xöTls Wereldkroniek, Eerste Blad, BERICHT. EDEL METAAL, So. 35 Uitqave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zeventiende Jaargang. van ZATERDAG ed. Vereert, tet bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet i Zondag. Waarom zoudt gij theel onnoodig de Zondagsrust an anderen storen? E R O H I E K ielephoonnijmmer TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS 'er drie maandenf —,2b. franco p. post —,40. zonderlljke nominers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden, aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE direct na uitgave voorhanden in den jekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cants. De ondergeteekenden berichten, dat s drie Novellen van Vincent DOSJES, die als Feuilleton in dit ad verschenen zijn, te zamen in in bandje, onder den titel: ior de abonnés verkrijgbaar zijn, a ƒ0.50 ingen. en ƒ0.75 geb. 'aarlem, 4 Maart 1895. DE ERVEN LOOSJES. Muziekuitvoeringen. Van eenige muziekuitvoeringen der atste dagen maken wij met een kort oord melding. Dinsdagavond gaf de heer L. Schlegel jne laatste séance voor Kamermuziek et de gewone medewerkende heeren, ramer, Hofmeester en Bosmans uit msterdam. Zij ontleende voor ons hare belangrijk- ;id in de eerste plaats aan de uitvoering in het piano-quartet des heeren Schle- >1; een werk, dat zeer veel indruk aakte en zoowel door den vorm als >or den rijken inhoud hoogst interes- .nt mag heeten. De heer Schlegel heeft ch in dit quartet uitgesproken op eene ijze, die voor zijn scheppend talent mote achting afdwingt. De overige nommers van het pro- ramma waren Trio voor strijkinstru- ienten van Beethoven (Op 9, no. 3 mol) en Sonate voor piano en violoncel )p 45 Besdur) van Mendelssohn. In et Trio konden wij niet altijd vrede ebben met den klankoverigens werd et gemaakt met de correctheid, die e uitvoeringen der drie ervaren musici teeds kenmerkt. Aan het einde van den avond, na de Irillante vertolking van het quartet, atvingen de uitvoerenden en in het bij- mder de heer Schlegel in een aanhou- end applaus ondubbelzinnige bewijzen an waardeering. Mocht de heerSchle- el daarin eene aansporing vinden, het olgend seizoen opnieuw eenige séances an te kondigen, dan zou dit ongetwijfeld en getrouwen bezoekers hoogst welkom Woensdag avond bracht de tweede uitvoering van Haarlemsch Gemengd Koor ons weder in de concertzaal. Het programma bevatte een drietal koorwerken, lauda Sion van Mendelssohn, Ncïnie van Brahms en Die Fluclit der Heiligen Familie van Max Bruch. Het orkest leidde de uitvoering in met eene concert-ouverture van Cherubini, terwijl mejuffrouw Anna Kappel uit'sGraven- hage de koren afwisselde met de voor dracht van Wagners Gebet uit de opera Tann/iauser. In het algemeen kan gezegd worden, dat de ensemble nummers bij ditconcert, ondanks de schrale bezetting der man nenstemmen niet onverdienstelijk wer den gezongen. Niinie van Brahms slaagde zelf goed en wees terug op eene met zorg geleide voorbereiding. Toch zal Haarl. Gem. Koor, wil het zich staande houden, er ernstig op be dacht dienen te zijn, de mannenstemmen te versterken, opdat er eene bptere ver houding ontsta tusschen de stemmen- groepen onderling. Het dames-koor is sterk genoeg bezet en bezit heel goede krachten. Jammer dat in onze stad wij maken deze opmerking in het al gemeen de heeren-krachten zoo verdeeld zijn ten gevolge van de vele zangvereenigingen, die vooral in de laatste jaren in onrustbarende veelheid onrustbarend met het oog op de een heid in onze Koren zijn opgericht. Mejuffrouw Kappel maakte bij deze uitvoering weder een