Brandenburg, onder wiens ressort zij behooren. De verwachting bestaat, dat beide raden zullen ontbonden worden, hoewel dit in de eerste plaats der radi cale partij ten goede zou komen, aan gezien die partij bij eene eventueele nieuwe verkiezing van raadsleden bepaald vooruit zou gaan. De Engelschen hebben het te kwaad met de republiek Nicaragua in Midden- Amerika, omdat de Engelsche gezant en Engelsche onderdanen verdreven zjjn. Het Engelsche ultimatum is door de regeering beantwoord met eene bijeen roeping der troepen. De regeering der Vereenigde Staten believen zich met de zaak niet in te laten, zoodat Nicaragua de zaak alleen zal moeten afdoen. Een Engelsche kruiser heeft thans een detachement infanterie en marine- troepen bij Corinte aan wal gezet en de Engelschen hadden plan die stad te bombardeeren. Te Bouzey in de Vogezen heeft eene dijkbreuk plaats gehad in het waterre servoir, dat een tak van het Oosterka naal van water voorziet en zeven millioen kubieke meters water bevatte. De dijk was vijfhonderd meter langen bestond uit een muur van twintig me ter dikte, waarvan het fondament eene diepte had van acht meter. Bij deze doorbraak hebben vele personen het leven verloren; men spreekt van meer dan honderd. Vijftig lijken zijn reeds gevonden. Te Bouzey is geen enkel huis gespaard gebleven en ook is daar al het 'vee omgekomen. Na veel gissen schijnt de Kölnische Zeitung thans uit betrouwbare bron de voorwaarden van den vrede tusschen China en Japan te kennen. In hoofdzaak zijn die zooals men ze reeds kent. In 1892 werd een Belgisch meubel maker, zekere Horgnies, door het Hene- gouwsche Hof van Assisen ter dood veroordeeld, wegens het vermoorden van den heer Moutier te Haine Saint-Pierre. De oude dienstbode van den vermoorde moet thans op haar sterfbed in het bijzijn van verschillende getuigen hebben ver klaard, dat zij den moord, op aandringen van de vrouw van den vermoorde, heefi gepleegd. Het parket van Bergen heeft zich onmiddellijk de zaak aangetrokken. Nog nimmer wellicht, dus schrijft het But. Hbl., is te Batavia het gedrag van enkele ondergeschikte politieambtenaren zoo druk besproken als tegenwoordig. "Waar men ook komt, kan men staaltjes hooren over knoeierijen en het wange drag van politiedienaren. Knoeien met inlandsche sletter, aan wie honderden guldens besteed worden knoeierijen met Chineezen, om gunstig te adviseeren over door deze gedane verzoekengeschenken ontvangen, zelfs van Europeanen, ten einde zaken, waarin deze de benadeelde partij zijn, tot klaar heid te brengen, worden onbewimpeld aan de politie verweten. Alleen aan de onkreukbare eerlijkheid van het hoofd der politie en diens on- berispelijken levenswandel is het te danken, dat de burgerij zich nog niet tot den landvoogd gewend heeft, om verbetering in den toestand te brengen. Naar de Haagsche correspondent der Zutph. Ct. meedeelt, zal de Tweede Kamer waarschijnlijk niet voor het laatst van Mei bijeenkomen. Volgens hem zal 'tdan nog zeer de vraag zijn, of zij in de Juni-zitting de toegezegde ontwer pen op het personeel en op het kiesrecht in de afdeelingen zal kunnen behandelen. Wat den inhoud der bedoelde ont werpen aangaat, verneemt de correspon dent uit goede bron, dat het in de bedoeling van den Minister van Finan ciën ligt, om den middenstand niet zwaarder te belasten, maar wel om door de herziening der personeele belasting aan dien middenstand vermindering van druk aan te brengen. Naar gemeld wordt, is men bezig te 's Gravenhage een groot kapitaal bijeen te brengen om een uitstekend sport-terrein, gelegen aan de laan van Nieuw Oosteinde, in te richten, waar- niet alleen alle mogelijke sport kan worden beoefend, maar ook paarden-, vee- en hondententoonstellingen