opheldering te vragen, als in de plei dooien iets voorkomt, wat den rechter niet duidelijk is. Artt. 1827 zijn goedgekeurd. Bij artt. 21—33 kwam behandeling een amendement der Kom missie van Voorbereiding, om te bepalen dat rechters, die niet het getuigengehoor bijwoonden, niet tot de uitspraak mogen medewerken. Dit am. is overgenomen, nadat de Min. verklaard had, dat dit tot uitbreiding van het aantal rechters zal moeten leiden. Een am. van den beer Veegens, om geen konkluzie tot verhoor op vraagpunten toe te laten, nadat eenmaal de pleidooidag is bepaald of recht op stukken is verlangd, werd verworpen met 39 tegen 31 stemmen. In de zitting van Donderdag is be sloten na afloop van het voorstel Har- togh te behandelen het ontwerp betref fende dan spoorweg AlkmaarHoorn en de interpellatie- Lohman. Zonder stemming werd goedgekeurd de ver klaring van Portugal tot voorloopige regeling der handelsbetrekkingen. Daar na was aan de orde het wetsontwerp tot schorsing van het uitvoerrecht op suiker in Nederl. Indië. De heer Kolk man hoopte, dat de Min. bij zijn ambt- genooten zou aandringen op ontheffing van lasten voor den Nederl. landbouw en de industrie, waarvoor precies dezelfde argumenten gelden. De heer Gerritsen verklaarde zich vóór afschaffing van het uitvoerrecht maar tegen schorsing, omdat een dergelijke protektie maatregel niet billijk is, zoolang de fabrikanten niet door bezuinigingen den produktie- prijs tot het laagste cijfer hebben gere duceerd, De Min. van Kol. betoogde, dat de nood der Indische suikerfabrikanten zoo groot is, juist wegens de protektie van bietsuiker in Europa, en dat bij dit ontwerp bovenal het belang der inlandsche bevolking geldt. Het ontwerp is aangenomen met 69 tegen 5 stemmen. Voorts zijn aangenomen de ontwerpen tot ruiling van grond te Ginniken tot verkoop van vestinggrond te Delftzijl eenige naturalizatie-ontwerpengoed keuring tot aankoopen van een terrein voor een huis van bewaring te Utrecht; provinciale heffingen in Friesland (kanaalgelden enz.)en tot onteigening van een staat te Amsterdam tusschen het Hogendorpplein en den Haarlemmer weg. Daarna werden de beraadslagingen voortgezet over het voorstel-Hartogh. Met 34 tegen 32 stemmen werd aan genomen een am. van de kommissie van voorbereiding op art. 9, om bij uitzon dering toe te laten, dat in de konklu zie tot vrijwaring de exeptie van onbe- voedheid worde opgenomen. Verschillen de amendementen betreffende kleine verbeteringen werden door den heer Hartogh overgenomen. Met 54 tegen 16 stemmen werd verworpen een am. van den heer de Kanter op art. 104 (scheiding van waterschappen). Alle ove rige artikelen werden goedgekeurd, behoudens eene kleine wijziging in art. 123. De eindstemming werd bepaald op den volgenden dag na de pauze. In de zitting van Vrijdag werd aan genomen het ontwerp, bekrachtigende de overeenkomst met de H. IJ. Spoor wegmaatschappij betreffende den aan te leggen spoorweg AlkmaarHeerhugo- waardHoorn, na eene korte verdedi ging door den Min. van Waterstaat enz. Daarna interpelleerde de heer de Savor- nin-Lohman over de wijziging in art. 93 der politieverordening te Leeuwarden, van 8 Aug. 1893, en omtrent de rechts veiligheid aldaar. De verordening stelt strafbaar het zich ophouden of zich ge dragen op de openbare straat, zoodat men een ander belemmert of het hem lastig maakt, en zij dient, om bordeel houders te beschermen tegenover de Middernacht-zendelingen. De interpel- lant acht dit in strijd met het algemeen belang en met de wet, en hij vroeg den Min. van Binnenl. Zaken, of het artikel niet ter intrekking zal worden voorge dragen. Voorts klaagde hij over de onrechtvaardige bejegening der aange vallen zendelingen van wege de politie en de justitie en achtte hij rechtsvei- ligheid zeer weinig verzekerd. Opzette lijk, beweerde