Zij zullen voor een krijgsraad terecht- ij staan; maar men verwacht, dat deze bijzondere deserteurs wel vrij gesproken zullen worden. Den bladen, die aanmerkingen maak ten op de weinige geestdrift der officie-i ren, voegt hier wel een woord van hulde. Omtrent reuzen op de schoolbanken, schoolknapen van buitengewone lengte, doet de Preuasiache Schv.lzeitv.ng de vol gende mededeelingenTe Alexanderhütte (Silezië) is een knaap van 1,73 meter lang, voor een man reeds een aanzienlijke lengte; te Ragow, bij Lübbenau, mat een knaap 1.72 M.; de dorpsschool te Selbelang (West-Havelland) telt onder haar leerlingen een 14 jarigen knaap van 1.75 M., wegende 67,5 Kg. Grooter nog zijn de beide knapen Julius Stein- bach, te Lippenhue, van 1.80 M. en een leerling der tweede klasse der burger school te Sonnenburg, Gustav Fischer, 14 jaar oud en 1,85 M. lang. Op één uitzondering na, zijn de knapen allen afkomstig uit de mark Brandenburg. Uit Weenen is de correspondent van de Daily News verdwenenmen weet niet, waar de man gebleven is en de in het werk gestelde nasporingen bleven tot heden zonder gevolg. Nu beweren kwade tongen, dat hij te zijner tijd wel weer zal opduiken en men denkt aan reclame. Door de hooge belastingen worden de Fransche destillateurs tegenwoordig zwaar in hun beroep getroffen en begint men den cijns te weigeren. Wat wel vreemd is, een der eersten, die geen belasting betaalde, was de burgemeester van Saint André, die tevens destillateur is. Hij heeft het volgende briefje geschre ven aan den ontvanger: »AUe burgers zijn gelijk voor de wet. De regeering der Republiek laat de eerlijke lieden protesteeren en de fraudeurs gaan door met hun schandelijk bedrijf. Ik zal mijn geld niet meer aan de Republiek geven of althans mijn belastingen niet betalen, welke mij opgelegd zijn als distillateur en koopman en ik zal waarschijnlijk niet de eenige zijn." Er zijn weer schokken van aardbeving te Laibach gevoeld. Officieel is vastge steld, dat tachtig procent van alle ge bouwen beschadigd zijn. Terwijl Zondag de eerste stooten liepen van Zuid Oost naar Noord Noord-West, hadden de lateren de richting van Zuid-West naar Noord-Oost. De beweging is dus gedraaid, waaruit men de gevolgtrekking maakt, dat de bevingen nog eenige dagen zul len duren. Uit de omgeving van Laibach komen thans meer berichten omtrent ongelukken. Het verkeer is er gestremd en de winkels zijn gesloten. Zooals men dat kan verwachten allerhande geruchten en veronderstel lingen in verband met den vrede tusschen Japan en China. Dat China zoo maar in alle voorwaarden toestemt, vindt men bedenkelijk, en er zijn er nu reeds, die gelooven, dat er een addertje in 't gras schuilt. Als men echter bedenkt, dat China steeds aan den verliezenden kant geweest is gedurende den oorlog, dan kan het geen verwondering wekken, dat de vrede onder alle voorwaarden ge- wenscht is. Gewag wordt gemaakt van een ver dedigend en aanvallend verbond tusschen Japan en China en wel met het oog, om Europa in zijn doordringen in Azië te beperken. Nog wordt gesproken van een geheim verbond tusschen China en Rus land, bedoelende een samengaan ten opzichte van grondbezit. Vervolgens zouden Engeland, Rusland en Frankrijk bezwaren hebben tegen sommige vredesvoorwaarden als zijnde de Japansche belangen te veel behartigd, terwijl Amerika en Duitschland met de voorwaarden zouden genoegen nemen en geen wijziging wenschelijk achten. Op welke wijze deze tegenstrijdige belan gen nog overeengebracht moeten wor den, is niet te zeggen en deze onzeker heid geeft aanleiding tot eenige onrust. De praatjes omtrent de Oostenrijksche afkomst van Graaf Yamagata, den Ja- panschen veldmaarschalk, blijken geen recht van bestaan te hebben. Zijne af komst en levensgeschiedenis bewijzen