gunstigen indruk. De vorming van hare stem, gepaard aan de eenvoudige, sympathieke voor- drachtswijze, verraadt eene goede schoo). Met belangstelling verbeiden wij haar optreden bij het a. s. concert van de mannenzangvereeniging Crescendo op Woensdag avond. Ten slotte een enkel woord over de kinderuitvoering van mejuffrouw Jeanne Landré, welke gisteren avond op de bovenzaal van de sociëteit Vereenïging plaats vond. Een vrij groot aantal jongens en meis jes liet zicli daarbij hooren in de kin dercantates liet sneeuwvermaak van J. G. Litzau en Naar Buiten van S. van Milligen. De leerlingen der hoogste koorklasse (meisjes) zongen eenige twee stemmige liederen van C. van Rennes, terwijl mejuffrouw Landré zelve, ten genoege van de kinderen van de ouderen zeker ook wel het programma met eenige nummers aanvulde. Voor zooverre de uitvoering gelegen heid gaf zich van den aard van het onderwijs te vergewissen, mag liet oor deel daarover gunstig zijn. De kinderen zongen zuiver en beschaafd en bewezen in het voortbrengen van den klank dat aan de ontwikkeling der stem de noo- dige zorg wordt besteed. Met genoegen werd verder opgemerkt, dat tusschen de leeraresse en hare élèves een uitmun tende toon bestaat, waardoor zeer zeker bij het onderwijs voor een deel 'de re sultaten verzekerd zijn. Met het oog op een en ander vinden wij vrijheid, op de zangklasse van me juffrouw Landré de aandacht te vestigen. B.* De Raadsvergadering van Woensdag was niet druk bezocht; bij den aanvang waren tien leden niet aanwezig. Onze oudste Wethouder, de Heer De Kanter, had weer zijne gewone plaats kunnen innemen, voor het eerst na het ongeval, dat hem trof en de hierop gevolgde ernstige ongesteldheid, waarvan de Voorzitter gebruik maakte, om den Heer De Kanter welkom te heeten. Door ap plaus gaf de vergadering haar instemming te kennen. De Heer De Kanter bedankte voor den bijval aan de vriendelijke woorden te beurt gevallen, doch tevens wenschte de Heer De Kanter hier te constateeren, dat hij zijn herstel in de eerste plaats te danken heeft aan de uitmuntende behandeling en verpleging in het St. Elisabeths Gasthuis terwijl hem tevens gebleken is, dat ook de minste der pa- tienten aldaar behandeld worden met eene zorg en liefde boven zijnen lof verheven. Overigens zou hij trachten te beantwoorden aan het vertouwen in hem gesteld. Na het lezen der notulen volgde de mededeeling der ingekomen stukken enz. en kwam aan de orde een adres van Wed. Nelis en den Heêr F. G. N. Hailsma Muiier, de eerste kennis gevende van haar plan tot aanleg van een tracé voor twee straten tusschen Ruysdaalstraat, Saenredam- en M. Heemskerkstraat ter lengte van 25.5, ter breedte van 10 Meter, zijnde zij Weid de straten koste loos aan de gemeente over te dragen met bijbetaling van de kosten voor rio- leering, bestrating enz.de tweede, dat hij kosteloos aan de gemeente wenscht over te dragen het verlengde gedeelte van de Saenredamstraat ter lengte van 163, ter breedte van 10 Meter, met bijbetaling als voren, alsmede van het gedeelte verbindingsweg. De kosten voor rioleering en bestrating van de door de gemeente uit te voeren werken worden geraamd op ƒ23,471,11. Omdt voor een gedeelte van dit werk reeds vroeger aanvraag was ge schied, wordt slechts daarvoor 75% bijgedragen en kost het de gemeente ƒ1274.59, waartoe B. en W. voorstellen te besluiten. Dienovereenkomstig werd besloten. De Raad van Beheer der Staalbron Maatschappij zond ter goedkeuring in de plannen tot aanbouw eener muziek tent en een drinkhal. Voorgesteld werd de plannen goed te keuren, B. en W. te machtigen de