kunnen worden gehouden. Volgens geruchten zouden onze Ko ninginnen het plan hebben, den aan staanden zomer een bezoek te brengen aan Overijsel en wel aan Zwolle en Kampenofficieel is er echter nog niets van bekend gemaakt. Noordbrabant en Limburg zijn reeds druk doende, zich op het bezoek van HH. MM. voor te bereiden. Zaterdagochtend zijn de Koninginnen na eene kalme zeereis tegen tien ure te Queensborough aan land gestapt, al waar zij door de autoriteiten met de meeste hartelijkheid werden ontvangen. Onmiddellijk werd de reis naar Londen per spoor voortgezet. Bij aankomst al daar waren honderden belangstellenden. Zondagochtend woonden de Koningin nen de godsdienstoefening bij in de Nederlandsche kenfc te Londen en brach ten later een bezoek aan de hertogin van Albany, de zuster van de Koningin- Regentes, op Claremont. In den namiddag ontvingen H.H. M.M. een bezoek van den hertog van Cam bridge en van de Fransche en Spaansche gezanten. Zooals men weet, is in werking eene internationale overeenkomst tot wering van drankverkoop op de Noordzee, welke handel voornamelijk werd gedreven door Nederlandsche visschers. Thans drijven deze lieden, behalve in tabak en 5% alcohol houdende likeur ook nog handel in eau de cologne, welk laatste alcohol houdende vocht thans in plaats van je never gekocht wordt. Ons komt het voor, dat bij deze verwisseling verloren is, aangezien eau de cologne een veel ster ker, veel nadeeliger invloed op de orga nen uitoefent dan jenever. Of thans de regeeringen ook zullen kunnen besluiten den verkoop ook van dit artikel te be- moeielijken, weet men niet, evenmin als men weet, of dan onder het verbod ook de ether zal begrepen zijn, welke vloei stof mede bij gebrek aan jenever, zij het ook ten koste der gezondheid gedronken wordt. Met dit al blijkt, dat de trek naar alcohol houdende dranken dieper onder het volk is doorgedrongen dan men zoo denken zou en dat het drank gebruik zich niet uitsluitend bepaalt tot wat men het volk gelieft te noemen, daarvan ziet men telkens voorbeelden. Bij Kon. Besluit zijn vastgesteld ge heel nieuwe formulieren van aangifte voor de beschrijving der bedrijfsbelas ting, welker inhoud zeer spoedig open baar gemaakt zal worden. Bij J. de Vries, te Hoofddorp, is door het verbrijzelen eener ruit, die toegang geeft tot de kolfbaan ingebroken en uit het buffet ontvreemd eenige kistjes si garen, benevens flesschen sterken drank. Bij het laatste onweder te Haarlem mermeer, sloeg de bliksem in de schuur bij J. Boot in de Spieringerweg, zonder noemenswaardige schade aan te richten. Er hadden geen persoonlijke ongeluk ken plaats. HAARLEM 30 April 1895. De Operette vereeniging Con A- more heeft Vrijdagavond in den schouw burg veel succès gehad met de uitvoering van Nelly. Blijkbaar viel dit zangerige en vlotgeschreven werkje van den heerCarel Bouman zeer in den smaak van de talrijke aanwezigen. De uitvoering in haar geheel maakte een hoogst aangenamen indruk, dank zij in de eerste plaats de wijze, waarop de hoofdpartijen werden vervuld. De titelrol was in handen van eene jonge dame, die niet alleen zeer goede stern- middelen bezit, doch daarvan ook met vrijmoedigheid gebruik weet te maken. Meer dan zij te genieten gaf mag men van dilettanten niet verwachten. De kleinere partijen werden naar behooren vervuld en deden het geheel daardoor des te beter slagen. De koren, vooral die der vrouwen, mogen met lof worden vermeld, terwijl van het instrumentale deel kan worden gezegd, de uitvoering naar eisch te hebben gesteund. Van de costumes was veel werk gemaakt; men dankte daaraan menig frisch en schil derachtig tafereeltje. De heer W. Wiegant, onder wiens leiding de vereeniging sedert eenige jaren werkt en aan