klaar en duidelijk zijne nationaliteit als Japanner. De gendarmerie te Alt-Bengersdorf in Silezië deed Zaterdag 13 April een onderzoek in het daar gevestigde armhuis en heeft daar twee personen, zekeren Slephanus Langer en diens vrouw, beiden 78 jaar oud, gevangen genomen. Deze beide oude menschen worden be schuldigd, twee kinderen, één van vijf en één van zeven jaar te hebben ver giftigd, door middel van phosphorus. De moeder der beidf kinderen betrapte hen juist, toen zij ook een derde wilden vergiftigen. De moorden moeten door Langer en diens vrouw zijn gepleegd, om door het gehuil der kleinen niet weer in hun slaap te worden gestoord. Een man, die zijne vrouw en vijf kinderen verliet en eene vrouw die haar gezin in den steek liet, togen voor eenigen tijd uit Rotterdam naar België en vestigden zich te Antwerpen. Zondag keerden zij van daar naar Rotterdam terug, om in de Almondestraat eene woning te betrekken, met den wensch dat de wederzijdsche familiën hiervan onkundig mochten blijven. Hierin zagen zij zich echter bedrogen. Het gerucht van hunne vestiging verspreidde zich in een oogenblik in de buurt en deed voor de woning een talrijke menigte samenloopen, die nog aangroeide, toen zich daaronder ook heftig gesticuleerende familieleden vertoonden. Eindelijk kwam ook de politie er bij te pas, te meer daar het gerucht zich verspreidde, dat een dezer familieleden, een timmerman, met een revolver gewapend zoude zijn. De timmerman ging met de politie mede om deze van het tegendeel te overtui gen; de menigte werd uiteengedreven en het achtervolgde paar vertrok nog denzelfden avond met de noorderzon, om elders een toevlucht te zoeken. Met zekerheid kan worden bericht, dat de openings der Amsterdamsche tentoon stelling bepaald is op Zaterdag 41 Mei voor genoodigden en op 12 Mei voor het publiek. Het comité ontving dezer dagen namens H. M. de Koningin-Re gentes het bericht, dat Hare Majesteiten tot Haar groot leedwezen onmogelijk bij de opening kunnen tegenwoordig zijn, doch zich bij die gelegenheid offici eel zullen doen vertegenwoordigen door mr. M. W. Baron du Tour van Bel- linehave, opperceremoniemeester. De commissie voor Oud-Holland heeft zich in den laatsten tijd zeer druk ge weerd en daaraan is het te danken, dat nog slechts een zeer klein gedeelte der huisjes onverhuurd zijn. In vereeni- ging met eenige Nederlandsche kant werksters zal de vrouwenvereeniging „Tesselschade" op Oud Holland een beeld van de oude kantwerk-industrie geven. Met het oog op het feit, dat oudtijds ook de Oostersche volken hunne pro ducten naar de alom bekende Holland- sche markten zonden, is het zeker niet onaardig te noemen, dat in eenige der huisjes Arabieren en Turken hun intrek zullen nemen om hun Oostersche schat ten, gelijk eertijds, den bezoekers van Amsterdam te koop te bieden. De voordracht van het Amster damsche Dagelij ksch Bestuur tot overne ming van het net enz. der Bell-Telefoon maatschappij te Amsterdam is door den Raad aangenomen. Voortaan, naSeptem- ber, zal de Gemeente de zaak zelf ex- ploileeren. Het is echter niet dadelijk grif gegaan; er bestond tegen het plan veel oppositie, maar ten slotte zijn de twee ton tot dat doel toegestaan, wat wel niet anders kon, naardien de Raad in December des vorigen jaars in beginsel tot eigen exploitatie had be sloten. De oppositie was voornamelijk tegen de voordracht, omdat naar hare meening het Dagelijksch Bestuur te lang heeft gewacht met een voorstel tot regeling, terwijl men dan wel voor- deeliger voordeelen had kunnen bedingen. Mocht echter de telefoon-maatschappij met deze aanbieding geen genoegen nemen, dan zal de gemeente een half millioen moeten besteden, om de zaak in orde te brengen. Voor korten tijd dus meldt de Arnh. Üt. werd op een