Spreker, werden agenten weggezonden, en de president van de Rechtbank voegde aan de zendelingen toe, dat zij de ordeverstoorders waren. Spreker achtte het zeer weinig politiek en verstandig, vooral in deze tijden de politie onrecht te laten plegen, en hij vroeg den Min. van Justitie of deze de feiten wilde onderzoeken, en den Mid dernachtszendelingen volle rechtsveilig- heid wilde verzekeren. De Min. van Binnenl. Zaken antwoordde, dat hij op de adressen van de Vereeniging tot vernietiging van bedoeld artiekel ont kennend heeft geantwoord, daar er geen bevoegdheid tot vernietiging bestaat. De verordening is niet onderworpen aan de goedkeuring der Reg., en ze is niet in strijd met de wet, daar de openbare straat dient voor verkeer en gemeente zaak is. Alles wat daarop wordt toe gelaten is zaak van tolerantie. De zen delingen, die hun werk verrichten op straat, gebruiken de straat voor andere doeleinden dan verkeer en als de Raad meent dit te moeten beletten, dan kan de Rijksregeering eene dergelijke ver ordening niet vernietigen. De Min. van Justitie verwonderde zich er over, dat de heer Lohman, die vroeger krach tig voorstond, dat de Staat niet moet moralizeeren, zulk eene bedoeling voor schrijft aan ambtenaren, die juist naar die theorie handelen. Ook achtte hij onverklaarbaar, dat de heer Lohman, enkel op vermoeden, zware beschuldi gingen richt tegen politie- en justitie ambtenaren. Langs verschillende wegen is de Min. tot de overtuiging gekomen, dat de politie en justitie onpartijdig hebben gehandeld. Gelijke bescherming voor zendelingen als voor anderen is goed, maar geen buitengewone bescher ming. Het voorstel Hartogh tot herziening van het Wetboek van Burgerlijke Rechts vordering, met de nadere wijziging door de kommissie van voorbereiding, weid zonder hoofdelijke stemming aangeno men. De heeren Hartogh en Pijnappel zijn afgevaardigd om het voorstel in de Eerste Kamer te verdedigen. Daarna werd het debat voortgezet over de interpellatie Lohman. De heer Heemskerk bestreed krachtig de ant woorden der Ministers als ten eenenmale onvoldoende. Hij hield vol, dat de Mid dernachtzendelingen opzettelijk zonder bescherming zijn gelaten, en betreurde ten diepste het gemis van ernst bij de Reg. De heer Savornin Lohman bleef zijne bezwaren tegen de verordening volhouden, die hij onzinnig, onrechtvaar dig en onuitvoerbaar noemde. Niet de zendelingen verdedigde hij hier, maar het recht. De Min. van Binnenl. Zaken hield vol, dat de verordening te Leeu warden niet streed met de Wet, en noemde het onwaar, dat de verordening uitsluitend gemaakt zou zijn tot bestrij ding der Middernachtzending. De Min. van Just, bleef volhoudendat Soeverei niteit in eigen kring der gemeentebe sturen slechts beperkt is door de Wet, die ten deze niet is geschonden. De heer Savornin Lohman wees er nog op, dat belletjes-trekken, waarvan de Min. had gewaagd, bij afzonderlijke bepaling strafbaar is gesteld. De interpellatie was daarmede afgeloopen. De Kamer is op reces uiteengegaan. Eenigen tijd geleden kreeg het bestuur te Batavia, uit Singapore bericht, dat er eene groote partij clandestine opium vandaar naar Batavia zou worden over gevoerd en dat die op een der eilanden in de buurt zou worden opgeslagen. Naar aanleiding daarvan werden politie maatregelen genomen om het binnen smokkelen te beletten, doch de opium zelf is niet door de politie, maar door de runners van een scheepsleveranciers op het eiland Leiden gevonden. De waarde van de gevonden hoeveelheid bedraagt reeds 42000, terwijl een deel van de lading der wangkang, die de opium overbracht, uit vrees voor ont dekking, in zee is geworpen en op Banka is aangespoeld. De Fransche minister van publieke werken heeft de wenschelijkheid uitge sproken van het graven van een kanaal, dat Marseille verbindt