HAARLEMSCH Eerste Blad. BERICHT. EDEL METAAL, Nieuwsberichten. No. 34. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86 Zeventiende Jaargang. 144. van WOENSDAG TELEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post —.40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrij'dagavond. Advertmtim worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De ondergeteekenden berichten, dat de drie Novellen van Vincent Loosjes, die als Feuilleton in dit blad verschenen zijn, te zamen in één bandje, onder den titel: voor de abonnés verkrijgbaar zijn, a f 0.50 ingen. en f 0.75 geb. Haarlem, 4 Maart 1895. DE ERVEN LOOSJES. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan- trage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. BEER (TACO H. DE) Na eene halve eeuw. Aanteekeningen, opmerkingen en ver klaringen hij «Waarheid en droomen." ing. f 1.— HENNEKELER (Dr. G. VAN) Handl. tot de beoefening der Cosmographie t. n. Middelt', en leger Onderwijs. ing. 2.90 Kompas voor hen, die zich wenschen te onderwerpen aan eenig examen in de Fransche, Engelsche of Dnitsche Tga)ing. 1. LEGRAND (L.) Gesch. der Bataafsche Republiek. Vertaald en met aant. verm. door II. Pyttersen Tzing. 5.25 LYALL. (EDNA) Wjj heiden. Een ver haal uit den hedendaagacheu tijd. Naar het EDgelsch. 2e goedkoope druk. All. I. p. c. - 1.90 MAARTENS (MAARTEN) Joost Ave- lingh's Zonde. Uit het Engelsch vert. door Mevr. Willeumier.ing. 3.geb. - 3.00 SCHOLTEN (G. A De Praetische Tim merman. Handb. v. Timmerlieden, On derbazen, Opzichters en aanstaande Ar chitecten. Ie Ad..1.50 SUCHTELEN (F. A. VAN) Theorie van het Boekhoudening. 1.75 Buitenlandsche nieuw versohenen werken. ARGOS. Bibliographie mondiale menauel- le des armées et des llottes. Publide par les soins d'Ofiiciera compétents. Année I. Jen. '95. Livr. 1. pro y1,«10.40 BUSCHAN (G.) Die Brown-Séquard'sche Methode (Organaaft-Therapie) und ihr therapeutischer Werting. .80 GOLTHER (Dr. W.) Der NibelungeNot nnd mittelhocbdentsche Grammatik mit knrzem Würterbuchgeb. .55 IHLE (Dr. O.) Ueber zwei neue trans portable Beinhalter und über die bis- herigen Beinhaltering. .50 Jahrbücber der Jesuiten zo Schlettstadt und Rnfacb16151765. I. ing. 3.90 KOCH (Prof. Dr. MAX) Geschichteder deutschen Litteraturgeb. -.55 KüHNER (Dr. A.) Meine Behandlung der Syphilising. 1. LOK Bill. (Dr. A.) Zur Behandlung der Oophoritis chronica durch MineralbaJer. ing. 1.— MüNZ (Dr.) Das primare Scheidensarkom bei Kindern und Erwachsenen. .ing. -.65 PIZZIGHELLI. Anleitung zur Photogra phic. 7e Andgeb. 1.95 SCHILLING, (Dr. Fr.) Hydrotherapie für Arzteing. 1. Traité de Médecine et de thérapeutiqne pnblié sonr la direction de M.M. P. Brouardel, A. Gilbert J. GirodeI.,6.60 Bovenstaande werken zijn voorhanden bij de boekhandelaars de eeven Loosjes. Bachconcert. Aan heeren Directeuren der Haarlem- sche Bachvereeniging dankten wij giste ren avond voor de laatste maal in het geëindigd concertseizoen een voortreffe lijk kunstgenot, eene uitvoering n.l. van het orkest uit het Concertgebouw te Amsterdam. De heer Willem Kes, de hooggevierde leider, nam daarmede ai- scheid van Haarlem. Geen wonder, dat de vereerders van den talentvollen musi cus in overgrooten getale waren opge komen; geen wonder tevens dat het Bestuur van de Bachvereeniging ditmaal behoefte gevoelde op bijzondere wijze den heer Kes te huldigen en te getuigen van de waardeering, welke in dezen kring voor zijn werk wordt gevoeld. De heer F. Smit Kleine, Voorzitter in het Bestuur van Bach vertolkte in eenige hartelijke woorden de gevoelens, die ongetwijfeld de aanwezigen vervul den. Met instemming van allen mocht hij den heer Kes eenen lauwerkrans aanbieden, het schoonste loon voor den kunstenaar. Wie toch juichte niet steeds met onverdeelde ingenomenheid diens optreden in onze concertzaal toe. Wij meenen, dat de heer Kes in ons vaderland een nieuw tijdperk in de muzikale