openbare school in een kleine gemeente van Gelderland het referendum met goed gevolg toege past. Een onderwijzer der school, in een andere gemeente benoemd zijnde, wist niet, of hjj de benoeming al of niet zou aannemen. De kinderen droegen kennis van zijn benoeming elders, zoodat de onderwijzer eenvoudig op een bord de woorden schreef: Dgaan of blijven," welke vraag de kinderen op het bord moesten beantwoorden. Zeer eigenaardig klonken de antwoorden der kinderen, waarvan sommigen schrevenweg, marsch, fort (voort), gaan enz. De on derwijzer zag in, dat de meerderheid der jeugd vóór zijn vertrek had gestemd en diende dan ook eenige dagen later zijn ontslag in, waar het behoorde. Amsterdam geniet weer het voorrecht van het jaarlijksche boezoek der Ko ninginnen. Zaterdag namiddag te drie ure zijn H.H.M.M. aan het Centraal station der hoofdstad aangekomen. Eene aanzienlijke volksmenigte was aanwezig, om de Koninginnen welkom te heeten. De stad had op verschillende punten een feestelijk aanzien. Zondag ochtend woonden de Koningin nen de godsdienstoefening bij in de Nieuwe Kerk, waar Ds. L. C. Schuller tot Peursum den dienst verrichtte. In den namiddag werd het gewone bezoek aan Artis gebracht. Het afrijden op den Dam werd door een zeer groot publiek afgewacht. De orde werd daar ditmaal zeer ge makkelijk gehandhaafd, want de weg, dien de koninginnen volgden, was geheel met touwen afgezet. Daartegen ver drongen zich de leden en de kinderen der leden, die in grooten getale waren opgekomen, maar die door de genomen voorzorgsmaatregelen en ze zullen er zelf dankbaar voor zijn het der koningin niet lastig konden maken. Direct na de aankomst werd de wandeling door den tuin aangevangen. De opmerking wordt gemaakt, dat de koningin er vermoeid uit zag. De Koningszaal was door den tuinman A. A. Los in een fraaien tuin herscha pen. In de hoeken rezen azalea's-pyra- miden omhoog en in 't midden werd door palmboomen eene allee gevormd. Op een tafeltje stond een groote bouquet. Nadat de Koningin Regentes met en kelen der aanwezigen een praatje had gemaakt, werd de terugtocht aanvaard. Zoodra Hare Majesteiten zich buiten vertoonden, werden ze weer met gejuich begroet, gelijk trouwens in „Artis" overal, waar zij van de straat zichtbaar waren geweest. De rijtoer terug was een heele tocht en stadswijken, waar de de koninginnen zich vroeger niet vertoond hadden, wer den nu bezocht. De bewoners gaven door een geestdriftige begroeting hun vreugde daarover te kennen. Oplichters zijn overal, maar dat er nog steeds menschen zijn, die zich aan zulk volkje ten doel stellen, m. a. w. dat de menschen nog steeds te goed- geloovig zijn, laat zich niet verklaren. Zoo ontving dezer dagen eene dame te Rotterdam bezoek van een persoon, die voorgaf ambtenaar ten stadhuize te zijn, en de dame kwam herinneren, dat zij nog steeds de honden-belasting verschuldigd was. De man verklaarde zich bereid voor de noodige bescheiden nog zorg te dragen, waarop de dame zeer verheugd er zoo goed at te komen, den ambtenaar de vereischte 5. ver strekte. De quitantie van het stadhuis bleef echter achterwege, waarop aldaar infor maties werden ingewonnen. Men kwam tot de ontdekking met een brutalen oplichter te doen hebben. Te Kapelle a. d. Yssel is een der raadsleden geschorst wegens levering aan de gemeente. Het geval droeg zich volgender wijze toe. Den 22 December 1894 woedde daar ter plaatse een hevige brand; de spuitgasten kregen honger en konden het blusschen niet staken; dus men gaf den mannen brood en dat brood haalde men ook bij den bakker, die tevens raadslid is. De rekening leverde de bakker in bij de personen, die het brood hadden laten halen en deze brachten dezelfde bij het gemeentebestuur in rekening en zoo had het raadslid aan de