destijds te ontkomen, werd gevat, doch ontsnapte opnieuw en sedert had men niets meer van hem vernomen. Bij Koninklijk besluit van 13 April 1895 (No. 37), is een afzonderlijk kruis ingesteld, dat als blijk van bijzondere waardeering, zal worden uitgereikt aan allen, zonder onderscheid van rang of graad, die tusschen 26 Juni en 24 De cember 1894 deel hebben uitgemaakt van de naar Lombok gezonden expedi tionaire troepen of zeemacht, of die bij die expeditie in eenig burgerlijk ambt of bediening plaatselijk zijn werkzaam geweest. Nog zelden was de uitvoer van vee uit Nederland zoo groot als thans. Dag op dag ziet men te Rozendaal honderd en meer waggons vee naar het Belgische douanen-station Esschen vervoeren't is alsof de kooplieden vreezen, dat de toe lating van Nederlandsch vee in België slechts van korten duur zal zijn. Als een klein staaltje van de drukte aan het grensstation Esschen, kan dienen, dat aldaar verleden week niet minder dan ruim 5560 stuks vee, uit Nederland aangevoerd, door de veeartsen gekeurd zijn. Ook de uitvoer van vette schapen is zeer aanzienlijkdeze dieren zijn meestal bestemd voor de slachthuizen te Ant werpen, Brussel en Gent, vanwaar weder een groot gedeelte geslacht naar Enge land wordt verzonden. Aan eene beschrijving van Oudholland ontworpen door den Heer Kromhout, zooals het zal te zien zijn op de a.s. ten toonstelling te Amsterdam, voorkomende in het Nieuws van den Dag, ontleenen wij het volgende: De groote toegangpoort, waarvoor de Kerkpoort te Nijmegen als model diende, is volgens eene studie van den Heer Weve. Een volgend perceel is dubbel pand, navolging van een oud-huis op het Ro- kin van 1586, vervolgens een poort naar die van Enkhuizen, gecombineerd met de bekende leeuwengroep van de Haag- sche Gevangenpoort. Dan volgen, naar links gaande, een klein huisje uit Oude water met een topgevel uit Kampen een huis uit Enkhuizen met weglating van een verdieping en dan eenige ge combineerde gevels. Onder de overige historische gebou wen aan den linkeroever van de gracht behoort ook een navolging aan de Sint- Pieterspoort op het Rokin. Boven de brug staan houten huizen naar schil derijen van Dusart en naar de aardige gevels, voorkomende in het„Spuytboeck" van den stadschilder en brandspuiten maker Jan van der Heijden; daarbij onder meer een typisch huis uit de Bloedstraat. Op de linkerzijde van het straatje naar het Binnenhof staat de bekende waag van Enkhuizen, waar bij evenals bij overige gebouwen gebruik is gemaakt van een groot aantal afgietsels van sluitstukken en andere oorspron kelijke gevelversieringen. Hier komt als hoekhuis het bekende huis van Koedijk voor, dat zooals men heeft gevonden tot landhuis diende aan Oldebarneveldt. De Vijgendamspoort geeft ter linker toegang tot het Binnenhof. De kolonnades op het Binnenhof her inneren aan verschillende vischhallen in ons land. Ter linkerzijde staan weer een reeks huisjes gevolgd naar den ouden Vijgendam, daarna gevels van zuiver Oud-Hollandsche renaissance volgens de gegevens voornamelijk van den Heer Godefroy, en daarbij onder meer een gevel van den Nieuwendijkdaarna het zoogenaamde „meelhuis" van de Nieuw- markt (daar, waar thans het meubel magazijn van den Heer Van Herpen staat). De Amsterdamsche poort te Haarlem heeft gediend voor een poort aan de zjjde der Ruijsdaelkade, waardoor te gelijk de zoogenaamde nieuwe buurt, met zijn verschrikkelijk leelijke hui zen", voor het oog is verborgen, en daarom zjjn ook de overige gebouwen aan dien kant vrij hoog getrokken. Een dier huizen springt vooruit om de gestrekte lijn te breken en is een ge deeltelijke imitatie van het zoogenaamde huis van Maarten. De gebouwen in den rechterhoek zijn gevolgd naar een ver dwenen huis op den Nieuwendijk bij de Kapelsteeg en naar de poort van Heem stede. Daarnaast komen vooral Haar- lemsche motieven en hierbij zijn o.a. prachtige deuren met zwaar ijzerbeslag