met de Rhöne. Dit kanaal zal een lengte hebben van 54 kilometer en het zal zulk een breedte hebben, dat de groote raderstoombooten, die gewoonlijk de Rhóne bevaren en buiten de raderkasten eene breedte van 44 meter, elkaar kunnen passeeren. De kosten van het aanleggen van dit kanaal worden geschat op 80 millioen, waarvan 40 millioen komt ten laste van den Staat en de overige 40 millioen ten laste van de Kamer van Koophandel te Marseille. De vredes-onderhandelingen tusschen China en Japan hebben nog niet tot een bevredigenden uitslag geleid. Volgens den correspondent van de Standard te Shangaï blijft de Japansche regeering verlangen, dat Korea een onaf hankelijke staat worde. Voorts eischt Japan den afstand van het eiland Formo sa, eene oorlogschatting van 400 000.000 yen, benevens een gedeelte van het voorgebergte Shantung, met inbegrip van Port-Arthur. Li Hung-Chang is bereid, al deze eischen toe te staan, maar van den afstand van Port-Arthur wil China niets weten. Indien derhalve de Japansche regeering dezen eisch blijft handhaven, is het te vreezen, dat de vrede niet tot stand zal komen. De Burgemeester van Sliedrecht is in voorloopig arrest gesteld. Eene com missie, die in last had Gedeputeerde Staten in te lichten in zake eenige zaken welke hiermede in verband staan bevat de volgende feiten. 1De jaarstaten voor 4893, waaruit blijkt dat aan arbeidsloonen is uitbe taald 765 55 en daarvoor gemandateerd 4039.59, zoodat onverantwoord is ge bleven ƒ247.04. 2. Dezelfde staten over 4894, waarop is betaald ƒ375.49 en gemandateerd ƒ492.60., dus onverantwoord 147.44. 3. De mandaten ten name van IJ. de Haas, IJ. van Leeuwen en B. Broek huizen, te zamen bedragende 67, welke volgens verklaring van den ontvanger valsch zijn. 4. De mandaten van A. de Wit en J, Broere, die hooger bedragen aanwij zen dan door die personen zijn ont vangen. 5. De mandaten voor de lijkdragers, welke elk kwartaal te hoog waren, bijv. in '93 ƒ44.80 in 4895 ƒ54.55. 6. Een mandaat ten name van L. H. v. Ravestein ten bedrage van ƒ465, voor geleverd laken voor politiekleeding ten opzichte waarvan Ravestein ver klaart wel te hebben geteekend, ofschoon geen laken geleverd en ook geen geld ontvangen is. 7Dat jaarlijks door de hoofden van scholen op de secretarie is gestort de opbrengst van verkoop der op school vervaardigde nuttige handwerken, het geen niet is verantwoord. De rechtbank te Amsterdam, sprak in een Zaterdagmiddag gehouden zitting het vonnis uit over Henriëtte Momber en Coelman, beklaagden van den rr.oord op Jansje Meinders te Bussum. Zij werden schuldig verklaard aan een vereenigde poging tot diefstal en dood slag, mede in vereeniging gepleegd, en beiden veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf, de tweede beklaagde te vens met levenslange ontzetting van de rechten, bedoeld bij art. 28, 4 —5 W. v. S. Een hond, die zich wascht als een kat, is een zeldzaamheid, toch komt het voor; een eigenaar doet er mededeeling van in de Ned. Sport. Voor eenige jaren, zoo schrijft hij, bezat ik een grey hond (reu) en een vol bloed ook, die de gewoonte had geregeld na zijn avondmaal op zijn strooleger te springen en die dan begon zijn pooten te likken en daarmede zijn snuit te wasschen en te wrijven, juist zooals alle katten dit doen. Op mij maakte dit al tijd den vreemdsten indruk en de kènnel- bedienden waren eenstemmig van mee ning, dat hij niet zoo recht goed bij het hoofd was. Zes Mei a.s. wordt het zomertheater Van Lier te Amsterdam in publieke veiling gebracht. Voor het „Grand-Théatre" is in wording een naamlooze vennootschap „tot exploitatie van het Grand-Théatre" onder commissariaat der heeren mr. Paap, C. F. v. d. Horst en W. G. Nieuwenkamp. Aandeelen van ƒ4000 zullen in beperkten kring geplaatst worden. Zoodra het maatschappelijk kapitaal volteekend