gemeente geleverd zonder het te willen, doch hij wenschte ook de vordering niet te laten vervallen, om hierdoor deze kwestie in haar geheel voor goed uit den weg te doen ruimen. Te Dwingeloo heeft een hevige brand gewoed, een aanvang nemende in een perceel bewoond door eene familie Smit Tien huizen, bewoond door veertien gezinnen, werden een prooi der vlammen, Uit al die perceelen kon het vee en verschillende andere zaken gered worden behalve bij Smit, waar twee koeien en acht varkens verbrandden. Al de gebou wen en de meeste goederen waren ver zekerd, hoewel sommige niet hoog. De brand schijnt aan kwaadwilligheid te worden toegeschreven, althans in ver band hiermede heeft eene arrestatie plaats gehad. Dinsdag had ten paleize de audiëntie plaats van burgelij ke-en militaire auto riteiten. Zij duurde van half elf tot vier uur met eene kleine pauze; tevens wer den toegelaten verschillende corporaties, waarna eene groote rijtoer plaats had. HAARLEM 23 April 1895. Naar wij vernemen is het Concert der Haarlemsche Mannen-Zangvereeni- ging Crescendo, 'twelk door verschillende omstandigheden niet vroeger kon plaats hebben, thans vastgesteld op Donderdag 9 Mei, juist op den 50sten verjaardag van den Directeur, den Heer N. H. An- driessen. Als solisten zullen optreden Mejuf frouw Anna Kappel, concertzangeres te 's Gravenhage, die op een der Winter- Concerten in de Sociëteit Vereeniging met zooveel suecès is opgetreden, en de zoo gunstig bekende violist de Heer Bernhard Dessau uit Rotterdam, die hier ter stede reeds optrad in de Haarl. Bachvereeniging en in Crescendo. Op verzoek zal Crescendo een paar nummers zingen, waarmede het vroeger veel succes behaalde, doch welke in de laatste jaren niet op't programma voor kwamen n.m.: „Auferstehn" van Klein en „Gebet vor der Schlacht" van Storch. Hoewel het seizoen ten einde spoedt, zullen Crescendo's kunstlievende leden zeker een te verwachten genotvollen avond niet verzuimen. Tevens kunnen wij beslist mededeelen, dat een gerucht, als zoude de Heer Andriessen voornemens zijn als Direc teur van Crescendo ontslag te nemen, allen grond mist. Zaterdag en Zondag had in de socië teit sTi'ou moet Blijcken" een biljart wedstrijd plaats voor leden van socië teiten in Nederland. De deelneming was minder groot dan men had verwacht; toch werd er met opgewektheid ge speeld en menige mooie partij met belangstelling gevolgd. De uitslag van den strijd was als volgt: 1ste prijs, gouden medaille, de heer J. Henny („Witte Soc." te 's Gravenhage)2de prijs, verg. zilv. med., de heer P. J. Hou- bolt (Soc. „Vereeniging", Haarlem)3de prijs, zilv. med. de heer Ch. Enschedé, (Soc. „Trou moet Blijcken," Haarlem). Na afloop van het concours werden de prijzen met een kernachtige toespraak door den Voorzitter uitgereikt. Markt van 22 April 1895. Boter. Aangev. 165, verk. 94 KG. L. pr. 1.00, H. pr. ƒ1.10, p. KG. Biggen. Aangev. 92, verk. 68 st. L. pr. 3.H. pr. 7.00, p. st. Schrammen. Aangev. 58, verk. 49 st. L. pr. ƒ10.H. pr. ƒ18.p. st. Aardappelen. Aangev. 4l, verk. 39 H.L, L. pr. ƒ3.— H. pr. ƒ4.50. p. H.L. Appelen. Aangev. 11, verk. 11 H.L. L. pr. f 3.H. pr. ƒ4.p. H. L. Peren. Aangev. 23 H.L., verk. 17 H.L. L. pr, ƒ3.H. pr. ƒ4.—p. H.L. GRAAN- ENZAADMARKT. Marktbericht van 22 April 1895. Rooie tarwe 5.25. Witte tarwe ƒ5.5.35. Haver 2.50 n 2.70. VEEMARKT 17 April 1895. AangevoerdPrijs 3 Koeien 125 150. 215 N. Kalveren 4.— n 7. 68 Schapen 16.21. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 25 April 1895, des namiddag» van 2—3 uur door den Heer WEZERMAN. PROGRAMMA. 1. ToonstukNiels W Gade. 2Arioso Uit (Paulns)Mendelssohn. 8. Preludium en FugaJ. S. Bach. 4. AdagioFischer. 5. Marche funèbre et chant Séra- phiqueGuilmant.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2