebreid programma, een tooneelspel, twee muzikale voordrachten, een dra matische schets en een blijspel. De Kunstclub heeft veel in haar voordeel, dit moet in de eerste plaats vooropgesteld worden; de heeren- en damesleden beliooren allen tot den be schaafden stand. Dit heeft het voordeel, dat allen zich op het tooneel bewegen met eene voor dilettanten benijdens waardige gemakkelijkheid, en gewoon zijn, zich in beschaafde omgeving te bewegen, in deze niets hebben aan te leeren, mits zij zich houden aan den regelHet tooneel zij eene afspiegeling van de werkelijkheid. Behalve dit voor deel nog een van veel belang; de uit spraak van het Nederlandsch is correct. Wat deze twee voorgiften te beteekenen hebben, weet ieder, die van tijd tot tijd dilettanten-uitvoeringen bezoekt. V.,.;gt men hierbij de blijkbaar uitste kende regie aan de Kunstclub eb het ernstig streven der uitvoerenden, om het beste te geven, waarover zij te beschikken hebben, dan kan het niet anders, of de totaal-indruk moet gunstig zijn. Van stelselmatig vooruit dringen van deze of gene kracht geen sprake, waaraan te danken is eene eenheid in handeling, welke zeer te waardeeren valt. Het eerste programmanummer, De Zwerver, naar het Fransch door A. Ising, is een vriendelijk-huiselijk stukje. Het stelt het voorrecht in het licht van een gelukkig tehuis, boven den toestand van het onbestemde jonggezellen-leven, het eerste niet genoeg gevoeld door den echtgenoot van een ietwat bekrompen huisvrouwtje, maar des te dieper door den ongehuwden zwerver, een vriend van den huize. Mooi, innig, werd het verhaal door den zwerver voorgedragen van zijn eenzaam leven, van zijn ziekbed in den vreemde, van het bewustzijn, om onbeweend ten grave te moeten dalen, en de steeds klimmende belang stelling van het hierbij aanwezige echt paar, wier beweegredenen hiertoe zoo hemelsbreed verschillen. Uit het bloemgeschenk, der huis moeder bij het einde van het stuk aangeboden, eigenen zich de beide Heeren een tuiltje toe. Dat mag! Hoe in den huiselijkenkring soms een kleinigheid noodig is, om den gezel- ligen toon te doen overgaan in scherpen woordenstrijd en het: Bemoei je niet met eens andermans zaken, meestal van averechtsche toepassing is, leert men uitOnder ons, het derde programma nummer. Ook hier kon gezegd worden, dat elk der „personen" het stukje door eenheid van spel en gemakkelijkheid van bewe ging tot zijn recht deed komen. De twee ondergeschikte dienstbodenrolletjes ver dienen lot; op een bescheiden wijze eene desserttafel af te nemen, zonder de uit eengaande gasten te hinderen, is zeker niet ieders werk. Dit wordt aangevoerd, om te doen uitkomen, dat ook „Onder Ons" tot in de bijzonderheden goed ver zorgd was. Het streven, om ook het beste te ge ven in een blijspel als „Regen en Zon neschijn" uit het Fransch door P. V., verdient zeer zeker waardeering, doch of de verslaggever niet in de rechte stemming was, om het te genieten, wat waarschijnlijk wel het geval geweest zal zijn, of dat het bijzonder drukke spel van de dame, die zich verveelt, hinder lijk was, wat om eerstgenoemde reden niet waarschijnlijk is, is eene geheel persoonlijke opvatting. Het meest komische was misschien de goed opge vatte Anselm-rol, ook door het eenvoudig humoristisch toontje, waarop hij den stand van het weer aankondigde. Neemt een bestaand tooneelgezelschap genoegen met het aanwezige decoratief van onzen schouwburg, niet alzoo de Kunstclub. De tooneel salons waren thans recht comfortabel ingerichthier eene goed aangebrachte draperie, daar een zongordijn, een mooie theetafel en gemakkelijke stoelen, zie, 't zijn kleinigheden, maar zij vormen te zamen eene som, die het welslagen ten goede komt. Ten slotte zij vermeld No. 2 van het programma, de muzikale voordrach ten. In die Feme voor sopraan, Alt, Violoncel en Piano en La Senerata, (Der Engel Lied) voor Zang en Piano. Ondanks, of beter gezegd, niettegen staande door een paar heeren in de na bijheid van den toehoorder wat al te duidelijk de tijdsmaat met de voeten werd aangegeven, werd van het ten ge- hoore gebrachte zeer genoten. Eene aardige, welgeplaatste attentie in den vorm van een krans werd der Kunstclub aangeboden namens de Ver- eeniging Amsterdamsch Bondslokaal, welke de vorige week bij hare opvoe ring van Daisy Bell door de Kunstclub op gelijke wijze werd gehuldigd. Met de beste wenschen voor den bloei der Haarlemsche Kunstclub onder- vinde zij in ruimen mate den steun van allen, die de meening zijn toegedaan, dat elk streven in de richting der kunst aanmoediging verdient. Tweede Kamer. Woensdag werd eerst aan de Kamer medegedeeld, dat was ingekomen het wetsontwerp tot wijzi ging der wet betreffende de klassen en de samenstelling der rechtbanken. Ver der werd het voornemen aangekondigd, om ook net ontwerp betreffende den Spoorweg Alkmaar- Hoorn vóór het recès af te doen. Toen werd de beraad slaging over het voorstel-Hartogh, tot herziening van het Wetboek van Bur gerlijke Rechtsvordering, voortgezet. Na debat is besloten, om in den regel maar vier konkluzieën toe te staan, doch den rechter te vergunnen, op eenparig ver zoek van partijen, het nemen van meer konkluzieën te verleenen. Ook is uitvoe rig gedebatteerd over het am.-Drucker, om den rechter bevoegdheid te geven, uitstel aan partijen te weigeren, ook als zij het eenparig verlangen. Dit am. werd verworpen met 38 tegen 31 stern- Bij art. 144 is overgenomen een am. van den heer Drucker, om te erkennen de bevoegdheid van den rechter, om

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1