kunst heeft ontsloten en zijn optreden in hooge mate bevorderlijk is geweest aan de vereischte waardeering van instrumentale muziek. Wie dan ook na hem moge komen, en hoe het ook ver der moge gaan met het Amsterdamsche orkest, de herinnering aan den eersten directeur, aan zijn kunstenaars ernst en zijn kunstenaars gaven, zullen nog lang levendig blijven. Het muzikale deel van den avond was wat het orkest betreft, gewijd aan de vertolking van Beethovens 4de Sympho nic, Vyhe'rad Symphonisch gedicht uit den cyclus Mijn Vaderland van Smetana en de ouverture van de opera Tannhauser. Hoe daarbij opnieuw de schoone hoe danigheden van het orkest ten opzichte van intonatie, klank, beweging en een heid aan het licht kwamen, hoe in een woord in de voordracht wederom het hoogste werd bereikt, behoeft niet te worden herhaald. Genoeg zij het te vermelden, dat de uitvoering ten zeerste werd toegejuicht en de heer Kes na de brillante Wagner-ouverture eenige ma len werd teruggeroepen. De beide dames solisten, mejuffrouw Reynolds uit Londen (piano) en mejuf frouw Adrienne Osborne uit Leipzig deel den in het succês van den avond. Het spel van de eerste onderscheidde zich door technische afronding en muzikale op vatting, terwijl in de voordrachten der laatste de bij uitstek mooie stem en de weloverwogen, sympathieke voordracht veel te genieten gaven. Bij het eindigen van het seizoen mogen wij het Bestuur van Bach dankzeggen voor zijne bemoeiingen ten dienste van de vereeniging, die voor de ontwikkeling van den kunstzin in onze stad zooveel doet en voor het artistiek-leven onder ons van zooveel gewicht is. B. Eerste Kamer. Vrijdag heeft de Kamer aangenomen het ontwerp om een nieuw huis van bewaring te Utrecht te bouwen, nadat de heer Van Weideren Rengers had aangedrongen op een minder kost baar systeem van opsluiting en op toe passing van korte hechtenisstraffen. Daarna was aan de orde de geweren- wet. De heer Fokker bestreed die, omdat niet gelijktijdig eene betere legerorga- nisatie was voorgesteld. Hij zou daarom een enquête wenschen. Ook had hij groot bezwaar tegen de overbrenging van de militaire inrichtingen van Delft naar Amsterdam. De heer Van Alphen daar entegen achtte het nieuwe geweer vol strekt noodzakelijk en overbrenging van de militaire inrichtingen in het belang der defensie. De heer Wertheim verde digde eveneens de aanvrage in het we zenlijk belang onzer verdediging en bestreed het betoog van den heer Fokker. De heer Schimmelpenninck v. d. Oye achtte den kans van nieuwe geweerver beteringen zeer gering en verdedigde de voordracht. De heer Alberda van Ekenstein was van oordeel, dat de bijna 10 millioen voor dit doel voor andere meer productieve uitgaven konden wor den besteed. Als er voor tal van wezen lijk nuttige zaken geld werd gevraagd, werden die vragen afgewezen met het gezegde't Is onmogelijk, daarvoor gel den af te staan. Zoolang aan Spreker niet gebleken is, dat van deze geweren de geheele verdedigbaarheid des lands afhangt, en dat ook gelden voor andere ijuttige zaken kunnen besteed worden, kon hq zijne stem aan het ontwerp niet geven. De Min. van Oorlog verdedigde het ontwerp. Hij betreurde de oppositie, gevoerd tegen een nuttigen- en noodzake- lijken maatregel. Een enquête zou slechts leiden tot noodeloos uitstel. Hij eerbiedig de het gevoelen van den heer Alberda van Ekenstein, doch kon het niet beamen. De aanvraag betreft slechts 5 millioen voor geweren voor het leger. Na repliek van den heer Fokker werd het ontwerp aangenomen met 36 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren v. Nispen van Pannerden, Fokker, Alberda van Eken stein, Welt, Sassen en Prinse. Daarna interpelleerde de heer Schimmelpenninck v. d. Oye over de weigering van neder- legging ter lezing in de militaire cantine te Dordrecht van bepaalde dag- en weekbladen. In het antwoord van den Min. van Oorlog op deze interpellatie