juiste plaats voor de drinkhal aan te wijzen. De Raad keurde het voorstel goed. C. J. en W. J. Bollee, aanvragers van eene concessie tot aanleg van een stoomtram Overtoom via Sloten naar Hoofddorp en een lijn Aalsmeer naar Haarlem, vragen vergunning hiervoor gebruik te mogen maken van de Meer brug over de Ringvaart, den berm van van den Nieuwen weg te mogen berij den en het gebruik van het pleintje aan de Dubbelde buurt als eindpunt der lijn. Voorgesteld werd den Heeren Bollee te berichten, dat wegens gemis aan genoegzame breedte van brug en weg bezwaren bestaan tegen het verleenen der vergunning. De Heer Krol deelde mede, dat de concessie-aanvraag door de adressanten is ingetrokken. Verdere discussie was dus niet noodig. De coöperatiëve bouwvereeniging „Door Eendracht saamgebracht" ver zoekt aan den Raad, in plaats van 100% der kosten voor aanleg van straat enz. slechts 50 te mogen betalen. B. en W. stellen voor hierin te berusten, wat de Raad goedkeurde. Met dusdanig verzoek komt ook de bouwvereeniging „Recht en plicht", doch naardien de omstandigheden hierinzoo- verre verschillen, dat die niet vallen onder de overgangs bepalingen, stellen B. en W. voor hierop afwijzend te beschikken. De Heer Beijnes deed een goed woord voor deze Vereeniging, vraagt nog eene bijdrage of ondersteuning voor deze, wijst er op dat de Vereeniging reeds was opgericht en de bouwplannen goedge keurd waren, vraagt althans 25% bijdra ge der gemeente, zoodat de Vereeniging 75 pet betaald. Het voorstel, genoegzaam ondersteund, kwam in discussie. De Heer Willink zou willen weten, waarom de gemeente hier slechts 25% zou bij dragen, stelt als amendement op des Heeren Beijnes' voorstel de gemeente 50 te doen bijdragen. De Heer Bijvoet wenscht de reden te weten, waarom hier geen 25% of 50% werd toegestaan. Wethouder de Breuk deelt mede, dat de bouwplannen van Recht en plicht niet zijn goedgekeurd en zij dus geheel niet valt onder de uitzonderingen. De Heer Beijnes deelt mede, dat de plannen, bij gemeentewerken zijn goed gekeurd. De Raad wist er echter niets van. De Heer Krol zou wenschen te weten of de benoodigde gronden reeds in eigen dom aan de vereeniging zijn overgegaan, waarop de Heer Beijnes antwoordt, dat de gronden wel gekocht, maar nog niet betaald zijn. De Heer Willink trekt thans zijn am. in. De Heer de Kanter kan tot het voor stel Beijnes niet medewerken. De Heer Waller zou willen weten of Recht en plicht aan een bepaalden prijs gebonden is, waarop de Heer Beijnes nog ant woordt. In stemming gebracht, valt het voorstel met 6 stemmen. Voorstel B. en W. wordt aangenomen. Namens den eigenaar van de gronden tusschen Garenkokersvaart, Pieter Kies- straat en de spoorbaan werd een nieuwe, juiste kaart ingezonden van het terrein ter vervanging van de bestaande foutieve, om tevens te doen strekken tot grond slag van eventueel door de gemeente aldaar over te nemen gronden. Aan de Wed. de Roo, eervol ontslagen bewaarster van het Raadhuis, wordt voorloopig voor den tijd van één jaar toegestaan eene ondersteuning van 6 per week, met bepaling dat deze des- noodig telkens voor een jaar kan verlengd worden. Commissarissen der Stads Apothepk wenschen den prijs der geneesmiddelen, te leveren aan de verschillende instel lingen van weldadigheid, te verhoogen van 15 tot 25 cents per recept, aange zien de gemeentekas bij die leverantie verlies lijdt. De Raad gaat hiertoe zonder beraad slaging over. De eerste suppletoire begrooting van het St. Elisabeths Gasthuis, bedragende 63347,39, wordt goedgekeurd.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1