wien ook nu de directie was toevertrouwd, mocht aan het slot der uitvoering eenen lauwer krans ontvangen, als welverdiend blijk I van ingenomenheidde dames ontvingen corbeilles met bloemen, terwijl aan den heer M. van Zanten uit Dordrecht, den vervaardiger van den tekst, met een welgemeende toespraak van den Voor zitter het eerelidmaatschap werd aan geboden. Naar wij vernemen, zal op a.s. Zondag eene tweede uitvoering plaats hebben. Gaarne bevelen wij die bij het publiek, dat daarbij toegang wordt verleend, aan, overtuigd dat niemand zich den gang naar den schouwburg zal beklagen. Door Burg. en Weth. is op verzoek bij het korps brandblusschers eervol ontslag verleend als kapitein aan de heeren J. J. van Reysen, J. van de Pavord Smits, H. J. Nelissen, "W. B. Vernout, J. G. van den Arend en F. C. Hos; als eerste Luitenant aan den heer E. W. van Broekhuyse en aan den heer N. Bakker als sergeant-majoor en zulks onder dankbetuiging voor de vele aan de gemeente bewezen diensten. Voorts zijn bij gemeld korps benoemd tot kapitein de heeren L. W. Hommes, J. Erdtsieck, J. H. Daudey, J. C. Cra mer, thans Ie luitenant; tot eersten luitenant de heeren F. W. Karthaus, D. van Hemert, A. van der Laan, J. Krouwels, F. J. Visser, J. van Duyn, H. J. Daudey, G. J. van der Most van Spijk thans 2e luitenant en D. Bijleveld, thans sergeant-majoor; tot tweeden luitenant de heeren A. F. Kerrebijn, P. G. Heems, S. C. J. Bertram, J. P. van Thiel, J. F. Kimman, J. H. W. de Bell, J. P. Daudey thans sergeant-ma joor, B. J. Reeser en G. A. van der Steur Jr. thans sergeant. De hier bestaande Vereeniging te gen het mishandelen van dieren heeft in het belang der vogels een beroep gedaan op de goede gezindheid onzer jongens tegenover de gevederde bosch - bewoners. Zij verspreidde, door tusschen- komst van de heeren onderwijzers in de gemeente en hare omstreken onge veer zes duizend blaadjes van den vol genden inhoud: Een vriendelijk verzoek van de vogels. Alle vogels, die dezen zomer in Neder land hopen door te brengen, hebben in hunne eerste vergadering van dit jaar besloten, tot alle jongens enmpis- jes het volgend vriendelijk verzoek te richten „Nu wij weer uit verre, vreemde landen in onze vroegere, gezellige woon plaatsen zijn teruggekeerd en in bosch en veld, in stad en dorp onze nestjes weer hebben opgezocht, hopen wij hier ons huishouden aardig te kunnen in richten en een recht prettig leven te zullen hebben. Daartoe verzoeken wij, voor ons zelf en voor onze kleintjes, een hoekje waar we rustig kunnen wonen, waar niemand, oud noch jong, groot noch klein, ons eenig leed aan doet en waar niemand ons poogt te be- rooven van onze kostelijke vrijheid, die wij zoozeer op prijs stellen. Vooral vra gen we erg vriendelijk en dringend, dat toch niemand onze nestjes, die we met zooveel moeite hebben gebouwd, zal verstoren, dat niemand onze eieren weg nemen zal en dat onze aardige, jonge vogeltjes met rust worden gelaten, opdat wij ze kunnen grootbrengen. Wanneer de kinderen en de menschen zóó goed willen zijn voor ons, dan zul len wij uit dankbaarheid onze schoonste liedjes zingen, dan zullen we vliegen en fladderen op boom en tak en struiken plant en door sjilpen, fluiten en kweelen allen genoegen doen; dan zullen we veel schadelijke insekten wegvangen en opeten, waardoor in bosch en veld, in tuin en hof alles goed kan groeien en bloeien en mensch en kind zich met ons kunnen verheugen in de vernieuwde pracht van de schoone natuur om ons heen. Aldus besloten op onze eerste vergade ring van dit jaar, gehouden in een van de liefelijkste plekjes bij Haarlem. Namens de vergadering Nachtegaal. Lijster. Vink. A Roodborstje. Wij hopen, dat het verzoek van de vogels door de jongens begrepen