verklaarde deze, dat, wat te Dordrecht was geschied, een uitzondering wasdat hij instemde met de opvatting van ruime toelating, en dat hij geen bedenking had om van die zienswijze aan de autoriteiten te doen blijken. Met dankzegging aan den Min. door den interpellant was de interpellatie afgeloopen. De Kamer is tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. Ruim vierduizend gulden heeft men op eene Londensche verkooping gebo den voor een opgezette vetgansde eige naar wilde het tot dien prijs niet afstaan. Van deze uitgestorven diersoort bestaan echter maar acht, mede opgezette, exem plaren en dit deed den prijs stijgen. Werkelijk is de Servische volksver tegenwoordiging er toe overgegaan, aan den afgetreden koning Milan een pen sioen van achtduizend francs te verkenen en daar men het pensioen rekent te zijn ingegaan met het tijdstip van zijn heengaan, ontvangt hij dadelijk bijna vijfmillioen francs. Men denkt, dat de man nog zal te kort komen. Als eene waardige echtgenoote zal exkoningin hiertoe ook haar aandeel bijdragen, op voorwaarde echter, dat hij Servië ver laat en er nooit weer terugkomt. Deze laatste bepaling bewijst wel, dat het tusschen het echtpaar niet dadelijk ro zengeur en maneschijn is. Wie eene woning koopt voor honderd- twintig duizend mark en die na eenige jaren verkoopt voor negen millioen, heeft een gelukje, dat niet dagelijks voor komt. Het is prins Stolberg te Berlijn dezer dagen gebeurd. In China moet eene sterkte partij bestaan, die niet is ingenomen met de vredesvoorwaarden, zooals ze door de onderhandelaars zijn vastgesteld. Men bericht, dat eenige generaals sterk zijn voor het voortzetten van den oorlog en dat er zelfs militaire onlusten zijn te duchten. Men komt er tegen, op dat de keizer slechts te kiezen heeft tusschen het aannemen of verwerpen van de voor waarden en hiervan geeft men Li-Hun- Chang de schuld. Als men nagaat de ontzettende neder lagen door de Chineezen in dezen oorlog geleden en in aanmerking neemt, dat hun leger het, wat bewapening, ge oefendheid en discipline betreft, moet aflegggen tegen het Japansche, dan mag zeker het geringe doorzicht der Chineezen in' deze bejammerd worden. In hoeverre de steun, dien zij uit Eropa verwachten op de houding der oorlogpartij van invloed is, kan niet bepaald worden, wel, dat waarschijnlijk de Europeesche belangen te vroeg tusschen de partijen zijn geworpen. Men komt soms heftig op tegen het invoeren van leerplicht. Als men echter bedenkt wat Duitschland, waar leer plicht bestaat, vooruit is op Frankrijk waar zjj niet bestaat, dan moet men toch wel tot andere gedachten komen. Volgens de statistiek bevonden zich in Duitschland in 1893 onder de 253,177 recruten slecht 617 die lezen noch schrijven konden, of 24 op de 10.000. Blijkens de bekend gemaakte cijfers staat Frankrijk hierin verre bij Duitsch land ten achter. Van de 343.651 personen, die in 1893 deel namen aan de loting, waren er 22096 die lezen noch schrijven konden, dat maakt 643 op de 10,000. Het Journal des Débats betreurt het, dat Frankrijk in dit opzicht zoo de mindere is van Duitschland, ofschoon moet wor den erkend, dat Frankrijk vooruitgaat; in 1889 982 op de 10,000; in 1890: 840 op de 10,000; in 1891: 755 op de 10,000; in 1891: 755 op de 10,000; in 1892: 705 op de 10,000; in 1893; 643 op de 10,000. De Parijsche omnibusbeambteu- werkstaking is geëindigd. De stakers hebben niets gewonnen, en bekennen gaarne, dat zij met het werk neer te leggen niet heel verstandig gedaan hebben. Voor eenigen zal de historie nog een nasleep hebben voor hen, die door vernieling of beschadiging van eigendom zich eene vervolging op den hals haalden. De gemeenteraad van Berlijn en van Charlottenburg hebben een adres te gen de Umsturz-Vorlage ingediend en zulks tegen het uitdrukkelijk verbod van den Commissaris des Konings in

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1