is, wordt het „Grand-Théatre" verbouwd. Directeuren blijven natuurlijk de heeren van Lier. HH. MM. de koninginnen zullen bij haar bezoek aan Engeland te Queen- borough feestelijk worden ontvangen. De gemeenteraad heeft daartoe, voor bereidende maatregelen genomen. Onder meer zal bij de landing een adres van hulde worden aangeboden. Weer een nieuwe wereldtaal, het „Esperanto", wel noodig nu het Volapuk begint te verzinken. Er wordt getwijfeld of men wel ooit een wereldtaal zal kunnen samenstellen, en wel omdat zij den eenen of anderen grondslag, ontleend aan de eene of andere talengroep, zal moeten hebben en die grondslag, dit beginsel, natuurlijk maar voor zeer enkele daar buiten liggende talengroepen in ze keren zin onaannemelijk is. Voor de a.s. manoevrés te Haarlem mermeer worden reeds de noodige schikkingen gemaakt. De houten kazer ne aan de Noordzijde te Vijfhuizen is afgebroken en wordt opgesteld bij de fortificatiën aan de zuidzijde tot berging van troepen. Een groot aantal manschappen en en paarden zullen de kwartieren bij particulieren en landbouwers betrekken, waarvoor reeds de noodige maatregelen genomen worden. SAARL EU 9 April 1895. Door den burgemeester dezer ge meente zijn bevorderd tot agenten van politie der eerste klasseA. M. Verkerk, M. C. van Halst, J. J. Sanders en D. Wesseling, thans agenten van politie der tweede klassealsmede tot agenten van politie der tweede klasse.f. Jansen, J. W. Misset, P. E. Kamp, J. C. van der Zeeuw, A. H. Hagedoorn, C. van Eijk, E. N. Selhorst en H. W. van Zomeren, thans agenten van politie der derde klasse. Voor de betrekking van bewaar der van het Raadhuis alhier hebben zich ruim 70 sollicitanten aangemeld. In de gisteren avond gehouden ver gadering van de kiesvereeniging Vooruit gang is met 23 tegen 2 stemmen be sloten, zich aan te sluiten bij de Liberale Unie. Het doel van deze aansluiting beoogt de vorming van een centrale macht in de liberale partij tegen de verkiezingen van 1897. De aangesloten kiesvereeni- gingen blijven, behoudens het streven naar een zelfde hoofddoel, uitgedrukt in het program der Liberale Unie, geheel vrij, wat de statuten en reglementen betreft; alleen storten zij een bedrag van hoogstens 10 cent per lid in de algemeene kas. Na een hevig lijden van eenige dagen overleed Zondag avond te dezer stede de oudste predikant der Ned. Herv. gemeente de heer G. A. Hoog, sinds 1862 hier werkzaam. De achtenswaardige man vervulde zijn ambt met veel toewijding en was bovendien van verschillende godsdienstige en weldadige vereenigin- gen een zeer ijverig bestuurslid, vooral aan de bewaarscholen van gemeld kerk genootschap wijdde hij zijn tijd en zijne gaven. De ontslapene, wiens stoffelijk overschot Woensdag om 12 uur zal worden begraven, bereikte den leeftijd van ruim 69 jaren. PAARDENMARKT 5 April 1894. Aangev. Middenprijs. 60 Paarden 50.-- ƒ250. Grootendeels werkpaarden van In- landsch rasde handel tamelijk. Markt van 8 April 1895. Boter. Aangev. 143, verk. 117 KG. L. pr. 1.00, H. pr. ƒ1.10, p. K3. Biggen. Aangev. 73, verk. 49 st. L. pr. 5.H. pr. 8 00, p. st. Schrammen. Aangev. 91 verk. 54 st. L. pr. ƒ12.H. pr. ƒ23.p. st. Aardappelen. Aangev. 64, verk. 64 H.L, L. pr. ƒ2.75 H. pr. ƒ5.p. H.L. Appelen. Aangev. 11 verk. 11 H.L. L. pr. ƒ4.H. pr. ƒ6.p. H. L. Peren. Aangev. 8 H.L. verk. 8 H.L. L. pr, ƒ3.—. H. pr. ƒ4.—.p. H. L. GRAAN- ENZAADMARKT. Marktbericht van 8 April 1895. 'Witte tarwe f 4.80. 5.10. Haver 2.70 ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 11 April 1895, des namiddag! van 2—3 uur door den Heer WEZEKMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2Andant"Niels W. Gade. a Maestoso uit de 2e Sonate..g Merkel b. Adagioa 4. OffertoireWely. 5"Variatien op het Oost. Volkslied.Haijdn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2