en ge voeld zal worden en de Vereeniging tegen het mishandelen van dieren alzoo niet beschaamd wordt in haar goed vertrouwen in de jeugd. Misschien wil len de ouders daar nog wel het hunne toe bijdragen. In zake de werkstaking der timmer lieden werd in eene vergadering van patroons de volgende motie gesteld en aangenomen „De aannemers en patroons van tim merlieden, gevestigd te Haarlem en omstreken, ten getale van 55, heden bijeengekomen ter bespreking van hun ne belangen, inzake de thans plaats vindende werkstaking van timmerlieden, na gehouden breedvoerige besprekingen, hebben besloten, dat zij onmogelijk kunnen of mogen inwilligen de eischen door de werkstakers gesteld, omdat zij vreezen dat de invoering van een zoo danig verhoogd loon werkloosheid zal veroorzaken, die alsdan, voor den werk man in de eerste plaats, groote nadeelige gevolgen na zich zal sleepen. Tevens is door patroons bepaald, dat de werklieden, die niet zijn ontslagen en op Maandag 29 April het werk willen hervatten, zonder verdere ruggespraak hunne plaatsen weder kunnen innemen. Zij, die daartoe niet genegen zijn, zullen moeten afwachten in hoeverre hunne plaatsen door anderen zijn ingenomen." Maandag ochtend zijn zeer enkele werklieden weer aan het werk gegaan. Meerderen zouden hetzelfde wenschen te doen, als niet zekere pressie op hen werd uitgeoefend. Gisteren avond vergaderde de Kies- vereeniging „Vooruitgang," onder leiding van den Voorzitter, den Heer Fr. Lief- tinck. Na ballotage van een nieuw lid en een langdurige bespreking omtrent het al of niet wenschelijke of noodige van een gedetailleerd verslag, op te nemen in de bladen, waarover de gevoelens zeer uileen liepen, kwam aan de orde het stellen van drie kandidaten voor het lidmaatschap der Provinciale Staten, in plaats van de Heeren Mr. J. F. T. van Valkenburg, Joh. ter Hoffsteede en G. B. 't Hooft. Het lijstje der voorloopige candidaten bevatte alphabetisch de volgende namen: P. Goedkoop Dzn., Joh. ter Hoffsteede, Jhr. J. B. van Merlen, Mr. J. F. T. van Valkenburg en Dr. E. van der Ven, welke candidaten vervolgens werden besproken en waarna tot stemming werd overgegaan, met het gevolg, dat tot candidaat gesteld wérden de Heer Joh. ter Hoffsteede met 35, de Heer Jhr. J. B. van Merlen met 27 en de Heer Mr. J. F. T. van Valkenburg met 28 stem men. De voorloopige candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad ter vervulling van de vacature ontstaan door het overlijden van Dr. D. de Haan, wiens nagedachtenis de Voorzitter een woord van warme waardeering bracht, waren gesteld de Heeren Mr. G. C. Everwijn Lange, G. E. L. Hijmans, Mr. A. Kist, A. Resink en Jhr. H. M. Speelman, waar alsnog aan toegevoegd werd de Heer D. E. L. van den Arend, welke laatste echter gemeend had voor alsnog geen candidatuur te moeten aan nemen en dus buiten bespreking bleef. Van de bovengenoemde Heeren ver kreeg de Heer G. E. L. Hij mans 8, de Heer Mr. A. Kist. 3, de Heer A. Resink 22 en de Heer Jhr. H. M. Speelman 1 stem, zoodat door de kies- vereeniging Vooruitgang tot candidaat voor het lidmaatschap van den Raad benoemd is de Heer A. Resink. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem. op WOENSDAG Mei 1895, des namiddags te 1 ure, op het Raadhuis. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: [1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Goedgekeurde besluiten. 2. Voorstel B. en W.W. adres wed. R. Nelis en F. G. N. Haitsma Muiier plan bebouwing in het Schoterkwartier. 3. Id, id. goedkeuring bouw muziektent en drinkhal Frederikspark. r4. Id. id. adres C. J. en W. J. Bollee vergunningen ten behoeve stoom- tram OvertoomHoofddorp en AalsmeerHaarlem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2