toegepast, welke voor den herbouw van het kasteel Haer zullen dienen. Vervol gens de Spuipoort te Dordrecht, de eigenaardige gevel-opschriften uit het laatst der 15e eeuw; een huisje uit Veere en een ander houten gebouwtje uit Middelburg, dat nog op den huidigen dag in wezen is. Het oude Stadhuis van Amsterdam, de karakteristieke groep van gebouwen, welke nog het zuiverst zijn weergegeven op de bekende schilderij van Saenredam en op de daarnaar gevolgde prent van Dackerts, waarop ook eenige afmetingen zijn aangeteekend. Het geheele gebouw bestaat uit een toren, het eigelijke Stadhuis, de zoogenaamde -Vierschaar en het oude St. Elisabathsgasthuis. Ter linkerzijde waren o. a. symbolen van de gerechtheid en de teekenen der lijfstraffelijke rechtspleging aangebracht, zoodat hier ook de kaak is nagemaakt waarop de boosdoeners „openbaarlijek" werden te kijk gesteld. Ook de bekende Bourgondische gravenbeeldjes worden hierbij nagevolgd. Het oude gasthuis dateerde van 1360 en werd in 1492 bij het Stadhuis aan getrokken. Een kreupelrijm in den gevel slaat op den overval der Wederdoopers waaraan in het oorspronkelijke gebouw ook een zestal schilderijen herinnerden, welke echter bij den „definitieven" brand brand van 1652 te loor zijn gegaan. Naast het stadhuis komt een belendend perceel van den Dam, de oude herberg »de Prins" gereconstrueerd met behulp van gegevens van het archief en een oud schilderijtje, 't Was het logement waar de stadhouders hier ter stede dik wijls hun intrek namen. Vervolgens komen reproducties van huizen te Deventer, het zoogenaamde Vondelshuis, huizen uit Enkhuizen, uit Utrecht enz. Eene arbeidersvrouw uit Blankenham ontving, terwijl zij te Blokzijl haar boodschappen deed, de vreeselijke tijding, dat haar huis in brand stond, waarin zij haar 4 kinderen had achtergelaten. Doordien de woning rondom in het water is gelegen, had zij de deur gesloten. Al de vier kinderen van een half tot zeven jaar zijn in de vlammen omgekomen. HAARLEM 19 April 1895. Met genoegen woonden wij gis terenavond het eerste gedeelte van de uitvoering bij, welke de dilettantenver eeniging Muzikale Vriendenkring haren donateurs en kunstlievenden leden in de muziekzaal van de sociëleit de Kroon aanbood. Het is inderdaad een alleraardigst gezicht, de jongelieden, die zich bij dezen kring hebben aangesloten, op de ver schillende instrumenten aan het werk te zien en getuige te zijn van de door oefening en inspanning verkregen resultaten. Het strijkkwartet is lang niet onver dienstelijk samengesteld en doet zich in de ensemble nummers met succes gelden. Doch ook bij de blaasinstrumenten zijn krachten aan te wijzen, welke voor hun strijkende medeleden niet onder behoe ven te doen. De aanvulling van de ont brekende partijen fluit, oboe, fagot en hoorn met eenige heeren musici uit Amsterdam volmaakt de bezetting tot een orkestje, dat zich met voldoening kan laten hooren. De heer K. F. van Maas Jr. voert met vaste hand en blijkbaar toenemende ervaring den dirigeerstok; zijne leiding van thans, vergeleken met die van vroe ger, geeft de overtuiging, dat de veree- niging ook voor hem eene uitmuntende oefenschool geweest is. Zij, die haar in de eerste plaats uit dat oogpunt be schouwen, zullen hare uitvoeringen met belangstelling volgen en voor de verdere ontwikkeling van den kring de beste wenschen koesteren. De voordracht van de Loreley-paraphrase en van de beide laatste deelen der Af- scheide-Symphonic van Haydn wij spreken over het eerste deel van het programma kan met groote tevreden heid worden vermeld; evenzeer de kla rinet-solo's door den heer J. Blad, een der ijverigste leden van het gezelschap, ten beste gegeven. Als vroeger vestigen wij de aandacht op deze gelegenheid, om zich in het ensemble-spel te oefenen en voegen daar aan de opwekking toe, als kunstlievend lid de vereeniging wel te willen steunen. Tengevolge van de weigering der «vergunning" door B. en W. dezer Ge meente aan de Maatschappij tot exploi tatie van Staal waterbronnen, had Woens dagavond eene vergadering van aandeel houders plaats. Na verschillende discussies werd aan genomen de volgende motie van den Heer Beijnes. „De vergadering, met leedwezen ver nomen hebbende de weigering van ver gunning door B. en W. der gemeente Haarlem, gehoord het debat van de algemeene vergadering, vernomen heb bende den stand van zaken, wat betreft de gebouwen, verzoekt het bestuur alsnog bij B. en W. pogingen in het werk te stellen, om zoo spoedig mogelijk ver gunning te verkrijgen en verzoekt tevens, dat met den bouw der verschillende gebouwen worde voortgegaan teneinde het succes der zaak te verzekeren." Een amendement, strekkende tot aan houding van den bouw van het badhuis tot tijd en wijle B. en W. zich nader over het verleenen der vergunning zou den hebben uitgesproken, werd met groote meerderheid verworpen. In de heden gehonden Algemeene Vergadering van de Haarlemsche Brand verzekering Maatschappij alhier is de rekening over 1894 afgesloten. De volgende mededeelingen zijn daar aan ontleend. De lasten waren aan brandschaden en onkosten, 138769,88, herverzekerin gen 35767,06s, directeuren, agenten en corespondenten 54939,77, reserve voor loopende risico's op 31 December 1894 53260,bureaukosten enz. 10091,72s, winst met saldo winst 1893 35534,29. De baten beliepen aan saldo winst 1893 96,48, reserve voor loopende re- sico's op 31 December 1893 47285. Terugontvangen aandeel in brandscha den wegens herverzekeringen/15172,48s premie rekening ƒ255785,38, polissen overboeking enz. 2707,60, interest enz. 7315,78s. De balans wijst aan: Debiteuren aandeelhouders 500,000, gebouwen, inschrijving grootboek, ef fecten, hypotheken enz. ƒ307453,13, rekening courant met maatschappijen, agenten en corespondenten ƒ35122,60, cassa ƒ4081. Crediteuren kapitaal der Vennootschap 600,000, kapitaal der reservekas 121,898,93s, reserve voor ongeliquieer- de brandschaden 30653,24s dividend rekening van vorige jaren ƒ488,50, re serve voor loopende resico's 53260, winst en verlies rekening der maatschap pij ƒ35534,29, winst en verlies reke ning der reservekas ƒ4821,76. Goedgekeurd werd dat een dividend van 17% zal worden uitbetaald. Aanstaanden Zondag 's namiddags 2Vs uur zal door het stedelijk Muziek corps een extra concert in den Hout worden gegeven. De verkiezing voor een lid van den Raad dezer gemeente in plaats van wijlen Dr. D. de Haan, is bepaald op Dinsdag 14 Mei a. s. en de herstemmiing zoo noodig op 28 Mei. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Benoodigd ƒ3000. Ontvangen bij den Heer A. v. d. Laan van L. H. 250, N. N. ƒ2; bij Mr. Kronenberg van T. S. ƒ5.20, W. K. L. 25, Wed. G. S. ƒ10. Postwissel Whistclub ƒ5. Door bemiddeling van Jhr. Boreel van Hogelanden ƒ100 van een onbekende, bij den Voorzitter van W. R. ƒ5, J. R. A. v. D. B. ƒ5, den heer J. A. v. d. Boom de opbrengst eener gymnasten uitvoering van leerlingen der kweek school 145,04s, G. A. C. ƒ5, E. G. A. A. ƒ3, C. A. H. met voorgaande 409,04s. Op het Museum van Kunstnijver heid zullen aanstaanden Zondag de Per zische postzegels, die op de Drukkerij van de Firma Joh. Enschedé en Zonen werden vervaardigd, nogmaals te be zichtigen zijn. Des Zondags is de toegang vrij. SUK6ERL1JKE STAND. ONDERTROUWD. 17 April. P. G. J Sernee en L. C. de Graaf. P. Sckolte en H. C. Krabbe.18 April. G. Jongkind en A. Deutman. GETROUWD. 17 April. H. Schuurman en T. Stempel. H. M. Ruijzenaars en C. van Berloo. A. Kolk en M. Biere. H. D. van Weel en F. G. Rooijers. L. A. Corton en L. L. W. Kaan- ders. 18 April. H. Marseille en H. M. van Don«elaar. B. Braskamp en E. Nagel. A. Jansen en A. M. van Alpben. I.W. Storm de Grave en E. Copts van Hasselt. A. C. Hendriks en G. Meurs. GEBOORTEN. 10 April. A. Uijlenbroek geb. Stuurman d. 11 April. C. Stevenhagen geb. Smelter z. J. P. Posob geb. Winkel z. 12 April. H. L. van Rijzen geb. van Eeden d. A. M. Mes i geb. de Wildt d. H. van Orden geb. Lamana a. A. J. Hemic nan geb. Becker d. M. Arons geb Diessel z. J. Kool geb. Koedijker z.M.. Gaarkeuken geb Keizerd. ISApril. D. Winkel geb. de Vries d 14- April. O. van Brugge geb. de Langz. M. C. J. de Vos geb. van Buuren z. M. J. Zitman geb. Buurman d. C. Wolken geb. van der Spek z. J.van Leeuwen geb. van Nimwegen z. L.deClercq geb. 's Jacob d. 15 April. M. Alders geb. Woostenburg d. L Hoogeveengeb. Meyer z. M. A. van der Horst geb Stellens d. P. van Dijk geb. Huibrechtse d. M. T. Suu- rendonk geb Voortman d. W. Verheul geb. Tijssen d. 16 April. T. W. Prins geb.van der Spek d. J. M. Stuffets geb. Dij (man z H E. F. Kamp geb. Storm d. M E. van Boekhoven geb. ter Wolbeek d. M. Mertz geb. Bos d. J. Fransman geb. Slosser d. C. M. Holterman geb Mons z. H. C. van Dam geb. Lensen z. i 7 April. H. E. Smal geb. Autonisse z. J. B. de Ridder geb. Bou wer d. M. Smink geb. van der Bel d. T. C. B. Immers geb. Bos d. K. Timmer geb. Brouwer d. en z. J. M. Burgers geb. Hand- graaf z. A. Boeré geb. Apetz d. (levenl OVERLEDEN. 9 April. H. M. C. Ides 8 m. d. Tulpenstraat. 11 April. T. Monshouwer 73 j.L. Wijngaard straat. P. Velthuijs 12 m. z. Twijnderslaan. J. J. F. Hermann 28 j. Smedestraat.-B. Vreenegoor 17 dg. z. Kennemerstraat. 12 April. T. Wilkes 17 m d. Doelstraat. A M. E. Hof nan 16 j. Smedestraat. A. van Dijk 78 j. Jansstraat. W. Strengers 59 j. K. Begijnestraat. P. van der Molen *8 jSpaarn- wouderstraat. J. H. Vermeer 8 m. z. Tulpen- straat,. P. A. Gude 15 dg. d. Lakenstraat. 13 April. J. Fikkert 3 j. d. Balleljorisstraat. R. Scheringa 34 j. N. Schoolsteeg. H. J. Wesseling 7 m. z. Amsterdamstraat. 14 April. L. J. Kessens 38 j. Doelstraat. JE. de Boer 4 j. d. Wagenweg. E. Kennedy geb. Geers 42 j. Schachelstraat. E. A. E. Wagner 59 j Raaks. C. M. A. van Grieken 4 m.d. Wagen weg. C. M. H. de Liefde 11 m. d. Oranje boomstraat. 15 April. H. van Os 8 m. z. Leliestraat. 16 Aprd I J. Drukker 72 j. Smedestraat. J. Guitoneau 11 m. d. Heeren singel. A. W. Slootweg j S Bolwerk. H. Hoogerbeets geb. Bakker 35 j. Camphuis- straat. 17 April. A. van Brederode 22 m. d. Burretstraat. M. Tabie geb. van der Velden 34 j. Sehoutjesiaan. A. Kleintante geb. Neele 34 j. Beeksteeg. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks f uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot lure voor da eigenaars terug te bekomen zijn. Eene pet. Eene passer. Een ge deelte bijouterie. Eene kraan. Eene kindermuts. Eenige portemon- naies met geld. Een manchet met knoop. Een boezelaar Een hondje. Eene paternoster. Een gouden oorbel. Een gouden oorknop. Een mand schoon waschgoed. Een school boekje. Een horlogeketting. Een gouden broche. Eene pelerine. Eene koperen dop van een kinderwagen. Eene beurs met eenig geld. Eenige sleutels. Markt van 17 April 1805. Boter. Aangev. 96, verk. 81 KG. L. pr. 1.00, H. pr. ƒ1.10, p. K3. Biggen. Aangev. 107, verk. 89 st. L. pr. 4.H. pr. 7.00, p. st. Schrammen. Aangev. 76 verk. 76 st. L. pr. ƒ8.H. pr. ƒ16.p. st. Aardappelen. Aangev. 47, verk. 31 H.L, L. pr. ƒ4.H. pr. ƒ5.—. p. H.L. Appelen. Aangev. 54 verk. 43 H.L. L. pr. 4.H. pr. 7.p. H. L. Peren. Aangev. 17 H.L. verk. 12 H.L. L. pr, ƒ3.—. H. pr. ƒ4.-. p. H. L. KAASMARKT van 17 April 1*95. Verkocht 10 stapels, uitmakende 979 kazen, wegende 1918 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. 24. GRAAN- ENZAADMARKT. Marktbericht van 16 April 1895. Witte tarwe f 4.80. 5.25. Haver 2.60 3. 0R6ELBESPE1.INB in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 23 April. 1895, des namiddags van 19 uur, door den Heer W. EZERM.AN. PROGRAMMA. 1. Sonate No. 4Mendelssohn. a. Allegro conbus. b. Andante religioso. c. Allegretto. d. Finale. 2. AdagioMaillj. 3. Fuge (Asmoil)Brahms. 4. Aria Mondnacht.Schumann. 5. V ariatien in (As)Hessa.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2